Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 11 names in this directory beginning with the letter O.
O
Off-page SEO
Off-page SEO oznacza działania pod kątem pozycjonowania, które podejmowane są poza naszą witryną. Najważniejszym działaniem off-page jest pozyskiwanie linków przychodzących do naszego serwisu.
Omnichannel
Omnichannel to model sprzedaży w wielu kanałach naraz (wielokanałowość). O omnichachannel mówimy, kiedy kanały sprzedaży są zintegrowane i współgrają. Dzięki rozwojowi oprogramowania do zarządzania sprzedażą możliwa jest synchronizacja stanów magazynowych i innych danych z kanałów takich jak: sklepy stacjonarne, magazyny, sklepy online, sprzedaż telefoniczna, sprzedaż e-mailowa itp.
On-page SEO
On-page SEO dotyczy działań na naszej stronie, które mają na celu dostosowanie elementów technicznych (np. prędkość działania) oraz tekstu do wymogów wyszukiwarki Google w celu zajęcia lepszych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania.
Sprawdź też: SEO, optymalizacja.
Open Source
Open Source oznacza oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, który jest dostępny dla każdego. Inna nazwa dla open source to otwarte oprogramowanie, które jest udostępniane bezpłatnie użytkownikom. Utwory publikowane jako open source mogą być udostępniane pod różnymi licencjami, które ograniczają pewne aspekty jego zastosowania. Należy więc zapoznawać się z warunkami przed wykorzystaniem oprogramowania, aby nie naruszyć postanowień umowy licencyjnej.
Opera
Jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych stworzona przez Opera Software.
Optymalizacja
Optymalizacją w kontekście pozycjonowania nazywamy najczęściej dostosowywanie elementów serwisu internetowego do wymogów wyszukiwarki Google, celem zajęcia wyższych pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania. Optymalizacja taka nazywana jest wtedy SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja pod kątem silników wyszukiwarek).
Optymalizacja wideo (Video Search Engine Optimization)
Najczęściej używa się tego wyrażenia w kontekście publikowanych na YouTube filmów. Optymalizacja video dotyczy przede wszystkim odpowiedniego dobrania tytułu, opisu oraz tagów. Istotnym elementem jest również miniaturka, która może zwiększać CTR naszych filmów, a to również ma wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwarki Youtube oraz Google.
Organic traffic
W dosłownym tłumaczeniu organic traffic to ruch organiczny, czyli wejścia użytkowników na nasz serwis z bezpłatnych (organicznych) wyników wyszukiwania. Nazwa stosowana w celu rozróżnienia go od ruchu z reklam Google Ads.
Organiczne wyniki wyszukiwania
Organicznymi wynikami wyszukiwania nazywamy niepłatne linki do witryn na podstronie wyników wyszukiwania. W kontekście tej nazwy używa się sformułowań: ruch organiczny z Google, ruch naturalny, organic.
Orphan page
Osieroconą podstroną (orphan = sierota) nazywamy podstronę w serwisie www do której nie prowadzi żaden link. Jeśli na tej podstronie znajduje się wartościowa treść, to jej osierocenie jest negatywne z punktu widzenia seo. Osierocone podstrony mogą też być celowym zabiegiem. Wykorzystuje się je np. do kampanii Newsletterowych, gdzie treść newslettera jest podstroną, ale nie jest nigdzie linkowana (poza e-mailem), więc najczęściej jest też wykluczona z indeksowania w Google.
Owned media
Owned media, to miejsca, na które mamy wpływ i możemy tam publikować dowolne informacje. Przykładem owned media jest blog prowadzony przez firmę lub tematyczny serwis branżowy będący własnością firmy.