Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 27 names in this directory beginning with the letter M.
M
M-dot domain
Specjalna wersja witryny internetowej, której nazwa rozpoczyna się od litery m. Przykład to m.rewizja.net. Adres taki stosowano do oznaczania wersji mobilnych. Odchodzi się od tego ze względu na rozpowszechnienie responsywnych stron (RWD), które dostosowują się dynamicznie do wielkości ekranu użytkownika.
Machine learning
Machine learning to uczenie maszynowe, którym nazywamy zdolność systemu informatycznego do uczenia się działań na podstawie schematów, które wyodrębnia z dużej bazy danych. Dzięki nauce tych schematów system jest w stanie ulepszać swoje działanie.
Magento
Magento jest oprogramowaniem do prowadzenia sklepu online. Przeznaczone jest przede wszystkim do bardzo dużych i złożonych systemów. Nie zalecamy używania go do małych i średnich sklepów ze względu na koszty wdrożenia i utrzymania liczone w dziesiątkach tysięcy.
Mapa strony (sitemap)
Mapa strony zwana również sitemapa. Rozróżniamy dwa rodzaje map strony.
Pierwszy to mapa strony w formie specjalnej podstrony serwisu, na której wylistowane są linki do wszystkich podstron. Może być ona uporządkowana i podzielona na kategorie/działy lub typy podstron. Wraz ze stałym wzrostem ilości podstron serwisów internetowych, tego typu mapy strony są coraz rzadziej spotykane.
W przypadku SEO o mapie strony mówimy najczęściej w kontekście pliku sitemap.xml, który jest ustandaryzowanym formatem listy wszystkich podstron serwisu. Na podstawie tego pliku robot Google może łatwiej i szybciej skanować zawartość witryny.
Marker danych
Specjalne narzędzie w Google Search Console, które umożliwia nam ręczne wskazanie robotom Google, które dane na naszej stronie powinny być traktowane jako dane strukturalne. Dzięki temu Google będzie wiedział, że na podstronie produktu dana treść to cena, tytuł, opis itd. oraz będzie mógł je wyświetlać w formie opisów rozszerzonych.
Marketing automation
Pojęciem marketing automation posługujemy się w odniesieniu do różnorodnych narzędzi, które automatyzują procesy marketingowe takie jak np. e-mail marketing i dostosowanie treści witryny oraz reklam do zachowań użytkownika.
Marketing mobilny
Marketing ukierunkowany na użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych i na sposób, w jaki konsumują treści w Internecie, wraz ze wszystkimi ograniczeniami jakie z tego wynikają.
Marketing szeptany
Sprawdź definicję: Buzz marketing.
Marketing wirusowy
Marketingiem wirusowym nazywamy działanie, które polega na promocji materiałów rozpowszechniających się w Internecie z dużym natężeniem. Dzieje się to bez kontroli nadawcy, gdyż polega na oddolnym działaniu użytkowników udostępniających masowo treści w Social Media. Wykorzystanie mechanizmu wirusowego roznoszenia się treści w Internecie jest zabiegiem bardzo trudnym do sprowokowania.
Maskowanie
Praktyka Black Hat SEO polegająca na ukrywaniu treści. Sprawdź definicję: cloaking.
Meta description
Jeden z meta tagów witryny internetowej, który służy do opisania zawartości podstrony. Definiujemy go indywidualnie dla każdej podstrony. Opis ten wyświetla się w wynikach wyszukiwania Google pod adresem/tytułem strony. Jest elementem optymalizacji witryny pod kątem pozycjonowania.
Meta keywords
Meta tag witryny, który wskazuje robotom sieciowym, jaka jest zawartość witryny. Proponujemy pomijanie uzupełniania tego tagu, gdyż Google oficjalnie informuje o pomijaniu tego tagu w ocenie zawartości strony.
Meta refresh
Meta Tag, który informuje przeglądarkę, że ma odświeżyć stronę lub przekierować na inną po określonym czasie. Metoda przekierowania za pomocą meta refresh jest stosowana w kontekście pozycjonowania, gdy nie mamy możliwości dokonania poprawnego przekierowania za pomocą htaccess.
Meta robots
Meta robots to tag HTML informujący boty skanujące naszą witrynę, czy strona powinna być indeksowana i wyświetlana w wynikach wyszukiwania. Nie wszystkie boty wyszukiwarek i innego oprogramowania respektują te komendy. Boty Google stosują się w pełni do dyrektyw meta robots.
