Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 16 names in this directory beginning with the letter F.
F
Farma linków
Farmą linków nazywamy stronę lub grupę stron, które powstały tylko po to, aby linkować masowo do innych witryn. Zazwyczaj nie niesie wartości merytorycznej i służy jedynie manipulowaniu algorytmem Google i pozycjonowaniu linkowanych witryn.
Favicon
Favicon to ikona wyświetlana na karcie przeglądarki, listach ulubionych stron oraz historii wyszukiwania. Definiuje ją twórca strony. Ikona wyświetlana jest w rozmiarze 16 na 16 pikseli.
Featured snippets
Featured snippet to element informacyjny wyświetlany bezpośrednio w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki temu użytkownik nie musi przechodzić na inne strony, tylko uzyskuje od razu gotową odpowiedź. Przykładem takiego zapytania jest np. “godzina”. Wynikiem jest od razu konkretna godzina w lokalizacji z której zadajemy pytanie.
Featured snipped nabrał znaczenia w pozycjonowaniu, gdyż Google coraz częściej wyświetla część zawartości strony bezpośrednio w wynikach tworząc tzw. pozycje zero. Zaniża to ilość przejść do naszej witryny, gdyż najważniejsze informacje wyświetlają się już w wynikach.
Feed produktowy
Feedem produktowym nazywamy specjalnie przygotowany plik, najczęściej w formacie XML, który zawiera informacje o produktach z naszego sklepu internetowego. Jest to standaryzowana forma przekazywania informacji o naszej ofercie innym usługom, takim jak porównywarki cen lub reklamy Google Ads i Facebook Ads. Plik ten można obrazowo porównać do tabelki zawierającej nazwę produktu, identyfikator (np. ean), opis, cenę, dostępność, link do zdjęcia. Dzięki przyjęciu takiego standardu np. Ceneo jest w stanie porównywać produkty posiadające ten sam identyfikator, nawet w przypadku innych nazw tego samego towaru.
Filtr algorytmiczny
Typ filtra Google, który zostanie nałożony automatycznie, gdy algorytmy Google wykryją nieprawidłowości w naszej witrynie i łamanie Wytycznych dla Webmasterów Google. Powoduje najczęściej obniżenie naszej witryny w wynikach wyszukiwania na wszystkie słowa kluczowe, w tym zapytania markowe.
Filtr Google
Filtrem w Google nazywamy działanie algorytmu, które wyklucza naszą witrynę z wyników wyszukiwania na dane frazy kluczowe lub przesuwa nas masowo na dalsze pozycje (np. poniżej 50 pozycji). Filtr w Google może być nałożony na konkretne słowa kluczowe lub na całą witrynę. Filtr taki jest karą za stosowanie praktyk niedozwolonych. Jest on najczęściej czasowy i przysługuje od niego odwołanie, gdy przestaniemy łamać wytyczne Google.
Filtr ręczny
Typ filtra Google, który nakładany jest przez pracowników Google z Search Quality Team, który odpowiada za jakość wyników wyszukiwania. O nałożeniu takiego filtra otrzymamy informację w Search Console jako “działania ręczne”. Możemy się od tej decyzji odwołać, gdy usuniemy wskazane naruszenia.
Footer
Footer to z angielskiego Stopka. Jest to nazwa dolnej części witryny (stopki) w której najczęściej znajduje się informacja o firmie wraz z linkiem do autora strony.
Formatowanie tekstu
Formatowaniem tekstu nazywamy jego uporządkowanie oraz modyfikacje wizualne polegające na podziale na akapity, punktatory, justowaniu, pogrubieniu itd. W optymalizacji witryny formatowanie tekstu ma duże znaczenie, gdyż jest elementem optymalizacji treści pod kątem wymogów algorytmów. Pogrubienie odpowiednich fraz kluczowych podkreśla ich znaczenie w treści.
Framework
Framework jest zestawem gotowych funkcji i elementów systemu informatycznego w danym języku programowania. Upraszcza i przyspiesza budowanie nowych rozwiązań, gdyż nie trzeba pisać wszystkiego od początku. Framework zawiera podstawowe mechanizmy, takie jak: połączenie z bazą danych, szyfrowanie, mechanizmy logowania itd.
Fraza kluczowa (Keyword)
Fraza kluczowa nazywana inaczej słowem kluczowym, oznacza jeden bądź więcej wyrazów, na które chcemy ukierunkować nasze działania reklamowe. Przykładowe użycie tego sformułowania:
  • pozycjonowanie na frazy kluczowe,
  • nasycenie tekstu frazami kluczowymi,
  • użycie frazy kluczowej w nagłówku,
  • wyświetlanie reklamy na konkretne frazy kluczowe.
Frazy pomocnicze
Frazami pomocniczymi nazywamy frazy kluczowe, które są uzupełnieniem naszych głównych fraz. Dla przykładu fraza główna to “telewizor”, a pomocnicza to cechy takie jak: “tani” “nowoczesny” “wysokiej jakości” itd.
Frazy sprzedażowe
Frazami sprzedażowymi nazywamy takie słowa kluczowe, które są używane przez wyszukujących z intencją zakupu. Dla zobrazowania: “z czego robi się wędki?” nie jest frazą sprzedażową, ale już “tanie wędki kraków” tak. Identyfikowanie tego typu fraz w naszej niszy produktowej pozwala na lepszą optymalizację treści na naszej witrynie.
Front-end
Front-endem nazywamy widoczną część strony internetowej, zaprogramowaną przez deweloperów. Wyświetla informacje przekazywane z back-endu. Potocznie frontendem nazywa się szatę graficzną witryny i skrypty odpowiedzialne za jej wyświetlanie.
FSB (Fresh Site Bonus)
Fresh Site Bonus jest elementem sporu w branży SEO, gdyż nie każdy w niego wierzy, a ciężko go jednoznacznie zbadać. Jest to tymczasowe podniesienie pozycji nowej witryny w wynikach wyszukiwania. Niektórzy twierdzą, że FSB trwa kilka tygodni lub miesięcy. W aktualnych warunkach (2022 r.) istnieje problem z indeksacją nowych witryn, więc tego typu bonus na start raczej nie występuje.
FTP (File Transfer Protocol)
FTP jest protokołem przekazywania i pobierania plików z serwera. Najczęściej używany w kontekście serwera FTP, czyli miejsca w którym mamy dostęp do plików naszej witryny i możemy je edytować. Kiedyś wykorzystywany również do dzielenia się plikami między różnymi użytkownikami, ale w dobie Dropboxa i innych rozwiązań chmurowych jego popularność w tym zakresie zmalała. Kiedy rozpoczynasz pracę nad modyfikacjami witryny lub jej zmianą, to firma programistyczna poprosi Cię o dostęp do serwera FTP, który składa się z adresu serwera oraz loginu i hasła. Dane do serwera FTP trzymaj w bezpiecznym miejscu (najlepiej używaj managera haseł), gdyż ich upublicznienie może spowodować włamanie na serwer i uszkodzenie lub skasowanie Twojej witryny.