40 najczęściej zadawanych pytań o opinie Google

Blog

Opinie pozostawiane przez klientów w Google Maps na wizytówce naszej firmy są jednym z kluczowych czynników decyzyjnych w kwestii wyboru oferty przez klienta. Nie tylko wpływają na wzrost zaufania do marki poprzez społeczny dowód słuszności, ale mają duży wpływ na częstotliwość i pozycję wyświetlania wizytówki Google Moja Firma w wynikach wyszukiwania.

Poniżej prezentujemy listę pytań, które usłyszeliśmy od naszych klientów w kontekście opinii Google Maps.

Spis treści

Kto może dodać opinie o firmie w Google Maps?

Opinię o firmie może dodać każdy użytkownik posiadający darmowe konto Google. Nie musi podpisywać się realnym imieniem i nazwiskiem. 

Czy opinie Google może wystawić tylko klient?

Google w żaden sposób nie weryfikuje, czy ocenę wystawił klient. Może więc oceniać każdy użytkownik Google, nawet z drugiego końca świata. Co oczywiście może mieć wpływ na to, czy dodana opinia zostanie wyświetlona w Twojej wizytówce.

Jak zablokować / wyłączyć możliwość dodawania opinii Google?

Niestety nie da się zablokować możliwości dodawania opinii w wizytówce firmowej Google Moja Firma.

Jak usunąć firmę z Google Maps wraz z opiniami?

Wizytówki są zakładane automatycznie przez Google lub dodawane przez użytkowników społeczności Lokalnych Przewodników Google. Jako administrator masz możliwość oznaczenia profilu firmy jako zamknięty. Nie spowoduje to szybkiego jej usunięcia, ale sprawi, że taka informacja pojawi się w profilu firmy. W zależności od stażu wizytówki jej usunięcie może zająć różny czas. Istotne jest jednak to, że jeśli firma nadal istnieje i podajesz fałszywe informacje (o zamknięciu), aby tylko usunąć wizytówkę, to możesz być praktycznie pewny, że wizytówka pojawi się ponownie. Nie ma więc realnie możliwości usunięcia na stałe wizytówki aktywnie działającej firmy. Nie jesteś też w stanie zakazać Google publikowania takich informacji.

usuwanie wizytówki Google Moja Firma

Kto może odpowiadać na opinie Google?

Tylko zweryfikowany administrator profilu danej firmy w Google Moja Firma może odpowiedzieć na zamieszczone w profilu opinie. Odpowiedź to tylko jedno pole tekstowe, bez możliwości dalszego odpowiadania przez klienta na naszą odpowiedź.

Ile opinii Google może dodać jeden użytkownik/klient?

Z jednego konta Google można umieścić tylko jedną recenzję. Można co prawda ją edytować i uzupełnić o kolejne treści lub zdjęcia. Brak ograniczeń ilościowych dotyczy zdjęć i filmów dodawanych do naszej wizytówki.

Jak zmienić swoją opinię o firmie na Google Maps?

Wystarczy, że będziesz zalogowany w swoim koncie Google oraz wejdziesz na wizytówkę firmy, którą oceniłeś. Następnie wybierasz przy swojej opinii “edytuj”.

Czy mogę usunąć swoją opinię o firmie w Google?

Tak, możesz usunąć dodaną opinię w Google. Nie ma limitu czasu na usunięcie opinii. Nie ma również na to wpływu czy firma udzieli odpowiedzi na Twoją recenzję.

Jak zgłosić opinię Google?

Przy każdej opinii mamy opcję pozwalającą na zgłoszenie opinii do administratorów Google. Zgłaszać opinie może każdy użytkownik Google, a nie tylko administrator ocenianej firmy. Ma to na celu umożliwienie społeczności moderowanie zawartości profili Google Moja Firma.

Jak usunąć negatywną opinię Google?

Jeśli opinia łamie regulamin Google Maps, to możemy ją zgłosić i mamy dużą szansę na jej usunięcie. Nie możemy za to usuwać opinii, które są merytorycznie poprawne, nawet jeśli mijają się z prawdą. Google nie jest w stanie tego zweryfikować i dlatego nie podejmuje się rozwiązywania tego typu sporów.

zgłaszanie nieodpowiedniej treści opinii

Jak pozbyć się fałszywych opinii Google?

