Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 58 names in this directory beginning with the letter S.
S
SaaS (Software as a Service)
Aktualnie dominująca forma sprzedaży oprogramowania, które ogranicza się do czasowego udostępnienia oprogramowania lub dostępu do niego. W ramach opłaty miesięcznej lub rocznej twórca oprogramowania umożliwia korzystanie z niego przez abonenta.
Safari
Przeglądarka internetowa firmy Apple. Dostępna wyłącznie na urządzeniach tej firmy. Największy udział w rynku posiada w USA, gdzie procent użytkowników produktów Apple jest największy.
Schema.org
Schema.org jest serwisem, który gromadzi definicje danych strukturalnych. Mówi się, że wdrażamy schematy schema.org na danej witrynie.
Scraping
Scraping, lub też spolszczona nazwa scrapowanie, to zautomatyzowane zbieranie danych witryn internetowych. Może to być wykorzystywane do szybkiego wydobywania informacji, które nie są dostępne do masowego pobrania np. numery telefonów z CEIDG.
Screaming Frog Log Analyzer
Narzędzie niezależne od Screaming Frog SEO Spider. Służy wyłącznie do analizy logów serwera, co umożliwia śledzenie zapytań robotów wyszukiwarek i diagnozowanie ewentualnych problemów w tym zakresie. Niezbędne narzędzie do sprawnej optymalizacji crawl budget.
Screaming Frog SEO Spider
Jedno z podstawowych narzędzi specjalistów SEO. Screaming Frog SEO Spider służy do analizowania witryn internetowych poprzez wykonanie crawlu witryny (odwiedzenia każdej podstrony) i oceny wg wybranych czynników. Istnieje wersja darmowa, która ma ograniczenia w ilości badanych podstron serwisu.
Scrum
Scrum to metodyka zarządzania projektami, w ramach której zespół pracuje nad projektem w krótkich odcinkach czasu (sprintach) i ocenia postępy/zmiany w projekcie po każdym sprincie. Jest to zwinna metodyka zarządzania projektami, która najlepiej nadaje się do innowacyjnych projektów, gdzie specyfikacja produktu zmienia się w czasie.
SEA (Search Engine Advertising)
Termin Search Engine Advertising oznacza reklamę w wyszukiwarkach. Mogą to być Google Ads w wyszukiwarce Google lub inne systemy reklamowe w Bing, Yandex itd.
Pisząc o reklamie mamy tu na myśli linki sponsorowane, a nie działania pozycjonerskie.
Search Console
Sprawdź definicję: Google Search Console (GSC)
Search Quality Rater Guidelines
Search Quality Rater Guidelines są zbiorem wytycznych do oceny wyników wyszukiwania oraz witryn w nich się pojawiających. Jest to dokument firmy Google, przeznaczony dla ich pracowników z zespołu ds jakości wyników wyszukiwania, którzy ręcznie moderują niektóre z nich w celu oceny i doskonalenia algorytmów rankingowych. Dokument ten jest publiczny i dostępny do pobrania.
Search Result Snippet
Search Result Snippet jest to element opisu wyniku w SERP.
SEM (Search Engine Marketing)
Szerokie pojęcie obejmujące wszystkie działania marketingowe w obrębie wyszukiwarek internetowych. Często SEM jest mylnie określane jako Google Ads, a jest to tylko jedno z możliwych działań. W skład SEM wchodzi m.in SEO, Google Ads, pozycjonowanie.
Semantic Search (wyszukiwanie semantyczne)
Wyszukiwanie semantyczne jest relatywnie nowym podejściem Google do algorytmów wyszukiwania i polega na próbie zrozumienia intencji użytkownika podczas wyszukiwania. Ma to na celu jeszcze lepsze dopasowanie odpowiedzi do zadanego pytania. Dlatego też coraz większe znaczenie w optymalizacji treści na witrynie internetowej ma budowanie grup tematycznych artykułów i rozwijanie ich treści pod kątem pytań użytkownika, a nie tylko suchego przedstawiania danych.
Semantyczne Słowa Kluczowe
Z angielskiego LSI - Latent Semantic Indexing, czyli wyrażenia znaczeniowo związane z docelowym słowem kluczowym. Używanie tych słów jest istotne z punktu widzenia budowania odpowiedniego kontekstu, aby roboty wyszukiwarek mogły zaklasyfikować daną treść do odpowiedniej tematyki.
