Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 16 names in this directory beginning with the letter B.
B
Back-end
Sformułowanie programistyczne używane do określenia wszystkiego co się dzieje na poziomie serwera, a nie w przeglądarce internetowej. Tego co się dzieje na back-endzie, nie widzą i nie mają wpływu odwiedzający naszą stroną internetowa. Aby lepiej to zobrazować posłużmy się przykładem opisu procesu logowania:
  1. Klient podaje w formularzu dane logowania i klika wyślij. (Front-end)
  2. Informacje podane przez klienta są przetwarzane na serwerze (back-end) i następuje połączenie z bazą danych i sprawdzanie poprawności.
  3. Wynik obliczeń na back-end jest wysyłany do użytkownika i wyświetla się na front-endzie, czyli w jego przeglądarce.
Backlink
Backlinkiem nazywamy link (hyperlink) kierujący do naszej witryny. Linki takie są jednym z kluczowych elementów pozycjonowania. Ważne jednak, aby te linki pochodziły z wartościowych merytorycznie miejsc, które mają już ugruntowaną reputację w Google. Ocena jakości backlinka jest jednym z większych wyzwań osób zajmujących się pozyskiwaniem. Pozyskiwanie linków dla danej witryny nazywane jest link building, czyli linkowanie.
Baidu
Baidu jest najpopularniejszą wyszukiwarką internetową w Chinach. Jej usługi są zbliżone do Google. W kontekście e-marketingu Baidu rozpatrujemy pod dwoma aspektami:
  1. Jeśli posiadamy wersję Chińską witryny i kierujemy swój marketing w tym kierunku musimy kontrolować wymagania Baidu.
  2. Jeśli nie chcemy działać na terenie Chin można zablokować roboty skanujące Baidu (bot), aby oszczędzić moc obliczeniową serwerów, a przez to poprawić prędkość działania witryny.
Ban Google
Ban Google to potoczna nazwa kary nałożonej na witrynę przez wyszukiwarkę Google. Podstawowe rodzaje banów w Google:
  1. Kara algorytmiczna w Google - polega na tym, że automatyczne mechanizmy Google wykrywają nieprawidłowości na naszej witrynie i wykluczają ją z indeksu.
  2. Kara ręczna w Google - nakłada ręcznie przez pracownika kontroli jakości w Google. Najczęściej jest to widoczne w narzędziu Google Search Console wraz z informacją o powodzie i sposobie odwołania po naprawieniu problemów.
Kary w formie Bana w Google nie są już tak często stosowane jak kiedyś. Od kilku lat nie zdarzyło nam się spotkać z taką sytuacją u naszych klientów oraz kolegów w branży e-commerce.
Banner Blindness (ślepota banerowa)
Przyzwyczailiśmy się tak bardzo do obecności banerów w serwisach internetowych, że coraz częściej przestajemy je zauważać. Tak samo z innymi treściami reklamowymi. Utrudnia to działania reklamowe, gdyż przeładowane reklamami serwisy, przestają być skutecznym narzędziem promocji naszych produktów i marki. Dlatego nie warto ograniczać się tylko do tego kanału promocji, ale stosować działania wielokanałowe.
Bing
Bing jest wyszukiwarką stworzoną przez firmę Microsoft. Jest alternatywą dla Google, ale korzysta z niej niewielka ilość użytkowników. W Polsce jej popularność jest znikoma i ogranicza się w gruncie rzeczy do użytkowników korzystających z przeglądarki Edge (domyślna przeglądarka Windows) i nieumiejących zmienić domyślnej wyszukiwarki na Google 😉
Black Hat SEO
Black Hat SEO to, ogólnie rzecz ujmując, zbiór praktyk, która mają na celu podniesienie jej rankingu w sposób, który jawnie łamie wytyczne wyszukiwarki. Korzystanie z tego typu zabiegów może z dużym prawdopodobieństwem skończyć się wykluczeniem witryny z indeksu Google lub nałożeniem filtra. Przykładem Black Hat SEO jest np. zamieszczanie ukrytych tekstów (kolor tekstu w kolorze tła) lub przedstawianie robotom Google innej wersji witryny (bardziej zoptymalizowanej) niż dla użytkowników (cloaking).
Blog
Kiedyś blogiem nazywano stronę internetową będącą pamiętnikiem. Od wielu lat blogi stały się miejscem do dzielenia się opiniami, recenzjami i wiedzą przez różnych twórców. W kontekście e-marketingu blogi stanowią świetne miejsce do kontaktu z klientami poprzez:

