Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 14 names in this directory beginning with the letter D.
D
Dane strukturalne
Dane strukturalne w SEO są to specjalne znaczniki kodu, które umożliwiają Google lepiej zrozumieć dane, jakie znajduje na witrynie. Dla przykładu mogą to być lepiej uporządkowane dane dotyczące m.in.:
  1. Artykułu - tytuł, autor, ocena, data publikacji itd.
  2. Produkt - cena, nazwa, zdjęcia, opis, dostępność itd.
  3. FAQ - pytanie + odpowiedź,
Dane strukturalne są w uproszczeniu rodzajem tabelki z ustandaryzowanymi polami, dzięki czemu Google łatwiej te dane przetwarza. Zastosowanie danych strukturalnych na witrynie jest jednym z elementów optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych.
Data studio
Data Studio to skrótowa nazwa Google Data Studio.
Depozycjonowanie
Depozycjonowaniem nazywamy proces, który ma na celu obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania konkurencyjnej strony internetowej. Jest to działanie nielegalne i niezgodne z polskim prawem, gdyż nosi znamiona czynu nieuczciwej konkurencji. Depozycjonowanie jest też wykorzystywane w celu usunięcia z pierwszej strony wyników np. stron, które publikują negatywne komentarze lub niepochlebne recenzje naszych produktów.
Direct Traffic (Ruch bezpośredni)
Ruchem bezpośrednim nazywamy wizyty na naszej witrynie, które wystąpiły po wpisaniu naszego adresu URL w przeglądarce.
DirectAdmin
Direct Admin jest systemem do zarządzania serwerem i hostingiem. Jest bardzo popularny i łatwy w obsłudze. Umożliwia m.in. zarządzanie plikami na serwerze, kontami pocztowymi, użytkownikami i posiadanymi domenami.
Disavow
Mechanizm wyszukiwarki Google, który pozwala zrzec się linków kierujących do naszej domeny. Wykorzystuje się to do poprawy profilu linków, aby nie zawierał linków z miejsc ze złą reputacją. Nie zaleca się korzystania z tego narzędzia osobom bez doświadczenia w pozycjonowaniu, gdyż można poważnie zaszkodzić swojej witrynie.
DNS (Domain Name System)
Technicznie jest to sieć serwerów w Internecie, które tłumaczą domeny np. wp.pl na konkretny adres IP serwera, abyśmy nie musieli pamiętać adresów cyfrowych.
Najczęstszą formą w jakiej będziesz się spotykać z nazwą DNS jest konieczność przekierowania domeny na konkretny serwer, aby wyświetlał Twoją stronę lub zarządzał pocztą e-mail.
Dofollow (link dofollow)
Niewidoczny dla użytkowników przeglądarek element kodu html linka, który mówi robotom wyszukiwarki, że mają “podążać” za tym linkiem (follow ang. podążanie). Ideą tego znacznika wg Google jest określenie, czy chcemy przekazywać “moc” linka witrynie do której linkujemy. Potocznie to linki pozycjonujące, gdyż stanowią znaczący element linkbuildingu. Jeśli nie oznaczymy znacznika linku HTML, czyli zostawimy go w standardowej wersji, to domyślnie jest to link dofollow.
Przeciwieństwem linka dofollow jest link nofollow.
Domain Age
Wiek Domeny określa czas od jej zarejestrowania, lub istnienia w indeksie Google, do dziś. Jest to jeden z czynników, który brany jest pod uwagę w ocenie miejsca (witryny), na której chcemy opublikować link do naszej witryny w celu pozycjonowania.
Doorway Pages
Doorway Pages są to strony internetowe, które są zoptymalizowane pod kątem konkretnego słowa lub słów, aby być wysoko w wynikach wyszukiwania. Są one przygotowane często z wykorzystaniem technik Black Hat SEO, aby zająć wyższe pozycje. Użytkownik odwiedzający taką witrynę jest automatycznie przekierowywany na docelową witrynę, która wykorzystuje Doorway Pages. Nie zalecamy tego typu praktyk.

Inne nazwy Doorway Pages to: strony przejściowe, jump page, gateway page, bridge page.
DuckDuckGo
Zdobywająca coraz większą popularność wyszukiwarka DuckDuckGo, która promowana jest jako alternatywa dla Google. Kładzie ona nacisk na prywatność i nie wykorzystuje spersonalizowanych wyników wyszukiwania oraz nie profiluje użytkowników.
Duplicate content
Dupliacte content to powielona treść. Możemy mieć do czynienia z powielaniem treści w obrębie własnej witryny lub publikowania tej samej treści (lub kopiowanie/kradzież) na różnych stronach. W branży SEO duplicate content jest demonizowany i straszy się, że kiedy będziemy mieli zduplikowany tekst, to zostaniemy ukarani lub wręcz otrzymamy bana w Google. Nie należy jednak się tego obawiać, gdyż istnieją tysiące sklepów, które mają te same opisy produktów, które otrzymują od producenta czy dystrybutora. Oczywiście istotnym czynnikiem jest unikalność treści, ale nie róbmy tego za wszelką cenę.
Dwell Time
Dwell Time jest to czas spędzony na naszej stronie po wejściu z wyników wyszukiwania. Wykorzystuje się go do oceny trafności naszej strony do konkretnego wyniku wyszukiwania. Jeśli Dwell Time jest bardzo krótki, oznacza to, że użytkownik nie odnalazł odpowiedzi/informacji, której szukał i powrócił do wyników wyszukiwania. Według wielu specjalistów z branży SEO jest to jeden z czynników rankingowych w Google.
Długi Ogon (Long Tail)
W pozycjonowaniu “długim ogonem” określamy ruch pochodzący z dużej ilości mniej konkurencyjnych fraz w opozycji do bardziej obleganych słów. Przykład frazy głównej to “laptop”, a mniej popularna i bardziej konkretna to “czarny laptop do gry Fortnite” itd. Strategia long tail polega na budowaniu ruchu z setek fraz, a nie tylko z kilku kluczowych. Daje to większą stabilność ruchu z Google oraz może przynieść lepsze wskaźniki konwersji, gdyż bardziej konkretne sformułowania wskazują na intencję użytkownika (np. zakup).