SemStorm
Narzędzie dla wszystkich zajmujących się marketingiem w wyszukiwarkach oraz marketingiem treści. Jako że jest to Polskie narzędzie, pozwala na badanie popularności (wyszukiwalności) słów kluczowych w Google.pl. Umożliwia również badanie witryn konkurencji w celu oceny tego, na jakie słowa kluczowe pojawia się w wynikach wyszukiwania. Jest to bezpośrednia konkurencja Senuto.
Senuto
Jedno z najpopularniejszych polskich systemów do analizy słów kluczowych oraz ich popularności w Google.pl. Posiada również funkcję monitorowania pozycji słów kluczowych danej witryny. Jego bogaty szereg dostępnych modułów pozwala na skuteczny marketing treści i ich planowanie.
SEO - Search Engine Optimization
SEO określamy optymalizację witryny internetowej pod kątem wymogów algorytmów Google, aby osiągnąć lepsze pozycje w SERP.
SEO Copywriting
Poprzez SEO copywriting rozumiemy takie pisanie tekstu, aby dostosować częstotliwość występowania słów, formatowania tekstu oraz nagłówków pod kątem algorytmów wyszukiwarek internetowych.
SEO Silo (Silos Treści)
Silos treści to zgrupowanie treści z danego tematu w odrębne kategorie i budowanie kompendium z danego zagadnienia. Pozwala lepiej dopasować strukturę witryny do wymagań robotów Google oraz algorytmów odpowiadających za semantic search.
SEO Site Audit (Audyt SEO)
Poprzez Audyt SEO rozumiemy audyt poziomu optymalizacji witryny pod kątem wymogów algorytmów wyszukiwarek. Jego zakres nie jest ustandaryzowany i każda agencja SEO ma swoje standardy i zakresy. Można podzielić go na podtypy stanowiące odrębne audyty lub rozdziały większego audytu:

  1. Audyt techniczny SEO - czyli samej witryny i jej aspektów technicznych.

  2. Audyt treści pod kątem SEO - weryfikacja optymalizacji artykułów i odpowiedniego dopasowania ich treści do zdefiniowanych fraz kluczowych.

  3. Audyt linków przychodzących - jak sama nazwa wskazuje, analiza linków kierujących do naszej witryny i ocena ich potencjalnego wpływu na ranking w wyszukiwarkach.

SEOquake
Znana na całym świecie wtyczka (plugin) do przeglądarek internetowych. Daje możliwość analizy odwiedzanej witryny pod kątem SEO.
SERM (Search Engine Reputation Management)
SERM to zarządzanie reputacją naszej witryny oraz marki w wyszukiwarkach. W skład tego wchodzi nie tylko dbanie o wysokie pozycje w SERP, ale także analizowanie opinii i ich moderowanie.
SERP - Search Engine Results Page
SERP nazywamy stronę wyników wyszukiwania, którą dzielimy na wyniki płatne (Google Ads) oraz organiczne (bezpłatne/naturalne).
Sesja
Określenie najczęściej spotykane w odniesieniu do statystyk Google Analytics. Oznacza całą wizytę użytkownika na naszej witrynie, co może stanowić odwiedziny jednej lub wielu podstron. W Google Analytics domyślnie sesja liczona jest do 30 minut od ostatniej aktywności (kliknięcia lub analogicznej akcji) użytkownika. Po tym czasie rozpoczyna się kolejna sesja.
Seznam
Seznam to Czeski portal informacyjny i lokalna wyszukiwarka internetowa.
Shoper
Jeden z najpopularniejszych w Polsce systemów do prowadzenia sklepu internetowego w modelu SaaS (oprogramowanie na wynajem/abonament). Jest bardzo rozbudowane w funkcje i interakcje. Rewizja.net jest wieloletnim partnerem shoper.pl. Wdrożyliśmy dziesiątki sklepów z wykorzystaniem tego oprogramowania i rekomendujemy je z pełnym przekonaniem.
Shoplo
Oprogramowanie sklepu internetowego, które szybko zdobyło popularność wśród sprzedawców z mniejszym asortymentem produktów. W roku 2021 zostało zakupione i wchłonięte przez shoper.pl
Short Click
Short Click to przeciwieństwo Long Click i oznacza zdarzenie, w którym użytkownik kliknąwszy w SERP, powraca szybko do wyników wyszukiwania. Sytuacja ta jest interpretowana w ten sposób, że użytkownik nie odnalazł poszukiwanych informacji, więc witryna ta nie powinna być czołowym wynikiem na wyszukiwane słowo kluczowe.
