Słownik SEO i e‑marketingu dla laików

Słownik ten jest przeznaczony dla laików, a nie specjalistów w branży e-commerce. Naszym celem jest tłumaczenie trudnych rzeczy w przystępny sposób. Stosujemy wiele uproszczeń i analogii, aby łatwiej przedstawić te zagadnienia osobom początkującym w branży e-commerce. Poszczególne tematy można rozwijać do bardzo rozbudowanych opracowań, ale naszym celem jest umożliwienie pierwszego kroku i podstawowe wyjaśnienie zagadnienia.

Przygotowując ten słownik seo wykorzystujemy swoje ponad 15 letnie doświadczenie w branży e-commerce oraz setki przeprowadzonych szkoleń oraz tysiące godzin doradztwa. Jeśli potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu Twojej firmy do świata e-commerce, zapraszamy do kontaktu.

Słownik SEO

All | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z
There are currently 19 names in this directory beginning with the letter T.
T
Tag Title
Tag title to znacznik tytułu. Sprawdź definicję: page title
Target
Target ma dwa główne znaczenia w e-marketingu. Pierwsze to określenie celu działań marketingowych takich jak np. wartość sprzedaży lub ilość odsłon witryny. Drugim znaczeniem, które jest ściśle techniczne, jest atrybut linku określający, czy po kliknięciu w ten link ma otworzyć się nowe okno, czy witryna ma zostać załadowana w tym samym oknie.
Targetowanie
Targetowanie w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza dosłownie: kierowanie. W e-marketingu spotykamy to sformułowanie w kontekście definiowania sposobu określania grupy docelowej reklam lub innych działań marketingowych. Spotkasz je w określeniach: jak targetujemy reklamy? Kto jest naszym targetem? Ten użytkownik nie jest w naszym targecie itd.
TB (Targetowanie Behawioralne)
Rodzaj targetowania, które opiera się na analizie zachowań użytkowników w sieci lub na naszej witrynie. Wykorzystywane są w tym przypadku algorytmy samouczące się, które tworzą persony i do nich kwalifikują użytkowników.
TD (Targetowanie Demograficzne)
Rodzaj targetowania, które skupia się na danych dotyczących demografii takich jak np.: wiek, płeć, dochód gospodarstwa domowego, status rodzicielski itd. Jest wykorzystywany bardzo często w kampaniach Google Ads.
Techniczne SEO
Technicznym SEO nazywamy zbiór czynności wykonywanych w celu poprawy indeksacji witryny oraz lepszego jej dostosowania do wymogów algorytmów Google pod kątem technicznym. Składa się na to m.in. poprawa wydajności witryny, architektury informacji, odpowiednia kompresja zdjęć i ich oznaczenia.
Testy A/B
Testy A/B polegają na testowaniu dwóch wersji (A i B) witryny lub jej drobnego elementu, w celu oceny, która wersja daje lepsze założone efekty (np. konwersję). Testy te wykonuje się automatycznie do oceny nowych pomysłów rozwiązań lub po prostu wersji banerów reklamowych. Zautomatyzowane systemy do testowania A/B na żywo prezentują użytkownikom dwie różne wersje np. koloru przycisku i po uzyskaniu wyników decydują jaki wyświetlać na stałe. Jest to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów testowania nowych wersji formularzy lub dowolnych innych zmian w serwisach internetowych. Wykorzystywany jest również do np. testowania różnych nagłówków artykułów w serwisach newsowych jak wp.pl, w celu oceny, który bardziej skłania do kliknięcia. Innym przykładem jest Netflix, który wyświetla różne wersje miniaturki filmu w celu oceny, która z nich zwiększy zainteresowanie danym tytułem.
The Open Graph protocol
Tagi Open Graph, potocznie nazywane tagami OG, są znacznikami HTML, definiującymi informacje o danej podstronie, które są wykorzystywane przez np. serwisy społecznościowe i komunikatory do stworzenia “podglądu” linku podczas jego udostępniania. Tak jak Google wykorzystuje tagi description (opis) oraz title (tytuł), tak ich odpowiednikami są og:description i og:title. Ich optymalizacja ma znaczenie, jeśli chcemy poprawnie wyświetlać miniaturki naszych linków w trakcie ich udostępniania w social media.
Thin Content
Jeśli dana podstrona w naszym serwisie zawiera bardzo mało treści lub jest zduplikowana, to zalicza się do kategorii Thin Content, czyli zgodnie z definicją Google nie niesie ona wartości dla użytkownika. Z punktu widzenia optymalizacji witryny pod kątem algorytmów Google, należy minimalizować ilość tego typu podstron oraz wykluczać je z indeksu. Ma to na celu maksymalizację wartościowych treści (podstron) w stosunku do ogólnej ilości zaindeksowanych podstron w naszym serwisie. Według informacji opublikowanych przez Google w kwietniu 2022 roku Thin Content odnosi się bardziej do całej witryny jeśli jest ona uboga w wartość merytoryczną (liczoną także ilością tekstu).
Tiny Text
Niezalecana praktyka nadmiernej optymalizacji treści na stronie, która polega na tym, że tekst jest publikowany bardzo małą czcionką. Celem jest zwiększenie nasycenia tekstem i frazami kluczowymi, bez przytłaczania użytkownika, ale zarazem dostępnością dla robotów Google. Praktyka coraz rzadziej spotykana, bo bardzo łatwa do wychwycenia przez algorytmy Google, które zwracają uwagę na wielkość (style) treści, co ma wskazywać na ich istotność na podstronie.
TK (Targetowanie Kontekstowe)
Rodzaj targetowania, które opiera się na dobieraniu reklam do kontekstu treści, wokół której się pojawiają. Dzięki temu są lepiej dopasowane tematycznie i mogą zwiększyć potencjalną interakcję z nimi.
TLS (Transport Layer Security)
TLS to część protokołu HTTPS. Odpowiada za szyfrowanie danych wysyłanych między serwerem witryny internetowej a przeglądarką internetową odwiedzającego. Z nazwą tą możesz się spotkać podczas otrzymywania ostrzeżeń od różnych systemów (np. płatności online), że przestają obsługiwać stare wersje TLS w celu lepszego zabezpieczenia komunikacji.
Tradedoubler
Serwis sieci afiliacyjnej, która pośredniczy między np. sklepami internetowymi a serwisami, które chciałyby zarabiać na polecaniu ich produktów. Jako reklamodawca (np. sklep www), podpisując umowę z Tradedoubler, trafiasz do obszernego katalogu, z którego właściciele blogów i serwisów www dobierają reklamy umieszczane na ich witrynach. Działa to w pełni automatycznie i nie wymaga dodatkowych kontaktów między partnerami.
Traffic
Z angielskiego Traffic oznacza ruch. W kontekście e-marketingu mówimy tutaj o ruchu na stronie, czyli o ilości odwiedzających użytkowników.
Traffic Potential
Sformułowaniem Traffic Potential określamy potencjalny ruch na witrynie (traffic) jaki możesz osiągnąć zdobywając daną pozycję na konkretne słowo kluczowe. Wyliczany jest na podstawie danych o ilości wyszukiwań tego słowa, jego kategorii oraz statystycznym rozkładzie kliknięć w dane pozycje wyników wyszukiwania (SERP).
Trust Flow
Wskaźnik adresu url określany w skali od 1 do 100 przez aplikację Majestic. Celem jego istnienia jest szybka ocena jakości adresu poprzez ilość i jakość (wiarygodność) linków przychodzących do niego. Im więcej linków przychodzących z domen o ugruntowanej renomie i historii, tym wskaźnik Trust Flow wyższy.
TrustRank
Parametr stworzony przez firmę Yahoo, który ma oceniać stopień zaufania do witryny internetowej. Im więcej linków prowadzi do naszej witryny z miejsc godnych zaufania (popularnych o ugruntowanej reputacji) tym TrustRank wyższy.
TTFB (Time To First Byte)
TTFB jest terminem spotykanym w kontekście optymalizacji prędkości wczytywania strony internetowej. Określa czas potrzebny do tego, aby użytkownik od momentu wysłania zapytania do serwera www otrzymał pierwsze dane (pierwszy bajt). Jest to jeden z podstawowych czynników do weryfikowania wydajności witryn internetowych i badany jest w kontekście technicznego seo.
Twin Website
Twin Website to w dosłownym tłumaczeniu bliźniacza strona. Tworzenie witryn o identycznej lub bardzo zbliżonej zawartości, ale na przykład z różną szatą graficzną lub naciskiem na inne elementy (strategia marketingowa) może wpływać negatywnie na ich widoczność w Google. Sprawdź również definicję: duplicate content).