Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 450 names in this directory
A
Above the fold (ATF)
Ta część strony internetowej, która jest widoczna bez przewijania. W dosłownym tłumaczeniu jest to element “nad zagięciem” strony (w znaczeniu złożonej kartki papieru). Above the fold jest różny w zależności od urządzenia i rozdzielczości. To, co umieścimy w części widocznej dla użytkownika na pierwszy rzut oka, ma decydujące znaczenie w jego dalszych decyzjach. Jeśli więc chcemy utrzymać uwagę naszego potencjalnego klienta, należy dobrze przemyśleć elementy widoczne w ATF.
Aby skutecznie zaprojektować ATF, należy uwzględnić statystyki urządzeń popularnych w danym kraju lub grupie docelowej. Istotne są też testy powdrożeniowe, aby wyeliminować możliwe błędy. Weryfikować skuteczność na danych rozdzielczościach urządzeń możemy za pomocą Google Analytics i przeglądu statystyk z podziałem na urządzenia i rozdzielczości.
Adres IP
Każde urządzenie łączące się z internetem ma swój unikalny numer IP, którego przykład to:
192.168.12.132
Adres IP składa się z 4 par liczb, które mogą być maksymalnie trzycyfrowe.
Pisząc “urządzenie” nie mamy na myśli komputera, ale urządzenie sieciowe takie jak router/modem, do którego podłączonych może być wiele urządzeń. Czyli jeśli mamy łącze internetowe w firmie, to wszyscy pracownicy łączą się z internetem jako to jedno IP.
Adres IP może być zmienny i stały. Zależy to od naszego dostawcy internetu. Najczęściej jest to adres zmienny i przydzielany przez operatora podczas połączenia z internetem.
Operator taki przechowuje informacje, któremu klientowi jakie IP przydzielił, na wypadek gdyby organy ścigania potrzebowały takiej informacji.
Adres IP w e-marketingu przydaje się przede wszystkim w kontekście bezpieczeństwa - na przykład ograniczenie dostępu do panelu administracyjnego naszej strony tylko do adresu IP naszego biura. Można też blokować dostęp do naszej witryny adresom IP, które pochodzą z określonych regionów świata (np. Chin).
Aby poznać swój adres IP, którym identyfikujemy się w Internecie, wystarczy w wyszukiwarce Google wpisać jakie jest moje IP i trafimy na wiele stron pokazujących taką informację. Jeśli chcemy poznać swoje ip bezpośrednio z poziomu Google, wpiszmy “whats my ip”, a numer IP pojawi się wśród wyników wyszukiwania.
Adres URL
Adres URL (Uniform Resource Locator) to potocznie adres witryny internetowej.
np. "https://www.rewizja.net/oferta/kompleksowe-pozycjonowanie/"
URL może składać się z kilku elementów:
  1. Protokołu połączenia np. https lub http
  2. Domeny np. rewizja.net
  3. Ścieżki podstrony(zasobu), która może składać się z:
    • Elementów adresu w formie czytelnej dla człowieka lub robota Google (tzw. przyjazne adresy): /blog/nazwa-wpisu
    • Parametrów (zmiennych) przekazywanych do witryny np. ?page=2
    • Kotwicy linku np. #definicja-ajax
AdSense - Google AdSense
System reklamowy Google, który wyświetla reklamy tekstowe, graficzne i video na witrynach, które współpracują w Google. Reklamy te są automatycznie dostosowywane do treści witryny oraz tematyki. Google dzieli się zyskami z przychodów reklamowych z właścicielami serwisów, które publikują te reklamy.
Aby zarabiać na swojej stronie internetowej, możesz bezpłatnie zarejestrować się w Google AdSense. Nie musisz zakładać działalności gospodarczej, gdyż zarejestrować się mogą też osoby fizyczne.
Ahrefs
Jedno z najpopularniejszych narzędzi dla specjalistów zajmujących się marketingiem w Internecie. Funkcje Ahrefs to m.in:
  1. Analizy witryny pod kątem parametrów istotnych dla wyszukiwarki Google,
  2. Analiza słów kluczowych i konkurencji w ich obrębie,
  3. Analizy linków prowadzących do i z naszej witryny, a także konkurencji.
Potężna baza danych tego narzędzia sprawia, że praca specjalisty SEO dzięki ahrefs, staje się znacznie prostsza. Wykorzystujemy go także do głębokiej analizy konkurencji.
AJAX
Skrót AJAX pochodzi od Asynchroniczny JavaScript i XML. Jest to technologia umożliwiająca dynamiczne wyświetlanie informacji na stronie bez potrzeby ciągłego przeładowywania w celu odświeżenia zawartości. Choć brzmi to kusząco, może stanowić problem dla robotów indeksujących Google.
Aktualizacja Algorytmu Google
Algorytm Google jest aktualizowany bardzo często przez wprowadzanie małych zmian i ulepszeń. W różnych krajach (wersjach językowych wyszukiwarki) zmiany te mogą być inne i dotyczyć konkretnych aspektów wyników wyszukiwania. Niektórym większym aktualizacjom są nadawane nazwy własne: Pingwin, Panda itd. Nie o wszystkich aktualizacjach algorytmu Google powiadamia.
Alexa Rank
Kiedyś bardzo popularny ranking witryn internetowych ze względu na ilość odwiedzin. Serwis alexa.com wykorzystywał swoje rozszerzenie do przeglądarki (plugin), który śledził aktywność użytkowników i w ten sposób budował ranking. Aktualnie Alexa Rank nie jest uważany za jakikolwiek wyznacznik marketingowy i w maju 2022 zakończył działanie. Stanowi jednak ważny element historii marketingu internetowego - jako pierwszy tego typu ranking o bardzo szerokim zasięgu globalnym.
Algorytm Google
Niejawny algorytm, który służy do tworzenia wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Nie został on opatentowany, aby nie ujawniać jego działania. Następują bardzo częste zmiany tego algorytmu, a w różnych krajach brane są różne czynniki. Algorytm Google bierze pod uwagę setki czynników związanych z obecnością danej strony w Internecie, a także personalizacją wyników danego użytkownika wyszukiwarki. Wpływ na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania mają dwie grupy czynników:
  1. Czynniki wewnętrzne (onsite) - czyli zawartość witryny internetowej oraz jej jakość techniczna.
  2. Czynniki zewnętrzne (offsite) - czyli linkowanie do naszej witryny oraz inne sygnały, które sprawiają, że roboty Google do niej docierają.
AMP - Accelerated Mobile Pages
Jest to otwarty projekt Google, który chciał zapewnić szybszy dostęp do treści z poziomu urządzeń mobilnych. Upraszczając AMP to specjalnie przygotowana minimalistyczną wersją strony internetowej, która działa znacznie szybciej. W 2022 uznajemy technologię AMP za rozwiązanie, które jest w odwrocie i nie przyjęło się masowo. Posiadanie wersji AMP swojego serwisu nie ma bezpośredniego wpływu na pozycje w Google. AMP po polsku to przyspieszone strony internetowy.
Analiza SEO konkurencji
W celu skutecznego pozycjonowania, ale też świadomości obecności rynkowej, kluczowe jest sprawdzenie działań konkurencji. Może to być konkurencja krajowa, ale też i międzynarodowa, jeśli chcemy podglądać treny oraz przygotować się do ekspansji zagranicznej.
Za konkurencję w pozycjonowaniu rozumiemy nie tylko firmy z naszej branży, ale także inne serwisy, które widnieją w naturalnych wynikach wyszukiwania. Mogą to być serwisy branżowe lub blogi tematyczne. Nie konkurujemy z nimi o klientów bezpośrednio, ale o miejsca w wynikach wyszukiwania Google.
Anchor tekst
Anchorem nazywamy element linka, który jest widoczny dla użytkownika.
Czyli jeśli umieszczamy klikalny link, to tekst, który jest klikalny, jest anchorem. W tym przypadku anchorem będzie “klikalny link”.
Anchor linków ma kluczowe znaczenie w procesie pozycjonowania, gdyż w uproszczeniu informuje Google, w jakim temacie linkuje się do naszej witryny.
API
Skrót API oznacza Application Programming Interface. Jest to termin programistyczny, który oznacza formę komunikacji z serwisem internetowym bez użycia interfejsu graficznego. Upraszczając: API służy do dostępu do danych i funkcji w sposób automatyczny. Jeśli Twój sklep internetowy ma możliwość automatycznego generowania listów przewozowych kuriera, to sklep ten łączy się za pomocą API z kurierem i w ten sposób wymienia informacje.
Artykuł sponsorowany
Artykułem sponsorowanym nazywamy opublikowany płatnie (w dowolnej formie korzyści) w dowolnym serwisie internetowym. Celem publikacji takich artykułów sponsorowanych w kontekście marketingu w Google jest pozyskanie linków do naszej witryny. Artykuły sponsorowane z punktu widzenia pozycjonowania kupuje się często nie tylko po to, aby ludzie je czytali, ale aby Google linki z nich wychodzące potraktowało jako czynnik rankingowy. Ma to, w uproszczeniu, wpłynąć pozytywnie na ranking naszej witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania.
Atrybut ALT - tekst alternatywy dla zdjęcia
Jest to element kodu HTML, który jest tekstem opisującym zawartość grafiki. Wykorzystywane jest to w czytnikach ekranowych dla osób z niepełnosprawnościami, ale też pozwala robotom Google zrozumieć co jest na zdjęciu. Poprawne używanie atrybutów ALT w grafikach/zdjęciach umieszczonych na stronie jest jednym z podstawowych elementów optymalizacji strony pod kątem wymogów wyszukiwarek internetowych (SEO).
Audyt SEO
Audytem SEO nazywamy analizę witryny pod kątem wymogów wyszukiwarki Google. Jego zakres może być  bardzo różny i nie ma jasnych standardów. Każda firma SEO wykonuje audyt SEO zgodnie ze swoim zasobem wiedzy i doświadczenia. Audyt SEO możemy podzielić na dwie części:
  1. Audyt SEO onsite - analizę techniczną strony oraz poprawności optymalizacji tekstów witryny.
  2. Audyt offsite - badanie czynników zewnętrznych, czyli przede wszystkim linkowanie do naszej witryny z innych miejsc w internecie.
Autorskie prawa majątkowe
Zbywalne uprawnienia autora dzieła o charakterze majątkowym. Są one ograniczone czasowo i wygasają po minięciu 70 lat od śmierci autora. Dlatego niektóre dzieła literatury trafiają do tak zwanej domeny publicznej i każdy może z nich korzystać bez ograniczeń. W kontekście e-commerce i funkcjonowania firmy jest to istotne pod kątem posiadania praw autorskich majątkowych do logotypu firmy, szaty graficznej witryny, skryptu oprogramowania itd. Potocznie mówimy o przeniesieniu praw autorskich, ale dotyczy to dokładnie przeniesienia praw autorskich majątkowych do utworu. Przeniesienie takich praw na naszą firmę jest bardzo rygorystycznie obwarowane wymogami prawnymi. Dlatego dla swojego bezpieczeństwa skorzystaj z porady prawnika i wzoru umowy na przeniesienie praw autorskich majątkowych do utworu. Brak posiadania praw autorskich majątkowych do swojego logo lub witryny firmowej może skończyć się roszczeniami finansowymi od autora utworu. Może to nastąpić także po wielu latach.

Ważne: skuteczne przeniesienie praw autorskich majątkowych do utworu może nastąpić wyłącznie w formie pisemnej (najlepiej formalnej umowy). Częstym błędem jest uznawanie nabycia praw do utworu przez dopisek na fakturze np. "projekt logo wraz z prawami autorskimi". Niestety takie zapisy nie są skuteczne prawnie i nie chronią kupującego.
Autorskie prawa osobiste
Autor tworząc dzieło jest z nim nierozerwalnie związany. Ma niezbywalne prawo autorskie osobiste. Nie jest ono ograniczone czasowo. Nie da się go kupić, zbyć, przekazać. Autorem pozostajesz już na zawsze. Możesz o swoim autorstwie informować.
Jako firma, możesz z autorem zawrzeć umowę o niewykonywanie swoich praw autorskich osobistych, czyli o nieinformowaniu o autorstwie, braku podpisu autora itd.
Nawet jeśli zapiszesz w umowie, że przeniesiono na Ciebie prawa autorskie osobiste do utworu, to taka umowa jest nieważna.
W kwestii umów o przeniesienie praw autorskich zawsze zalecamy kontakt i poradę prawnika, który specjalizuje się w temacie. Zwłaszcza jeśli dotyczy to innowacyjnych rozwiązań informatycznych.
B
Back-end
Sformułowanie programistyczne używane do określenia wszystkiego co się dzieje na poziomie serwera, a nie w przeglądarce internetowej. Tego co się dzieje na back-endzie, nie widzą i nie mają wpływu odwiedzający naszą stroną internetowa. Aby lepiej to zobrazować posłużmy się przykładem opisu procesu logowania:
  1. Klient podaje w formularzu dane logowania i klika wyślij. (Front-end)
  2. Informacje podane przez klienta są przetwarzane na serwerze (back-end) i następuje połączenie z bazą danych i sprawdzanie poprawności.
  3. Wynik obliczeń na back-end jest wysyłany do użytkownika i wyświetla się na front-endzie, czyli w jego przeglądarce.
Backlink
Backlinkiem nazywamy link (hyperlink) kierujący do naszej witryny. Linki takie są jednym z kluczowych elementów pozycjonowania. Ważne jednak, aby te linki pochodziły z wartościowych merytorycznie miejsc, które mają już ugruntowaną reputację w Google. Ocena jakości backlinka jest jednym z większych wyzwań osób zajmujących się pozyskiwaniem. Pozyskiwanie linków dla danej witryny nazywane jest link building, czyli linkowanie.
Baidu
Baidu jest najpopularniejszą wyszukiwarką internetową w Chinach. Jej usługi są zbliżone do Google. W kontekście e-marketingu Baidu rozpatrujemy pod dwoma aspektami:
  1. Jeśli posiadamy wersję Chińską witryny i kierujemy swój marketing w tym kierunku musimy kontrolować wymagania Baidu.
  2. Jeśli nie chcemy działać na terenie Chin można zablokować roboty skanujące Baidu (bot), aby oszczędzić moc obliczeniową serwerów, a przez to poprawić prędkość działania witryny.
Ban Google
Ban Google to potoczna nazwa kary nałożonej na witrynę przez wyszukiwarkę Google. Podstawowe rodzaje banów w Google:
  1. Kara algorytmiczna w Google - polega na tym, że automatyczne mechanizmy Google wykrywają nieprawidłowości na naszej witrynie i wykluczają ją z indeksu.
  2. Kara ręczna w Google - nakłada ręcznie przez pracownika kontroli jakości w Google. Najczęściej jest to widoczne w narzędziu Google Search Console wraz z informacją o powodzie i sposobie odwołania po naprawieniu problemów.
Kary w formie Bana w Google nie są już tak często stosowane jak kiedyś. Od kilku lat nie zdarzyło nam się spotkać z taką sytuacją u naszych klientów oraz kolegów w branży e-commerce.
Banner Blindness (ślepota banerowa)
Przyzwyczailiśmy się tak bardzo do obecności banerów w serwisach internetowych, że coraz częściej przestajemy je zauważać. Tak samo z innymi treściami reklamowymi. Utrudnia to działania reklamowe, gdyż przeładowane reklamami serwisy, przestają być skutecznym narzędziem promocji naszych produktów i marki. Dlatego nie warto ograniczać się tylko do tego kanału promocji, ale stosować działania wielokanałowe.
Bing
Bing jest wyszukiwarką stworzoną przez firmę Microsoft. Jest alternatywą dla Google, ale korzysta z niej niewielka ilość użytkowników. W Polsce jej popularność jest znikoma i ogranicza się w gruncie rzeczy do użytkowników korzystających z przeglądarki Edge (domyślna przeglądarka Windows) i nieumiejących zmienić domyślnej wyszukiwarki na Google 😉
Black Hat SEO
Black Hat SEO to, ogólnie rzecz ujmując, zbiór praktyk, która mają na celu podniesienie jej rankingu w sposób, który jawnie łamie wytyczne wyszukiwarki. Korzystanie z tego typu zabiegów może z dużym prawdopodobieństwem skończyć się wykluczeniem witryny z indeksu Google lub nałożeniem filtra. Przykładem Black Hat SEO jest np. zamieszczanie ukrytych tekstów (kolor tekstu w kolorze tła) lub przedstawianie robotom Google innej wersji witryny (bardziej zoptymalizowanej) niż dla użytkowników (cloaking).
Blog
Kiedyś blogiem nazywano stronę internetową będącą pamiętnikiem. Od wielu lat blogi stały się miejscem do dzielenia się opiniami, recenzjami i wiedzą przez różnych twórców. W kontekście e-marketingu blogi stanowią świetne miejsce do kontaktu z klientami poprzez:

  1. Artykuły sponsorowane np. w formie recenzji,

  2. Reklamy AdSense (banery/linki),

  3. Sponsoring/patronat nad blogiem.

Blog firmowy
Blogiem firmowym nazywamy dział na stronie firmowej, który jest miejscem publikacji z różnych dziedzin:
  1. Życia firmy,
  2. Nowości produktowych,
  3. Artykułów eksperckich i innych form dzielenia się wiedzą.
Prowadzenie bloga firmowego najczęściej ma na celu zwiększenie objętości witryny firmowej i przyciągnięcie większej ilości odwiedzających z wyszukiwarek internetowych. Blog firmowy jest więc stałym elementem strategii promocji w Google.
Blogosfera
Blogosferą nazywamy społeczność serwisów blogowych. Można przyjąć, że do blogosfery zalicza się każdy serwis, którego głównym celem jest bycie blogiem. Dlatego naszego bloga firmowego nie zaliczamy do blogosfery, gdyż jest tylko dodatkiem do naszej działalności.
Bot oraz Bot Google
Bot a w naszym przypadku Bot Google jest to zautomatyzowany system wyszukiwarki, który przegląda i indeksuje strony internetowe. W uproszczeniu możemy określić, że Bot Google to taki sztuczny przeglądający naszą witrynę. Boty wyszukiwarek “przedstawiają się” przeglądając naszą stronę i taka informacja jest zapisywana w logach serwera. Możemy zablokować dostęp botom do naszej witryny. Blokada botów może być indywidualna dla danej wyszukiwarki lub globalna. Boty mogą być nie tylko wyszukiwarek ale także m.in. narzędzi seo, systemów agregujących informacje prasowe, serwisy społecznościowych itd.
Bounce rate (współczynnik odrzuceń)
W systemie statystyk Google Analytics współczynnik odrzuceń (bounce rate) jest parametrem określających ile osób zakończyło wizytę na naszej stronie internetowej odwiedzając tylko jedną podstronę.
Wizyta na naszej witrynie będzie traktowana jako odrzucenie niezależnie od tego, czy ktoś spędził na naszej stronie 2 sekundy czy 25 minuty. Każda wizyta, która nie będzie miała więcej odsłon pozostałych podstron, zostanie uznana za odrzucenie.
Wskaźnik odrzuceń w Google Analytics jest mierzony dla każdej podstrony oddzielnie. Daje nam to możliwość analizowania, które podstrony powodują problemy.
Brand i Branded Keywords
Brand z angielskiego oznacza “markę”. W e-marketingu używa się tego wyrazu najczęściej w kontekście słów kluczowych związanych z marką (branded keywords).
Dla firmy rewizja.net będzie to “rewizja” “rewizja net” “rewizja pozycjonowanie” i wszystkie inne kombinacje słów kluczowych, które zawierają nazwę firmy.
Breadcrumbs (okruszki chleba)
Breadrumbs nazywamy dodatkowe menu nawigacyjne, które pokazuje w jakim miejscu witryny się znajdujemy. Ułatwia to poruszanie się po rozbudowanej witrynie. Często stosowane w sklepach w formie:
strona główa > nazwa kategorii > nazwa produktu
Brief
Brief to dokument opisujący założenia danej akcji. W przypadku kampanii reklamowej briefem nazywamy wytyczne, cele i założenia jakie chce osiągnąć zleceniodawca. Stosuje się też pojęcie briefu dla copywritera, który zawiera wytyczne dotyczące tego, jakie informacje mają znaleźć się w artykule oraz jakie elementy, z punktu widzenia SEO, zastosować (nagłówki i słowa kluczowe).
