Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 14 names in this directory beginning with the letter U.
U
UGC (User Generated Content)
Jeśli w naszym serwisie użytkownicy mogą dodawać komentarze, artykuły lub publikować zdjęcia, to taka zawartość określana jest mianem zawartości tworzonej przez Użytkowników. Dla przykładu na Instagramie UGC to cała zawartość w postaci zdjęć oraz tekstów, opisów i komentarzy. Ideą Web 2.0 jest tworzenie zawartości przez użytkowników.
UI (User Interface)
Sprawdź definicję: interfejs użytkownika
Unique Content (Unikatowe Treści)
Poprzez unikatowe treści rozumiemy nie tyle odkrywcze informacje, a po prostu teksty, które nie były publikowane nigdy wcześniej w innych miejscach w sieci.
Up-Selling
Up Selling to metoda zwiększania sprzedaży poprzez przedstawianie klientowi i nakłanianie do zakupu produktu droższego, o większych możliwościach, w celu zwiększenia kwoty zamówienia.
Update Google
Aktualizacja algorytmu Google jest nazywana Update Google. Większe zmiany algorytmu są komunikowane za pomocą oficjalnych kanałów informacyjnych Google. Firma opisuje ich zakres oraz wpływ na ilość procentową wyników wyszukiwania globalnie lub w danym kraju.
UR (URL Rating)
Parametr wprowadzony przez narzędzie Ahrefs w celu określenia jakości profilu linków przychodzących do danego adresu URL. Wskaźnik ten liczony jest dla każdego adresu URL niezależnie, więc może różnić się w obrębie jednej domeny.
URL (Uniform Resource Locator)
Sprawdź definicję: adres URL
User Engagement
Termin User Engagement w tłumaczeniu z angielskiego oznacza wprost zaangażowanie użytkownika. Wskaźnik ten jest używany do określenia w jakim stopniu użytkownicy odwiedzający naszą witrynę wykonują przewidziane przez nas akcje: zapisują się na newsletter, pozostawiają komentarze lub po prostu przechodzą na kolejne podstrony.
User Intent
Użytkownik wchodząc na daną stronę internetową ma jakiś zamiar, intencję lub oczekiwanie. Ten zamiar nazywamy w języku angielskim User Intent. Sformułowanie rozpowszechnione w szczególności przez Google przez wzgląd na jego chęć dostosowania wyników wyszukiwania do intencji użytkownika. Stąd też tworząc treści w internecie należy się stawiać w roli odbiorcy i próbować odpowiedzieć na jego intencję odwiedzin.
User-Agent
Gdy odwiedzamy witrynę internetową za pomocą przeglądarki internetowej, to wysyłamy do serwera, na którym jest ta witryna, informację, z jakiej przeglądarki korzystamy. Informacja ta nazywa się User-Agent. Analogicznie: kiedy bot Google odwiedza naszą stronę, “przedstawia” się serwerowi swoim User-Agentem jako bot Google. Dzięki temu w logach serwera możemy szczegółowo sprawdzić, kto się łączył z naszym serwisem. Nie weryfikuje się, kto jakim User-Agentem się przedstawia, więc można podszywać się pod przeglądarki lub boty.
User-Friendly
User-Friendly to określenie serwisów lub po prostu interfejsów, które mają dobrze przemyślane UX, a przez to są łatwe do zrozumienia i użytkowania przez nowych użytkowników.
USP (Unique Selling Proposition)
Unikalna cecha marki lub oferowanego produktu/usługi, która ma wyraźnie odróżnić naszą ofertę od konkurencji.
UU (Unique User)
Unique User czyli Unikalny użytkownik to pojęcie wykorzystywane najczęściej w kontekście statystyk witryn internetowych, a w szczególności Google Analytics. Pomijając aspekty techniczne, możemy termin zdefiniować jako pojedynczego użytkownika, który odwiedził naszą witrynę w danym okresie.
UX (User Experience)
User Experience czyli Doświadczenie Użytkownika - określa cały szereg czynników odpowiadających za prostotę i łatwość korzystania z interfejsu użytkownika, nawigacji w nim, szybkość oraz poprawność działania na różnych urządzeniach.