Jedynym sposobem jest niestety zgłaszanie każdej po kolei, a w sytuacji nagłego przyrostu opinii negatywnych, które nie niosą wartości informacyjnej, warto zgłosić to dodatkowo wiadomością do działu wsparcia. Ta sama zasada dotyczy recenzji, które generowane są automatycznie przez boty internetowe.

Dobrą wiadomością jest to, że systemy weryfikacji opinii w Google są coraz lepsze i takie spamowanie opiniami jest coraz trudniejsze. Dochodzi do automatycznego usuwania masowo dodawanych opinii.

Co zrobić, gdy konkurencja wystawia nam negatywne recenzje Google?

Regulamin dodawania opinii Google jasno określa, że niedozwolone jest umieszczanie recenzji stanowiących konflikt interesów. Jeżeli masz pewność, że to konkurencja i jesteś w stanie to udowodnić, można wykonać dwa kroki:

 1. Wysłanie żądania zaprzestania takich praktyk do konkurencji oficjalnym pismem.
 2. Skierowanie sprawy do odpowiednich organów, gdyż działanie takie jest ścigane z urzędu jako “czyn nieuczciwej konkurencji”. 

Warto skonsultować sytuację z prawnikiem, który doradzi, jak odpowiednio i zgodnie z prawem zabezpieczyć dowody.

Opinie takie można i należy oczywiście zgłaszać do Google, ale pamiętajmy o ich zabezpieczeniu w celu ewentualnego dalszego dochodzenia roszczeń od konkurencji. Nie dawaj się jednak sprowokować do odwetu w taki sam sposób, gdyż to nie usprawiedliwi Cię w oczach prawa i dodatkowo sam narazisz się na konsekwencje finansowe oraz wizerunkowe. 

Jak odpowiadać na negatywne opinie Google?

Samo otrzymanie negatywnej oceny firmy w Google nie jest niczym złym. Im dłużej prowadzisz działalność, tym większa szansa, że Ty lub Twój pracownik popełni błąd. Każdy je popełnia, ale różnimy się tylko tym, jak do tych błędów podchodzimy. Więc jeśli klient zwróci uwagę na jakieś negatywne rzeczy, trzeba zawsze odpowiadać z klasą i kulturą.  Potencjalni klienci najczęściej czytają te negatywne opinie i weryfikują poziom odpowiedzi firmy. Jeśli szanują swoich klientów, nawet tych, którzy nie przebierają w słowach z nerwów, to może wzbudzić większe zaufanie niż same dobre opinie bez żadnej odpowiedzi. Najważniejsze jest, aby nigdy nie wdawać się w wulgarne dyskusje oraz nie obrażać klientów. Można posługiwać się ironią, ale nigdy nie poniżajmy klienta, nawet w humorystyczny sposób. Może to rozbawić, ale przede wszystkim zniechęcić potencjalnych klientów, którzy nie chcieliby się znaleźć na miejscu obrażanego.

Odpowiadać na opinie Google może administrator bezpłatnego profilu firmy w Google Moja Firma.

Czy odpowiadać na każdą opinię Google?

Tak, zdecydowanie warto to robić i rozpisywać się szerzej niż tylko “dziękuję”. Oceniający dostanie powiadomienie e-mailowe o Twojej odpowiedzi i przez to ponownie nawiąże kontakt z Twoją marką. Może to też spowodować dodatkowe wzmocnienie wizerunku oraz zachęcić klienta do ponownego skorzystania z Twoich usług. Jeśli jesteś w stanie napisać coś spersonalizowanego, to dodatkowo pokaże poziom zażyłości z klientami.

Jak prosić klientów o opinie w wizytówce Google Moja Firma?

Klienci coraz częściej samodzielnie dodają recenzje, ale można ich do tego dodatkowo zachęcić. Warto prosić o to bezpośrednio, czy to podczas rozmowy, czy e-mailowo. Można dodać linka bezpośrednio do formularza opinii, aby jeszcze bardziej ułatwić ten proces. Coraz częstszą praktyką jest również umieszczenie opinii Google Moja Firma na stronie firmowej. 