Buzz Marketing (marketing szeptany)
Buzz marketing to forma marketingu, która polega na rozpoczynaniu lub włączaniu się w dyskusję w celu polecenia naszej marki/produktu. Marketing szeptany może być naturalny, gdy klienci sami polecają naszą markę w sieci, ale najczęściej spotykane jest zlecanie tego typu działań wyspecjalizowanym agencjom marketingowym. W pozycjonowaniu ma także zastosowanie w pozyskiwaniu linków z for, poprzez umieszczanie odnośników do naszej witryny w tematycznych wątkach.
C
Cache (Cachowanie)
Cache i cache’owanie to pojęcia wykorzystywane w tworzeniu oraz optymalizacji witryn i sklepów internetowych. Można to wyjaśnić następująco. Witryny wyświetlają dynamiczną treść wczytywaną z bazy danych. Operacja odczytania wielu informacji z bazy danych zajmuje czas. Część danych w bazie nie zmienia się często (np. treść artykułu, karta produktu), więc nie trzeba ich wczytywać za każdym razem. Oprogramowanie cacheujące przygotowuje wersję tekstową strony (np. karty produktu) i prezentuje użytkownikowi tę treść zamiast pobierać ją z bazy danych. Dzięki takiej operacji znacząco zwiększa się prędkość działania witryny lub sklepu internetowego. Cachowanie występuje również w przeglądarce, która zapamiętuje niektóre elementy witryny lokalnie na naszym komputerze, aby nie wczytywać ich za każdym razem.
Cachowanie jest więc jednym z podstawowych elementów optymalizacji witryny internetowej pod kątem pozycjonowania, gdyż Google traktuje prędkość działania witryny jako jeden z czynników rankingowych.
Cache Google
Roboty Google przeglądając internet i indeksując strony zapisują ich kopie zawartości w swojej bazie danych. Kopia taka nazywana jest cachem Google. Mamy możliwość podejrzenia takiej kopii Google z poziomu wyników wyszukiwania.
Canonical (adres kanoniczny)
Jeśli mamy treść, która występuje na kilku stronach (np. artykuł), możemy pomóc Google zrozumieć, która wersja jest oryginałem. Wykonuje się to poprzez umieszczenie w kodzie witryny, z kopią naszego artykułu, specjalnego znacznika HTML zwanego tagiem kanonicznym. Wskazuje on adres oryginału. Dzięki temu Google będzie wiedział, że jest to kopia wskazanego oryginału.
Znacznik canonical wygląda w ten sposób:
CAPTCHA (Google reCAPTCHA)
Mechanizm zabezpieczający formularze na witrynie internetowej przed masowym wypełnianiem przez automatyczne mechanizmy (boty). Najczęściej kojarzone jest to z przepisywaniem treści z trudnych do przeczytania grafik lub wybierania tematycznych grafik z pokazanej grupy. Najpopularniejszą metodą jest stosowanie darmowego rozwiązania Google reCAPTCHA.
ccTLD
ccTLD jest to rozszerzenie domeny danego kraju. Dla polski ccTLD to .pl, a dla niemiec .de. Każdy kraj zarządza samodzielnie swoim rozszerzeniem. Składa się ono z 2 liter.
CDN (Content Delivery Network)
CDN czyli Content Delivery Network oznacza rozproszony system dostarczania treści lub danych. Możemy to zobrazować jako kilka różnych serwerów na których umieszczamy pliki, aby osoba wchodząca na naszą stronę internetową, pobierała te pliki (np. obrazki) z tych kilka serwerów na raz. Dzięki temu komputer naszego klienta łączy się z wieloma serwerami na raz i jest w stanie pobrać szybciej zawartość witryny niż by to zrobił z naszego serwera.
Chatbot
Przyzwyczailiśmy się do czatów online na stronach firmowych i sklepach. Popularność ich wykorzystywania sprawiła, że ilość klientów przerasta możliwość pracowników do szybkiego odpisywania. Klienci wymagają natychmiastowych odpowiedzi. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie powstały Chatboty, które są zautomatyzowanymi systemami, które w sposób konwersacyjny pozwalają uzyskiwać informacje. Analogicznie do infolinii, gdzie wybieramy numerami kolejne kroki rozmowy, tak w chatbotach robimy to za pomocą pełnych zdań i pytań. Chatboty mają zaprogramowanie konkretne ścieżki rozmowy i udzielane odpowiedzi. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów chatboty mogą rozpoznawać różne formy pytań o te same kwestie np. “Ile kosztuje zielona koszulka?”, “Po ile zielona koszulka”, “Jaka jest cena zielonej koszulki?”.
Click Fraud
Click fraudem nazywamy wyklikiwanie reklam w celu zawyżenia kosztu kampanii. Może to być nieetyczne działanie konkurencji, które jest wykonywane ręcznie lub za pomocą zautomatyzowanych systemów (botów). Działanie to niesie znamiona czynu nieuczciwej konkurencji i jest niezgodne z polskim prawem. Google Ads posiada mechanizmy, które ograniczają możliwość Click Fraud i np. blokują naliczanie kosztu reklamy jeśli dany użytkownik zbyt często klika w reklamę. Nie jesteś więc w stanie wyklikać reklamy konkurencji samodzielnie klikając w nią cały czas. Zdecydowanie odradzamy tego typu działania.
Clickbait
Wprowadzający w błąd nagłówek, grafika lub dowolna treść, która ma zachęcić nas do kliknięcia. Sformułowanie stosuje się bardzo często w odniesieniu do “clickbaitowych nagłówków” w serwisach informacyjnych, które nie zawierają treści obiecanej w tytule. Analogicznie w YouTube spotykamy “clickbaitowe miniaturki filmów”, które zawierają elementy nieobecne i nieomawiane w filmie.
Cloaking
Cloaking w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego oznacza maskowanie/ukrywanie. W pozycjonowaniu oznacza to przedstawianie botowi Google innej treści (lub całej witryny) niż użytkownikom odwiedzającym witrynę. Jest to uznawane za jedną z praktyk Black Hat SEO.
CMS (Content Management System)
Skrót CMS oznacza System Zarządzania Treścią. Jest to panel administracyjny umożliwiający modyfikację treści i/lub wyglądu strony. Najpopularniejszym CMS-em na świecie jest WordPress.
Content
Słowo content oznacza w języku angielskim “zawartość”. W kontekście e-marketingu contentem nazywamy całą zawartość witryny internetowej. Często używa się tego sformułowania w kontekście “optymalizacji contentu”, “zwiększania contentu”, “unikalnego contentu” oraz “content marketingu”. Podkreślanie znaczenia contentu w działaniach e-marketingowych wynika z tego, że dla Google bardzo istotne jest, jakie treści znajdują się na naszej witrynie i czy są prezentowane zgodnie ze standardami technicznymi Google.
Content Marketing
Content marketing oznacza marketing treści. Sformułowania tego używamy w kontekście strategii tworzenia oraz propagowania naszej treści w internecie. W obrębie content marketingu wyróżniamy działania wewnętrzne, czyli publikowanie treści na naszej witrynie, oraz działania zewnętrzne, czyli publikowanie treści na innych serwisach (w tym Social Media) oraz promocję treści (reklamy).
Cookies (Ciasteczka)
Cookies, powszechnie nazywane “ciasteczkami”, oznaczają pliki tekstowe, które przechowywane są w przeglądarce z informacjami danej witryny internetowej. Kiedy odwiedzamy witrynę po raz pierwszy, zapisuje ona w przeglądarce plik tekstowy Cookie z unikatowym identyfikatorem i kiedy odwiedzamy ją po raz drugi, to może odczytać informacje zapisane w tym pliku. Umożliwia to rozpoznanie, czy jesteśmy zalogowani, czy jesteśmy powracającym użytkownikiem itd.
Ciasteczka wykorzystywane są również do profilowania użytkownika na podstawie posiadanych plików cookies.
Copyrighting
Copyrighting często jest mylony z copywritingiem. Copyrightingiem nazywamy proces zastrzegania prawa do autorstwa danego utworu.
Copywriter (copywriter SEO)
Copywriterem SEO nazywamy osobę, która zajmuje się copywritingiem seo.
Copywriting (copywriting SEO)
W e-marketingu copywritigiem nazywamy proces tworzenie treści na potrzeby publikacji w Internecie. Szczególnym jego przypadkiem jest copywriting SEO, który polega na przygotowaniu treści zoptymalizowanych pod kątem wyszukiwarki Google. Jest to zadanie wymagające doświadczenia i wiedzy dotyczącej zasad funkcjonowania Google oraz korzystania z narzędzi wspomagających pisanie treści. Copywriter, tworząc zawartość witryny zoptymalizowaną pod kątem Google, uwzględnia popularność słów kluczowych, częstotliwość ich występowania w treści (nasycenie procentowe) oraz odpowiednią formę nagłówków. Częstym procesem jest także korekta SEO już istniejących na witrynie treści. Copywriter SEO zajmuje się więc nie tylko tworzeniem nowych treści, ale również ich korektą, aby były one bardziej atrakcyjne dla robotów wyszukiwarek i ich algorytmów.
CPA (Cost Per Action)
Skrót CPA oznacza Koszt za Akcję. Jest to model rozliczeniowy w kampaniach reklamowych, który oznacza, że płacimy za konkretnie wykonaną akcję np. pobranie ebooka, zapis na szkolenie itd.
CPC (Cost Per Click)
CPC oznacza koszt za kliknięcie. Jest to forma rozliczania za kliknięcie w link lub baner reklamowy. Stosowany jest bardzo często w Google Ads, a jego cena zależy od wielu czynników, które poprawia się w ramach optymalizacji kampanii Google Ads. Reklamodawca może samodzielnie ustawić maksymalną stawkę za kliknięcie jaką chce uzyskać lub też zdać się na algorytm, który automatycznie ustala stawki w celu maksymalizacji wyników kampanii.

Przykład kosztu CPC - jeśli CPC wynosi 1 zł, to za 100 kliknięć zapłacimy 100 zł.
CPE (Cost Per Engagement)
Skrót CPE oznacza naliczanie kosztu reklamy za interakcję z reklamą.
Rozwinięcie skrótu to Cost Per Engagement. Opłata za reklamę jest naliczana tylko w przypadku, kiedy użytkownik internetu dokona interakcji z wyświetlaną w przeglądarce reklamą.
CPL (Cost Per Lead)
Skrót CPL oznacza koszt za pozyskanie kontaktu do klienta (lead). Jest to forma rozliczenia za pozyskanie danych kontaktów do klienta. Stosowane jest to nie tylko w celu rozliczenia np. z Google, ale służy także do określenia skuteczności kampanii reklamowej i kosztu pozyskania kontaktu do klienta. Możemy prowadzić kampanie w rozliczeniu CPC, CPV, CPM itd., ale raportować wewnętrznie CPL, który staje się wyznacznikiem poziomu optymalizacji kampanii i jakości pozyskiwanego ruchu. Możemy mieć bardzo niski koszt za kliknięcie w reklamy, ale nic nam to nie daje, jeśli odwiedzający nie wykonują pożądanej przez nas akcji.
CPM - Cost Per Mille
CPM oznacza koszt za tysiąc wyświetleń naszej reklamy. Stosowany w marketingu internetowym najczęściej w reklamach graficznych i video. Określa on koszt dotarcia naszego przekazu reklamowego do tysiąca użytkowników lub tysiąca odsłon reklamy (mogą być to wyświetlenia przez tych samych użytkowników). Podczas wybierania modelu rozliczenia CPM należy ściśle określić warunki wyświetlania reklam odbiorcom (częstotliwość).
Przykład kosztu CPM - jeśli CPM wynosi 1 zł, to za wyświetlenie reklamy 100 000 odbiorcom zapłacimy 100 zł.
CPO (Cost Per Order)
Skrót CPO oznacza koszt za zamówienie. Taka forma rozliczenia współpracy często odbywa się we współpracy afiliacyjnej, czyli kiedy np. bloger pozyskuje dla nas klientów (zamówienia) z baneru reklamowego. Możemy z nim rozliczać się za każde zamówienie jakie pozyskał. Forma rozliczenia może być wyrażona w stałej kwocie lub procencie od wartości zamówienia. W kampaniach reklamowych CPO stosujemy do określenia kosztu pozyskania zamówienia niezależnie od formy rozliczenia za reklamy. Koszt ten jest analizowany za ilość zamówień, a nie ich wartość.
CPV (Cost Per View)
Skrót CPV oznacza koszt za obejrzenie naszej kreacji reklamowej. Ten model rozliczenia za reklamy stosowany jest w Google Ads w reklamach publikowanych na YouTube. Zapłacimy za reklamę dopiero kiedy użytkownik obejrzy całą reklamę (dla krótkich reklam) lub min 30 sekund, kiedy film reklamowy jest dłuższy.
Crawl Budget
W kontekście pozycjonowania w Google wyrażenie to określa ilość czasu/odsłon, jakie generuje Bot Google na naszej witrynie. Częstotliwość jego odwiedzin oraz ilość podstron, które odwiedza są zależne od ilości backlinków z witryn, na których bot często bywa (są popularne). Proces pozycjonowania polega również na optymalizacji Crawl Budgetu poprzez ograniczanie miejsc, w które może zaglądać robot indeksujący, aby nie marnować jego zasobów.
Crawler
Crawlerem nazywamy roboty sieciowe, a w szczególności roboty wyszukiwarek, które przeglądają zawartość naszej witryny lub sklepu internetowego. Są to w pełni zautomatyzowane systemy.
Crawling
Crawlingiem nazywamy proces przeglądania naszej witryny przez roboty seciowe. Analizują one całą zawartość naszej witryny: treść, zdjęcia, skrypty itd. Crawling obciąża nasz serwer, więc warto kontrolować, jakie roboty analizują naszą witrynę i blokować te, które nie są dla nas istotne.
CRO (Conversion Rate Optimization)
CRO oznacza optymalizację wskaźnika konwersji, czyli poprawienie skuteczności naszej witryny. Poprzez skuteczność rozumiemy wykonywanie przez odwiedzających naszą witrynę czynności, na których nam zależy. Może to być zamówienie w sklepie internetowym lub zapisanie się na szkolenie, newsletter itd. Optymalizacja konwersji powinna być elementem kampanii reklamowych, aby lepiej wykorzystywać ruch, który sprowadzamy do nas płatnym ruchem.
Cross linking SEO
Cross-linking jest wzajemnym linkowaniem się witryn. Czyli jeśli witryna A linkuje do witryny B, a witryna B do witryny A, to mamy do czynienia z linkowaniem wzajemnym. Stosowane jest to często w obrębie sieci witryn tego samego właściciela lub witryn na ten sam temat. Dla przykładu: witryny dotyczące danej branży często linkują do siebie nawzajem, gdyż odnoszą się do swoich treści (lub cytują je).
CSS (Cascading Style Sheets)
Skrót CSS oznacza Kaskadowe Arkusze Styli, które określają, jak mają wyglądać poszczególne elementy witryny internetowej. Jeśli w edytorze treści używamy pogrubienia, podkreślenia, pochylenia lub koloru i kroju czcionki - to te informacje o nadanym “stylu” tekstu są zapisywane w formie Arkusza Stylu. Dzięki temu nie musimy powtarzać za każdym razem deklaracji tych parametrów, a odwołać się do “nadaj styl nagłówka”.
Na pojedynczej witrynie może być wiele plików CSS. W procesie optymalizacji pod kątem pozycjonowania minimalizuje się również plik CSS, którego forma wpływa na szybkość działania witryny.
CTA (Call-to-Action - wezwanie do działania)
CTA nazywamy najczęściej przycisk, który jasno wzywa do konkretnego działania np. “zarejestruj się”, “kup”, “umów wizytę”, “zadzwoń”. Celem jego stosowania jest nakłonienie użytkownika do wykonania pożądanej przez nas reakcji.
CTR (Click-Through Rate - współczynnik klikalności)
Współczynnik klikalności (CTR) jest parametrem, który w e-marketingu stosujemy do określenia odsetka osób, które kliknęły reklamę (lub inny element, który badamy).
Jak obliczyć współczynnik klikalności? Podziel liczbę kliknięć przez liczbę wyświetleń elementu, który ma być klikany. Czyli jeśli naszą reklamę zobaczyło 100 osób, ale kliknęła tylko jedna, to nasz współczynnik klikalności wynosi 1% (czyli 1 na 100).
CWV (Core Web Vitals)
Skrót CWV określany jest jako Podstawowe Wskaźniki Efektywności witryny pod kątem wymagań technicznych stawianych przez Google. Od 2021 roku Google ogłosił je jako jeden z ważnych czynników rankingowych. Ten zestaw parametrów określa, w dużym uproszczeniu, jak szybko witryna się wczytuje, jaki ma poziom optymalizacji działania na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja Core Web Vitals jest podstawowym elementem działań związanych z dostosowaniem witryny do wymogów Google i pozycjonowania.
Działania poprawiające Podstawowe Wskaźniki Efektywności wymagają wielu zmian technicznych i często są kosztowne oraz czasochłonne.
CX (Customer Experience)
Skrót CX to Customer Experience, który w świecie e-marketingu określamy jako zbiór doświadczeń użytkownika podczas kontaktu z naszą witryną lub ogólnie marką. Jakie budzi emocje, jakie skojarzenia, czy obsługa była kompetentna. Na podstawie CX buduje się markę.
D
Dane strukturalne
Dane strukturalne w SEO są to specjalne znaczniki kodu, które umożliwiają Google lepiej zrozumieć dane, jakie znajduje na witrynie. Dla przykładu mogą to być lepiej uporządkowane dane dotyczące m.in.:
  1. Artykułu - tytuł, autor, ocena, data publikacji itd.
  2. Produkt - cena, nazwa, zdjęcia, opis, dostępność itd.
  3. FAQ - pytanie + odpowiedź,
Dane strukturalne są w uproszczeniu rodzajem tabelki z ustandaryzowanymi polami, dzięki czemu Google łatwiej te dane przetwarza. Zastosowanie danych strukturalnych na witrynie jest jednym z elementów optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych.
Data studio
Data Studio to skrótowa nazwa Google Data Studio.
Depozycjonowanie
Depozycjonowaniem nazywamy proces, który ma na celu obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania konkurencyjnej strony internetowej. Jest to działanie nielegalne i niezgodne z polskim prawem, gdyż nosi znamiona czynu nieuczciwej konkurencji. Depozycjonowanie jest też wykorzystywane w celu usunięcia z pierwszej strony wyników np. stron, które publikują negatywne komentarze lub niepochlebne recenzje naszych produktów.
Direct Traffic (Ruch bezpośredni)
Ruchem bezpośrednim nazywamy wizyty na naszej witrynie, które wystąpiły po wpisaniu naszego adresu URL w przeglądarce.
DirectAdmin
Direct Admin jest systemem do zarządzania serwerem i hostingiem. Jest bardzo popularny i łatwy w obsłudze. Umożliwia m.in. zarządzanie plikami na serwerze, kontami pocztowymi, użytkownikami i posiadanymi domenami.
Disavow
Mechanizm wyszukiwarki Google, który pozwala zrzec się linków kierujących do naszej domeny. Wykorzystuje się to do poprawy profilu linków, aby nie zawierał linków z miejsc ze złą reputacją. Nie zaleca się korzystania z tego narzędzia osobom bez doświadczenia w pozycjonowaniu, gdyż można poważnie zaszkodzić swojej witrynie.
DNS (Domain Name System)
Technicznie jest to sieć serwerów w Internecie, które tłumaczą domeny np. wp.pl na konkretny adres IP serwera, abyśmy nie musieli pamiętać adresów cyfrowych.
Najczęstszą formą w jakiej będziesz się spotykać z nazwą DNS jest konieczność przekierowania domeny na konkretny serwer, aby wyświetlał Twoją stronę lub zarządzał pocztą e-mail.
Dofollow (link dofollow)
Niewidoczny dla użytkowników przeglądarek element kodu html linka, który mówi robotom wyszukiwarki, że mają “podążać” za tym linkiem (follow ang. podążanie). Ideą tego znacznika wg Google jest określenie, czy chcemy przekazywać “moc” linka witrynie do której linkujemy. Potocznie to linki pozycjonujące, gdyż stanowią znaczący element linkbuildingu. Jeśli nie oznaczymy znacznika linku HTML, czyli zostawimy go w standardowej wersji, to domyślnie jest to link dofollow.
Przeciwieństwem linka dofollow jest link nofollow.
Domain Age
Wiek Domeny określa czas od jej zarejestrowania, lub istnienia w indeksie Google, do dziś. Jest to jeden z czynników, który brany jest pod uwagę w ocenie miejsca (witryny), na której chcemy opublikować link do naszej witryny w celu pozycjonowania.