Meta tagi
Znaczniki w języku HTML, które umieszczane są w nagłówku każdej strony internetowej w celu poinformowania wyszukiwarek i przeglądarek o zawartości witryny. Najważniejsze meta tagi to: title, description oraz robots. Odpowiednio są to: tytuł podstrony, opis podstrony, oraz dyrektywy dla robotów Google dotyczące tego, czy mają indeksować podstronę, czy nie.
Microsoft Edge
Przeglądarka internetowa firmy Microsoft, które zastąpiła Internet Explorera. Jest to domyślna przeglądarka w systemie Windows.
Mikrodane
Mikrodanymi nazywamy dane strukturalne, które umożliwiają wyszukiwarkom lepsze agregowanie treści witryny.
Mikrokonwersja
Mikrokonwersja to konwersja celu o mniejszym znaczeniu. Sprawdź definicję i przykłady: konwersja.
Minifikacja plików
Minifikacją plików nazywamy ich kompresowanie, czyli zmniejszanie miejsca, jakie zajmują na dysku, a przez to szybciej są przesyłane do odbiorcy. Minifikacja plików przyspiesza ładowanie witryny internetowej i pobieranie zasobów.
Mobile First Index
Mobile First Index oznacza, że Google będzie używać mobilnej wersji strony do indeksowania oraz rankingu. Jeśli więc treści na Twojej stronie mobilnej różnią się od wersji na komputery, to brana będzie pod uwagę tylko wersja mobilna.
Mobile Friendly-Website
Mobile Friendly-Website jest nazywana witryną przyjazną urządzeniom mobilnym. Pozwala użytkownikom korzystać z jej zawartości i funkcji w sposób dostosowany technicznie i wizualnie do smartfonów, tabletów oraz innych urządzeń przenośnych.
Mobile Optimalization
Mobile Optimization, to działania optymalizacyjne mające na celu dostosowanie i optymalizację działania witryny pod kątem urządzeń mobilnych.
Model atrybucji
Pojęcie używane najczęściej w kontekście kampanii Google Ads. Model atrybucji oznacza zasadę wg której konwersja przypisywana jest do kanału, z jakiego przychodzi do nas użytkownik. Przykładem modelu atrybucji jest last click (ostatnie kliknięcie).
Załóżmy, że użytkownik odwiedza nas po raz pierwszy z Facebooka, a następnie wyszukuje nas w Google i przechodzi ponownie na naszą stronę klikając w reklamę Google Ads. Podczas tego drugiego przejścia na naszą witrynę dokonuje transakcji zakupu, czyli oczekiwanej przez nas konwersji. W takim przypadku i założeniu modelu konwersji w postaci Last Click to do Google Ads zostanie przypisana konwersja, pomimo, że to Facebook był pierwszym źródłem “przyprowadzenia klienta”.
W zależności od tego, jak i co chcemy badać w naszych kampaniach marketingowych, dobieramy odpowiedni model atrybucji. Błędne jego wykorzystanie może doprowadzić do niewłaściwych wniosków i rezygnacji z kanałów, które biorą czynny udział w pozyskiwaniu klientów oraz zamówień.
Monitoring pozycji
Monitoring pozycji jest najczęściej wykorzystywany w kontekście badania pozycji naszej witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania Google. Poprzez monitoring rozumiemy codzienne zapisywanie pozycji na określone słowa kluczowe i raportowanie tego stanu.
Moz
Moz to oprogramowanie SEO oraz serwis internetowy pod adresem moz.com. Uznawany za jeden z najpopularniejszych anglojęzycznych serwisów traktujących o pozycjonowaniu w Google.
MozRank
MozRank to liczbowy wskaźnik serwisu moz.com, który według jego autorskiego algorytmu określa miejsce w rankingu optymalizacji pod kątem Google i widoczności witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania. Bazuje na ilości dobrej jakości linków przychodzących oraz poziomie dostosowania witryny do wymogów Google dla Webmasterów.
MySQL
MySQL to nazwa systemu relacyjnej bazy danych, która jest najpopularniejsza w świecie tworzenia witryn i sklepów internetowych. Jest to projekt OpenSource, czyli darmowy do zastosowania także komercyjnego. Praktycznie każdy hosting www posiada dostęp do tworzenia baz MySQL.