Skąd wziąć linka do formularza opinii o mojej firmie w Google?

Najszybszą metodą jest przejście do wizytówki swojej firmy w mapach Google i kliknięcie przycisku “uzyskaj więcej opinii”:

link do formularza opinii GMF

Pojawi się wtedy okno z gotowym linkiem, który jest indywidualny dla każdej firmy:

okno z linkiem do GMF

Jak dodać opinie Google na stronie internetowej?

Istnieje techniczna możliwość umieszczenia recenzji Google na stronie internetowej. W przypadku witryn opartych na oprogramowaniu WordPress są gotowe i bezpłatne wtyczki do umieszczania opinii Google na witrynie internetowej. 

Ile powinienem mieć opinii w profilu firmy w Google?

Sama ilość opinii jest istotna, ale ważniejsza według naszych doświadczeń jest ich treść skorelowana z naszą ofertą i usługami/produktami. Oczywiście w odpowiedniej skali porównawczej. Nie należy jednak traktować ilości opinii w profilu firmy jako głównego czynnika rankingowego. Poprzez edukację klientów dbajmy o jakość opinii i regularne ich dodawanie przez naszych klientów.

Czy Lokalny Przewodnik Google to pracownik Google?

Lokalny Przewodnik Google to nie pracownik Google. Może nim zostać każda osoba, która posiada darmowe konto Google i przystąpi do bezpłatnego programu Lokalnych Przewodników. Program powstał w celu zachęcenia użytkowników do pozostawiania większej ilości recenzji. Dostają za to specjalne plakietki oraz odznaki. Nie otrzymują oni z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, choć czasami mają dostęp do bonusów w narzędziach Google (np. dodatkowe darmowe miejsce na dysku google).

Czy opinie Lokalnych Przewodników Google liczą się bardziej?

Nie zostało to nigdzie napisane wprost, ale w branży uważa się, że autorytet i staż Lokalnego Przewodnika ma wpływ na wagę jego opinii, w kontekście rankingu firm w wyszukiwarce. Recenzje przewodników są też wyróżnione gwiazdką przy nazwie, co lepiej je eksponuje.

Ile czasu trwa zanim opinia pojawi się w profilu firmy w Google?

Opinia pojawia się zazwyczaj natychmiastowo Jeśli jednak zostanie zakwalifikowana przez algorytmy jako niespełniająca standardów Google Maps, może zostać opublikowana z opóźnieniem lub całkowicie ukryta. Będziemy ją widzieć w swoim profilu Google, ale będzie ona widoczna tylko dla nas i nie będzie miała wpływu na ranking firmy w wyszukiwarce. Ocena punktowa również nie zostanie wliczona do średniej oceny firmy.

Czy otrzymam powiadomienie jak otrzymam opinię Google?

Jeśli jesteś zarejestrowanym administratorem firmy w Google Moja Firma, otrzymasz powiadomienie e-mail o każdej dodanej opinii w Twoim profilu.

Jak przywrócić ukrytą opinię Google Maps?

Niezależnie od tego czy jesteś właścicielem ocenianej firmy, czy osobą oceniającą, to niestety nie masz wpływu na to czy dana opinia zostanie wyświetlona.

Oficjalna odpowiedź pracownika Google w sprawie przywrócenia opinii Google: “Czasami wystawiane przez klientów opinie mogą nie zostać zaakceptowane bądź też mogą zostać usunięte po czasie. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na wyświetlanie opinii i nie każdy związany jest z jej treścią.

Niestety nie jesteśmy w stanie sprawić, by usunięte opinie pojawiły się na Pana profilu. Nie jesteśmy w stanie przywrócić opinii, które już usunęliśmy.

Czy mogę wystawić opinię Google własnej firmie?

Nie powinieneś tego robić. Po pierwsze, jest to niezgodne z regulaminem opinii Google Maps, ale przede wszystkim nie jest to dobre wizerunkowo. Podobnie jak lajkowanie własnych wpisów w social media 😉

Jak i gdzie kupić pozytywne opinie Google?