Doorway Pages
Doorway Pages są to strony internetowe, które są zoptymalizowane pod kątem konkretnego słowa lub słów, aby być wysoko w wynikach wyszukiwania. Są one przygotowane często z wykorzystaniem technik Black Hat SEO, aby zająć wyższe pozycje. Użytkownik odwiedzający taką witrynę jest automatycznie przekierowywany na docelową witrynę, która wykorzystuje Doorway Pages. Nie zalecamy tego typu praktyk.

Inne nazwy Doorway Pages to: strony przejściowe, jump page, gateway page, bridge page.
DuckDuckGo
Zdobywająca coraz większą popularność wyszukiwarka DuckDuckGo, która promowana jest jako alternatywa dla Google. Kładzie ona nacisk na prywatność i nie wykorzystuje spersonalizowanych wyników wyszukiwania oraz nie profiluje użytkowników.
Duplicate content
Dupliacte content to powielona treść. Możemy mieć do czynienia z powielaniem treści w obrębie własnej witryny lub publikowania tej samej treści (lub kopiowanie/kradzież) na różnych stronach. W branży SEO duplicate content jest demonizowany i straszy się, że kiedy będziemy mieli zduplikowany tekst, to zostaniemy ukarani lub wręcz otrzymamy bana w Google. Nie należy jednak się tego obawiać, gdyż istnieją tysiące sklepów, które mają te same opisy produktów, które otrzymują od producenta czy dystrybutora. Oczywiście istotnym czynnikiem jest unikalność treści, ale nie róbmy tego za wszelką cenę.
Dwell Time
Dwell Time jest to czas spędzony na naszej stronie po wejściu z wyników wyszukiwania. Wykorzystuje się go do oceny trafności naszej strony do konkretnego wyniku wyszukiwania. Jeśli Dwell Time jest bardzo krótki, oznacza to, że użytkownik nie odnalazł odpowiedzi/informacji, której szukał i powrócił do wyników wyszukiwania. Według wielu specjalistów z branży SEO jest to jeden z czynników rankingowych w Google.
Długi Ogon (Long Tail)
W pozycjonowaniu “długim ogonem” określamy ruch pochodzący z dużej ilości mniej konkurencyjnych fraz w opozycji do bardziej obleganych słów. Przykład frazy głównej to “laptop”, a mniej popularna i bardziej konkretna to “czarny laptop do gry Fortnite” itd. Strategia long tail polega na budowaniu ruchu z setek fraz, a nie tylko z kilku kluczowych. Daje to większą stabilność ruchu z Google oraz może przynieść lepsze wskaźniki konwersji, gdyż bardziej konkretne sformułowania wskazują na intencję użytkownika (np. zakup).
E
E-mail marketing
Marketing wykonywany z użyciem wiadomości e-mail. Najczęściej do własnej bazy newslettera lub klientów, ale także do subskrybentów innych serwisów (płatne wiadomości reklamowe). Pomimo upływu lat i rozwoju social media własna baza adresów e-mail, do których możemy wysyłać przekazy reklamowe, jest w dalszym ciągu bardzo cenna. Ta forma komunikacji do własnej bazy adresów jest jedną z najefektywniejszych i najtańszych form marketingu. Wymaga jednak długofalowych działań i budowania bazy newslettera.
Earned media
Earned media to wszelkiego rodzaju uzyskane bezpłatnie publikacje na temat naszego produktu lub marki w różnych mediach. Mogą to być informacje w Social Media lub gazetach online, recenzje na blogach itd.
EAT (Expertise Authoritativeness Trustworthiness)
Pojęcie EAT zostało wprowadzone przez Google w ramach jednej z aktualizacji algorytmu wyszukiwarki. EAT jest zbiorem wytycznych do oceny wiarygodności witryny, a przez to opublikowanych na niej treści. Dotyczy to przede wszystkim witryn w temacie zdrowia, finansów i poziomu szczęścia lub bezpieczeństwa. Google nie ujawnia szczegółowych wytycznych i matematycznych kryteriów oceny w ramach tego algorytmu, aby nie ułatwić oszukiwania mechanizmu.
eCPC (Ehanced CPC)
eCPC, to odmiana CPC w rozwiniętej i ulepszonej formie, stąd nazwa enchanted = ulepszony. Ulepszony koszt, naliczany za kliknięcie, jest strategią inteligentnego ustalania stawek w ramach kampanii Google Ads. Mechanizm ten automatycznie dostosowuje stawki, aby ilość konwersji była jak najwyższa. Uwzględnia w ramach tego wiele czynników dotyczących użytkownika: geolokalizację, demografię, przeglądarkę i porę dnia.
EMD (Exact Match Domain)
Exact Match Domain to domena zawierająca słowo kluczowe, które jest dla nas istotne. Przykładem takiej domeny dla słowa “opony kurierem” jest www.oponykurierem.pl (przy okazji jest to realny serwis).
Evergreen content
W kontekście tworzenia treści Evergreen content to artykuły o zawartości merytorycznej, które nie dezaktualizują się i są ciągle przydatne. Często spotykaną poradą jest, aby tworzyć treści evergreen content, które będą stale przynosiły ruch z wyszukiwarki Google. Najczęściej mają formę poradników lub rozbudowanych opracowań dotyczących danego zagadnienia. Przykładem evergreen content jest także ten słownik SEO :).
F
Farma linków
Farmą linków nazywamy stronę lub grupę stron, które powstały tylko po to, aby linkować masowo do innych witryn. Zazwyczaj nie niesie wartości merytorycznej i służy jedynie manipulowaniu algorytmem Google i pozycjonowaniu linkowanych witryn.
Favicon
Favicon to ikona wyświetlana na karcie przeglądarki, listach ulubionych stron oraz historii wyszukiwania. Definiuje ją twórca strony. Ikona wyświetlana jest w rozmiarze 16 na 16 pikseli.
Featured snippets
Featured snippet to element informacyjny wyświetlany bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki temu użytkownik nie musi przechodzić na inne strony, tylko uzyskuje od razu gotową odpowiedź. Przykładem takiego zapytania jest np. “godzina”. Wynikiem jest od razu konkretna godzina w lokalizacji z której zadajemy pytanie.
Featured snipped nabrał znaczenia w pozycjonowaniu, gdyż Google coraz częściej wyświetla część zawartości strony bezpośrednio w wynikach tworząc tzw. pozycje zero. Zaniża to ilość przejść do naszej witryny, gdyż najważniejsze informacje wyświetlają się już w wynikach.
Feed produktowy
Feedem produktowym nazywamy specjalnie przygotowany plik, najczęściej w formacie XML, który zawiera informacje o produktach z naszego sklepu internetowego. Jest to standaryzowana forma przekazywania informacji o naszej ofercie innym usługom, takim jak porównywarki cen lub reklamy Google Ads i Facebook Ads. Plik ten można obrazowo porównać do tabelki zawierającej nazwę produktu, identyfikator (np. ean), opis, cenę, dostępność, link do zdjęcia. Dzięki przyjęciu takiego standardu np. Ceneo jest w stanie porównywać produkty posiadające ten sam identyfikator, nawet w przypadku innych nazw tego samego towaru.
Filtr algorytmiczny
Typ filtra Google, który zostanie nałożony automatycznie, gdy algorytmy Google wykryją nieprawidłowości w naszej witrynie i łamanie Wytycznych dla Webmasterów Google. Powoduje najczęściej obniżenie naszej witryny w wynikach wyszukiwania na wszystkie słowa kluczowe, w tym zapytania markowe.
Filtr Google
Filtrem w Google nazywamy działanie algorytmu, które wyklucza naszą witrynę z wyników wyszukiwania na dane frazy kluczowe lub przesuwa nas masowo na dalsze pozycje (np. poniżej 50 pozycji). Filtr w Google może być nałożony na konkretne słowa kluczowe lub na całą witrynę. Filtr taki jest karą za stosowanie praktyk niedozwolonych. Jest on najczęściej czasowy i przysługuje od niego odwołanie, gdy przestaniemy łamać wytyczne Google.
Filtr ręczny
Typ filtra Google, który nakładany jest przez pracowników Google z Search Quality Team, który odpowiada za jakość wyników wyszukiwania. O nałożeniu takiego filtra otrzymamy informację w Search Console jako “działania ręczne”. Możemy się od tej decyzji odwołać, gdy usuniemy wskazane naruszenia.
Footer
Footer to z angielskiego Stopka. Jest to nazwa dolnej części witryny (stopki) w której najczęściej znajduje się informacja o firmie wraz z linkiem do autora strony.
Formatowanie tekstu
Formatowaniem tekstu nazywamy jego uporządkowanie oraz modyfikacje wizualne polegające na podziale na akapity, punktatory, justowaniu, pogrubieniu itd. W optymalizacji witryny formatowanie tekstu ma duże znaczenie, gdyż jest elementem optymalizacji treści pod kątem wymogów algorytmów. Pogrubienie odpowiednich fraz kluczowych podkreśla ich znaczenie w treści.
Framework
Framework jest zestawem gotowych funkcji i elementów systemu informatycznego w danym języku programowania. Upraszcza i przyspiesza budowanie nowych rozwiązań, gdyż nie trzeba pisać wszystkiego od początku. Framework zawiera podstawowe mechanizmy, takie jak: połączenie z bazą danych, szyfrowanie, mechanizmy logowania itd.
Fraza kluczowa (Keyword)
Fraza kluczowa nazywana inaczej słowem kluczowym, oznacza jeden bądź więcej wyrazów, na które chcemy ukierunkować nasze działania reklamowe. Przykładowe użycie tego sformułowania:
  • pozycjonowanie na frazy kluczowe,
  • nasycenie tekstu frazami kluczowymi,
  • użycie frazy kluczowej w nagłówku,
  • wyświetlanie reklamy na konkretne frazy kluczowe.
Frazy pomocnicze
Frazami pomocniczymi nazywamy frazy kluczowe, które są uzupełnieniem naszych głównych fraz. Dla przykładu fraza główna to “telewizor”, a pomocnicza to cechy takie jak: “tani” “nowoczesny” “wysokiej jakości” itd.
Frazy sprzedażowe
Frazami sprzedażowymi nazywamy takie słowa kluczowe, które są używane przez wyszukujących z intencją zakupu. Dla zobrazowania: “z czego robi się wędki?” nie jest frazą sprzedażową, ale już “tanie wędki kraków” tak. Identyfikowanie tego typu fraz w naszej niszy produktowej pozwala na lepszą optymalizację treści na naszej witrynie.
Front-end
Front-endem nazywamy widoczną część strony internetowej, zaprogramowaną przez deweloperów. Wyświetla informacje przekazywane z back-endu. Potocznie frontendem nazywa się szatę graficzną witryny i skrypty odpowiedzialne za jej wyświetlanie.
FSB (Fresh Site Bonus)
Fresh Site Bonus jest elementem sporu w branży SEO, gdyż nie każdy w niego wierzy, a ciężko go jednoznacznie zbadać. Jest to tymczasowe podniesienie pozycji nowej witryny w wynikach wyszukiwania. Niektórzy twierdzą, że FSB trwa kilka tygodni lub miesięcy. W aktualnych warunkach (2022 r.) istnieje problem z indeksacją nowych witryn, więc tego typu bonus na start raczej nie występuje.
FTP (File Transfer Protocol)
FTP jest protokołem przekazywania i pobierania plików z serwera. Najczęściej używany w kontekście serwera FTP, czyli miejsca w którym mamy dostęp do plików naszej witryny i możemy je edytować. Kiedyś wykorzystywany również do dzielenia się plikami między różnymi użytkownikami, ale w dobie Dropboxa i innych rozwiązań chmurowych jego popularność w tym zakresie zmalała. Kiedy rozpoczynasz pracę nad modyfikacjami witryny lub jej zmianą, to firma programistyczna poprosi Cię o dostęp do serwera FTP, który składa się z adresu serwera oraz loginu i hasła. Dane do serwera FTP trzymaj w bezpiecznym miejscu (najlepiej używaj managera haseł), gdyż ich upublicznienie może spowodować włamanie na serwer i uszkodzenie lub skasowanie Twojej witryny.
G
GDN (Google Display Network)
GDN to nazwa sieci reklamowej Google Ads, czyli Gmail, Youtube oraz prywatnych serwisów publikujących reklamy Google Ads. Ta sieć reklamowa skupia największą liczbę witryn na świecie. Umożliwia dotarcie do bardzo szerokiego grona odbiorców poza wyszukiwarką Google. Choć korzystanie z niej jest atrakcyjne, to wymaga dużego nakładu pracy podczas optymalizacji kampanii.
Geolokalizacja użytkownika
Geolokalizacja to określenie geograficznego położenia użytkownika. Google, poza Google Ads, wykorzystuje geolokalizację do personalizowania wyników wyszukiwania. Na zapytanie o pizzę wyświetli inne wyniki w Krakowie niż w Warszawie, gdy wskaże najbliższe pizzerie.
Geotargeting (Kierowanie Geograficzne)
Dzięki geolokalizacji możemy wyświetlać przekazy reklamowe (z Google Ads) odbiorcom w konkretnym mieście lub nawet we wskazanej dzielnicy w Warszawie.
Google Analytics
Narzędzie Google do zbierania statystyk stron i systemów internetowych. Jego instalacja i używanie jest bezpłatne w ramach podstawowej usługi.
Google Autocomplete (Autouzupełnianie Google)
Funkcja wyszukiwarki, która po wpisaniu początkowych liter lub słów sugeruje nam dokończenie. Działa to na zasadzie sugerowania wyszukiwań najczęściej wpisywanych przez innych wyszukujących z użyciem tych samych liter/słów początkowych. W SEO jest to wykorzystywane do badania, w jaki sposób użytkownicy wyszukują dane frazy. Dla przykładu: jeśli wpiszemy frazę kluczową “sukienka XL” i dodamy spację, zobaczymy szereg zapytań, jakie wpisują potencjalni klienci. Daje nam to możliwość uzupełnienia naszych opisów produktów o poszukiwane przez klientów informacje.
Google Bomb
Kiedyś bardzo popularna metoda do umieszczenia w wynikach wyszukiwania na pierwszym miejscu konkretnej witryny. Wykonywało się to, kiedy duża grupa użytkowników internetu umieszczała na swojej stronie link z odpowiednim anchorem do witryny będącej celem. Powodowało to np. że na frazę kluczową “kłamca” pojawiała się na pierwszym miejscu witryna internetowa Premiera :). Aktualnie algorytmy Google znacząco utrudniają tego typu działania.
Google Doodle
Logo Google w wyszukiwarce google.pl, które jest zmieniane w zależności od okazji lub święta. Dla przykładu w Święto Niepodległości logo przyozdobione jest Polską flagą.
Google Merchant Centre
Serwis Google, który umożliwia zarządzanie kampaniami produktowymi ze sklepów internetowych w wynikach wyszukiwania. Do wprowadzania produktów wykorzystuje się feed produktowy. Posiadanie konta Google Merchant Center jest obowiązkowe, jeśli chcemy skutecznie promować produkty w wyszukiwarce. Konto to jest bezpłatne.
Google PageSpeed ​​Insights
Ciągle aktualizowane i rozbudowywane narzędzie Google do samodzielnego weryfikowania prędkości witryny i zgodności z aktualnymi wymogami wyszukiwarki. Jest wyznacznikiem jakości optymalizacji witryny i służy do raportowania. W czasach, kiedy prędkość działania witryny nabiera coraz większego znaczenia, narzędzie to jest jednym z kluczowych w optymalizacji witryny.
Google Tag Assistant
Bezpłatne rozszerzenie do przeglądarki, które służy do weryfikacji poprawności działania tagów narzędzi Google, takich jak Tag Manager, Analytics itd. Jest podstawowym narzędziem do analizy poprawności wdrożenia analityki na stronie internetowej. Do jego skutecznego wykorzystywania niezbędna jest wiedza programistyczna, ale do podstawowej analizy i wykrycia np. duplikatów kodów (podwójnej instalacji GA) wykorzysta go także laik.
Google Tag Manager
Rozwiązanie techniczne Google, która ułatwia zarządzanie skryptami instalowanymi na witrynie. Dzięki niemu można dodawać kody Google Analytics i innych narzędzi śledzących do witryny, bez dostępu do jej plików. Do zarządzania skryptami niezbędne jest posiadanie konta Google Tag Manager, które jest bezpłatne.
Googlebot
Oficjalna nazwa bota Google indeksującego strony w wyszukiwarce Google.
Grey Hat SEO
Praktyki pozycjonowania, które są pomiędzy Black Hat SEO oraz White Hat SEO.
Praktyki wykorzystywane w Grey Hat SEO są technicznie dozwolone, choć łamią wytyczne dla Webmasterów od Google. Należy do nich kupowanie linków w celu manipulowania rankingiem Google.
Grupa docelowa (Target)
Grupą docelową nazywamy zbiór osób, o określonych cechach, do których chcemy skierować kampanię reklamową lub dowolny inny przekaz informacyjny.
GSC (Google Search Console)
Google Search Console to darmowe narzędzie, które pokazuje nam statystyki tego, jak Google indeksuje i wyświetla naszą witrynę w wynikach wyszukiwania. Dzięki niemu możemy monitorować, na jakie frazy wyświetla się nasza witryna oraz czy Google bot nie ma problemów z dostępem lub jakością techniczną serwisu.
GSP (Gmail Sponsored Promotion)
Gmail Sponsored Promotion to system reklamy w poczcie Gmail. Umożliwia personalizowanie reklam i kierowanie do określonych grup odbiorców, jeśli posiadamy bazy adresów e-mail.
GTIN (Global Trade Item Number)
GTIN (Global Trade Item Number) jest jednym z wymaganych atrybutów produktu w feedzie produktowym. Służy do jednoznacznego identyfikowania produktu i łączenia ofert różnych sklepów. W Europie używany jest standard GTIM-13, czyli numer składający się z 13 cyfr, który jest przypisany do danego produktu/producenta. Dla przykładu numer ISBN na książkach to również GTIN.
gTLD (generic Top-Level Domain)
Generic top-level domain to nazwa domen funkcjonalnych najwyższego poziomu. Tak jak ccTLD określają kraj, tak gTLD są niezależne i zarządza nimi IANA (Internet Assigned Numbers Authority) i ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).
Przykłady domen gTLD: .net, .com, .gov itd.
GTMetrix
Narzędzie do analizy prędkości działania i wczytywania się witryny internetowej. Jego podstawowa funkcjonalność jest bezpłatna. Bardzo popularne w branży audytów stron internetowych i jedno z podstawowych narzędzi SEO. Interpretacja jego wyników wymaga wiedzy technicznej.
Guest blogging
Guest blogging to blogowanie gościnne, czyli publikowanie swojego artykułu na blogu innej osoby. Częsta praktyka wzajemnego publikowania treści przez blogerów, w celu promocji. W pozycjonowaniu wykorzystywane w strategii zdobywania linków kierujących do naszej witryny.
H
H1, H2, H3, H4, H5, H6 - Nagłówki
H1 to Headline 1, czyli Nagłówek 1. Numeracja oznacza ich wagę. Numer 1 oznacza nagłówek najwyższego rzędu. Używany w edytorach tekstu do jego formatowania. Z punktu widzenia pozycjonowania używamy sformułowań typu: “fraza kluczowa powinna być w h1”, co oznacza, że w najwyższym nagłówku powinna znaleźć się istotna dla nas fraza kluczowa.
Świadome stosowanie nagłówków i ich gradacja ma duże znaczenie w optymalizacji tekstu pod kątem SEO.
Hamburger menu
Hamburger menu to element nawigacyjny, który najczęściej widzimy w wersji mobilnej. Jest to rozwijane menu w formie trzech poziomych linii, które wyglądem przypominają ikonę hamburgera. Hamburger menu stało się standardowym elementem nawigacyjnym i coraz częściej jest stosowane również w wersjach witryn na komputery stacjonarne.
Hashtag
W serwisach Social Media hashtagiem nazywamy wyrażenie składające się z jednego lub zbitki słów, które jest poprzedzone znakiem # (hash). Wykorzystuje się je do oznaczania komunikatów w obrębie danego tematu. Ułatwia kategoryzowanie wpisów w Social Media. Szczególnie popularne i używane na Twitterze oraz Instagramie. Rzadko zaś używane na Facebooku.
Heatmapa
Heatmapa to narzędzie do analizy danych w sposób graficzny. Przypomina to mapę termiczną, skąd wywodzi się jej nazwa. Stosowana w ocenie miejsca najczęstszego klikania w witrynie lub skupienia wzoru (eyetracking). Wykorzystywana w analityce internetowej do oceny zachowań użytkowników i problemów z nawigacją po serwisie.