  1. Artykuły sponsorowane np. w formie recenzji,

  2. Reklamy AdSense (banery/linki),

  3. Sponsoring/patronat nad blogiem.

Blog firmowy
Blogiem firmowym nazywamy dział na stronie firmowej, który jest miejscem publikacji z różnych dziedzin:
  1. Życia firmy,
  2. Nowości produktowych,
  3. Artykułów eksperckich i innych form dzielenia się wiedzą.
Prowadzenie bloga firmowego najczęściej ma na celu zwiększenie objętości witryny firmowej i przyciągnięcie większej ilości odwiedzających z wyszukiwarek internetowych. Blog firmowy jest więc stałym elementem strategii promocji w Google.
Blogosfera
Blogosferą nazywamy społeczność serwisów blogowych. Można przyjąć, że do blogosfery zalicza się każdy serwis, którego głównym celem jest bycie blogiem. Dlatego naszego bloga firmowego nie zaliczamy do blogosfery, gdyż jest tylko dodatkiem do naszej działalności.
Bot oraz Bot Google
Bot a w naszym przypadku Bot Google jest to zautomatyzowany system wyszukiwarki, który przegląda i indeksuje strony internetowe. W uproszczeniu możemy określić, że Bot Google to taki sztuczny przeglądający naszą witrynę. Boty wyszukiwarek “przedstawiają się” przeglądając naszą stronę i taka informacja jest zapisywana w logach serwera. Możemy zablokować dostęp botom do naszej witryny. Blokada botów może być indywidualna dla danej wyszukiwarki lub globalna. Boty mogą być nie tylko wyszukiwarek ale także m.in. narzędzi seo, systemów agregujących informacje prasowe, serwisy społecznościowych itd.
Bounce rate (współczynnik odrzuceń)
W systemie statystyk Google Analytics współczynnik odrzuceń (bounce rate) jest parametrem określających ile osób zakończyło wizytę na naszej stronie internetowej odwiedzając tylko jedną podstronę.
Wizyta na naszej witrynie będzie traktowana jako odrzucenie niezależnie od tego, czy ktoś spędził na naszej stronie 2 sekundy czy 25 minuty. Każda wizyta, która nie będzie miała więcej odsłon pozostałych podstron, zostanie uznana za odrzucenie.
Wskaźnik odrzuceń w Google Analytics jest mierzony dla każdej podstrony oddzielnie. Daje nam to możliwość analizowania, które podstrony powodują problemy.
Brand i Branded Keywords
Brand z angielskiego oznacza “markę”. W e-marketingu używa się tego wyrazu najczęściej w kontekście słów kluczowych związanych z marką (branded keywords).
Dla firmy rewizja.net będzie to “rewizja” “rewizja net” “rewizja pozycjonowanie” i wszystkie inne kombinacje słów kluczowych, które zawierają nazwę firmy.
Breadcrumbs (okruszki chleba)
Breadrumbs nazywamy dodatkowe menu nawigacyjne, które pokazuje w jakim miejscu witryny się znajdujemy. Ułatwia to poruszanie się po rozbudowanej witrynie. Często stosowane w sklepach w formie:
strona główa > nazwa kategorii > nazwa produktu
Brief
Brief to dokument opisujący założenia danej akcji. W przypadku kampanii reklamowej briefem nazywamy wytyczne, cele i założenia jakie chce osiągnąć zleceniodawca. Stosuje się też pojęcie briefu dla copywritera, który zawiera wytyczne dotyczące tego, jakie informacje mają znaleźć się w artykule oraz jakie elementy, z punktu widzenia SEO, zastosować (nagłówki i słowa kluczowe).
Buzz Marketing (marketing szeptany)
Buzz marketing to forma marketingu, która polega na rozpoczynaniu lub włączaniu się w dyskusję w celu polecenia naszej marki/produktu. Marketing szeptany może być naturalny, gdy klienci sami polecają naszą markę w sieci, ale najczęściej spotykane jest zlecanie tego typu działań wyspecjalizowanym agencjom marketingowym. W pozycjonowaniu ma także zastosowanie w pozyskiwaniu linków z for, poprzez umieszczanie odnośników do naszej witryny w tematycznych wątkach.