Istnieją wyspecjalizowane sklepy i firmy, które zajmują się pozyskiwaniem opinii. Jest to jednak nieetyczne i niebezpieczne. Raz, że oszukujemy swoich klientów, a dwa, że narażamy się na konsekwencje w postaci zawieszenia wizytówki. Zdarzają się nam pytania od potencjalnych klientów: ile kosztuje pozytywna opinia w Google? Gdzie kupić pozytywne opinie Google? Wynika to z chęci pójścia na skróty i przyzwyczajenia do tego, że “w Internecie wszyscy kłamią”. Algorytmy Google są coraz lepsze w wyłapywaniu masowo dodawanych sztucznych opinii. Nie zalecamy tego typu praktyk i już dawno podjęliśmy decyzję, że nie bierzemy udziału w procederze kupowania opinii.

Jakie opinie można dodawać w Google Maps?

Regulamin opinii Google zabrania dodawania recenzji, które zawierają:

 1. Obraźliwe treści takie jak wulgarny język (przekleństwa) lub ogólnie agresja, nękanie i dyskryminacja.
 2. Treści o charakterze erotyczny i pornograficznym.
 3. Dane osobowe oraz teleadresowe i linki.
 4. Informacje odbiegające od ocenianego miejsca i jego usług/produktów. W opinii nie powinno być opinii politycznych itd.
 5. Treści niezgodne z prawem oraz powiązane z terroryzmem.
 6. Próby podszywania się pod inne osoby.
 7. Opinie pracownika o pracodawcy lub partnerze biznesowym.
 8. Oceny, które mają wpływać na konkurencję, na przykład porównujące recenzowane produkty lub usługi z konkurencyjnymi.

Pełen regulamin opinii Google Maps, możesz sprawdzić pod tym adresem.

Czy można usunąć negatywne opinie w Google?

Jeśli opinia Google nie łamie regulaminu, to nie mamy podstaw do jej usunięcia. Nawet jeśli faktycznie nie jest wystawiona przez osobę, który była naszym klientem. Co prawda daje to spore pole do nadużyć, ale niestety takie są warunki i dotyczą wszystkich firm w Google Maps.

Jeśli jednak opinia wg Ciebie łamie regulamin, należy donieść o tym za pomocą funkcji zgłaszania opinii. Nie zauważyliśmy większej różnicy, czy zgłaszane jest to przez właściciela profilu (administratora) czy przez dowolnego innego użytkownika Google. Kiedy zostanie usunięta opinia Google? To niestety może przebiegać różnie, a wszystko zależy od bieżącego obłożenia zespołu pracowników Google, którzy zajmują się odpowiadaniem na zgłoszenia. Często jednak automatyczne akcje algorytmów Google, które wyłapują nadużycia, są wystarczające, aby usuwać negatywne i niewłaściwe opinie.

Gdy zgłoszenia nic nie dają, można skorzystać z opcji kontaktu ze wsparciem zespołu Google Maps. W menadżerze Google Moja Firma i dziale kontakt są do tego odpowiednie formularze.

Czy można usunąć wulgarne opinie Google?

Wulgarne opinie Google oraz dowolne, które nawołują do nienawiści, dyskryminujące lub po prostu wrogie i wykraczające poza kulturalną krytykę, wprost łamią regulamin i na pewno zostaną usunięte. Jeśli jednak automatyczne systemy do filtrowania nie wyłapią tej konkretnej recenzji, należy użyć opcji zgłoszenia opinii Google. W sytuacjach krytycznych można skorzystać z opcji kontaktu z działem wsparcia Google Moja Firma.

Czy pracownik może oceniać pracodawcę w opiniach Google?

Aktualni i byli pracownicy nie mogą oceniać pracodawcy w opiniach Google. Jest to niezgodne z regulaminem opinii Google. Jeśli na Twojej wizytówce firmowej znalazły się opinie pracowników lub innych partnerów biznesowych, możesz je zgłosić i zapewne zostaną usunięte bardzo szybko. Niezależnie od tego, czy opinia byłego pracownika jest prawdziwa czy nie, Google nie podejmuje się zajmowania stanowiska w takich sporach i wyklucza dodawanie takich recenzji.

Co zrobić aby w wizytówce Google wyświetlały się opinie Facebooka?