Site-Wide Link
Linkiem Site-Wide nazywamy link znajdujący się na wszystkich podstronach danego serwisu. Przykładem takiego typowego linku jest podpis autora strony w stopce.
Site:
Komenda wyszukiwarki Google, która wraz z domeną np. site:rewizja.net pokazuje informacje o zaindeksowanych stronach. Nie pokazuje niestety wszystkich wyników i nie należy traktować tego jako wyznacznika poprawności indeksacji.
Sitelinks
W SERP pod niektórymi wynikami pojawiają się dodatkowe linki do podstron serwisu. Liki te nazywamy sitelinkami i o ich pojawieniu się decyduje algorytm. Niestety nie mamy wpływu na to, jakie linki pojawiają się w tym module, gdyż steruje tym algorytm Google.
Sitelinks Searchbox
Rozszerzenie wyniku wyszukiwania w SERP, które jest polem wyszukiwania w danej witrynie. Możemy je nazwać skrótem do wyszukiwarki znajdującej się w witrynie.
Skyscraping
Technika zdobywania linków, która polega na tym, że odnajdujemy witrynę ze znaczną wartością merytoryczną, do której linkuje wiele innych, a następnie tworzymy dla niej alternatywę. Po stworzeniu takiej nowej witryny próbujemy nakłonić witryny linkujące do pierwowzoru, aby linkowały do nas jako bardziej aktualnego i lepszego źródła.
SkyShop
System do obsługi sklepów internetowych. Autorzy postawili na ilość integracji z hurtowniami i szybkie zarządzanie dużą ilości asortymentu.
Słowa kluczowe
Sprawdź definicję: fraza kluczowa.
SMM (Social Media Marketing)
Poprzez Social Media Marketing definiujemy wszystkie działania marketingowe z wykorzystaniem serwisów Social Media zmierzające do pozyskania klientów. W ramach Social Media Marketingu możemy traktować dane medium społecznościowe (np. Facebook) jako kanał bezpośredniego kontaktu i pozyskania leada lub kanał pośredni ruchu na naszą witrynę firmową, gdzie mamy nakłonić użytkowników do dokonania konwersji.
SMO (Social Media Optimization)
SMO to zestaw działań optymalizujących naszą witrynę do działań marketingowych w obrębie serwisów Social Media. W szeroki wachlarz możliwych opcji wchodzą m.in. dodanie odpowiednich OG tagów do witryny, aby udostępnione linki poprawnie się wyświetlały.
Snippet Bait
Fragment artykułu zoptymalizowany w sposób, który ma zachęcić Google do wyświetlenia go jako wyróżniony wynik w SERP. Najczęściej są to 2-3 zdania krótkiej odpowiedzi lub definicji danego tematu, który stanowi zapytanie.
SoteShop
Jedno z popularnych oprogramowań sklepu internetowego. Istnieje ponad 20 lat i może poszczycić się ponad 20 tysiącami sprzedanych licencji.
SPAM
SPAMem nazywamy niezamówioną informację handlową lub po prostu niechcianą korespondencję. Spamowaniem określa się również częste wysyłanie e-maili lub wiadomości na komunikatorze internetowym.
Spam blog
Stosowana od wielu lat metoda automatycznego budowania blogów, których zawartość jest kopią lub miksem treści innych blogów z danej tematyki. Ma to na celu szybkie stworzenie obszernej zawartości witryny, a także całej sieci stron, które linkują do docelowego serwisu. Technika zaliczana do Black Hat SEO.
Speed Update
Jedna z głośnych aktualizacji algorytmu Google, która ma na celu postawienie przede wszystkim na prędkość ładowania i działania witryny, w szczególności na urządzeniach mobilnych.
SQT (Search Quality Team)
Zespół wewnętrzny Google, który zajmuje się weryfikowaniem poprawności i jakości wyników wyszukiwania, co jest zarazem weryfikacją algorytmów za nie odpowiadających. Zespół ten kieruje się zasadami opisanymi jako Search Quality Rater Guidelines. Członkowie tego zespołu mogą nakładać kary ręczne, o których właściciel witryny jest powiadamiany i ma możliwość odniesienia się do nich.
SSL certyfikat (Secure Socket Layer)
Protokół szyfrowania połączenia między odwiedzającym naszą witrynę a serwerem, na którym jest witryna. Część protokołu HTTPS. Potocznie rozpoznawany jako zielona kłódka przy adresie witryny. Często mylnie traktowany jako zabezpieczenie samej witryny. Jednak certyfikat SSL nie szyfruje zawartości, a jedynie transmisję danych do użytkownika, uniemożliwiając podsłuchiwanie komunikacji.
