Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 18 names in this directory beginning with the letter A.
A
Above the fold (ATF)
Ta część strony internetowej, która jest widoczna bez przewijania. W dosłownym tłumaczeniu jest to element “nad zagięciem” strony (w znaczeniu złożonej kartki papieru). Above the fold jest różny w zależności od urządzenia i rozdzielczości. To, co umieścimy w części widocznej dla użytkownika na pierwszy rzut oka, ma decydujące znaczenie w jego dalszych decyzjach. Jeśli więc chcemy utrzymać uwagę naszego potencjalnego klienta, należy dobrze przemyśleć elementy widoczne w ATF.
Aby skutecznie zaprojektować ATF, należy uwzględnić statystyki urządzeń popularnych w danym kraju lub grupie docelowej. Istotne są też testy powdrożeniowe, aby wyeliminować możliwe błędy. Weryfikować skuteczność na danych rozdzielczościach urządzeń możemy za pomocą Google Analytics i przeglądu statystyk z podziałem na urządzenia i rozdzielczości.
Adres IP
Każde urządzenie łączące się z internetem ma swój unikalny numer IP, którego przykład to:
192.168.12.132
Adres IP składa się z 4 par liczb, które mogą być maksymalnie trzycyfrowe.
Pisząc “urządzenie” nie mamy na myśli komputera, ale urządzenie sieciowe takie jak router/modem, do którego podłączonych może być wiele urządzeń. Czyli jeśli mamy łącze internetowe w firmie, to wszyscy pracownicy łączą się z internetem jako to jedno IP.
Adres IP może być zmienny i stały. Zależy to od naszego dostawcy internetu. Najczęściej jest to adres zmienny i przydzielany przez operatora podczas połączenia z internetem.
Operator taki przechowuje informacje, któremu klientowi jakie IP przydzielił, na wypadek gdyby organy ścigania potrzebowały takiej informacji.
Adres IP w e-marketingu przydaje się przede wszystkim w kontekście bezpieczeństwa - na przykład ograniczenie dostępu do panelu administracyjnego naszej strony tylko do adresu IP naszego biura. Można też blokować dostęp do naszej witryny adresom IP, które pochodzą z określonych regionów świata (np. Chin).
Aby poznać swój adres IP, którym identyfikujemy się w Internecie, wystarczy w wyszukiwarce Google wpisać jakie jest moje IP i trafimy na wiele stron pokazujących taką informację. Jeśli chcemy poznać swoje ip bezpośrednio z poziomu Google, wpiszmy “whats my ip”, a numer IP pojawi się wśród wyników wyszukiwania.
Adres URL
Adres URL (Uniform Resource Locator) to potocznie adres witryny internetowej.
np. "https://www.rewizja.net/oferta/kompleksowe-pozycjonowanie/"
URL może składać się z kilku elementów:
  1. Protokołu połączenia np. https lub http
  2. Domeny np. rewizja.net
  3. Ścieżki podstrony(zasobu), która może składać się z:
    • Elementów adresu w formie czytelnej dla człowieka lub robota Google (tzw. przyjazne adresy): /blog/nazwa-wpisu
    • Parametrów (zmiennych) przekazywanych do witryny np. ?page=2
    • Kotwicy linku np. #definicja-ajax
AdSense - Google AdSense
System reklamowy Google, który wyświetla reklamy tekstowe, graficzne i video na witrynach, które współpracują w Google. Reklamy te są automatycznie dostosowywane do treści witryny oraz tematyki. Google dzieli się zyskami z przychodów reklamowych z właścicielami serwisów, które publikują te reklamy.
Aby zarabiać na swojej stronie internetowej, możesz bezpłatnie zarejestrować się w Google AdSense. Nie musisz zakładać działalności gospodarczej, gdyż zarejestrować się mogą też osoby fizyczne.
Ahrefs
Jedno z najpopularniejszych narzędzi dla specjalistów zajmujących się marketingiem w Internecie. Funkcje Ahrefs to m.in:
  1. Analizy witryny pod kątem parametrów istotnych dla wyszukiwarki Google,
  2. Analiza słów kluczowych i konkurencji w ich obrębie,
  3. Analizy linków prowadzących do i z naszej witryny, a także konkurencji.
Potężna baza danych tego narzędzia sprawia, że praca specjalisty SEO dzięki ahrefs, staje się znacznie prostsza. Wykorzystujemy go także do głębokiej analizy konkurencji.
