Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 19 names in this directory beginning with the letter W.
W

Web 2.0

Ideą Web 2.0 jest generowanie treści przez użytkowników, dając im możliwość kreowania serwisu. Przykładem takiego serwisu jest Facebook, Twitter, Instagram i inne popularne social media. Charakteryzują się tym, że bez treści tworzonej przez użytkownika, byłyby bezużyteczne.

Web 3.0

Tak jak Web 2.0 było ideą serwisów społecznościowych, gdzie właścicielami publikowanych treści były te serwisy, tak Web 3.0 ma w teorii oddać prawo do własności dzieł ich twórcom. Ma to się stać dzięki wykorzystaniu technologii blockchain i tokenizacji.

Webinar

Webinarem nazywamy szkolenie lub prezentację video online, która jest nadawana w czasie rzeczywistym. Jest to coraz popularniejsza forma prezentacji wiedzy. Rozróżniamy webinary płatne oraz bezpłatne.

WebM

WebM jest formatem video, który charakteryzuje się wysoką kompresją z zachowaniem dobrej jakości. Daje to w efekcie mniejszą wielkość pliku i umożliwia szybsze ładowanie się w internecie.

Webmaster

Webmasterem nazywamy administratora serwisu internetowego, który odpowiada za kwestie techniczne.

Webmaster Guidelines

Webmaster Guidelines to wytyczne dla webmasterów, które zostały sformułowane przez Google, aby ułatwić tworzenie witryn zgodnych z wymogami wyszukiwarki Google.

WebP

WebP to format pliku graficznego, który charakteryzuje się wysoką kompresją. Został wprowadzony przez firmę Google w celu przyspieszenia działania serwisów na słabszych łączach internetowych.

Webwriting

Webwriting to copywriting ukierunkowany ściśle na publikację tworzonych treści w Internecie.

White Hat SEO

White Hat SEO to w teorii działania pozycjonerskie, które są zgodne z wytycznymi Google. Ironia tej definicji polega na tym, że samo pozycjonowanie, które rozumiane jest jako manipulowanie wynikami wyszukiwarki, jest niezgodne z wytycznymi Google. Podział na White Hat SEO i Black Hat SEO został przyjęty w branży e-marketingu w celu uproszczonego podziału na działanie mniej lub bardziej bezpieczne dla pozycjonowanej witryny.

White Paper

White Paper to dokument do celów PR-owych, który jest oficjalną informacją na temat firmy i jej działalności w celu wzmocnienia wizerunku marki.

Wiek Domeny (Domain Age)

Wiek domeny rozumiany jest jako czas liczony od momentu jej rejestracji. W kontekście SEO wiek domeny często jest utożsamiany nie tylko z datą jej rejestracji, ale i ilością czasu od jej pierwszego skutecznego zaindeksowania oraz funkcjonowania w indeksie. Uznaje się powszechnie, że jest to jeden z czynników rankingowych algorytmu Google.

Wizytówka Google

Wizytówką Google nazywamy profil Google Moja Firma, który wyświetlany jest w wynikach wyszukiwania oraz mapach Google. Wizytówka ta jest w pełni bezpłatna i można nią również bezpłatnie zarządzać.

Wizytówki NAP

Nazwa NAP pochodzi od Name Address Phone. NAPami nazywamy wpisy w katalogach firm, zwłaszcza lokalnych. Publikowanie tam danych ma na celu umożliwienie określenia lokalizacji, do jakiej przynależy dana firma. Wizytówki NAP są jednym ze sposobów pozycjonowania lokalnego.

WordPress

WordPress to aktualnie (2022) najpopularniejszy na świecie system zarządzania treścią witryn internetowych. Charakteryzuje się łatwością zarządzania i dużą ilością webmasterów z umiejętnością obsługi systemu.

Współczynnik odrzuceń

Sprawdź definicję: bounce rate.

Wtyczka

Wtyczka, nazywana również rozszerzeniem lub pluginem, stosowana jest w celu zwiększenia funkcjonalności witryny internetowej lub innego systemu informatycznego.

Wyszukiwarka Internetowa

Wyszukiwarka to witryna internetowa, która pozwala wyszukiwać informacje w swojej bazie danych. Najpopularniejszymi wyszukiwarkami są: Google, Baidu, Bing, Yahoo i Yandex.

Wyszukiwarka Pionowa

Wyszukiwarka pionowa jest typem wyszukiwarki wyspecjalizowanej w wąskim rodzaju treści lub tematu.

Wyszukiwarka wewnętrzna

Wyszukiwarką wewnętrzną nazywamy wyszukiwarkę w obrębie serwisu www, która wyszukuje konkretne treści w jego zawartości.