Hidden text
Hidden text to tekst niewidoczny, ale obecny w kodzie strony. Można to osiągnąć np. poprzez zastosowanie koloru tekstu w kolorze tła, na jakim jest opublikowany. Niezalecana technika nasycania witryny słowami kluczowymi i traktowana przez Google jako złamanie zasad, które może skutkować wykluczeniem z indeksu.
Hiperłącze (hiperlink)
Link to odnośnik, który po kliknięciu przenosi nas na wskazującą go stronę internetową lub otwiera skojarzoną z nim aplikację (np. pocztową lub telefon). Linkiem może być tekst, grafika, animacja i inne elementy na stronie www lub w interfejsie aplikacji.
Home Page (Strona domowa)
Home Page to strona domowa, czyli główna strona serwisu. Najczęściej linkuje do niej logo serwisu lub element menu o nazwie: home, start.
Hosting SEO
Hostingiem SEO nazywamy odmianę hostingu, w której położono nacisk na niską cenę i dostępność wielu adresów IP. Ma to na celu dywersyfikowanie adresów IP, z których linki kierują do pozycjonowanej strony. Na hostingu SEO przechowuje się zazwyczaj wiele mniejszych witryn.
Hreflang
Atrybut HTML witryny internetowej, który oznacza język danej strony. Wymagany przy witrynach wielojęzycznych, aby ułatwić botom Google poprawną indeksację.
htaccess (.htaccess)
Plik .htaccess (Hypertext Access) służy do konfiguracji zachowania serwera www Apache. Możesz spotkać się z tą nazwą w odniesieniu do czynności m.in takich jak:
  1. Przekierowania domeny na inną domenę,
  2. Przekierowania adresów nieistniejących podstron na inne,
  3. Blokowanie botów internetowych lub ruchu z danych krajów.
Edycja pliku .htaccess ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie serwisu www i powinna być wykonywana wyłącznie przez osoby doświadczone.
HTML (HyperText Markup Language)
HTML to hipertekstowy język znaczników służący do tworzenia dokumentów hipertekstowych. Wykorzystywany do prezentacji treści witryn internetowych w przeglądarkach. HTML opisuje strukturę danych, a CSS określa ich wygląd i ułożenie.
HTTP (Hypertext Transfer Protocol)
HTTP to protokół przesyłania zasobów i komunikację klient - serwer. W e-marketingu będziemy tego terminu używać do określania witryn z adresem http:, czyli ruchem nieszyfrowanym, a przez to uznawanych za mniej bezpieczny. Aktualnie trendem jest odejście od http na rzecz https.
HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure)
HTTPS to zabezpieczona szyfrowaniem wersja protokołu http. Posiadanie certyfikatu SSL zainstalowanego na serwerze naszej witryny pozwala szyfrować ruch między przeglądarką (odwiedzającym naszą witrynę), a naszym serwerem. Częstym błędem logicznym jest mylenie szyfrowania połączenia z szyfrowaniem samej witryny. HTTPS oznacza, że dane są trudniejsze do podsłuchania, gdyż nie są przesyła w formie jawnego tekstu. Jest to aktualny standard połączenia ze sklepami internetowymi, a Google Ads wymaga, aby witryna, do której kierowane są reklamy, była zabezpieczona certyfikatem SSL.
I
Identyfikator Konta Google Ads
Identyfikator konta Google Ads (ID konta Google Ads) - to 10-cio cyfrowy numer używany do identyfikowania konta Google Ads, łączenia go z innymi usługami Google, jak i narzędziami firm zewnętrznych. Numer ID konta AdWords jest również wykorzystywany do łączenia konta z kontem menedżera, czyli kontem umożliwiającym dostęp do wielu kont. Rozwiązanie to jest stosowane przez agencje i reklamodawców zarządzających kilkoma kontami.
Inbound Links
To linki przychodzące, które kierują do naszej strony internetowej. Linki te zostały pozyskane w sposób naturalny, np. inna strona poleciła nasz produkt lub usługę.
Inbound Marketing
Inbound Marketing definiuje wszelkie działania, które umożliwiają odbiorcom samodzielne odnalezienie nadawcy danego przekazu reklamowego, zainteresowanie go daną ofertą.
Indeks Google
Baza danych wyszukiwarki zawierająca dane o wszystkich witrynach internetowych, które użytkownik może znaleźć. Jeśli witryna nie jest uwzględniona w indeksie, nie będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania.
Indeksacja strony
Proces indeksowania jej przez Google.
Influencer
Influencer to osoba publiczna, która poprzez swoją działalność w Social Mediach zyskała szerokie grono obserwujących, posiada z nimi trwałe i silne relacje, a także ma duży wpływ na ich decyzje oraz opinie na dany temat (ang. influence - wpływ). Influencerami mogą być m.in.: blogerzy, youtuberzy, celebryci czy osoby cieszące się większą popularnością w sieci.
Influencer Marketing
Influencer marketingiem nazywamy wszelkie działania marketingowe wykonywane we współpracy z influencerami. Przykładami takich działań są np.: sponsorowane wpisy na blogach, webinary sponsorowane, livey sponsorowane lub też sponsorowanie całego kanały youtube, bloga itd.
Infografika
To inaczej grafika z informacjami. Jest często stosowana na stronach internetowych w celu wyjaśnienia pojęć, zjawisk czy zobrazowania danych. Często jest to wykres czy obrazek, który połączony z tekstem pozwala na łatwe przedstawienie informacji. Infografika ma bardzo dużą wartość w kontekście UX.
Interfejs użytkownika (UI)
Wszystko, co wyświetla się na Twojej stronie, z czym, jako użytkownik, możesz wchodzić w interakcje. Interfejs użytkownika musi być:
  • prosty (unikaj zbędnych elementów),
  • przejrzysty (użyj kolorów, rozmiarów i układu, aby stworzyć hierarchię),
  • spójny (różne elementy powinny łączyć się w całość)
  • intuicyjny (strona powinna być łatwa w zrozumieniu, a treści jasno komunikować, co użytkownik powinien zrobić)
Interfejs użytkownika ma wywołać pozytywne wrażenie u odwiedzających. Wymienione wyżej czynniki, wpływają na czas przebywania na stronie i zaangażowanie użytkowników. Mają kluczowe znaczenie dla SEO.
Interstitial
To rodzaj agresywnej reklamy wyświetlającej się nad treścią całego serwisu, zakrywającej jego większą część i uniemożliwiającej swobodne korzystanie ze strony.
ISP (Internet Service Provider)
ISP to dostawca usług internetowych, więc to firma, która dostarcza innym podmiotom, a także osobom fizycznym, dostęp do sieci Internet. Bez ISP nie byłbyś w stanie zrobić zakupów online, przeglądać informacji na stronach internetowych czy mieć dostępu do portali społecznościowych, takich jak Facebook. Łączenie się z Internetem wymaga specjalnego sprzętu telekomunikacyjnego, sieciowego i routingu, który posiada dostawca.

Dostawca usług internetowych jest również czasami określany jako IAP (ang. Internet access provider), czyli dostawca dostępu do Internetu.
J
Java
Java to język programowania powszechnie stosowany do budowy zaawansowanych sieciowych programów komputerowych. Jest bardzo zaawansowany, a programiści pracujący w tym języku uznawani są za najdroższych w branży
JQuery
Jedna z najbardziej popularnych i znanych bezpłatnych bibliotek języka JavaScript. Zawiera gotowe zestawy funkcji, które powszechnie są stosowane w budowie interfejsów i animacji na witrynach internetowych. Swoją popularność zawdzięcza temu, że była jedną z pierwszych dostępnych na rynku. Obecnie mamy do wyboru wiele innych bezpłatnych i bardziej rozbudowanych bibliotek JavaScript.
JS (JavaScript)
JavaScript to język skryptowy. Często jest mylony z językiem Java. JS jest powszechnie wykorzystywany do budowy interaktywnych elementów witryn internetowych lub całych interfejsów. Umożliwia on budowę zaawansowanych rozwiązań oraz animacji witryn.
K
Kanibalizacja słów kluczowych
Kanibalizacją słów kluczowych nazywamy sytuację, gdy w wynikach wyszukiwania na jedno słowo kluczowe pojawia się kilka podstron naszego serwisu www. Powszechnie uznawane jest za negatywne zjawisko i zaleca się optymalizację struktury oraz zawartości serwisu tak, aby połączyć “moc” obu podstron i rankować wyżej w wynikach organicznych.
Karty rozszerzone
Sprawdź definicję: Featured snippets
Katalog stron
Katalogiem stron nazywamy serwis, który gromadzi skategoryzowaną listę stron internetowych. Często spotykanym zjawiskiem jest branżowy katalog stron, który gromadzi witryny wyłącznie z danej tematyki. Katalogi stron mogą być bezpłatne lub płatne. Umieszczanie wpisów w katalogach stron nazywamy katalogowaniem.
Katalogowanie
Katalogowaniem nazywamy proces umieszczania witryny w katalogach stron www oraz danych firmy w katalogach firm. Proces katalogowania jest element strategii linkowania pozycjonowanego serwisu, gdyż celem umieszczenia witryny lub firmy w katalogu jest pozyskanie linku zwrotnego.
Keyword
Keyword oznacza słowo kluczowe i jest to inna nazwa: frazy kluczowej.
Keyword Analysis (analiza słów kluczowych)
Procesem analizy słów kluczowych nazywamy poszukiwania i badanie parametrów frazy kluczowej w kontekście jej pojawiania się w wynikach wyszukiwania. Dobieranie słów kluczowych do dalszych działań marketingowych uwzględnia m.in. ich częstotliwość wyszukiwania, sezonowość oraz konkurencję.
Keyword Density
Keyword Density oznacza nasycenie słów kluczowych w danym tekście. Wyrażamy go procentowym stosunkiem ilości fraz kluczowych do całkowitej ilości tekstu na podstronie.
Keyword Prominence
Keyword Prominence oznacza określenie ekspozycji danego słowa w treści podstrony. Im częściej słowo kluczowe jest w nagłówkach, na początku tekstu itd., tym ważniejsze jest na danej podstronie.
Keyword Proximity
Keyword Proximity to bliskość występowania badanych słów kluczowych między sobą w tekście. Im częściej dane frazy występują blisko siebie na różnych witrynach, tym bardziej stają się wobec siebie słowami zależnymi. Optymalizując treści pod kątem pozycjonowania należy korzystać z baz słów kluczowych, które wskażą słowa zależne dla naszej frazy kluczowej. Przykład słów zależnych dla frazy “kurier” to: przesyłka, paczka, wysyłka, nadaj.
Keyword Research
Keyword Research oznacza badanie i wyszukiwanie fraz kluczowych, które będą pasowały do badanego przez nas celu. Cel ten poprzedza np. pisanie artykułu zoptymalizowanego pod pozycjonowanie oraz prowadzenie kampanii Google Ads. Tworząc skuteczne strony i sklepy internetowe należy wyjść od analizy słów kluczowych, aby lepiej zrozumieć jakim językiem posługuje się nasza grupa docelowa i dostosować odpowiednio komunikaty oraz architekturę informacji.
Keyword Stuffing
Keyword Stuffing oznacza metodę nadmiernego i nienaturalnego umieszczania słów kluczowych w treści.
KISS (Keep It Simple, Stupid)
Zasada projektowania m.in. interfejsów w jak najprostszy sposób, aby nie komplikować przekazu i ułatwić użytkownikowi poruszanie się po serwisie. Kierując się nią należy unikać przeładowania treścią i elementami nawigacyjnymi.
Kod AuthInfo
Kodem Authinfo nazywamy specjalne hasło, które umożliwia nam przeniesienie domeny internetowej między rejestratorami. Możliwość jego wygenerowania potwierdza naszą własność domeny. Kod ten jest wydawany tylko na żądanie w celu ochrony przed ujawnieniem.
Konwersja
Konwersją nazywamy realizację czynności, którą określimy w naszych celach. Jeśli naszym celem jest np. zapisanie użytkownika na newsletter i odwiedzający naszą witrynę się zapisze, to osiągnęliśmy konwersję. Konwersje dzielimy na konwersje główne (makrokonwersje) i mikrokonwersje, które są mniej istotnymi celami na naszej witrynie. Przykładem niech będzie złożenie zamówienia jako konwersja główna, a rejestracja konta w sklepie jako mikrokonwersja. Są ściśle powiązane z wyznaczaniem Kluczowych Wskaźników Efektywności.
KPI (Key Performance Indicators)
KPI to Kluczowe Wskaźniki Efektywności, których zdefiniowanie i mierzenie jest niezbędne, do oceny skuteczności kampanii reklamowych lub dowolnych innych działań. Mogą dotyczyć kwestii technicznych (np. ilość użytkowników) lub biznesowych (np. średnia wartość zamówienia). W pozycjonowaniu najczęstszym KPI jest ilość odwiedzin lub sam ruch z wyników wyszukiwania Google.
L
Landing page
Landing page jest niezależną stroną internetową lub podstroną serwisu, na którą kierowni są użytkownicy pozyskani z działań marketingowych. Landing page przygotowuje się w celu osiągnięcia lepszej konwersji pozyskiwanego ruchu. Odróżnia się od innych podstron tym, że ma jeden konkretny cel, którym jest nakłonienie użytkownika do pożądanego przez nas działania np.: zapisu na szkolenie, pozostawienia danych kontaktowych, dokonania zakupu. Sformułowanie używane często w kampaniach Google Ads i e-mail marketingu.
Layout
Layoutem nazywamy projekt wyglądu aplikacji, witryny internetowej, sklepu lub dowolnego innego materiału graficznego. Najczęściej zastępowany jest nazwą bardziej zrozumiałą: projekt graficzny.
Lead
Pojęcie lead występuje w e-marketingu w dwóch znaczeniach. Pierwsze oznacza wstęp do artykułu, który ma zachęcić do przeczytania całości. Znajduje się pod tytułem danego artykułu. Drugie znaczenie leadu jest typowo handlowe i oznacza szansę sprzedażową, czyli dane kontaktowe (lub sam kontakt) osoby/firmy, która potencjalnie jest zainteresowana naszą ofertą. Używa się tego sformułowania często w sformułowaniach takich jak: pozyskiwanie leadów, rozliczanie się za leady, lead magnet, koszt leada, lead gorący, lead ciepły, lead zimny. W kampaniach Google Ads możemy przyjąć Kluczowy Wskaźnik Efektywności jako koszt pozyskania leada i pod jego wartość optymalizować działania.
Lead ciepły
Lead ciepły, nazywany inaczej leadem marketingowym, dotyczy kontaktu do osób, które przejawiają zainteresowanie produktem lub usługą, ale nie są jeszcze gotowe do zakupu. Wymagają edukacji w temacie produktu/usługi i pomocy w doprecyzowaniu swoich potrzeb.
Lead gorący
Leadem gorącym nazywamy kontakt do osoby, która jest gotowa do natychmiastowego złożenia zamówienia na towar lub usługę. Wymaga bardzo szybkiego obsłużenia przez handlowców.
Lead magnet
Lead magnetem nazywamy element mający skłonić potencjalnych klientów do pozostawienia swoich danych kontaktowych w zamian za określony materiał w postaci np. ebooka, kodu rabatowego, szablonu graficznego itd. W dosłownym tłumaczeniu lead magnet, to magnes na leady, coś co ma przyciągać klientów.
Lead zimny
Odmiana najmniej wartościowego leada, który charakteryzuje się tym, że osoby do których pozyskaliśmy kontakt, nie są zainteresowane naszym produktem/usługą. To na dziale sprzedaży spoczywa zadanie przedstawienia produktu i wykreowania potrzeby jego posiadania
Lejek konwersji
Lejek konwersji oznacza schemat kolejnych kroków od kontaktu z klientem do wykonania przez nas pożądanej akcji (konwersji). Często wizualizowany w formie lejka, gdzie każdy kolejny krok zawęża grupę potencjalnych klientów. Stosowany w celu analizy i optymalizacji procesów marketingowych i sprzedażowych. Jego techniczne zdefiniowanie pozwala określać na jakim etapie procesu zakupowego użytkownicy opuszczają ścieżkę i na podstawie tych danych dokonywać optymalizacji.
Licencja
Licencją nazywamy umowę określającą udzielenie prawa do korzystania z dzieła. Opis zasad wykorzystania dzieła, zawarty w licencji, określa pola eksploatacji oraz możliwe zastosowanie komercyjne lub niekomercyjne. Powiązane z: Autorskie prawa majątkowe i Autorskie prawa osobiste.
Link
Link to inaczej hiperłącze, ale nazwa ta jest stosowana szerzej. W kontekście pozycjonowania link ma wiele znaczeń, w zależności od kontekstu i sposobu jego umieszczenia.
Link baiting
Link baiting, czyli łowienie linków, to zabiegi mające na celu nakłonienie innych osób do linkowania naszej witryny. Przykładem takiego działania może być publikowanie rankingów, i wywiadów, aby osoby z rankingu/wywiadu umieściły link do nas na swojej stronie lub w social media.
Link bezpośredni
Linkiem bezpośrednim nazywamy link kierujący do naszej witryny bez użycia przekierowań, także niewidocznych dla użytkownika. Ilość przekierowań, niezależnie od ich prędkości, ma wpływ na ocenę i wartość linka w kontekście pozycjonowania, gdyż zużywają więcej czasu bota Google.
Link Diversity (dywersyfikacja linków)
Celem stworzenia zróżnicowanego profilu linków jest dywersyfikacja, czyli posiadanie linków różnego typu np.: z blogów, wiadomości, artykułów, katalogów, mediów społecznościowych. W celu oceny link diversity bada się nie tylko różnorodność miejsc z których następuje linkowanie, ale także ich atrybuty techniczne, czyli np. atrybut nofollow/dofollow, umiejscowienie w treści itd. Dbanie o zdywersyfikowany profil linków jest elementem pozycjonowania i ma symulować naturalność tego profilu.
Link Equity
Link equity to inaczej link juice.
Link exchange (wymiana linków)
Działanie polegające na wzajemnym linkowanie się stron internetowych. Najczęściej wykonuje się to w celu pozycjonowania, ale jest to również realizowane w ramach np. informowania o partnerstwie, sponsoringu itd.
Link farm
Link Hoarding
Strategia pozycjonowania, która polega na tym, aby ograniczyć do minimum liczbę linków wychodzących i mieć jak najwięcej linków przychodzących.
Link Juice
Link Juice nazywamy w seo “mocą”, jaką umieszczony link przekazuje linkowanej przez siebie innej witrynie (lub tej samej w przypadku linkowania wewnętrznego). Badanie link juice jest trudne, gdyż nie ma jasnych wskaźników, które mogą ją sparametryzować i przedstawić w formie konkretnej cyfry. Powszechnie uznaje się, że o mocy linka z danej podstrony decyduje m.in. ilość linków wychodzących z tej podstrony, ilość i jakość treści, lokalizacja linku (im wyżej w treści tym lepiej) itd.
Link pośredni
Linki pośrednie spotykamy najczęściej w publikacjach na serwisach społecznościowych, aby móc przesyłać linki w skróconej formie. Link taki kieruje do witryny, która przekierowuje użytkownika w sposób automatyczny do witryny docelowej. Przykładem takiej strony jest bit.ly. Oferuje ona darmowe tworzenie linków pośrednich. Ich wartość w procesie pozycjonowania jest zdecydowanie mniejsza niż linków bezpośrednich.
Link profile (profil linków)
Profilem linków nazywamy wszystkie typy linków jakie kierują do naszego serwisu internetowego. Mówi się w branży e-marketingu o badaniu profilu linków lub o jego czyszczeniu z niepożądanych linków. Aby określić profil linków badamy parametry linków przychodzących takie jak: rodzaje (dofollo/nofollow itp.), typy (tekstowe, graficzny, przekierowanie), źródła linków (artykuły, blogi, reklamy, fora itd.). Do prawidłowej oceny profilu linków wymagane jest doświadczenie i dostęp do wyspecjalizowanych narzędzi, które automatyzują wiele procesów. Nie zalecamy korzystania z systemów automatycznie oceniających jakość linków przychodzących i sugerujące zrzeczenie się ich za pomocą narzędzia disavow.
Link Reclamation
Link reclamation nazywamy odzyskiwanie utraconych linków. Jest to jeden z elementów strategii seo. Polega na analizie, czy linki przychodzące nie kierują do nieistniejących podstron naszego serwisu lub czy nie mają literówek w adresach. Następnie dokonuje się korekty tych linków, co często wymaga kontaktu z właścicielem witryny linkującej do nas. Gdy nie jest to możliwe, stosuje się przekierowania z błędnych adresów na pożądany przez nas adres, abyśmy nie stracili potencjalnego użytkownika.
