Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 13 names in this directory beginning with the letter H.
H
H1, H2, H3, H4, H5, H6 - Nagłówki
H1 to Headline 1, czyli Nagłówek 1. Numeracja oznacza ich wagę. Numer 1 oznacza nagłówek najwyższego rzędu. Używany w edytorach tekstu do jego formatowania. Z punktu widzenia pozycjonowania używamy sformułowań typu: “fraza kluczowa powinna być w h1”, co oznacza, że w najwyższym nagłówku powinna znaleźć się istotna dla nas fraza kluczowa.
Świadome stosowanie nagłówków i ich gradacja ma duże znaczenie w optymalizacji tekstu pod kątem SEO.
Hamburger menu
Hamburger menu to element nawigacyjny, który najczęściej widzimy w wersji mobilnej. Jest to rozwijane menu w formie trzech poziomych linii, które wyglądem przypominają ikonę hamburgera. Hamburger menu stało się standardowym elementem nawigacyjnym i coraz częściej jest stosowane również w wersjach witryn na komputery stacjonarne.
Hashtag
W serwisach Social Media hashtagiem nazywamy wyrażenie składające się z jednego lub zbitki słów, które jest poprzedzone znakiem # (hash). Wykorzystuje się je do oznaczania komunikatów w obrębie danego tematu. Ułatwia kategoryzowanie wpisów w Social Media. Szczególnie popularne i używane na Twitterze oraz Instagramie. Rzadko zaś używane na Facebooku.
Heatmapa
Heatmapa to narzędzie do analizy danych w sposób graficzny. Przypomina to mapę termiczną, skąd wywodzi się jej nazwa. Stosowana w ocenie miejsca najczęstszego klikania w witrynie lub skupienia wzoru (eyetracking). Wykorzystywana w analityce internetowej do oceny zachowań użytkowników i problemów z nawigacją po serwisie.
Hidden text
Hidden text to tekst niewidoczny, ale obecny w kodzie strony. Można to osiągnąć np. poprzez zastosowanie koloru tekstu w kolorze tła, na jakim jest opublikowany. Niezalecana technika nasycania witryny słowami kluczowymi i traktowana przez Google jako złamanie zasad, które może skutkować wykluczeniem z indeksu.
Hiperłącze (hiperlink)
Link to odnośnik, który po kliknięciu przenosi nas na wskazującą go stronę internetową lub otwiera skojarzoną z nim aplikację (np. pocztową lub telefon). Linkiem może być tekst, grafika, animacja i inne elementy na stronie www lub w interfejsie aplikacji.
Home Page (Strona domowa)
Home Page to strona domowa, czyli główna strona serwisu. Najczęściej linkuje do niej logo serwisu lub element menu o nazwie: home, start.
Hosting SEO
Hostingiem SEO nazywamy odmianę hostingu, w której położono nacisk na niską cenę i dostępność wielu adresów IP. Ma to na celu dywersyfikowanie adresów IP, z których linki kierują do pozycjonowanej strony. Na hostingu SEO przechowuje się zazwyczaj wiele mniejszych witryn.
Hreflang
Atrybut HTML witryny internetowej, który oznacza język danej strony. Wymagany przy witrynach wielojęzycznych, aby ułatwić botom Google poprawną indeksację.
htaccess (.htaccess)
Plik .htaccess (Hypertext Access) służy do konfiguracji zachowania serwera www Apache. Możesz spotkać się z tą nazwą w odniesieniu do czynności m.in takich jak:
  1. Przekierowania domeny na inną domenę,
  2. Przekierowania adresów nieistniejących podstron na inne,
  3. Blokowanie botów internetowych lub ruchu z danych krajów.
Edycja pliku .htaccess ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie serwisu www i powinna być wykonywana wyłącznie przez osoby doświadczone.
HTML (HyperText Markup Language)
HTML to hipertekstowy język znaczników służący do tworzenia dokumentów hipertekstowych. Wykorzystywany do prezentacji treści witryn internetowych w przeglądarkach. HTML opisuje strukturę danych, a CSS określa ich wygląd i ułożenie.
HTTP (Hypertext Transfer Protocol)
HTTP to protokół przesyłania zasobów i komunikację klient - serwer. W e-marketingu będziemy tego terminu używać do określania witryn z adresem http:, czyli ruchem nieszyfrowanym, a przez to uznawanych za mniej bezpieczny. Aktualnie trendem jest odejście od http na rzecz https.
HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure)
HTTPS to zabezpieczona szyfrowaniem wersja protokołu http. Posiadanie certyfikatu SSL zainstalowanego na serwerze naszej witryny pozwala szyfrować ruch między przeglądarką (odwiedzającym naszą witrynę), a naszym serwerem. Częstym błędem logicznym jest mylenie szyfrowania połączenia z szyfrowaniem samej witryny. HTTPS oznacza, że dane są trudniejsze do podsłuchania, gdyż nie są przesyła w formie jawnego tekstu. Jest to aktualny standard połączenia ze sklepami internetowymi, a Google Ads wymaga, aby witryna, do której kierowane są reklamy, była zabezpieczona certyfikatem SSL.