Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 15 names in this directory beginning with the letter N.
N
NAP (Name, Address, Phone Number)
Wizytówka NAP, bo z taką nazwą również często można się spotkać, to rodzaj katalogu firmowego, w którym eksponowane są podstawowe dane teleadresowe: nazwa, adres, telefon. Publikowanie tego typu danych pozwala na zakwalifikowanie naszej witryny do wyników lokalnego wyszukiwania.
Narzędzia dla Webmasterów
Narzędzia dla Webmasterów to dawna nazwa Google Search Console.
Nawigacja fasetowa
Najczęstsza w sklepach internetowych odmiana nawigacji, która odbywa się nie tylko po kategoriach produktów, ale także po ich cechach takich jak rozmiar, kolor, cena itd. Umożliwia to filtrowanie i zawężanie listy produktów, aby umożliwić odnalezienia odpowiedniej ich grupy.
Negative keywords
Negatywne słowa kluczowe stosowane są w kampaniach Google Ads. Inaczej nazywamy je wykluczającymi słowami kluczowymi. Dodaje się je do kampanii definiując listę słów pod którymi nie chcemy, aby nasza reklama była publikowana, pomimo, że są powiązane z branżą lub naszym produktem/marką. Sprzedajemy na przykład “doniczki betonowe”, ale nie chcemy wyświetlać się na “doniczki drewniane”, które są pokrewną frazą kluczową. Do kampanii dodajemy negative keyword w postaci “drewniane”.
Budowanie bazy wykluczających słów kluczowych jest elementem stałej optymalizacji kampanii Google Ads, aby nie marnować budżetu na słowa kluczowe, które Google nam sugeruje, ale nie będą skuteczne w naszym przypadku.
Negative SEO
Negatywne SEO jest inną nazwą depozycjonowania.
Networking
Networkingiem nazywamy proces tworzenia i wykorzystywania relacji w celach biznesowych. Dzieje się to przez aktywność m.in. w social mediach, na konferencjach, targach i spotkaniach branżowych.
Newsletter
Newsletterem nazywamy komunikację e-mailową do odbiorców naszej bazy e-maili. Mimo tego, że e-mail należy do najstarszych form komunikacji w Internecie, to dalej newsletter jest uznawany za jedno z najtańszych i najskuteczniejszych form marketingu. Niemniej wymaga dużych inwestycji czasu i wysiłku, aby zbudować odpowiednią bazę odbiorców z naszej grupy docelowej. Sprawdź również e-mail marketing
Nienaturalny link przychodzący
W ogólnej definicji nienaturalnym linkiem przychodzącym możemy nazwać każdy link, który został pozyskany dzięki naszemu intencjonalnemu działaniu (kupno, wymiana itd.) Potocznie jednak nazywamy tak linki z miejsc bardzo kiepskiej jakości (spamowe strony) lub z systemów wymiany linków. Celem pozycjonowania jest pozyskiwanie linków, które będą jak najbardziej imitowały linki naturalne.
NOA (Najbardziej Oczekiwana Akcja)
NOA to działanie jakiego oczekujemy od odwiedzającego naszą stronę internetową. Może to być np. dokonanie zakupu, wysłanie wiadomości lub zapis na newsletter. Sprawdź również: konwersja, mikrokonwersja i call to action.
Noarchive
Jest to dyrektywa (komenda) definiowana w pliku robots.txt, która mówi botowi Google, aby nie umieszczał treści witryny w pamięci podręcznej wyszukiwarki Google.
Nofollow
Atrybut linku, który mówi botowi Google, aby nie podążał za tym linkiem. Google zaleca ten znacznik w celu oznaczania linków wychodzących, które umieszczamy na naszej witrynie w celach reklamowania innych witryn. Powinno się je stosować we wszelkich treściach sponsorowanych.

Google utrzymywało przez lata, że ma to zapobiegać “pozycjonowaniu” witryny, do której kierujemy linkiem z atrybutem Nofollow. Jednak po czasie zmieniło zdanie i aktualnie oficjalnie uznaje, że linki nofollow będą traktowane również jako czynnik rankingowy niższego znaczenia.
Nofollow (Link nofollow)
Niewidoczny dla użytkowników przeglądarek element kodu html linka, który mówi robotom wyszukiwarki, że nie powinny “podążać” za tym linkiem (follow ang. podążanie). Przez pierwsze lata Google określało linki nofollow jako niewpływające na pozycję witryny linkowanej w wynikach wyszukiwania. Niedawno jednak Google zmieniło zdanie i zmodyfikowało zasady, uznając linki nofollow jako elementy sygnałów dla Google bota, które mogą wpływać na ranking wyszukiwarki. Linki nofollow zalecało stosować w treściach generowanych przez użytkowników w takich miejscach jak: komentarze, artykuły gościnne, linki sponsorowane. Wraz z rozwojem rynku internetowego Google wprowadziło kolejne znaczniki określające typ linków - np. sponsorowany lub wytworzony przez użytkowników (ang. user generated).

Przeciwieństwem linka nofollow jest link dofollow.
Noindex
Meta tag, który określa czy dana podstrona ma być indeksowana przez roboty Google. Jego działanie nie blokuje “wejścia” bota na naszą stronę, ale jedynie zakazuje mu umieszczenia witryny w indeksie Google.
Not provided
Z pojęciem not provided możesz spotkać się przede wszystkim w Google Analytics i oznacza ono brak widoczności słów kluczowych, z jakich użytkownicy wchodzą na naszą witrynę z wyników wyszukiwarki Google. Ograniczenie to zostało wprowadzone ze względu na prywatność użytkowników. Słowa kluczowe, z jakich odwiedzają nas użytkownicy, możesz sprawdzić bezpłatnie w Google Search Console.
Notyfikacje web push
Powszechnie nazywane powiadomieniami push, które są wysyłane do użytkowników, którzy wyrażą na nie zgodę. Często spotykanym mechanizmem zapisu do notyfikacji push są wyskakujące okienka z pytaniem, czy chcemy umożliwić witrynie wysyłanie powiadomień. Komunikaty te mogą być wyświetlane w formie powiadomienia systemowego na komputerze lub urządzeniu mobilnym.