Link Relevancy
Link relevancy definiuje, czy pozyskany link pochodzi z witryny pokrewnej tematycznie lub choć otacza go treść powiązana z naszą branżą i dziedziną. Powszechnie uznaje się za bardziej wartościowe w kontekście pozycjonowania linki, które pochodzą z tematycznie zbliżonych źródeł. Nie jest to jednak wyznacznikiem wartości samego linka i nie należy się ograniczać w tym zakresie, gdyż algorytmy Google nie zawsze są w stanie ocenić powiązanie logiczne dwóch tematów.
Link sitewide
Linkiem sitewide nazywamy link umieszczony na każdej podstronie serwisu. Nie zaleca się pozyskiwania takich linków w procesie pozycjonowania, gdyż nie są naturalnie występującą formą linkowania. Wyjątkiem są tutaj podpisy autorów oprogramowania lub stron/sklepów internetowych. My jako rewizja.net również umieszczamy linki autorskie sitewide na stronach naszych klientów.
Link Spam
Link spam jest najczęściej spotykany jako spam komentarzy na blogach i wpisów na forach w celu pozyskania w sposób automatyczny dużej ilości linków przychodzących. Nie zaleca się tej formy działania, gdyż może zaszkodzić naszemu profilowi linków.
Link title (tytuł linka)
Atrybut tekstowy linka w HTML, który najczęściej jest opisem miejsca docelowego. Nie jest to anchor. Tytuł linka widzimy w dymku, który pojawia się, gdy najedziemy kursorem na hiperłącze. Nie jest uznawany za czynnik wzmacniający link w kontekście pozycjonowania.
Link Velocity
Szybkość pozyskiwania linków zwrotnych nazywamy Link Velocity. Bada się ten wskaźnik w celu oceny, czy przyrost ilości linków jest naturalny (niezbyt dużo na raz). Co prawda zdarzają się sytuacje, że witryna pozyskuje bardzo dużo linków przychodzących na raz, ale są to wyjątki. Dlatego nie poleca się praktyki nagłego przyrostu linków i kupowania setek linków przychodzących. Na tej podstawie można też ocenić, czy konkurencyjna witryna wykonuje działania pozycjonujące, które bez przyrostu linków praktycznie nie istnieją.
Linki follow / nofollow
Link zawierające atrybut follow lub atrybut nofollow.
Linki naturalne
Linkami naturalnymi nazywamy linki do naszej witryny, które użytkownicy umieszczają samodzielnie w sposób niezainspirowany przez nas. Jeśli bloger publikuje płatny artykuł, jest to link płatny, ale jeśli ten sam bloger opublikuję recenzję samodzielnie i umieści na niej link do naszej strony, jest to już link naturalny. Celem publikowania wartościowych treści na witrynie firmowej lub sklepie, jest m.in. nakłonienie innych właścicieli stron do linkowania naturalnego. Algorytm Google w swych podstawach polega właśnie na uznawaniu stron za wartościowe na podstawie ilości linków naturalnych, które traktowane są jako rekomendację. Z technicznego punktu widzenia link płatny od darmowego nie różni się niczym (jeśli nie zostanie oznaczony przez linkującego), dlatego nie jest to jedyny czynnik rankingowy Google, bo zbyt łatwo dałoby się go oszukać.
Linki przychodzące
Linkami przychodzącymi nazywamy linki kierujące do naszej witryny. Niezależnie od tego czy są to linki tekstowe, graficzne czy w innej formie.
Linki płatne (paid links)
Linki płatne, inaczej zwane sponsorowanymi, są linkami za których umieszczenie zapłaciliśmy właścicielowi witryny, na której je umieszczono. Pozyskiwanie linków płatnych jest elementem strategii pozycjonowania i ma na celu wpłynięcie na pozycję linkowanej witryny w wynikach wyszukiwania Google. Linki sponsorowane, według wytycznych Google, powinny być technicznie oznaczone jako sponsorowane, aby bot Google mógł je odróżnić od naturalnych. W praktyce dzieje się to bardzo rzadko i tylko przez profesjonalne serwisyu dziennikarskie/blogerskie. Innym znaczeniem płatnych linków są reklamy tekstowe Google Ads.
Linki sponsorowane
To forma linków płatnych, którą nazywamy najczęściej reklamami Google Ads. Używamy tego sformułowania do rozróżnienia linków na stronie wyników wyszukiwania w Google. Dzielimy tam linki na sponsorowane (google ads) i organiczne (bezpłatne wyniki wyszukiwania).
Linki wewnętrzne
Linki wewnętrzne kierują użytkownika wewnątrz tej samej strony internetowej. Linkowanie wewnętrzne jest jednym z elementów optymalizacji witryny pod kątem pozycjonowania. Odpowiednie linkowanie między podstronami pozwala lepiej zobrazować architekturę informacji witryny i kierować robotami Google.
Linki wychodzące
Linki wychodzące, to linki prowadzące z naszej strony do innych stron. Inaczej są to linki zewnętrzne.
Linki zewnętrzne
Linkami zewnętrznymi nazywamy linki, które kierują z naszej witryny do innych witryn, czyli “na zewnątrz”. Ich ilość jest brana pod uwagę w kontekście oceny witryny pod kątem stosunku ilości linków wychodzących do przychodzących.
Linkowanie wewnętrzne (internal linking)
Linkowanie wewnętrzne, to kierowanie linków w obrębie własnej witryny. Zalicza się do tego menu oraz linki z treści i grafik. Ilość linków wewnętrznych oraz sposób, w jaki kierujemy użytkowników na podstrony, ma znaczenie dla poprawnej optymalizacji witryny pod kątem pozycjonowania.
Local search (wyszukiwanie lokalne)
Wyszukiwanie lokalne ma miejsce w przypadku fraz, których wyszukiwanie związane jest z konkretnym obszarem. Google odczytuje w ten sposób intencję użytkownika, który wpisując frazę “weterynarz” na pewno szuka weterynarza w lokalizacji, z której dokonuje wyszukiwania. Stąd wyniki będą takie jak dla frazy np. weterynarz Elbląg.
Local traffic
Ruch z wyszukiwarki pochodzący z wyszukiwania lokalnego (local search)
Lokalne SEO
Lokalnym SEO nazywamy potocznie pozycjonowanie w obrębie fraz i lokalizacji danej miejscowości. Dla przykładu fraza “weterynarz” będzie pokazywać wyniki mapy lokalnej i wyniki geolokalizowane tak samo jako “weterynarz elbląg”. Dlatego pozycjonowanie dla tej frazy będziemy nazywali potocznie “lokalnym seo”, choć poprawnym terminem jest “pozycjonowanie lokalne”.
Lokalni Przewodnicy Google
Lokalny Przewodnik Google to dowolna osoba, która zarejestruje się w programie Przewodnicy Google. Rejestracja jest darmowa i automatyczna, a uczestnikom nie są stawiane żadne warunki, poza posiadaniem darmowego konta Google.
Celem programu Lokalni Przewodnicy Google jest doskonalenie i uzupełnianie zawartości Google Maps poprzez: poprawianie danych, dodawanie informacji o firmach, dodawanie nowych miejsc i recenzowanie wraz z publikacją zdjęć oraz filmów.
Long Click
Long click to określenie sytuacji w której użytkownik długo przebywa na naszej stronie po wejściu na nią z wyników wyszukiwania wyszukiwarki. Długi czas przebywania oznacza, że użytkownik odnalazł to czego szukał, więc nasza witryna jest odpowiednim wynikiem dla poszukiwanego hasła. Czas ten jest określany nazwą: Dwell time.
Long Tail
Sprawdź definicję: długi ogon.
M
M-dot domain
Specjalna wersja witryny internetowej, której nazwa rozpoczyna się od litery m. Przykład to m.rewizja.net. Adres taki stosowano do oznaczania wersji mobilnych. Odchodzi się od tego ze względu na rozpowszechnienie responsywnych stron (RWD), które dostosowują się dynamicznie do wielkości ekranu użytkownika.
Machine learning
Machine learning to uczenie maszynowe, którym nazywamy zdolność systemu informatycznego do uczenia się działań na podstawie schematów, które wyodrębnia z dużej bazy danych. Dzięki nauce tych schematów system jest w stanie ulepszać swoje działanie.
Magento
Magento jest oprogramowaniem do prowadzenia sklepu online. Przeznaczone jest przede wszystkim do bardzo dużych i złożonych systemów. Nie zalecamy używania go do małych i średnich sklepów ze względu na koszty wdrożenia i utrzymania liczone w dziesiątkach tysięcy.
Mapa strony (sitemap)
Mapa strony zwana również sitemapa. Rozróżniamy dwa rodzaje map strony.
Pierwszy to mapa strony w formie specjalnej podstrony serwisu, na której wylistowane są linki do wszystkich podstron. Może być ona uporządkowana i podzielona na kategorie/działy lub typy podstron. Wraz ze stałym wzrostem ilości podstron serwisów internetowych, tego typu mapy strony są coraz rzadziej spotykane.
W przypadku SEO o mapie strony mówimy najczęściej w kontekście pliku sitemap.xml, który jest ustandaryzowanym formatem listy wszystkich podstron serwisu. Na podstawie tego pliku robot Google może łatwiej i szybciej skanować zawartość witryny.
Marker danych
Specjalne narzędzie w Google Search Console, które umożliwia nam ręczne wskazanie robotom Google, które dane na naszej stronie powinny być traktowane jako dane strukturalne. Dzięki temu Google będzie wiedział, że na podstronie produktu dana treść to cena, tytuł, opis itd. oraz będzie mógł je wyświetlać w formie opisów rozszerzonych.
Marketing automation
Pojęciem marketing automation posługujemy się w odniesieniu do różnorodnych narzędzi, które automatyzują procesy marketingowe takie jak np. e-mail marketing i dostosowanie treści witryny oraz reklam do zachowań użytkownika.
Marketing mobilny
Marketing ukierunkowany na użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych i na sposób, w jaki konsumują treści w Internecie, wraz ze wszystkimi ograniczeniami jakie z tego wynikają.
Marketing szeptany
Sprawdź definicję: Buzz marketing.
Marketing wirusowy
Marketingiem wirusowym nazywamy działanie, które polega na promocji materiałów rozpowszechniających się w Internecie z dużym natężeniem. Dzieje się to bez kontroli nadawcy, gdyż polega na oddolnym działaniu użytkowników udostępniających masowo treści w Social Media. Wykorzystanie mechanizmu wirusowego roznoszenia się treści w Internecie jest zabiegiem bardzo trudnym do sprowokowania.
Maskowanie
Praktyka Black Hat SEO polegająca na ukrywaniu treści. Sprawdź definicję: cloaking.
Meta description
Jeden z meta tagów witryny internetowej, który służy do opisania zawartości podstrony. Definiujemy go indywidualnie dla każdej podstrony. Opis ten wyświetla się w wynikach wyszukiwania Google pod adresem/tytułem strony. Jest elementem optymalizacji witryny pod kątem pozycjonowania.
Meta keywords
Meta tag witryny, który wskazuje robotom sieciowym, jaka jest zawartość witryny. Proponujemy pomijanie uzupełniania tego tagu, gdyż Google oficjalnie informuje o pomijaniu tego tagu w ocenie zawartości strony.
Meta refresh
Meta Tag, który informuje przeglądarkę, że ma odświeżyć stronę lub przekierować na inną po określonym czasie. Metoda przekierowania za pomocą meta refresh jest stosowana w kontekście pozycjonowania, gdy nie mamy możliwości dokonania poprawnego przekierowania za pomocą htaccess.
Meta robots
Meta robots to tag HTML informujący boty skanujące naszą witrynę, czy strona powinna być indeksowana i wyświetlana w wynikach wyszukiwania. Nie wszystkie boty wyszukiwarek i innego oprogramowania respektują te komendy. Boty Google stosują się w pełni do dyrektyw meta robots.
Meta tagi
Znaczniki w języku HTML, które umieszczane są w nagłówku każdej strony internetowej w celu poinformowania wyszukiwarek i przeglądarek o zawartości witryny. Najważniejsze meta tagi to: title, description oraz robots. Odpowiednio są to: tytuł podstrony, opis podstrony, oraz dyrektywy dla robotów Google dotyczące tego, czy mają indeksować podstronę, czy nie.
Microsoft Edge
Przeglądarka internetowa firmy Microsoft, które zastąpiła Internet Explorera. Jest to domyślna przeglądarka w systemie Windows.
Mikrodane
Mikrodanymi nazywamy dane strukturalne, które umożliwiają wyszukiwarkom lepsze agregowanie treści witryny.
Mikrokonwersja
Mikrokonwersja to konwersja celu o mniejszym znaczeniu. Sprawdź definicję i przykłady: konwersja.
Minifikacja plików
Minifikacją plików nazywamy ich kompresowanie, czyli zmniejszanie miejsca, jakie zajmują na dysku, a przez to szybciej są przesyłane do odbiorcy. Minifikacja plików przyspiesza ładowanie witryny internetowej i pobieranie zasobów.
Mobile First Index
Mobile First Index oznacza, że Google będzie używać mobilnej wersji strony do indeksowania oraz rankingu. Jeśli więc treści na Twojej stronie mobilnej różnią się od wersji na komputery, to brana będzie pod uwagę tylko wersja mobilna.
Mobile Friendly-Website
Mobile Friendly-Website jest nazywana witryną przyjazną urządzeniom mobilnym. Pozwala użytkownikom korzystać z jej zawartości i funkcji w sposób dostosowany technicznie i wizualnie do smartfonów, tabletów oraz innych urządzeń przenośnych.
Mobile Optimalization
Mobile Optimization, to działania optymalizacyjne mające na celu dostosowanie i optymalizację działania witryny pod kątem urządzeń mobilnych.
Model atrybucji
Pojęcie używane najczęściej w kontekście kampanii Google Ads. Model atrybucji oznacza zasadę wg której konwersja przypisywana jest do kanału, z jakiego przychodzi do nas użytkownik. Przykładem modelu atrybucji jest last click (ostatnie kliknięcie).
Załóżmy, że użytkownik odwiedza nas po raz pierwszy z Facebooka, a następnie wyszukuje nas w Google i przechodzi ponownie na naszą stronę klikając w reklamę Google Ads. Podczas tego drugiego przejścia na naszą witrynę dokonuje transakcji zakupu, czyli oczekiwanej przez nas konwersji. W takim przypadku i założeniu modelu konwersji w postaci Last Click to do Google Ads zostanie przypisana konwersja, pomimo, że to Facebook był pierwszym źródłem “przyprowadzenia klienta”.
W zależności od tego, jak i co chcemy badać w naszych kampaniach marketingowych, dobieramy odpowiedni model atrybucji. Błędne jego wykorzystanie może doprowadzić do niewłaściwych wniosków i rezygnacji z kanałów, które biorą czynny udział w pozyskiwaniu klientów oraz zamówień.
Monitoring pozycji
Monitoring pozycji jest najczęściej wykorzystywany w kontekście badania pozycji naszej witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania Google. Poprzez monitoring rozumiemy codzienne zapisywanie pozycji na określone słowa kluczowe i raportowanie tego stanu.
Moz
Moz to oprogramowanie SEO oraz serwis internetowy pod adresem moz.com. Uznawany za jeden z najpopularniejszych anglojęzycznych serwisów traktujących o pozycjonowaniu w Google.
MozRank
MozRank to liczbowy wskaźnik serwisu moz.com, który według jego autorskiego algorytmu określa miejsce w rankingu optymalizacji pod kątem Google i widoczności witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania. Bazuje na ilości dobrej jakości linków przychodzących oraz poziomie dostosowania witryny do wymogów Google dla Webmasterów.
MySQL
MySQL to nazwa systemu relacyjnej bazy danych, która jest najpopularniejsza w świecie tworzenia witryn i sklepów internetowych. Jest to projekt OpenSource, czyli darmowy do zastosowania także komercyjnego. Praktycznie każdy hosting www posiada dostęp do tworzenia baz MySQL.
N
NAP (Name, Address, Phone Number)
Wizytówka NAP, bo z taką nazwą również często można się spotkać, to rodzaj katalogu firmowego, w którym eksponowane są podstawowe dane teleadresowe: nazwa, adres, telefon. Publikowanie tego typu danych pozwala na zakwalifikowanie naszej witryny do wyników lokalnego wyszukiwania.
Narzędzia dla Webmasterów
Narzędzia dla Webmasterów to dawna nazwa Google Search Console.
Nawigacja fasetowa
Najczęstsza w sklepach internetowych odmiana nawigacji, która odbywa się nie tylko po kategoriach produktów, ale także po ich cechach takich jak rozmiar, kolor, cena itd. Umożliwia to filtrowanie i zawężanie listy produktów, aby umożliwić odnalezienia odpowiedniej ich grupy.
Negative keywords
Negatywne słowa kluczowe stosowane są w kampaniach Google Ads. Inaczej nazywamy je wykluczającymi słowami kluczowymi. Dodaje się je do kampanii definiując listę słów pod którymi nie chcemy, aby nasza reklama była publikowana, pomimo, że są powiązane z branżą lub naszym produktem/marką. Sprzedajemy na przykład “doniczki betonowe”, ale nie chcemy wyświetlać się na “doniczki drewniane”, które są pokrewną frazą kluczową. Do kampanii dodajemy negative keyword w postaci “drewniane”.
Budowanie bazy wykluczających słów kluczowych jest elementem stałej optymalizacji kampanii Google Ads, aby nie marnować budżetu na słowa kluczowe, które Google nam sugeruje, ale nie będą skuteczne w naszym przypadku.
Negative SEO
Negatywne SEO jest inną nazwą depozycjonowania.
Networking
Networkingiem nazywamy proces tworzenia i wykorzystywania relacji w celach biznesowych. Dzieje się to przez aktywność m.in. w social mediach, na konferencjach, targach i spotkaniach branżowych.
Newsletter
Newsletterem nazywamy komunikację e-mailową do odbiorców naszej bazy e-maili. Mimo tego, że e-mail należy do najstarszych form komunikacji w Internecie, to dalej newsletter jest uznawany za jedno z najtańszych i najskuteczniejszych form marketingu. Niemniej wymaga dużych inwestycji czasu i wysiłku, aby zbudować odpowiednią bazę odbiorców z naszej grupy docelowej. Sprawdź również e-mail marketing
Nienaturalny link przychodzący
W ogólnej definicji nienaturalnym linkiem przychodzącym możemy nazwać każdy link, który został pozyskany dzięki naszemu intencjonalnemu działaniu (kupno, wymiana itd.) Potocznie jednak nazywamy tak linki z miejsc bardzo kiepskiej jakości (spamowe strony) lub z systemów wymiany linków. Celem pozycjonowania jest pozyskiwanie linków, które będą jak najbardziej imitowały linki naturalne.
NOA (Najbardziej Oczekiwana Akcja)
NOA to działanie jakiego oczekujemy od odwiedzającego naszą stronę internetową. Może to być np. dokonanie zakupu, wysłanie wiadomości lub zapis na newsletter. Sprawdź również: konwersja, mikrokonwersja i call to action.
Noarchive
Jest to dyrektywa (komenda) definiowana w pliku robots.txt, która mówi botowi Google, aby nie umieszczał treści witryny w pamięci podręcznej wyszukiwarki Google.
Nofollow
Atrybut linku, który mówi botowi Google, aby nie podążał za tym linkiem. Google zaleca ten znacznik w celu oznaczania linków wychodzących, które umieszczamy na naszej witrynie w celach reklamowania innych witryn. Powinno się je stosować we wszelkich treściach sponsorowanych.

Google utrzymywało przez lata, że ma to zapobiegać “pozycjonowaniu” witryny, do której kierujemy linkiem z atrybutem Nofollow. Jednak po czasie zmieniło zdanie i aktualnie oficjalnie uznaje, że linki nofollow będą traktowane również jako czynnik rankingowy niższego znaczenia.
Nofollow (Link nofollow)
Niewidoczny dla użytkowników przeglądarek element kodu html linka, który mówi robotom wyszukiwarki, że nie powinny “podążać” za tym linkiem (follow ang. podążanie). Przez pierwsze lata Google określało linki nofollow jako niewpływające na pozycję witryny linkowanej w wynikach wyszukiwania. Niedawno jednak Google zmieniło zdanie i zmodyfikowało zasady, uznając linki nofollow jako elementy sygnałów dla Google bota, które mogą wpływać na ranking wyszukiwarki. Linki nofollow zalecało stosować w treściach generowanych przez użytkowników w takich miejscach jak: komentarze, artykuły gościnne, linki sponsorowane. Wraz z rozwojem rynku internetowego Google wprowadziło kolejne znaczniki określające typ linków - np. sponsorowany lub wytworzony przez użytkowników (ang. user generated).