STA (Searcher Task Accomplishment)
STA to nazwa czynnika rankingowego Google, który jest sposobem oceny, czy zawartość naszej witryny odpowiadania spełnieniu założeń wyszukiwania frazy, na którą pojawiła się w SERP. Witryny odpowiadające oczekiwaniom użytkownika, tzn. zawierające poszukiwaną treść lub funkcję, powinny zajmować wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.
Stopwords
Słowa lub całe wyrażenia, które silniki wyszukiwarek pomijają przy wyświetlaniu wyników. Są to np. zaimki oraz spójniki.
Storytelling
Popularna metoda tworzenia treści, która jest nie tylko przekazaniem informacji, ale jest też formą opowieści. Narracja tego typu ma na celu przykucie uwagi odbiorcy i jego większe zaangażowanie w pożądanym przez nas kierunku.
Street View
Funkcja Google Maps, która pozwala na wirtualny spacer ulicami. Dane umożliwiające tego typu funkcję zbierane są fizycznie przez samochody z zestawami kamer.
Strong
Znacznik HTML pogrubiający tekst, co w kontekście SEO daje algorytmom wyszukwiarek sygnał, że dany element treści w zdaniu ma kluczowe znaczenie merytoryczne.
Structured Data
Sprawdź definicję: dane strukturalne oraz schema.org.
Struktura witryny (Hierarchia witryny)
Poprzez strukturę witryny w kontekście e-marketingu rozumiemy jej podział na podstrony, zbiory tematyczne oraz wewnętrzne linkowanie. Odpowiednia optymalizacja nawigacji zwiększa zaangażowanie użytkownika poprzez umożliwienie mu łatwiejszego nawigowania po zawartości.
Subdomena
Adres internetowy, który jest tworzony w ramach posiadanej domeny. Ilość subdomen nie jest ograniczona i ich tworzenie jest bezpłatne. Subdomena jest oddzielona od domeny głównej np.
domena główna: wp.pl
subdomena: poczta.wp.pl
Supplemental index
Dodatkowy indeks wyszukiwarki Google, który zawiera witryny oznaczone przez algorytmy jako mniej wartościowe merytorycznie. Aby je sprawdzić, należy powtórzyć wyszukiwanie z uwzględnieniem pominiętych wyników za pomocą opcji, która wyświetli się w SERP, gdy dostępny będzie supplemental index dla naszego zapytania.
Surfer Local
Narzędzie SEO Polskiej produkcji, które służy do optymalizacji i kontroli wizytówek Google Moja Firma.
SWL (System Wymiany Linków)
Systemy Wymiany Linków to popularny przed laty sposób na zdobywanie linków do naszego serwisu. W SWL uczestniczyły witryny, które umożliwiały publikację linków zewnętrznych za opłatą. Wyróżniały się tym, że były to nie tyle artykuły sponsorowane, co całe bloki linków. Nie wyglądało to naturalnie i dlatego było łatwe do wychwycenia przez algorytmy Google. Stąd też aktualnie odeszły w niepamięć i są wykorzystywane w znikomej ilości.
SXO (Search Experience Optimization)
Modny marketingowo termin, który oznacza połączenie SEO I UX (doświadczenie użytkownika) i odpowiada za poprawę doświadczenia odwiedzających naszą witrynę internetową. Połączenie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek z zachowaniem użyteczności dla użytkownika.
Sygnał społecznościowy
Wszelkie publiczne linkowanie naszej witryny z serwisów Social Media. W branży SEO ciągle trwają spory o to, czy te sygnały mają warty uwagi wpływ na algorytm wyszukiwarki Google. Z naszego doświadczenia (na początek roku 2022) możemy stwierdzić, że nie warto angażować w to zbyt dużo czasu, gdyż nasze wewnętrzne testy z klientami nie potwierdziły wartego uwagi efektu.
Synonimizacja treści
Synonimizacja treści to praktyka optymalizacji tekstu, który ma na celu powielenie np. artykułu z zastąpieniem niektórych słów lub wyrażeń ich synonimami lub wyrazami bliskoznacznymi. Powstałe w ten sposób kopie są pod kątem merytorycznym takie same, ale językowo różnią się na tyle, że dla algorytmu Google są to różne treści.