AJAX
Skrót AJAX pochodzi od Asynchroniczny JavaScript i XML. Jest to technologia umożliwiająca dynamiczne wyświetlanie informacji na stronie bez potrzeby ciągłego przeładowywania w celu odświeżenia zawartości. Choć brzmi to kusząco, może stanowić problem dla robotów indeksujących Google.
Aktualizacja Algorytmu Google
Algorytm Google jest aktualizowany bardzo często przez wprowadzanie małych zmian i ulepszeń. W różnych krajach (wersjach językowych wyszukiwarki) zmiany te mogą być inne i dotyczyć konkretnych aspektów wyników wyszukiwania. Niektórym większym aktualizacjom są nadawane nazwy własne: Pingwin, Panda itd. Nie o wszystkich aktualizacjach algorytmu Google powiadamia.
Alexa Rank
Kiedyś bardzo popularny ranking witryn internetowych ze względu na ilość odwiedzin. Serwis alexa.com wykorzystywał swoje rozszerzenie do przeglądarki (plugin), który śledził aktywność użytkowników i w ten sposób budował ranking. Aktualnie Alexa Rank nie jest uważany za jakikolwiek wyznacznik marketingowy i w maju 2022 zakończył działanie. Stanowi jednak ważny element historii marketingu internetowego - jako pierwszy tego typu ranking o bardzo szerokim zasięgu globalnym.
Algorytm Google
Niejawny algorytm, który służy do tworzenia wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Nie został on opatentowany, aby nie ujawniać jego działania. Następują bardzo częste zmiany tego algorytmu, a w różnych krajach brane są różne czynniki. Algorytm Google bierze pod uwagę setki czynników związanych z obecnością danej strony w Internecie, a także personalizacją wyników danego użytkownika wyszukiwarki. Wpływ na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania mają dwie grupy czynników:
  1. Czynniki wewnętrzne (onsite) - czyli zawartość witryny internetowej oraz jej jakość techniczna.
  2. Czynniki zewnętrzne (offsite) - czyli linkowanie do naszej witryny oraz inne sygnały, które sprawiają, że roboty Google do niej docierają.
AMP - Accelerated Mobile Pages
Jest to otwarty projekt Google, który chciał zapewnić szybszy dostęp do treści z poziomu urządzeń mobilnych. Upraszczając AMP to specjalnie przygotowana minimalistyczną wersją strony internetowej, która działa znacznie szybciej. W 2022 uznajemy technologię AMP za rozwiązanie, które jest w odwrocie i nie przyjęło się masowo. Posiadanie wersji AMP swojego serwisu nie ma bezpośredniego wpływu na pozycje w Google. AMP po polsku to przyspieszone strony internetowy.
Analiza SEO konkurencji
W celu skutecznego pozycjonowania, ale też świadomości obecności rynkowej, kluczowe jest sprawdzenie działań konkurencji. Może to być konkurencja krajowa, ale też i międzynarodowa, jeśli chcemy podglądać treny oraz przygotować się do ekspansji zagranicznej.
Za konkurencję w pozycjonowaniu rozumiemy nie tylko firmy z naszej branży, ale także inne serwisy, które widnieją w naturalnych wynikach wyszukiwania. Mogą to być serwisy branżowe lub blogi tematyczne. Nie konkurujemy z nimi o klientów bezpośrednio, ale o miejsca w wynikach wyszukiwania Google.
Anchor tekst
Anchorem nazywamy element linka, który jest widoczny dla użytkownika.
Czyli jeśli umieszczamy klikalny link, to tekst, który jest klikalny, jest anchorem. W tym przypadku anchorem będzie “klikalny link”.
Anchor linków ma kluczowe znaczenie w procesie pozycjonowania, gdyż w uproszczeniu informuje Google, w jakim temacie linkuje się do naszej witryny.
API
Skrót API oznacza Application Programming Interface. Jest to termin programistyczny, który oznacza formę komunikacji z serwisem internetowym bez użycia interfejsu graficznego. Upraszczając: API służy do dostępu do danych i funkcji w sposób automatyczny. Jeśli Twój sklep internetowy ma możliwość automatycznego generowania listów przewozowych kuriera, to sklep ten łączy się za pomocą API z kurierem i w ten sposób wymienia informacje.