Aby opinie Facebooka pojawiły się na wizytówce firmowej Google Moja Firma, należy zadbać o spójną nazwę i wszystkie dane kontaktowe na FanPage oraz wizytówce. Jeśli te dane będą się zgadzały, to Google po czasie odnajdzie i powiąże wizytówki. Niestety nie ma sposobu na szybkie powiązanie wizytówki z FanPage. Musisz również zadbać o odpowiednią popularność konta Facebook i ilość opinii, aby Google to dostrzegło.

Jak sprawdzić moje opinie Google?

Jeśli chcesz sprawdzić opinie dodane przez Ciebie w Google, należy wejść na stronę Google Maps: https://www.google.pl/maps
oraz kliknąć “menu” w postaci trzech kresek poziomych, które odnajdziesz w lewym górnym rogu ekranu. Pojawią się poniższe opcje, z których wybieramy “Twój wkład”.

Google Maps Twój wkład

Na nowej podstronie zobaczysz wszystkie swoje dodane opinie.

moje opinie w Google Maps

Możesz w tym miejscu edytować opinie Google oraz je usuwać.

Jak zrobić link do opinii Google?

Jeśli chcesz skopiować link do konkretnej opinii Google, należy wybrać opcję “udostępnij” pod jej treścią lub załączonymi zdjęciami:

Jak zrobić link do opinii Google

Następnie należy wybrać, czy chcemy skopiować link prowadzący do opinii Google, czy bezpośrednio udostępnić ją na Facebooku lub Twitterze.

Jak dodać zdjęcie do opinii Google?

Podczas zamieszczania tekstowej opinii Google możemy dodać zdjęcia wykonane wcześniej lub uruchomić aparat telefonu z poziomu formularza, aby zrobić aktualną fotografię miejsca. Możesz również dodać zdjęcia w późniejszym czasie edytując opinię.

Jak dodać video do opinii Google?

Podczas dodawania opinii Google nie można dołączyć plików video. Należy to zrobić oddzielnie wybierając zakładkę “zdjęcia”, a następnie “dodaj zdjęcia”. Choć opcja ta mówi o dodawaniu zdjęć, to możemy w ten sposób dodać również filmy do wizytówki firmy w Google Maps.

Jak dodać zdjęcia i video do opinii Google

Jaki wpływ mają opinie Google na pozycjonowanie lokalne?

Opinie Google są jednym z najważniejszych czynników rankingowych w wynikach wyszukiwania lokalnego. Nie są jednak wyznacznikiem jakości wizytówki i nie należy zdobywać opinii tylko “na ilość”. Liczą się przede wszystkim rozbudowane opinie z nawiązaniem do usług oraz najlepiej ze zdjęciami. 

Gdzie się zalogować, aby odpowiadać na opinie Google?

Aby udzielić odpowiedzi jako Firma na opinie Google, należy zalogować się do panelu administracyjnego Google Moja Firma jako zweryfikowany właściciel i administrator.

Panel zarządzania wizytówką Google Moja Firma jest pod adresem: https://www.google.com/intl/pl_pl/business/

Jaka powinna być treść opinii Google, aby była korzystna dla pozycjonowania?

Opinie Google, aby miały maksymalnie pozytywny wpływ na pozycjonowanie lokalne naszej wizytówki firmowej, powinny zawierać dłuższy opis w którym znajdą się nazwy usług i produktów. Takie opinie Google potrafią być cytowane i wyróżnianie w wynikach wyszukiwania, jeśli występuje w nich słowo kluczowe. Poniżej przykład wyszukiwana na słowo kluczowe “doradca kredytowy”.

treść opinii Google korzystna dla pozycjonowania

Należy jednak być ostrożnym w formułowaniu takich opinii Google, gdyż zbyt mocne nasycenie frazami kluczowymi, może spowodować uznanie ich za spam.

Co zrobić, aby zwiększyć szanse na opublikowanie opinii Google na profilu firmy?

Coraz częstszym problemem jest ukrywanie opinii Google dodawanych przez realnych klientów. Plusem jest fakt, że to znacząco utrudnia nieetyczne działania takie jak kupowanie opinii. Nic jednak bardziej nie irytuje niż zmarnowany wysiłek na proszenie klienta o recenzję, która nie pojawi się w profilu naszej firmy.