Przeciwieństwem linka nofollow jest link dofollow.
Noindex
Meta tag, który określa czy dana podstrona ma być indeksowana przez roboty Google. Jego działanie nie blokuje “wejścia” bota na naszą stronę, ale jedynie zakazuje mu umieszczenia witryny w indeksie Google.
Not provided
Z pojęciem not provided możesz spotkać się przede wszystkim w Google Analytics i oznacza ono brak widoczności słów kluczowych, z jakich użytkownicy wchodzą na naszą witrynę z wyników wyszukiwarki Google. Ograniczenie to zostało wprowadzone ze względu na prywatność użytkowników. Słowa kluczowe, z jakich odwiedzają nas użytkownicy, możesz sprawdzić bezpłatnie w Google Search Console.
Notyfikacje web push
Powszechnie nazywane powiadomieniami push, które są wysyłane do użytkowników, którzy wyrażą na nie zgodę. Często spotykanym mechanizmem zapisu do notyfikacji push są wyskakujące okienka z pytaniem, czy chcemy umożliwić witrynie wysyłanie powiadomień. Komunikaty te mogą być wyświetlane w formie powiadomienia systemowego na komputerze lub urządzeniu mobilnym.
O
Off-page SEO
Off-page SEO oznacza działania pod kątem pozycjonowania, które podejmowane są poza naszą witryną. Najważniejszym działaniem off-page jest pozyskiwanie linków przychodzących do naszego serwisu.
Omnichannel
Omnichannel to model sprzedaży w wielu kanałach naraz (wielokanałowość). O omnichachannel mówimy, kiedy kanały sprzedaży są zintegrowane i współgrają. Dzięki rozwojowi oprogramowania do zarządzania sprzedażą możliwa jest synchronizacja stanów magazynowych i innych danych z kanałów takich jak: sklepy stacjonarne, magazyny, sklepy online, sprzedaż telefoniczna, sprzedaż e-mailowa itp.
On-page SEO
On-page SEO dotyczy działań na naszej stronie, które mają na celu dostosowanie elementów technicznych (np. prędkość działania) oraz tekstu do wymogów wyszukiwarki Google w celu zajęcia lepszych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.
Sprawdź też: SEO, optymalizacja.
Open Source
Open Source oznacza oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, który jest dostępny dla każdego. Inna nazwa dla open source to otwarte oprogramowanie, które jest udostępniane bezpłatnie użytkownikom. Utwory publikowane jako open source mogą być udostępniane pod różnymi licencjami, które ograniczają pewne aspekty jego zastosowania. Należy więc zapoznawać się z warunkami przed wykorzystaniem oprogramowania, aby nie naruszyć postanowień umowy licencyjnej.
Opera
Jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych stworzona przez Opera Software.
Optymalizacja
Optymalizacją w kontekście pozycjonowania nazywamy najczęściej dostosowywanie elementów serwisu internetowego do wymogów wyszukiwarki Google, celem zajęcia wyższych pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania. Optymalizacja taka nazywana jest wtedy SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja pod kątem silników wyszukiwarek).
Optymalizacja wideo (Video Search Engine Optimization)
Najczęściej używa się tego wyrażenia w kontekście publikowanych na YouTube filmów. Optymalizacja video dotyczy przede wszystkim odpowiedniego dobrania tytułu, opisu oraz tagów. Istotnym elementem jest również miniaturka, która może zwiększać CTR naszych filmów, a to również ma wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwarki Youtube oraz Google.
Organic traffic
W dosłownym tłumaczeniu organic traffic to ruch organiczny, czyli wejścia użytkowników na nasz serwis z bezpłatnych (organicznych) wyników wyszukiwania. Nazwa stosowana w celu rozróżnienia go od ruchu z reklam Google Ads.
Organiczne wyniki wyszukiwania
Organicznymi wynikami wyszukiwania nazywamy niepłatne linki do witryn na podstronie wyników wyszukiwania. W kontekście tej nazwy używa się sformułowań: ruch organiczny z Google, ruch naturalny, organic.
Orphan page
Osieroconą podstroną (orphan = sierota) nazywamy podstronę w serwisie www do której nie prowadzi żaden link. Jeśli na tej podstronie znajduje się wartościowa treść, to jej osierocenie jest negatywne z punktu widzenia seo. Osierocone podstrony mogą też być celowym zabiegiem. Wykorzystuje się je np. do kampanii Newsletterowych, gdzie treść newslettera jest podstroną, ale nie jest nigdzie linkowana (poza e-mailem), więc najczęściej jest też wykluczona z indeksowania w Google.
Owned media
Owned media, to miejsca, na które mamy wpływ i możemy tam publikować dowolne informacje. Przykładem owned media jest blog prowadzony przez firmę lub tematyczny serwis branżowy będący własnością firmy.
P
Page Cloaking
Sprawdź definicję: cloaking.
Page Footer
Page Footer oznacza stopkę strony internetowej. Najczęściej znajdują się w niej dane kontaktowe oraz podpis autora.
Page Speed
W SEO Page Speed to prędkość ładowania się witryny internetowej dla użytkowników. Określenie często używane jako skrócona nazwa narzędzia Google PageSpeed Insight. Jest to czynnik rankingowy algorytmu Google.
Page Title (tytuł strony)
Tytułem strony nazywamy treść, która pojawia się na pasku przeglądarki podczas odwiedziny na stronie. Definiuje się go za pomocą tagu HTML o nazwie tag title. Wyświetla się również w wynikach wyszukiwania Google jako klikalny nagłówek. Ostatnie zmiany algorytmu Google spowodowały spadek jego znaczenia w kontekście SEO, gdyż w SERP zostaje zastąpiony nagłówkiem H1 z danej podstrony. Wyszukiwarka może też dowolnie zmienić tytuł, jeśli uzna, że zmiana ta będzie korzystna dla odbiorcy.
PageRank
Dawniej stosowany przez Google wskaźnik liczbowy w zakresie od 1 do 10, który miał określać “moc domeny” w kontekście pozycjonowania. Liczony był na podstawie analizy linków przychodzących do domeny oraz ich jakości w oczach Google. Obecnie trwają spory czy PageRank został zlikwidowany, czy tylko ukryty przed możliwością sprawdzenia przez użytkowników.
Pageview (Odsłona)
Nazwa stosowana w Google Analytics do określenia załadowania przez użytkownika podstrony śledzonej witryny. Ilość odsłon jest jednym z kluczowych elementów statystyk stron internetowych.
Paginacja
Paginacją nazywamy inaczej stronicowanie, czyli podział listy danych elementów na podstrony i numerowanie tych podstron. Paginacja występuje na przykład na liście produktów w e-sklepie lub liście artykułów na blogu.
Paid media
Paid media to obok earned media i owned media jeden z typów publikacji wykorzystywanych przez firmy do pozyskiwania klientów. Korzystanie z paid media polega na promocji w formie artykułu sponsorowanego lub reklamy natywnej.
Pamięć Cache
Sprawdź definicję: cache.
Parametr adresu URL
Parametrami adresu URL nazywamy informacje (zmienne), które przekazywane są w adresie danej strony internetowej po znaku “?”. np. domena.pl/?search=slowo
People also ask
Angielska nazwa elementu wyników wyszukiwania, który w polskiej wersji brzmi “Podobne wyszukiwania”. Nazwa ta jest stosowana także w kontekście strategii optymalizacji treści witryny pod frazy, które znajdują się w tym segmencie wyników.
Performance Marketing
Performance marketing to marketing efektywnościowy To działanie mające na celu skłonienie odbiorcy do realizacji konkretnej czynności. Reklamodawca płaci za efekt, a nie za sam kontakt z reklamą. Czynnością (konwersją) może być zakup produktu, zapis do newslettera, ale także kontakt z marką lub artykułem. Liczy się policzalność akcji i możliwość jej mierzenia.
Persona marketingowa (buyer persona)
Personą nazywamy model idealnego klienta, do którego chcemy kierować naszą ofertę. Zbudowanie takiego modelu oraz określenie jego cech, pozwala lepiej skonstruować ofertę i dobrać odpowiednie narzędzia reklamowe w celu lepszego dotarcia do grupy docelowej.
Personalizacja wyników wyszukiwania
Wyszukiwarka Google często dostosowuje wyniki wyszukiwania do profilu użytkownika, który tworzy na podstawie jego wcześniejszych wyszukiwań oraz geolokalizacji. Dlatego wyniki takie nazywa się spersonalizowanymi. W ten sposób powstają różnice w wynikach wyszukiwania sprawdzanych w przeglądarce, z której korzystamy na co dzień, w porównaniu do wyników np. w trybie incognito przeglądarki.
Phishing
Metoda oszustwa internetowego, które polega na podszywaniu się pod inny serwis internetowy, aby wyłudzić dane logowania lub inne dane.
PHP
Jeden z najpopularniejszych języków skryptowych, który wykorzystywany jest do tworzenia serwisów internetowych. WordPress jest wykonany w tym języku. Jego popularność przekłada się na niski koszt produkcji i utrzymania serwisu w porównaniu do np. Pythona.
Piksel Facebook
Kod HTML, który instalujemy na swojej stronie internetowej w celu umożliwienia śledzenia użytkowników przez Facebooka i wykorzystywanie tych danych do optymalizacji kampanii reklam Facebookowych.
Pingowanie
Pingowanie w kontekście pozycjonowania dotyczy powiadomienia robota wyszukiwarki o tym, że ma sprawdzić pingowany adres www w celu jego zaindeksowania.
Pinterest
Popularny serwis społecznościowy opierający się o publikację i katalogowanie zdjęć. Wykorzystywany również do celów pozycjonowania poprzez zdobywanie linków z zamieszczania tam swoich materiałów.
PLA (Product Listing Ads)
Product Listing Ads to reklamy produktowe, które zawierają informacje tekstowe i graficzne oraz cenę. Pojawiają się w wynikach wyszukiwania Google, zapewniając dodatkową formę promocji produktów.
Planer słów kluczowych
Narzędzie umożliwiające analizę słów kluczowych pod kątem ich wyszukiwalności w Google. Jest to narzędzie bezpośrednio od Google, więc przedstawia rzetelne informacje na temat częstotliwości wyszukiwania i potencjalnych kosztów reklamy Google Ads w obrębie tych słów. Planer słów kluczowych jest bezpłatny.
Pleonazm
Wyrażenie składające się z wyrazów oznaczających to samo, np. cofać się do tyłu, okres czasu itd.
PMA (Partial Match Anchor)
Analogicznie do PMD (Partial Match Domain) Partial Match Anchor oznacza anchor dopasowany częściowo do frazy kluczowej. Test hiperłącza będący PMA zawiera część frazy kluczowej wraz z innymi wyrazami. Przykład PMA dla frazy “samochód osobowy” to “dobry używany samochód”.
PMD (Partial Match Domain)
Partial Match Domain, to nazwa domeny, której część pokrywa się z docelowym słowem kluczowym. Przykładem takiej domeny dla frazy “mechanik elbląg” to np. mechanik-mariusz.pl
Porzucony koszyk
O porzuconym koszyku mówimy, kiedy potencjalny klient e-sklepu dodał produkt do koszyka, ale nie złożył zamówienia. Przypadki te można analizować z wykorzystaniem funkcji oprogramowania sklepu lub Google Analytics. Określenie poziomu ilości porzuceń koszyka oraz momentu przerwania ścieżki zakupowej jest jednym z podstawowych elementów optymalizacji wskaźnika konwersji sklepu internetowego.
Posts on Google
Post on Google to aktualności, które można publikować w profilu Google Moja Firma. Opublikowane tam informacje mogą wyświetlać się w Google Maps oraz wynikach wyszukiwania Google.
Pozycjonowanie
Bardzo szerokie pojęcie obejmujące wszelkie działania mające na celu poprawę pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania Google.
Pozycjonowanie lokalne
Działania pozycjonerskij ukierunkowane na rynek lokalny i frazy lokalne takie jak np. “weterynarz elbląg”.
Pozycjonowanie marki
Pozycjonowanie marki wykracza poza tematykę Google i przez to często jest błędnie definiowane. Pozycjonowaniem marki nazywamy działanie mające na celu kształtowanie oferty i wizerunku marki, które będą wyróżniać ją wśród konkurencji.
Prędkość strony
Prędkością strony nazywamy czas jej wczytywania do momentu możliwości korzystania z jej zawartości. Można to badać za pomocą Page Speed Insight.
Presell pages (precle)
Presell pages nazywamy potocznie również preclami, czyli witrynami internetowymi powstałymi w celu publikacji dużej ilości artykułów tematycznych z linkami wychodzącymi, które mają na celu pozycjonowanie linkowanych serwisów. Zazwyczaj na presell pages publikowane są niskiej jakości treści, gdyż założeniem jest przeznaczenie tego serwisu dla robotów Google, a nie dla ludzi.
Prestashop
Jedno z najpopularniejszych i darmowych skryptów sklepu internetowego. W odróżnieniu od WooCommerce jest bardziej rozbudowane, ale przez to wymaga też więcej zaangażowania w kwestie techniczne i opieki serwisowej. Pomimo dużej społeczności użytkowników znalezienie dobrego administratora sklepu jest trudnym zadaniem, co potwierdzają doświadczenia naszych klientów, którzy wdrażali to oprogramowanie.
Profil linków
Sprawdź definicję: link profile
Program Afiliacyjny
Współpraca reklamowa, która polega na otrzymywaniu prowizji od sprzedanych produktów w polecanym sklepie internetowym. Najczęściej odbywa się za pomocą linków afiliacyjnych, które zawierają specjalne parametry, pozwalające rozpoznać, od kogo pochodzi potencjalny klient. Współpraca ta może również odbywać się z wykorzystaniem dedykowanych kodów rabatowych, na podstawie których rozpoznawane jest polecenie. Alternatywną formą rozliczenia jest płatność za kliknięcia w linki kierujące do sklepu reklamodawcy (PPC).
Program Partnerski
Sprawdź definicję: program afiliacyjny
Propagacja domeny
O propagacji domeny mówi się, gdy chodzi o zmianę serwerów DNS dla tej domeny. Propagacją w uproszczeniu nazywamy proces rozpowszechniania informacji o tym, do którego serwera kieruje domena z nowymi DNSami. Proces ten może trwać nawet 24h, ale w przypadku większości operatorów domen trwa zazwyczaj do kilku godzin. Do czasu aż proces propagacji się zakończy, próbując połączyć się z domeną, możemy być kierowani na nowy lub stary serwer.
Proxy (Serwer Proxy, Bramka Proxy)
Możemy częściej spotkać się z określeniem serwer proxy lub bramka proxy. Jest to serwer pośredniczący między naszym komputerem, a internetem. Proxy nie jest sposobem zabezpieczenia oraz zapewnienia anonimowości w internecie. Lepiej do tego zadania sprawdzi się VPN.
Przeglądarka internetowa
Program komputerowy, który służy do wyświetlania stron internetowych. Najpopularniejsze przeglądarki to: Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera oraz Safari. Przeglądarka często mylona jest z wyszukiwarką.
Przekierowanie 301
Przekierowanie 301 oznacza przekierowanie z jednego adresu na drugi. W obrębie tej samej lub różnych witryn. Określenie kodem 301 oznacza, że jest to przekierowanie stałe i mówi robotom Google “tej treści już nie ma i nie będzie, idź pod inny adres”. Bardzo często wykorzystywane w kontekście migracji witryny na nową domenę lub przekierowania z adresu bez www na adres z www.
Możesz spotkać się również z określeniami: redirect 301 lub moved permanently.
Przekierowanie 302
Odmiana przekierowania jednego adresu internetowego na drugi, które określane jest mianem tymczasowego. W odróżnieniu od przekierowania 301 nie jest zalecane do przekierowań stałych, co jest bardzo często spotykanym błędem wśród osób bez wiedzy z zakresu SEO.
Przeoptymalizowanie
Terminem przeoptymalizowanie określamy zbyt mocne nasycenie witryny słowami kluczowymi. Dzieje się tak, gdy staramy się nienaturalnie umieszczać frazę kluczową we wszystkich możliwych miejscach.
Przyjazny adres URL
Przyjaznym adresem URL nazywamy adres podstrony, który składa się z czytelnych dla użytkownika elementów.
Przykład nieprzyjaznego adresu url: rewizja.net/?page=123&tab=23s&id=23d32masdk
Przykład przyjaznego adresu url: rewizja.net/zaufali-nam
PWA - Progressive Web App
Rodzaj aplikacji, która jest witryną internetową przeznaczoną dla urządzeń mobilnych. W odróżnieniu od zwykłych stron mobilnych pozwala zapisywać dane offline do wykorzystania bez połączenia z internetem. Można dzięki niej również korzystać z powiadomień push.
Python
Język programowania zdobywający coraz większą popularność i będący jednym z najwydajniejszych. Wykorzystywany do budowy aplikacji, w tym internetowych. Jego dużą wadą jest to, że na rynku dostępnych jest niewielu dobrych programistów Pythona, a przez to koszty ich zatrudnienia należą do jednych z najwyższych w branży.
Q
QR Code
QR Code, podobnie jak kod kreskowy, reprezentuje w graficzny sposób dane tekstowe. Odczytywanie kodów QR jest wbudowane w większość aparatów telefonów komórkowych i najczęściej służy jako skrót do adresu URL witryny internetowej.
R
Ranking Reklam - Ad Rank
Upraszczając: w kampaniach linków sponsorowanych Google Ads ranking reklamy określa pozycję, na której wyświetla się dana reklama. Ranking ten bierze pod uwagę wiele czynników takich jak m.in. wysokość stawki, przewidywany CTR (częstotliwość kliknięć), jakość strony docelowej oraz trafność reklamy.
Rankować
Rankowaniem określamy zjawisko zajmowania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa “rank”.
RDFa
RDFa to skrót od Resource Description Framework in Attributes. Rozszerzenie języka HTML5 pozwalające opisać zawartość strony internetowej w ustandaryzowany sposób, który ułatwia “zrozumienie” i sklasyfikowanie zawartości robotom wyszukiwarek.
reCAPTCHA
Sprawdź definicję: Google reCAPTCHA
Reciprocal linking
Wzajemne linkowanie do siebie dwóch witryn internetowych. Sprawdź definicję: cross linking
Referrer
Referrer to inaczej strona odsyłająca. Jeśli ktoś przechodzi do naszej witryny klikając np. link z artykułu na wp.pl, to referrerem będzie wp.pl. W statystykach badamy ruch przychodzący z różnich witryn odsyłających (referrerów) w celu odnalezienia wzmianek o naszej marce.
Relative URL (link relatywny)
W linkowaniu wewnętrznym możemy stosować linki bezwzględne, które uwzględniają cały adres url np. https://www.rewizja.net/blog/, ale możemy też linkować wewnątrz ze strony głównej, korzystając z linku relatywnego /blog/, a początek adresu będzie brany ze strony na której aktualnie jesteśmy. Dla robotów Google i przeglądarek jest to technicznie tym samym przekierowaniem. Korzystanie z linków relatywnych ma na celu uniknięcie problemów przy zmianie domeny lub protokołu po instalacji certyfikatu SSL
Remarketing
Remarketing to określenie działań marketingowych polegających na ponownym dotarciu do odbiorców z komunikatem. Najlepiej to zobrazować na przykładzie. Odwiedzamy sklep z obuwiem i zostajemy oznaczeni jako zainteresowani konkretnym modelem butów (na podstawie oglądanych produktów). Następnie, za pomocą np. Google Ads, wyświetlana jest nam reklama tych konkretnych produktów.
Remarketing umożliwia nam dotarcie do grup odbiorców, którzy wykonali przez nas wcześniej zdefiniowaną akcję np. odwiedzili konkretną podstronę naszej witryny lub produkt w sklepie internetowym.
Research
Reserch to sformułowanie z języka angielskiego, które oznaczania poszukiwanie i analizowanie informacji na dany temat. W e-marketingu używamy tego sformułowania najczęściej w kontekście: keyword research
Return On Advertising Spend
Skrót ROI oznacza zwrot z inwestycji. Często używany w kontekście zwrotu nakładów na reklamy i wtedy nazywamy go ROAS. ROI jest jednak pojęciem szerszym i dotyczy dowolnych inwestycji i oceny zysku z nich. Podobnie jak w przypadku ROAS wzór wygląda następująco:
ROI = zysk spowodowany inwestycją / pełne koszty inwestycji.
Reverse ROPO
Odwrócone ROPO można przetłumaczyć jako poszukiwanie produktu w sklepach stacjonarnych, a następnie dokonywania zakupu w sklepie online. Trend rosnący w dobie coraz większej popularności zakupów online oraz możliwości zwrotu produktów bez powodu.
Rich snippets
Dzięki zaimplementowaniu danych strukturalnych na naszej witrynie umożliwiamy Google wyświetlanie w SERP dodatkowych informacji obok naszego linku. Mogą to być m.in. gwiazdki oceny artykułu, FAQ, logo, fragment opinii i wiele innych.
Aby lepiej zrozumieć pojęcie rich snippets, sprawdź również definicję: dane strukturalne
ROAS
Skrót ROAS oznacza Return On Advertising Spend czyli zwrot nakładów na reklamę. Współczynnik ten wykorzystuje się do określenia opłacalności kampanii reklamowej.
Wzór na obliczenie ROAS to:
ROAS = całkowity dochód zawdzięczany reklamie / całkowity koszt kampanii reklamowej
Aby wyrazić go w procentach, należy wynik przemnożyć razy 100.
Robots Meta Tag
Jeden z Meta Tagów, który definiuje, w jaki sposób roboty wyszukiwarek mają traktować podstronę na której ten tag został umieszczony. Możemy w ten sposób wykluczyć daną podstronę z indeksu Google.
Robots.txt
Plik w którym definiujemy zasady, jakimi mają kierować się roboty wyszukiwarek. W prosty sposób możemy zablokować skanowanie konkretnych adresów naszej witryny. Niestety, w odróżnieniu od robotów Google, nie wszystkie roboty skanujące respektują dyrektywy zapisane w tym pliku.
Optymalizacja pliku robots.txt jest jednym z podstawowych elementów audytu seo i pozycjonowania.
RODO
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. RODO to rozporządzenie Unii Europejskiej określające zasady ochrony danych osobowych.
Przepisy te nakładają szereg obowiązków na firmy, które przetwarzają dane osobowe swoich klientów.
ROPO
Skrót ROPO oznacza Research Online Purchase Offline czyli sytuację w której klient poszukuje odpowiedniego produktu w sieci, a następnie dokonuje zakupu w sklepie stacjonarnym. Użytkownik porównuje i analizuje asortyment w różnych sklepach oraz na stronach producenta, a następnie dokonuje zakupu stacjonarnie mogąc “dotknąć” produktu. Zjawisko zachodzi w momencie braku zaufania do zakupów online lub potrzeby przymierzenia produktu oraz weryfikacji na żywo jego właściwości.
Rozszerzenie lokalizacji w Google Ads
Jest to pojęcie dotyczące linków sponsorowanych Google Ads, które oznacza umożliwienie wyświetlania w wynikach wyszukiwania dodatkowych informacji pod reklamą, tzn. adresu firmy, przycisku “Zadzwoń” i dostępnych po naciśnięciu informacji o lokalizacji, np. godzin otwarcia, wskazówek dojazdu i zdjęć.
RWD (Responsive Web Design - Responsywna strona)
RWD to sposób zaprogramowania szaty graficznej witryny (frontend), który umożliwia dynamiczne dostosowywanie wyglądu do szerokości ekranu. Dzięki temu mamy możliwość wyświetlania jednej witryny na urządzeniach mobilnych oraz komputerach.
S
SaaS (Software as a Service)
Aktualnie dominująca forma sprzedaży oprogramowania, które ogranicza się do czasowego udostępnienia oprogramowania lub dostępu do niego. W ramach opłaty miesięcznej lub rocznej twórca oprogramowania umożliwia korzystanie z niego przez abonenta.
Safari
Przeglądarka internetowa firmy Apple. Dostępna wyłącznie na urządzeniach tej firmy. Największy udział w rynku posiada w USA, gdzie procent użytkowników produktów Apple jest największy.
Schema.org
Schema.org jest serwisem, który gromadzi definicje danych strukturalnych. Mówi się, że wdrażamy schematy schema.org na danej witrynie.
Scraping
Scraping, lub też spolszczona nazwa scrapowanie, to zautomatyzowane zbieranie danych witryn internetowych. Może to być wykorzystywane do szybkiego wydobywania informacji, które nie są dostępne do masowego pobrania np. numery telefonów z CEIDG.
Screaming Frog Log Analyzer
Narzędzie niezależne od Screaming Frog SEO Spider. Służy wyłącznie do analizy logów serwera, co umożliwia śledzenie zapytań robotów wyszukiwarek i diagnozowanie ewentualnych problemów w tym zakresie. Niezbędne narzędzie do sprawnej optymalizacji crawl budget.
Screaming Frog SEO Spider
Jedno z podstawowych narzędzi specjalistów SEO. Screaming Frog SEO Spider służy do analizowania witryn internetowych poprzez wykonanie crawlu witryny (odwiedzenia każdej podstrony) i oceny wg wybranych czynników. Istnieje wersja darmowa, która ma ograniczenia w ilości badanych podstron serwisu.
Scrum
Scrum to metodyka zarządzania projektami, w ramach której zespół pracuje nad projektem w krótkich odcinkach czasu (sprintach) i ocenia postępy/zmiany w projekcie po każdym sprincie. Jest to zwinna metodyka zarządzania projektami, która najlepiej nadaje się do innowacyjnych projektów, gdzie specyfikacja produktu zmienia się w czasie.
SEA (Search Engine Advertising)
Termin Search Engine Advertising oznacza reklamę w wyszukiwarkach. Mogą to być Google Ads w wyszukiwarce Google lub inne systemy reklamowe w Bing, Yandex itd.
Pisząc o reklamie mamy tu na myśli linki sponsorowane, a nie działania pozycjonerskie.
Search Console
Sprawdź definicję: Google Search Console (GSC)
Search Quality Rater Guidelines
Search Quality Rater Guidelines są zbiorem wytycznych do oceny wyników wyszukiwania oraz witryn w nich się pojawiających. Jest to dokument firmy Google, przeznaczony dla ich pracowników z zespołu ds jakości wyników wyszukiwania, którzy ręcznie moderują niektóre z nich w celu oceny i doskonalenia algorytmów rankingowych. Dokument ten jest publiczny i dostępny do pobrania.
Search Result Snippet
Search Result Snippet jest to element opisu wyniku w SERP.
SEM (Search Engine Marketing)
Szerokie pojęcie obejmujące wszystkie działania marketingowe w obrębie wyszukiwarek internetowych. Często SEM jest mylnie określane jako Google Ads, a jest to tylko jedno z możliwych działań. W skład SEM wchodzi m.in SEO, Google Ads, pozycjonowanie.
Semantic Search (wyszukiwanie semantyczne)
Wyszukiwanie semantyczne jest relatywnie nowym podejściem Google do algorytmów wyszukiwania i polega na próbie zrozumienia intencji użytkownika podczas wyszukiwania. Ma to na celu jeszcze lepsze dopasowanie odpowiedzi do zadanego pytania. Dlatego też coraz większe znaczenie w optymalizacji treści na witrynie internetowej ma budowanie grup tematycznych artykułów i rozwijanie ich treści pod kątem pytań użytkownika, a nie tylko suchego przedstawiania danych.
Semantyczne Słowa Kluczowe
Z angielskiego LSI - Latent Semantic Indexing, czyli wyrażenia znaczeniowo związane z docelowym słowem kluczowym. Używanie tych słów jest istotne z punktu widzenia budowania odpowiedniego kontekstu, aby roboty wyszukiwarek mogły zaklasyfikować daną treść do odpowiedniej tematyki.
SemStorm
Narzędzie dla wszystkich zajmujących się marketingiem w wyszukiwarkach oraz marketingiem treści. Jako że jest to Polskie narzędzie, pozwala na badanie popularności (wyszukiwalności) słów kluczowych w Google.pl. Umożliwia również badanie witryn konkurencji w celu oceny tego, na jakie słowa kluczowe pojawia się w wynikach wyszukiwania. Jest to bezpośrednia konkurencja Senuto.
Senuto
Jedno z najpopularniejszych polskich systemów do analizy słów kluczowych oraz ich popularności w Google.pl. Posiada również funkcję monitorowania pozycji słów kluczowych danej witryny. Jego bogaty szereg dostępnych modułów pozwala na skuteczny marketing treści i ich planowanie.
SEO - Search Engine Optimization
SEO określamy optymalizację witryny internetowej pod kątem wymogów algorytmów Google, aby osiągnąć lepsze pozycje w SERP.
SEO Copywriting
Poprzez SEO copywriting rozumiemy takie pisanie tekstu, aby dostosować częstotliwość występowania słów, formatowania tekstu oraz nagłówków pod kątem algorytmów wyszukiwarek internetowych.
SEO Silo (Silos Treści)
Silos treści to zgrupowanie treści z danego tematu w odrębne kategorie i budowanie kompendium z danego zagadnienia. Pozwala lepiej dopasować strukturę witryny do wymagań robotów Google oraz algorytmów odpowiadających za semantic search.
SEO Site Audit (Audyt SEO)
Poprzez Audyt SEO rozumiemy audyt poziomu optymalizacji witryny pod kątem wymogów algorytmów wyszukiwarek. Jego zakres nie jest ustandaryzowany i każda agencja SEO ma swoje standardy i zakresy. Można podzielić go na podtypy stanowiące odrębne audyty lub rozdziały większego audytu:

  1. Audyt techniczny SEO - czyli samej witryny i jej aspektów technicznych.

  2. Audyt treści pod kątem SEO - weryfikacja optymalizacji artykułów i odpowiedniego dopasowania ich treści do zdefiniowanych fraz kluczowych.

  3. Audyt linków przychodzących - jak sama nazwa wskazuje, analiza linków kierujących do naszej witryny i ocena ich potencjalnego wpływu na ranking w wyszukiwarkach.

SEOquake
Znana na całym świecie wtyczka (plugin) do przeglądarek internetowych. Daje możliwość analizy odwiedzanej witryny pod kątem SEO.
SERM (Search Engine Reputation Management)
SERM to zarządzanie reputacją naszej witryny oraz marki w wyszukiwarkach. W skład tego wchodzi nie tylko dbanie o wysokie pozycje w SERP, ale także analizowanie opinii i ich moderowanie.
SERP - Search Engine Results Page
SERP nazywamy stronę wyników wyszukiwania, którą dzielimy na wyniki płatne (Google Ads) oraz organiczne (bezpłatne/naturalne).
Sesja
Określenie najczęściej spotykane w odniesieniu do statystyk Google Analytics. Oznacza całą wizytę użytkownika na naszej witrynie, co może stanowić odwiedziny jednej lub wielu podstron. W Google Analytics domyślnie sesja liczona jest do 30 minut od ostatniej aktywności (kliknięcia lub analogicznej akcji) użytkownika. Po tym czasie rozpoczyna się kolejna sesja.
Seznam
Seznam to Czeski portal informacyjny i lokalna wyszukiwarka internetowa.
Shoper
Jeden z najpopularniejszych w Polsce systemów do prowadzenia sklepu internetowego w modelu SaaS (oprogramowanie na wynajem/abonament). Jest bardzo rozbudowane w funkcje i interakcje. Rewizja.net jest wieloletnim partnerem shoper.pl. Wdrożyliśmy dziesiątki sklepów z wykorzystaniem tego oprogramowania i rekomendujemy je z pełnym przekonaniem.
Shoplo
Oprogramowanie sklepu internetowego, które szybko zdobyło popularność wśród sprzedawców z mniejszym asortymentem produktów. W roku 2021 zostało zakupione i wchłonięte przez shoper.pl
Short Click
Short Click to przeciwieństwo Long Click i oznacza zdarzenie, w którym użytkownik kliknąwszy w SERP, powraca szybko do wyników wyszukiwania. Sytuacja ta jest interpretowana w ten sposób, że użytkownik nie odnalazł poszukiwanych informacji, więc witryna ta nie powinna być czołowym wynikiem na wyszukiwane słowo kluczowe.
Site-Wide Link
Linkiem Site-Wide nazywamy link znajdujący się na wszystkich podstronach danego serwisu. Przykładem takiego typowego linku jest podpis autora strony w stopce.
Site:
Komenda wyszukiwarki Google, która wraz z domeną np. site:rewizja.net pokazuje informacje o zaindeksowanych stronach. Nie pokazuje niestety wszystkich wyników i nie należy traktować tego jako wyznacznika poprawności indeksacji.
Sitelinks
W SERP pod niektórymi wynikami pojawiają się dodatkowe linki do podstron serwisu. Liki te nazywamy sitelinkami i o ich pojawieniu się decyduje algorytm. Niestety nie mamy wpływu na to, jakie linki pojawiają się w tym module, gdyż steruje tym algorytm Google.
Sitelinks Searchbox
Rozszerzenie wyniku wyszukiwania w SERP, które jest polem wyszukiwania w danej witrynie. Możemy je nazwać skrótem do wyszukiwarki znajdującej się w witrynie.
Skyscraping
Technika zdobywania linków, która polega na tym, że odnajdujemy witrynę ze znaczną wartością merytoryczną, do której linkuje wiele innych, a następnie tworzymy dla niej alternatywę. Po stworzeniu takiej nowej witryny próbujemy nakłonić witryny linkujące do pierwowzoru, aby linkowały do nas jako bardziej aktualnego i lepszego źródła.
SkyShop
System do obsługi sklepów internetowych. Autorzy postawili na ilość integracji z hurtowniami i szybkie zarządzanie dużą ilości asortymentu.
SMM (Social Media Marketing)
Poprzez Social Media Marketing definiujemy wszystkie działania marketingowe z wykorzystaniem serwisów Social Media zmierzające do pozyskania klientów. W ramach Social Media Marketingu możemy traktować dane medium społecznościowe (np. Facebook) jako kanał bezpośredniego kontaktu i pozyskania leada lub kanał pośredni ruchu na naszą witrynę firmową, gdzie mamy nakłonić użytkowników do dokonania konwersji.
SMO (Social Media Optimization)
SMO to zestaw działań optymalizujących naszą witrynę do działań marketingowych w obrębie serwisów Social Media. W szeroki wachlarz możliwych opcji wchodzą m.in. dodanie odpowiednich OG tagów do witryny, aby udostępnione linki poprawnie się wyświetlały.
Snippet Bait
Fragment artykułu zoptymalizowany w sposób, który ma zachęcić Google do wyświetlenia go jako wyróżniony wynik w SERP. Najczęściej są to 2-3 zdania krótkiej odpowiedzi lub definicji danego tematu, który stanowi zapytanie.
SoteShop
Jedno z popularnych oprogramowań sklepu internetowego. Istnieje ponad 20 lat i może poszczycić się ponad 20 tysiącami sprzedanych licencji.
SPAM
SPAMem nazywamy niezamówioną informację handlową lub po prostu niechcianą korespondencję. Spamowaniem określa się również częste wysyłanie e-maili lub wiadomości na komunikatorze internetowym.
Spam blog
Stosowana od wielu lat metoda automatycznego budowania blogów, których zawartość jest kopią lub miksem treści innych blogów z danej tematyki. Ma to na celu szybkie stworzenie obszernej zawartości witryny, a także całej sieci stron, które linkują do docelowego serwisu. Technika zaliczana do Black Hat SEO.
Speed Update
Jedna z głośnych aktualizacji algorytmu Google, która ma na celu postawienie przede wszystkim na prędkość ładowania i działania witryny, w szczególności na urządzeniach mobilnych.
SQT (Search Quality Team)
Zespół wewnętrzny Google, który zajmuje się weryfikowaniem poprawności i jakości wyników wyszukiwania, co jest zarazem weryfikacją algorytmów za nie odpowiadających. Zespół ten kieruje się zasadami opisanymi jako Search Quality Rater Guidelines. Członkowie tego zespołu mogą nakładać kary ręczne, o których właściciel witryny jest powiadamiany i ma możliwość odniesienia się do nich.
SSL certyfikat (Secure Socket Layer)
Protokół szyfrowania połączenia między odwiedzającym naszą witrynę a serwerem, na którym jest witryna. Część protokołu HTTPS. Potocznie rozpoznawany jako zielona kłódka przy adresie witryny. Często mylnie traktowany jako zabezpieczenie samej witryny. Jednak certyfikat SSL nie szyfruje zawartości, a jedynie transmisję danych do użytkownika, uniemożliwiając podsłuchiwanie komunikacji.
STA (Searcher Task Accomplishment)
STA to nazwa czynnika rankingowego Google, który jest sposobem oceny, czy zawartość naszej witryny odpowiadania spełnieniu założeń wyszukiwania frazy, na którą pojawiła się w SERP. Witryny odpowiadające oczekiwaniom użytkownika, tzn. zawierające poszukiwaną treść lub funkcję, powinny zajmować wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.
Stopwords
Słowa lub całe wyrażenia, które silniki wyszukiwarek pomijają przy wyświetlaniu wyników. Są to np. zaimki oraz spójniki.
Storytelling
Popularna metoda tworzenia treści, która jest nie tylko przekazaniem informacji, ale jest też formą opowieści. Narracja tego typu ma na celu przykucie uwagi odbiorcy i jego większe zaangażowanie w pożądanym przez nas kierunku.
Street View
Funkcja Google Maps, która pozwala na wirtualny spacer ulicami. Dane umożliwiające tego typu funkcję zbierane są fizycznie przez samochody z zestawami kamer.
Strong
Znacznik HTML pogrubiający tekst, co w kontekście SEO daje algorytmom wyszukwiarek sygnał, że dany element treści w zdaniu ma kluczowe znaczenie merytoryczne.
Structured Data
Sprawdź definicję: dane strukturalne oraz schema.org.
Struktura witryny (Hierarchia witryny)
Poprzez strukturę witryny w kontekście e-marketingu rozumiemy jej podział na podstrony, zbiory tematyczne oraz wewnętrzne linkowanie. Odpowiednia optymalizacja nawigacji zwiększa zaangażowanie użytkownika poprzez umożliwienie mu łatwiejszego nawigowania po zawartości.
Subdomena
Adres internetowy, który jest tworzony w ramach posiadanej domeny. Ilość subdomen nie jest ograniczona i ich tworzenie jest bezpłatne. Subdomena jest oddzielona od domeny głównej np.
domena główna: wp.pl
subdomena: poczta.wp.pl
Supplemental index
Dodatkowy indeks wyszukiwarki Google, który zawiera witryny oznaczone przez algorytmy jako mniej wartościowe merytorycznie. Aby je sprawdzić, należy powtórzyć wyszukiwanie z uwzględnieniem pominiętych wyników za pomocą opcji, która wyświetli się w SERP, gdy dostępny będzie supplemental index dla naszego zapytania.
Surfer Local
Narzędzie SEO Polskiej produkcji, które służy do optymalizacji i kontroli wizytówek Google Moja Firma.
SWL (System Wymiany Linków)
Systemy Wymiany Linków to popularny przed laty sposób na zdobywanie linków do naszego serwisu. W SWL uczestniczyły witryny, które umożliwiały publikację linków zewnętrznych za opłatą. Wyróżniały się tym, że były to nie tyle artykuły sponsorowane, co całe bloki linków. Nie wyglądało to naturalnie i dlatego było łatwe do wychwycenia przez algorytmy Google. Stąd też aktualnie odeszły w niepamięć i są wykorzystywane w znikomej ilości.
SXO (Search Experience Optimization)
Modny marketingowo termin, który oznacza połączenie SEO I UX (doświadczenie użytkownika) i odpowiada za poprawę doświadczenia odwiedzających naszą witrynę internetową. Połączenie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek z zachowaniem użyteczności dla użytkownika.
Sygnał społecznościowy
Wszelkie publiczne linkowanie naszej witryny z serwisów Social Media. W branży SEO ciągle trwają spory o to, czy te sygnały mają warty uwagi wpływ na algorytm wyszukiwarki Google. Z naszego doświadczenia (na początek roku 2022) możemy stwierdzić, że nie warto angażować w to zbyt dużo czasu, gdyż nasze wewnętrzne testy z klientami nie potwierdziły wartego uwagi efektu.
Synonimizacja treści
Synonimizacja treści to praktyka optymalizacji tekstu, który ma na celu powielenie np. artykułu z zastąpieniem niektórych słów lub wyrażeń ich synonimami lub wyrazami bliskoznacznymi. Powstałe w ten sposób kopie są pod kątem merytorycznym takie same, ale językowo różnią się na tyle, że dla algorytmu Google są to różne treści.
Słowa kluczowe
Sprawdź definicję: fraza kluczowa.
T
Tag Title
Tag title to znacznik tytułu. Sprawdź definicję: page title
Target
Target ma dwa główne znaczenia w e-marketingu. Pierwsze to określenie celu działań marketingowych takich jak np. wartość sprzedaży lub ilość odsłon witryny. Drugim znaczeniem, które jest ściśle techniczne, jest atrybut linku określający, czy po kliknięciu w ten link ma otworzyć się nowe okno, czy witryna ma zostać załadowana w tym samym oknie.
Targetowanie
Targetowanie w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza dosłownie: kierowanie. W e-marketingu spotykamy to sformułowanie w kontekście definiowania sposobu określania grupy docelowej reklam lub innych działań marketingowych. Spotkasz je w określeniach: jak targetujemy reklamy? Kto jest naszym targetem? Ten użytkownik nie jest w naszym targecie itd.
TB (Targetowanie Behawioralne)
Rodzaj targetowania, które opiera się na analizie zachowań użytkowników w sieci lub na naszej witrynie. Wykorzystywane są w tym przypadku algorytmy samouczące się, które tworzą persony i do nich kwalifikują użytkowników.
TD (Targetowanie Demograficzne)
Rodzaj targetowania, które skupia się na danych dotyczących demografii takich jak np.: wiek, płeć, dochód gospodarstwa domowego, status rodzicielski itd. Jest wykorzystywany bardzo często w kampaniach Google Ads.
Techniczne SEO
Technicznym SEO nazywamy zbiór czynności wykonywanych w celu poprawy indeksacji witryny oraz lepszego jej dostosowania do wymogów algorytmów Google pod kątem technicznym. Składa się na to m.in. poprawa wydajności witryny, architektury informacji, odpowiednia kompresja zdjęć i ich oznaczenia.
Testy A/B
Testy A/B polegają na testowaniu dwóch wersji (A i B) witryny lub jej drobnego elementu, w celu oceny, która wersja daje lepsze założone efekty (np. konwersję). Testy te wykonuje się automatycznie do oceny nowych pomysłów rozwiązań lub po prostu wersji banerów reklamowych. Zautomatyzowane systemy do testowania A/B na żywo prezentują użytkownikom dwie różne wersje np. koloru przycisku i po uzyskaniu wyników decydują jaki wyświetlać na stałe. Jest to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów testowania nowych wersji formularzy lub dowolnych innych zmian w serwisach internetowych. Wykorzystywany jest również do np. testowania różnych nagłówków artykułów w serwisach newsowych jak wp.pl, w celu oceny, który bardziej skłania do kliknięcia. Innym przykładem jest Netflix, który wyświetla różne wersje miniaturki filmu w celu oceny, która z nich zwiększy zainteresowanie danym tytułem.
The Open Graph protocol
Tagi Open Graph, potocznie nazywane tagami OG, są znacznikami HTML, definiującymi informacje o danej podstronie, które są wykorzystywane przez np. serwisy społecznościowe i komunikatory do stworzenia “podglądu” linku podczas jego udostępniania. Tak jak Google wykorzystuje tagi description (opis) oraz title (tytuł), tak ich odpowiednikami są og:description i og:title. Ich optymalizacja ma znaczenie, jeśli chcemy poprawnie wyświetlać miniaturki naszych linków w trakcie ich udostępniania w social media.
Thin Content
Jeśli dana podstrona w naszym serwisie zawiera bardzo mało treści lub jest zduplikowana, to zalicza się do kategorii Thin Content, czyli zgodnie z definicją Google nie niesie ona wartości dla użytkownika. Z punktu widzenia optymalizacji witryny pod kątem algorytmów Google, należy minimalizować ilość tego typu podstron oraz wykluczać je z indeksu. Ma to na celu maksymalizację wartościowych treści (podstron) w stosunku do ogólnej ilości zaindeksowanych podstron w naszym serwisie. Według informacji opublikowanych przez Google w kwietniu 2022 roku Thin Content odnosi się bardziej do całej witryny jeśli jest ona uboga w wartość merytoryczną (liczoną także ilością tekstu).
Tiny Text
Niezalecana praktyka nadmiernej optymalizacji treści na stronie, która polega na tym, że tekst jest publikowany bardzo małą czcionką. Celem jest zwiększenie nasycenia tekstem i frazami kluczowymi, bez przytłaczania użytkownika, ale zarazem dostępnością dla robotów Google. Praktyka coraz rzadziej spotykana, bo bardzo łatwa do wychwycenia przez algorytmy Google, które zwracają uwagę na wielkość (style) treści, co ma wskazywać na ich istotność na podstronie.
TK (Targetowanie Kontekstowe)
Rodzaj targetowania, które opiera się na dobieraniu reklam do kontekstu treści, wokół której się pojawiają. Dzięki temu są lepiej dopasowane tematycznie i mogą zwiększyć potencjalną interakcję z nimi.
TLS (Transport Layer Security)
TLS to część protokołu HTTPS. Odpowiada za szyfrowanie danych wysyłanych między serwerem witryny internetowej a przeglądarką internetową odwiedzającego. Z nazwą tą możesz się spotkać podczas otrzymywania ostrzeżeń od różnych systemów (np. płatności online), że przestają obsługiwać stare wersje TLS w celu lepszego zabezpieczenia komunikacji.
Tradedoubler
Serwis sieci afiliacyjnej, która pośredniczy między np. sklepami internetowymi a serwisami, które chciałyby zarabiać na polecaniu ich produktów. Jako reklamodawca (np. sklep www), podpisując umowę z Tradedoubler, trafiasz do obszernego katalogu, z którego właściciele blogów i serwisów www dobierają reklamy umieszczane na ich witrynach. Działa to w pełni automatycznie i nie wymaga dodatkowych kontaktów między partnerami.
Traffic
Z angielskiego Traffic oznacza ruch. W kontekście e-marketingu mówimy tutaj o ruchu na stronie, czyli o ilości odwiedzających użytkowników.
Traffic Potential
Sformułowaniem Traffic Potential określamy potencjalny ruch na witrynie (traffic) jaki możesz osiągnąć zdobywając daną pozycję na konkretne słowo kluczowe. Wyliczany jest na podstawie danych o ilości wyszukiwań tego słowa, jego kategorii oraz statystycznym rozkładzie kliknięć w dane pozycje wyników wyszukiwania (SERP).
Trust Flow
Wskaźnik adresu url określany w skali od 1 do 100 przez aplikację Majestic. Celem jego istnienia jest szybka ocena jakości adresu poprzez ilość i jakość (wiarygodność) linków przychodzących do niego. Im więcej linków przychodzących z domen o ugruntowanej renomie i historii, tym wskaźnik Trust Flow wyższy.
TrustRank
Parametr stworzony przez firmę Yahoo, który ma oceniać stopień zaufania do witryny internetowej. Im więcej linków prowadzi do naszej witryny z miejsc godnych zaufania (popularnych o ugruntowanej reputacji) tym TrustRank wyższy.
TTFB (Time To First Byte)
TTFB jest terminem spotykanym w kontekście optymalizacji prędkości wczytywania strony internetowej. Określa czas potrzebny do tego, aby użytkownik od momentu wysłania zapytania do serwera www otrzymał pierwsze dane (pierwszy bajt). Jest to jeden z podstawowych czynników do weryfikowania wydajności witryn internetowych i badany jest w kontekście technicznego seo.
Twin Website
Twin Website to w dosłownym tłumaczeniu bliźniacza strona. Tworzenie witryn o identycznej lub bardzo zbliżonej zawartości, ale na przykład z różną szatą graficzną lub naciskiem na inne elementy (strategia marketingowa) może wpływać negatywnie na ich widoczność w Google. Sprawdź również definicję: duplicate content).
U
UGC (User Generated Content)
Jeśli w naszym serwisie użytkownicy mogą dodawać komentarze, artykuły lub publikować zdjęcia, to taka zawartość określana jest mianem zawartości tworzonej przez Użytkowników. Dla przykładu na Instagramie UGC to cała zawartość w postaci zdjęć oraz tekstów, opisów i komentarzy. Ideą Web 2.0 jest tworzenie zawartości przez użytkowników.
UI (User Interface)
Sprawdź definicję: interfejs użytkownika
Unique Content (Unikatowe Treści)
Poprzez unikatowe treści rozumiemy nie tyle odkrywcze informacje, a po prostu teksty, które nie były publikowane nigdy wcześniej w innych miejscach w sieci.
Up-Selling
Up Selling to metoda zwiększania sprzedaży poprzez przedstawianie klientowi i nakłanianie do zakupu produktu droższego, o większych możliwościach, w celu zwiększenia kwoty zamówienia.
Update Google
Aktualizacja algorytmu Google jest nazywana Update Google. Większe zmiany algorytmu są komunikowane za pomocą oficjalnych kanałów informacyjnych Google. Firma opisuje ich zakres oraz wpływ na ilość procentową wyników wyszukiwania globalnie lub w danym kraju.
UR (URL Rating)
Parametr wprowadzony przez narzędzie Ahrefs w celu określenia jakości profilu linków przychodzących do danego adresu URL. Wskaźnik ten liczony jest dla każdego adresu URL niezależnie, więc może różnić się w obrębie jednej domeny.
URL (Uniform Resource Locator)
Sprawdź definicję: adres URL
User Engagement
Termin User Engagement w tłumaczeniu z angielskiego oznacza wprost zaangażowanie użytkownika. Wskaźnik ten jest używany do określenia w jakim stopniu użytkownicy odwiedzający naszą witrynę wykonują przewidziane przez nas akcje: zapisują się na newsletter, pozostawiają komentarze lub po prostu przechodzą na kolejne podstrony.
User Intent
Użytkownik wchodząc na daną stronę internetową ma jakiś zamiar, intencję lub oczekiwanie. Ten zamiar nazywamy w języku angielskim User Intent. Sformułowanie rozpowszechnione w szczególności przez Google przez wzgląd na jego chęć dostosowania wyników wyszukiwania do intencji użytkownika. Stąd też tworząc treści w internecie należy się stawiać w roli odbiorcy i próbować odpowiedzieć na jego intencję odwiedzin.
User-Agent
Gdy odwiedzamy witrynę internetową za pomocą przeglądarki internetowej, to wysyłamy do serwera, na którym jest ta witryna, informację, z jakiej przeglądarki korzystamy. Informacja ta nazywa się User-Agent. Analogicznie: kiedy bot Google odwiedza naszą stronę, “przedstawia” się serwerowi swoim User-Agentem jako bot Google. Dzięki temu w logach serwera możemy szczegółowo sprawdzić, kto się łączył z naszym serwisem. Nie weryfikuje się, kto jakim User-Agentem się przedstawia, więc można podszywać się pod przeglądarki lub boty.
User-Friendly
User-Friendly to określenie serwisów lub po prostu interfejsów, które mają dobrze przemyślane UX, a przez to są łatwe do zrozumienia i użytkowania przez nowych użytkowników.
USP (Unique Selling Proposition)
Unikalna cecha marki lub oferowanego produktu/usługi, która ma wyraźnie odróżnić naszą ofertę od konkurencji.
UU (Unique User)
Unique User czyli Unikalny użytkownik to pojęcie wykorzystywane najczęściej w kontekście statystyk witryn internetowych, a w szczególności Google Analytics. Pomijając aspekty techniczne, możemy termin zdefiniować jako pojedynczego użytkownika, który odwiedził naszą witrynę w danym okresie.
UX (User Experience)
User Experience czyli Doświadczenie Użytkownika - określa cały szereg czynników odpowiadających za prostotę i łatwość korzystania z interfejsu użytkownika, nawigacji w nim, szybkość oraz poprawność działania na różnych urządzeniach.
V
Vanity URL
Vanity URL to przyjazna (krótka) forma adresu podstrony serwisu internetowego. Korzysta się z niej głównie w serwisach społecznościowych, gdzie długość wypowiedzi ma znaczenie.
Video Ads
Video Ads, to reklamy w formie video, które wykorzystywane są m.in w YouTube. Wyświetlane mogą być przed lub w trakcie filmu na YouTube oraz w witrynach i aplikacjach sieci partnerów wideo Google. Sposób rozliczania tej formy reklamy polega na uznaniu kontaktu widza z reklamą. “Kontaktem” może być np. obejrzenie min. 30 sekund lub całości video (jeśli film jest krótszy) oraz kliknięcie w reklamę i przejście do kierowanej witryny. Reklam tych mogą uniknąć jedynie abonenci YouTube Premium.
Viral Content
O viralu mówimy w momencie, gdy treść (video/tekst/grafika) rozpowszechnia się samoistnie bardzo szybko, bez kontroli twórcy treści. Z punktu widzenia SEO treści viralowe są idealne, gdyż generują do naszej domeny wiele linków przychodzących, co realizuje założenia Google, że do dobrych treści użytkownicy sami będą linkować.
Inne nazwy: wiral, treść wirusowa, marketing wirusowy.
VKontakte
VKontakte to najpopularniejszy w Rosji serwis społecznościowy, a przez to jeden z najczęściej odwiedzanych serwisów na świecie.
Vlog
Vlog to skrót od video blog, czyli blog z treściami w formie wideo. Najczęściej dotyczy to platformy YouTube. Codzienne publikowanie filmów o tematyce swojego życia, nazywane jest daily vlogiem.
Voice Search
Voice search oznacza wyszukiwanie głosowe w wyszukiwarce poprzez dyktowanie zapytania.
VSEO (Video Search Engine Optimization)
VSEO to optymalizacja video na potrzeby silników wyszukiwarek. Dotyczy najczęściej serwisu YouTube. Poprzez optymalizację rozumiemy odpowiednie dobranie tytułu oraz opisu i tagów podczas publikacji, aby nagranie pojawiało się częściej na wysokich pozycjach wyników wyszukiwarki YouTube oraz Google.
W
Web 2.0
Ideą Web 2.0 jest generowanie treści przez użytkowników, dając im możliwość kreowania serwisu. Przykładem takiego serwisu jest Facebook, Twitter, Instagram i inne popularne social media. Charakteryzują się tym, że bez treści tworzonej przez użytkownika, byłyby bezużyteczne.
Web 3.0
Tak jak Web 2.0 było ideą serwisów społecznościowych, gdzie właścicielami publikowanych treści były te serwisy, tak Web 3.0 ma w teorii oddać prawo do własności dzieł ich twórcom. Ma to się stać dzięki wykorzystaniu technologii blockchain i tokenizacji.
Webinar
Webinarem nazywamy szkolenie lub prezentację video online, która jest nadawana w czasie rzeczywistym. Jest to coraz popularniejsza forma prezentacji wiedzy. Rozróżniamy webinary płatne oraz bezpłatne.
WebM
WebM jest formatem video, który charakteryzuje się wysoką kompresją z zachowaniem dobrej jakości. Daje to w efekcie mniejszą wielkość pliku i umożliwia szybsze ładowanie się w internecie.
Webmaster
Webmasterem nazywamy administratora serwisu internetowego, który odpowiada za kwestie techniczne.
Webmaster Guidelines
Webmaster Guidelines to wytyczne dla webmasterów, które zostały sformułowane przez Google, aby ułatwić tworzenie witryn zgodnych z wymogami wyszukiwarki Google.
WebP
WebP to format pliku graficznego, który charakteryzuje się wysoką kompresją. Został wprowadzony przez firmę Google w celu przyspieszenia działania serwisów na słabszych łączach internetowych.
Webwriting
Webwriting to copywriting ukierunkowany ściśle na publikację tworzonych treści w Internecie.
White Hat SEO
White Hat SEO to w teorii działania pozycjonerskie, które są zgodne z wytycznymi Google. Ironia tej definicji polega na tym, że samo pozycjonowanie, które rozumiane jest jako manipulowanie wynikami wyszukiwarki, jest niezgodne z wytycznymi Google. Podział na White Hat SEO i Black Hat SEO został przyjęty w branży e-marketingu w celu uproszczonego podziału na działanie mniej lub bardziej bezpieczne dla pozycjonowanej witryny.
White Paper
White Paper to dokument do celów PR-owych, który jest oficjalną informacją na temat firmy i jej działalności w celu wzmocnienia wizerunku marki.
Wiek Domeny (Domain Age)
Wiek domeny rozumiany jest jako czas liczony od momentu jej rejestracji. W kontekście SEO wiek domeny często jest utożsamiany nie tylko z datą jej rejestracji, ale i ilością czasu od jej pierwszego skutecznego zaindeksowania oraz funkcjonowania w indeksie. Uznaje się powszechnie, że jest to jeden z czynników rankingowych algorytmu Google.
Wizytówka Google
Wizytówką Google nazywamy profil Google Moja Firma, który wyświetlany jest w wynikach wyszukiwania oraz mapach Google. Wizytówka ta jest w pełni bezpłatna i można nią również bezpłatnie zarządzać.
Wizytówki NAP
Nazwa NAP pochodzi od Name Address Phone. NAPami nazywamy wpisy w katalogach firm, zwłaszcza lokalnych. Publikowanie tam danych ma na celu umożliwienie określenia lokalizacji, do jakiej przynależy dana firma. Wizytówki NAP są jednym ze sposobów pozycjonowania lokalnego.
WordPress
WordPress to aktualnie (2022) najpopularniejszy na świecie system zarządzania treścią witryn internetowych. Charakteryzuje się łatwością zarządzania i dużą ilością webmasterów z umiejętnością obsługi systemu.
Współczynnik odrzuceń
Sprawdź definicję: bounce rate.
Wtyczka
Wtyczka, nazywana również rozszerzeniem lub pluginem, stosowana jest w celu zwiększenia funkcjonalności witryny internetowej lub innego systemu informatycznego.
Wyszukiwarka Internetowa
Wyszukiwarka to witryna internetowa, która pozwala wyszukiwać informacje w swojej bazie danych. Najpopularniejszymi wyszukiwarkami są: Google, Baidu, Bing, Yahoo i Yandex.
Wyszukiwarka Pionowa
Wyszukiwarka pionowa jest typem wyszukiwarki wyspecjalizowanej w wąskim rodzaju treści lub tematu.
Wyszukiwarka wewnętrzna
Wyszukiwarką wewnętrzną nazywamy wyszukiwarkę w obrębie serwisu www, która wyszukuje konkretne treści w jego zawartości.
Y
Yahoo
Niegdyś jeden z najpopularniejszych serwisów online wraz z popularną pocztą, a aktualnie wyszukiwarka internetowa ze spadającą ilością korzystających z niej użytkowników.
Yandex
Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa w rosyjskojęzycznym internecie. W samej Rosji posiada ponad połowę udziału w rynku.
Yoast SEO
Uznawana za najpopularniejszą wtyczkę do WordPressa, która odpowiada za optymalizację serwisu pod kątem wymogów wyszukiwarki Google. Umożliwia m.in zarządzanie meta tagami oraz tworzenie mapy witryny.
Z
Zaplecze SEO
Poprzez zaplecze SEO rozumiemy najczęściej sieć serwisów internetowych, które powstają i są rozbudowywane w celu umieszczenia na nich linków kierujących do pozycjonowanych witryn. Ideą dobrego zaplecza SEO jest tworzenie wrażenia naturalności takiego serwisu i dobrej jakości jego zawartości - także dla realnych użytkowników, a nie tylko robotów Google.
ZBS (Znaki Bez Spacji)
Jednostka używana do obliczenia długości tekstu. Liczą się w niej wszystkie znaki tekstu bez spacji. Częściej stosowana jest jednostka ZZS.
Zero-Click
Terminem Zero-Click określamy wyszukiwanie, które nie skończyło się kliknięciem w żaden z linków wyników. Powodem tego jest najczęściej znalezienie poszukiwanej informacji na stronie wyników wyszukiwania, np. data, godzina, wyniki meczu itd.
Zero-match Anchor Text
Zero-match oznacza niedopasowany do frazy kluczowej tekst odnośnika (anchor). Przykładem może być “tutaj” “sprawdź” “czytaj dalej” “więcej” itd.
ZMOT (Zero Moment of Truth)
Zerowy moment prawdy określa moment, w którym potencjalny klient, przed podjęciem decyzji zakupowej, analizuje w internecie opinię, recenzję i inne informacje na temat produktu lub usługi. Wynika z tego konieczność dbania o wizerunek produktu w sieci oraz dbanie o relacje z mediami/recenzentami.
ZZS (Znaki Ze Spacjami)
Najczęściej stosowana jednostka rozliczeniowa z copywriterami oraz tłumaczami. Oznacza ilość znaków w treści, w tym spacji.