Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 20 names in this directory beginning with the letter G.
G
GDN (Google Display Network)
GDN to nazwa sieci reklamowej Google Ads, czyli Gmail, Youtube oraz prywatnych serwisów publikujących reklamy Google Ads. Ta sieć reklamowa skupia największą liczbę witryn na świecie. Umożliwia dotarcie do bardzo szerokiego grona odbiorców poza wyszukiwarką Google. Choć korzystanie z niej jest atrakcyjne, to wymaga dużego nakładu pracy podczas optymalizacji kampanii.
Geolokalizacja użytkownika
Geolokalizacja to określenie geograficznego położenia użytkownika. Google, poza Google Ads, wykorzystuje geolokalizację do personalizowania wyników wyszukiwania. Na zapytanie o pizzę wyświetli inne wyniki w Krakowie niż w Warszawie, gdy wskaże najbliższe pizzerie.
Geotargeting (Kierowanie Geograficzne)
Dzięki geolokalizacji możemy wyświetlać przekazy reklamowe (z Google Ads) odbiorcom w konkretnym mieście lub nawet we wskazanej dzielnicy w Warszawie.
Google Analytics
Narzędzie Google do zbierania statystyk stron i systemów internetowych. Jego instalacja i używanie jest bezpłatne w ramach podstawowej usługi.
Google Autocomplete (Autouzupełnianie Google)
Funkcja wyszukiwarki, która po wpisaniu początkowych liter lub słów sugeruje nam dokończenie. Działa to na zasadzie sugerowania wyszukiwań najczęściej wpisywanych przez innych wyszukujących z użyciem tych samych liter/słów początkowych. W SEO jest to wykorzystywane do badania, w jaki sposób użytkownicy wyszukują dane frazy. Dla przykładu: jeśli wpiszemy frazę kluczową “sukienka XL” i dodamy spację, zobaczymy szereg zapytań, jakie wpisują potencjalni klienci. Daje nam to możliwość uzupełnienia naszych opisów produktów o poszukiwane przez klientów informacje.
Google Bomb
Kiedyś bardzo popularna metoda do umieszczenia w wynikach wyszukiwania na pierwszym miejscu konkretnej witryny. Wykonywało się to, kiedy duża grupa użytkowników internetu umieszczała na swojej stronie link z odpowiednim anchorem do witryny będącej celem. Powodowało to np. że na frazę kluczową “kłamca” pojawiała się na pierwszym miejscu witryna internetowa Premiera :). Aktualnie algorytmy Google znacząco utrudniają tego typu działania.
Google Doodle
Logo Google w wyszukiwarce google.pl, które jest zmieniane w zależności od okazji lub święta. Dla przykładu w Święto Niepodległości logo przyozdobione jest Polską flagą.
Google Merchant Centre
Serwis Google, który umożliwia zarządzanie kampaniami produktowymi ze sklepów internetowych w wynikach wyszukiwania. Do wprowadzania produktów wykorzystuje się feed produktowy. Posiadanie konta Google Merchant Center jest obowiązkowe, jeśli chcemy skutecznie promować produkty w wyszukiwarce. Konto to jest bezpłatne.
Google PageSpeed ​​Insights
Ciągle aktualizowane i rozbudowywane narzędzie Google do samodzielnego weryfikowania prędkości witryny i zgodności z aktualnymi wymogami wyszukiwarki. Jest wyznacznikiem jakości optymalizacji witryny i służy do raportowania. W czasach, kiedy prędkość działania witryny nabiera coraz większego znaczenia, narzędzie to jest jednym z kluczowych w optymalizacji witryny.
Google Tag Assistant
Bezpłatne rozszerzenie do przeglądarki, które służy do weryfikacji poprawności działania tagów narzędzi Google, takich jak Tag Manager, Analytics itd. Jest podstawowym narzędziem do analizy poprawności wdrożenia analityki na stronie internetowej. Do jego skutecznego wykorzystywania niezbędna jest wiedza programistyczna, ale do podstawowej analizy i wykrycia np. duplikatów kodów (podwójnej instalacji GA) wykorzysta go także laik.
Google Tag Manager
Rozwiązanie techniczne Google, która ułatwia zarządzanie skryptami instalowanymi na witrynie. Dzięki niemu można dodawać kody Google Analytics i innych narzędzi śledzących do witryny, bez dostępu do jej plików. Do zarządzania skryptami niezbędne jest posiadanie konta Google Tag Manager, które jest bezpłatne.
Googlebot
Oficjalna nazwa bota Google indeksującego strony w wyszukiwarce Google.
Grey Hat SEO
Praktyki pozycjonowania, które są pomiędzy Black Hat SEO oraz White Hat SEO.
Praktyki wykorzystywane w Grey Hat SEO są technicznie dozwolone, choć łamią wytyczne dla Webmasterów od Google. Należy do nich kupowanie linków w celu manipulowania rankingiem Google.
Grupa docelowa (Target)
Grupą docelową nazywamy zbiór osób, o określonych cechach, do których chcemy skierować kampanię reklamową lub dowolny inny przekaz informacyjny.
GSC (Google Search Console)
Google Search Console to darmowe narzędzie, które pokazuje nam statystyki tego, jak Google indeksuje i wyświetla naszą witrynę w wynikach wyszukiwania. Dzięki niemu możemy monitorować, na jakie frazy wyświetla się nasza witryna oraz czy Google bot nie ma problemów z dostępem lub jakością techniczną serwisu.
GSP (Gmail Sponsored Promotion)
Gmail Sponsored Promotion to system reklamy w poczcie Gmail. Umożliwia personalizowanie reklam i kierowanie do określonych grup odbiorców, jeśli posiadamy bazy adresów e-mail.
GTIN (Global Trade Item Number)
GTIN (Global Trade Item Number) jest jednym z wymaganych atrybutów produktu w feedzie produktowym. Służy do jednoznacznego identyfikowania produktu i łączenia ofert różnych sklepów. W Europie używany jest standard GTIM-13, czyli numer składający się z 13 cyfr, który jest przypisany do danego produktu/producenta. Dla przykładu numer ISBN na książkach to również GTIN.
gTLD (generic Top-Level Domain)
Generic top-level domain to nazwa domen funkcjonalnych najwyższego poziomu. Tak jak ccTLD określają kraj, tak gTLD są niezależne i zarządza nimi IANA (Internet Assigned Numbers Authority) i ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).
Przykłady domen gTLD: .net, .com, .gov itd.
GTMetrix
Narzędzie do analizy prędkości działania i wczytywania się witryny internetowej. Jego podstawowa funkcjonalność jest bezpłatna. Bardzo popularne w branży audytów stron internetowych i jedno z podstawowych narzędzi SEO. Interpretacja jego wyników wymaga wiedzy technicznej.
Guest blogging
Guest blogging to blogowanie gościnne, czyli publikowanie swojego artykułu na blogu innej osoby. Częsta praktyka wzajemnego publikowania treści przez blogerów, w celu promocji. W pozycjonowaniu wykorzystywane w strategii zdobywania linków kierujących do naszej witryny.