Artykuł sponsorowany
Artykułem sponsorowanym nazywamy opublikowany płatnie (w dowolnej formie korzyści) w dowolnym serwisie internetowym. Celem publikacji takich artykułów sponsorowanych w kontekście marketingu w Google jest pozyskanie linków do naszej witryny. Artykuły sponsorowane z punktu widzenia pozycjonowania kupuje się często nie tylko po to, aby ludzie je czytali, ale aby Google linki z nich wychodzące potraktowało jako czynnik rankingowy. Ma to, w uproszczeniu, wpłynąć pozytywnie na ranking naszej witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania.
Atrybut ALT - tekst alternatywy dla zdjęcia
Jest to element kodu HTML, który jest tekstem opisującym zawartość grafiki. Wykorzystywane jest to w czytnikach ekranowych dla osób z niepełnosprawnościami, ale też pozwala robotom Google zrozumieć co jest na zdjęciu. Poprawne używanie atrybutów ALT w grafikach/zdjęciach umieszczonych na stronie jest jednym z podstawowych elementów optymalizacji strony pod kątem wymogów wyszukiwarek internetowych (SEO).
Audyt SEO
Audytem SEO nazywamy analizę witryny pod kątem wymogów wyszukiwarki Google. Jego zakres może być  bardzo różny i nie ma jasnych standardów. Każda firma SEO wykonuje audyt SEO zgodnie ze swoim zasobem wiedzy i doświadczenia. Audyt SEO możemy podzielić na dwie części:
  1. Audyt SEO onsite - analizę techniczną strony oraz poprawności optymalizacji tekstów witryny.
  2. Audyt offsite - badanie czynników zewnętrznych, czyli przede wszystkim linkowanie do naszej witryny z innych miejsc w internecie.
Autorskie prawa majątkowe
Zbywalne uprawnienia autora dzieła o charakterze majątkowym. Są one ograniczone czasowo i wygasają po minięciu 70 lat od śmierci autora. Dlatego niektóre dzieła literatury trafiają do tak zwanej domeny publicznej i każdy może z nich korzystać bez ograniczeń. W kontekście e-commerce i funkcjonowania firmy jest to istotne pod kątem posiadania praw autorskich majątkowych do logotypu firmy, szaty graficznej witryny, skryptu oprogramowania itd. Potocznie mówimy o przeniesieniu praw autorskich, ale dotyczy to dokładnie przeniesienia praw autorskich majątkowych do utworu. Przeniesienie takich praw na naszą firmę jest bardzo rygorystycznie obwarowane wymogami prawnymi. Dlatego dla swojego bezpieczeństwa skorzystaj z porady prawnika i wzoru umowy na przeniesienie praw autorskich majątkowych do utworu. Brak posiadania praw autorskich majątkowych do swojego logo lub witryny firmowej może skończyć się roszczeniami finansowymi od autora utworu. Może to nastąpić także po wielu latach.

Ważne: skuteczne przeniesienie praw autorskich majątkowych do utworu może nastąpić wyłącznie w formie pisemnej (najlepiej formalnej umowy). Częstym błędem jest uznawanie nabycia praw do utworu przez dopisek na fakturze np. "projekt logo wraz z prawami autorskimi". Niestety takie zapisy nie są skuteczne prawnie i nie chronią kupującego.
Autorskie prawa osobiste
Autor tworząc dzieło jest z nim nierozerwalnie związany. Ma niezbywalne prawo autorskie osobiste. Nie jest ono ograniczone czasowo. Nie da się go kupić, zbyć, przekazać. Autorem pozostajesz już na zawsze. Możesz o swoim autorstwie informować.
Jako firma, możesz z autorem zawrzeć umowę o niewykonywanie swoich praw autorskich osobistych, czyli o nieinformowaniu o autorstwie, braku podpisu autora itd.
Nawet jeśli zapiszesz w umowie, że przeniesiono na Ciebie prawa autorskie osobiste do utworu, to taka umowa jest nieważna.
W kwestii umów o przeniesienie praw autorskich zawsze zalecamy kontakt i poradę prawnika, który specjalizuje się w temacie. Zwłaszcza jeśli dotyczy to innowacyjnych rozwiązań informatycznych.