Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 15 names in this directory beginning with the letter K.
K

Kanibalizacja słów kluczowych

Kanibalizacją słów kluczowych nazywamy sytuację, gdy w wynikach wyszukiwania na jedno słowo kluczowe pojawia się kilka podstron naszego serwisu www. Powszechnie uznawane jest za negatywne zjawisko i zaleca się optymalizację struktury oraz zawartości serwisu tak, aby połączyć “moc” obu podstron i rankować wyżej w wynikach organicznych.

Karty rozszerzone

Sprawdź definicję: Featured snippets

Katalog stron

Katalogiem stron nazywamy serwis, który gromadzi skategoryzowaną listę stron internetowych. Często spotykanym zjawiskiem jest branżowy katalog stron, który gromadzi witryny wyłącznie z danej tematyki. Katalogi stron mogą być bezpłatne lub płatne. Umieszczanie wpisów w katalogach stron nazywamy katalogowaniem.

Katalogowanie

Katalogowaniem nazywamy proces umieszczania witryny w katalogach stron www oraz danych firmy w katalogach firm. Proces katalogowania jest element strategii linkowania pozycjonowanego serwisu, gdyż celem umieszczenia witryny lub firmy w katalogu jest pozyskanie linku zwrotnego.

Keyword

Keyword oznacza słowo kluczowe i jest to inna nazwa: frazy kluczowej.

Keyword Analysis (analiza słów kluczowych)

Procesem analizy słów kluczowych nazywamy poszukiwania i badanie parametrów frazy kluczowej w kontekście jej pojawiania się w wynikach wyszukiwania. Dobieranie słów kluczowych do dalszych działań marketingowych uwzględnia m.in. ich częstotliwość wyszukiwania, sezonowość oraz konkurencję.

Keyword Density

Keyword Density oznacza nasycenie słów kluczowych w danym tekście. Wyrażamy go procentowym stosunkiem ilości fraz kluczowych do całkowitej ilości tekstu na podstronie.

Keyword Prominence

Keyword Prominence oznacza określenie ekspozycji danego słowa w treści podstrony. Im częściej słowo kluczowe jest w nagłówkach, na początku tekstu itd., tym ważniejsze jest na danej podstronie.

Keyword Proximity

Keyword Proximity to bliskość występowania badanych słów kluczowych między sobą w tekście. Im częściej dane frazy występują blisko siebie na różnych witrynach, tym bardziej stają się wobec siebie słowami zależnymi. Optymalizując treści pod kątem pozycjonowania należy korzystać z baz słów kluczowych, które wskażą słowa zależne dla naszej frazy kluczowej. Przykład słów zależnych dla frazy “kurier” to: przesyłka, paczka, wysyłka, nadaj.

Keyword Research

Keyword Research oznacza badanie i wyszukiwanie fraz kluczowych, które będą pasowały do badanego przez nas celu. Cel ten poprzedza np. pisanie artykułu zoptymalizowanego pod pozycjonowanie oraz prowadzenie kampanii Google Ads. Tworząc skuteczne strony i sklepy internetowe należy wyjść od analizy słów kluczowych, aby lepiej zrozumieć jakim językiem posługuje się nasza grupa docelowa i dostosować odpowiednio komunikaty oraz architekturę informacji.

Keyword Stuffing

Keyword Stuffing oznacza metodę nadmiernego i nienaturalnego umieszczania słów kluczowych w treści.

KISS (Keep It Simple, Stupid)

Zasada projektowania m.in. interfejsów w jak najprostszy sposób, aby nie komplikować przekazu i ułatwić użytkownikowi poruszanie się po serwisie. Kierując się nią należy unikać przeładowania treścią i elementami nawigacyjnymi.

Kod AuthInfo

Kodem Authinfo nazywamy specjalne hasło, które umożliwia nam przeniesienie domeny internetowej między rejestratorami. Możliwość jego wygenerowania potwierdza naszą własność domeny. Kod ten jest wydawany tylko na żądanie w celu ochrony przed ujawnieniem.

Konwersja

Konwersją nazywamy realizację czynności, którą określimy w naszych celach. Jeśli naszym celem jest np. zapisanie użytkownika na newsletter i odwiedzający naszą witrynę się zapisze, to osiągnęliśmy konwersję. Konwersje dzielimy na konwersje główne (makrokonwersje) i mikrokonwersje, które są mniej istotnymi celami na naszej witrynie. Przykładem niech będzie złożenie zamówienia jako konwersja główna, a rejestracja konta w sklepie jako mikrokonwersja. Są ściśle powiązane z wyznaczaniem Kluczowych Wskaźników Efektywności.

KPI (Key Performance Indicators)

KPI to Kluczowe Wskaźniki Efektywności, których zdefiniowanie i mierzenie jest niezbędne, do oceny skuteczności kampanii reklamowych lub dowolnych innych działań. Mogą dotyczyć kwestii technicznych (np. ilość użytkowników) lub biznesowych (np. średnia wartość zamówienia). W pozycjonowaniu najczęstszym KPI jest ilość odwiedzin lub sam ruch z wyników wyszukiwania Google.