Co zrobić, aby opinia Google pojawiła się na profilu firmy? Nie ma jasnych zasad, które to określają, gdyż algorytmy Google filtrują to automatycznie i stale się uczą szukając nienaturalnych zachowań użytkowników.

Nawet my jako rewizja.net doświadczyliśmy problemów tego typu, że opinie Google naszych klientów nie pojawiały się na wizytówce firmowej.

Nasze doświadczenia sugerują jednak, że niektóre działania zwiększają szansę na pojawienie się opinii Google w wizytówce:

 1. Wystawianie opinii będąc w lokalizacji geograficznej firmy.
 2. Kilkukrotny kontakt z wizytówkę firmową przed wystawieniem opinii, na przykład odszukanie jej i przejście na witrynę itd. 
 3. Wyznaczenie dojazdu do firmy i wystawienie opinii następnego dnia.
 4. Nieużywanie zbyt wielu słów kluczowych. Formułowanie naturalnych zdań.
 5. Wystawienie opinii z poziomu telefonu, a nie komputera. Wcześniej wyznaczenie dojazdu, kliknięcie w link do firmy lub obejrzenie innych elementów wizytówki (opisów, zdjęć itd.). 
 6. Niedodawanie opinii w bardzo krótkim czasie po odwiedzeniu wizytówki firmowej, aby nie oceniono zachowania jako automatycznego.
 7. Niedodawanie wielu opinii w krótkim czasie. 

Podsumowując: im więcej czynności jakie mógłby wykonać potencjalny klient szukający informacji tym lepiej. Nie chodzi tutaj o oszukiwanie algorytmów, ale o wpasowanie w schemat ich działania, aby nie potraktowali nas jako automatyczne systemy dodające opinie lub po prostu przypadkową osobę, a nie klienta. Mechanizmy chroniące firmy przed nadużyciami w opiniach Google porównują zachowanie osoby wystawiającej opinię do uśrednionych zachowań innych użytkowników. 

Bycie Lokalnym Przewodnikiem Google nie daje większych szans na publikację opinii Google. Potwierdzają to nasze doświadczenia, że nawet kilkunastoletni profil Google z 8 poziomem przewodnika i setkami dodanych opinii, nie daje gwarancji pojawienia się opinii Google.

Dlaczego nie widać mojej opinii Google?

Zdarza się, że widzisz w swoim profilu opinię, którą wystawiłeś danej firmie, ale nikt poza Tobą tej oceny nie widzi. Dzieje się tak wskutek zakwalifikowania Twojej recenzji jako niezgodnej ze standardami Google. Z racji tego, że ocena ta jest dokonywana przez algorytmy samouczące się, to często dochodzi do różnych pomyłek. Powodem zablokowania opinii nie musi być treść, ale również czynniki behawioralne, które algorytm Google uzna za nienaturalne. Na profilu firmy rewizja.net mamy dziesiątki opinii naszych klientów, które nie zostały opublikowane, choć są w pełni realne.

Sytuację utrudnia dodatkowo fakt, że Ty, jako wystawiający opinię, widzisz ją na wizytówce ocenianej firmy, ale nikt poza Tobą jej nie zobaczy. Dlatego możesz być przekonany, że Twoja opinia jest widoczna, ale firma nie otrzyma nawet powiadomienia, że taka opinia została wystawiona i ukryta.

Po jakim czasie pojawia się opinia Google?

Opinie Google pojawiają się praktycznie natychmiast po ich dodaniu. Firma otrzyma powiadomienie e-mailowe oraz w aplikacji na telefony komórkowe, jeśli z niej korzysta. Zdarzają się sytuacje, że opinia pojawia się po kilku godzinach. Ale jeśli następnego dnia opinia nie pojawi się na profilu firmowym, to najpewniej została odfiltrowana przez mechanizmy Google. Nie ma już praktycznie szans na jej publikację, a profil użytkownika już nie będzie miał szansy na ponowną ocenę firmy.

 Darmowy audyt wizytówki Firmy w Google Maps 
sprawdź Surfer Seo Local:

Reklama

Masz dodatkowe pytania i potrzebujesz bezpłatnej pomocy?
Grupa wsparcia na Facebooku:

Surfer Local Facebook
Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: