Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 19 names in this directory beginning with the letter R.
R
Ranking Reklam - Ad Rank
Upraszczając: w kampaniach linków sponsorowanych Google Ads ranking reklamy określa pozycję, na której wyświetla się dana reklama. Ranking ten bierze pod uwagę wiele czynników takich jak m.in. wysokość stawki, przewidywany CTR (częstotliwość kliknięć), jakość strony docelowej oraz trafność reklamy.
Rankować
Rankowaniem określamy zjawisko zajmowania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa “rank”.
RDFa
RDFa to skrót od Resource Description Framework in Attributes. Rozszerzenie języka HTML5 pozwalające opisać zawartość strony internetowej w ustandaryzowany sposób, który ułatwia “zrozumienie” i sklasyfikowanie zawartości robotom wyszukiwarek.
reCAPTCHA
Sprawdź definicję: Google reCAPTCHA
Reciprocal linking
Wzajemne linkowanie do siebie dwóch witryn internetowych. Sprawdź definicję: cross linking
Referrer
Referrer to inaczej strona odsyłająca. Jeśli ktoś przechodzi do naszej witryny klikając np. link z artykułu na wp.pl, to referrerem będzie wp.pl. W statystykach badamy ruch przychodzący z różnich witryn odsyłających (referrerów) w celu odnalezienia wzmianek o naszej marce.
Relative URL (link relatywny)
W linkowaniu wewnętrznym możemy stosować linki bezwzględne, które uwzględniają cały adres url np. https://www.rewizja.net/blog/, ale możemy też linkować wewnątrz ze strony głównej, korzystając z linku relatywnego /blog/, a początek adresu będzie brany ze strony na której aktualnie jesteśmy. Dla robotów Google i przeglądarek jest to technicznie tym samym przekierowaniem. Korzystanie z linków relatywnych ma na celu uniknięcie problemów przy zmianie domeny lub protokołu po instalacji certyfikatu SSL
Remarketing
Remarketing to określenie działań marketingowych polegających na ponownym dotarciu do odbiorców z komunikatem. Najlepiej to zobrazować na przykładzie. Odwiedzamy sklep z obuwiem i zostajemy oznaczeni jako zainteresowani konkretnym modelem butów (na podstawie oglądanych produktów). Następnie, za pomocą np. Google Ads, wyświetlana jest nam reklama tych konkretnych produktów.
Remarketing umożliwia nam dotarcie do grup odbiorców, którzy wykonali przez nas wcześniej zdefiniowaną akcję np. odwiedzili konkretną podstronę naszej witryny lub produkt w sklepie internetowym.
Research
Reserch to sformułowanie z języka angielskiego, które oznaczania poszukiwanie i analizowanie informacji na dany temat. W e-marketingu używamy tego sformułowania najczęściej w kontekście: keyword research
Return On Advertising Spend
Skrót ROI oznacza zwrot z inwestycji. Często używany w kontekście zwrotu nakładów na reklamy i wtedy nazywamy go ROAS. ROI jest jednak pojęciem szerszym i dotyczy dowolnych inwestycji i oceny zysku z nich. Podobnie jak w przypadku ROAS wzór wygląda następująco:
ROI = zysk spowodowany inwestycją / pełne koszty inwestycji.
Reverse ROPO
Odwrócone ROPO można przetłumaczyć jako poszukiwanie produktu w sklepach stacjonarnych, a następnie dokonywania zakupu w sklepie online. Trend rosnący w dobie coraz większej popularności zakupów online oraz możliwości zwrotu produktów bez powodu.
Rich snippets
Dzięki zaimplementowaniu danych strukturalnych na naszej witrynie umożliwiamy Google wyświetlanie w SERP dodatkowych informacji obok naszego linku. Mogą to być m.in. gwiazdki oceny artykułu, FAQ, logo, fragment opinii i wiele innych.
Aby lepiej zrozumieć pojęcie rich snippets, sprawdź również definicję: dane strukturalne
ROAS
Skrót ROAS oznacza Return On Advertising Spend czyli zwrot nakładów na reklamę. Współczynnik ten wykorzystuje się do określenia opłacalności kampanii reklamowej.
Wzór na obliczenie ROAS to:
ROAS = całkowity dochód zawdzięczany reklamie / całkowity koszt kampanii reklamowej
Aby wyrazić go w procentach, należy wynik przemnożyć razy 100.
Robots Meta Tag
Jeden z Meta Tagów, który definiuje, w jaki sposób roboty wyszukiwarek mają traktować podstronę na której ten tag został umieszczony. Możemy w ten sposób wykluczyć daną podstronę z indeksu Google.
Robots.txt
Plik w którym definiujemy zasady, jakimi mają kierować się roboty wyszukiwarek. W prosty sposób możemy zablokować skanowanie konkretnych adresów naszej witryny. Niestety, w odróżnieniu od robotów Google, nie wszystkie roboty skanujące respektują dyrektywy zapisane w tym pliku.
Optymalizacja pliku robots.txt jest jednym z podstawowych elementów audytu seo i pozycjonowania.
RODO
RODO to skrót od Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. RODO to rozporządzenie Unii Europejskiej określające zasady ochrony danych osobowych.
Przepisy te nakładają szereg obowiązków na firmy, które przetwarzają dane osobowe swoich klientów.
ROPO
Skrót ROPO oznacza Research Online Purchase Offline czyli sytuację w której klient poszukuje odpowiedniego produktu w sieci, a następnie dokonuje zakupu w sklepie stacjonarnym. Użytkownik porównuje i analizuje asortyment w różnych sklepach oraz na stronach producenta, a następnie dokonuje zakupu stacjonarnie mogąc “dotknąć” produktu. Zjawisko zachodzi w momencie braku zaufania do zakupów online lub potrzeby przymierzenia produktu oraz weryfikacji na żywo jego właściwości.
Rozszerzenie lokalizacji w Google Ads
Jest to pojęcie dotyczące linków sponsorowanych Google Ads, które oznacza umożliwienie wyświetlania w wynikach wyszukiwania dodatkowych informacji pod reklamą, tzn. adresu firmy, przycisku “Zadzwoń” i dostępnych po naciśnięciu informacji o lokalizacji, np. godzin otwarcia, wskazówek dojazdu i zdjęć.
RWD (Responsive Web Design - Responsywna strona)
RWD to sposób zaprogramowania szaty graficznej witryny (frontend), który umożliwia dynamiczne dostosowywanie wyglądu do szerokości ekranu. Dzięki temu mamy możliwość wyświetlania jednej witryny na urządzeniach mobilnych oraz komputerach.