Brief dla copywritera – jak przygotować zlecenie pisania treści?

Blog

Rozpoczęcie działalności w sieci, nowa strona internetowa, blog, sklep to tylko wybrane dziedziny, które być może będą wymagały współpracy z copywriterem. To zawód coraz bardziej rozpoznawalny w Polsce. Wiele osób decyduje się na korzystanie z usług agencji, inni wolą freelancera. Jedno i drugie rozwiązanie jest dobre, o ile zadbamy o odpowiednią komunikację. Jej podstawą zawsze jest brief dla copywritera. To w nim określamy wzajemne potrzeby i oczekiwania, i w ten sposób minimalizujemy ryzyko nieporozumień.

Spis treści:

  1. Brief dla copywritera
  2. Jak wygląda brief copywritera?
  3. Czym jest brief dla copywritera?
  4. Jak stworzyć brief copywritera?
  5. Dlaczego warto mieć brief dla copywritera?
  6. FAQ – najczęściej zadawane pytania
    • Co musi zawierać brief copywritera?
    • Czy sprawdzać, co napisał copywriter?
    • Czy copywriter zawsze pisze teksty dobre do pozycjonowania?
    • Co to jest wersja ostateczna tekstu?
    • Jak długo powstaje tekst pisany przez copywritera?
    • Gdzie znaleźć copywritera?
    • Co to jest SEO copywriting?
    • Jakie cechy ma dobry tekst reklamowy?
    • Co zrobić, gdy teksty od copywritera nas nie satysfakcjonują?
    • Ile kosztują teksty pisane przez copywritera?

Brief dla copywritera

Brief copywritera ustala przejrzyste zasady współpracy. Poza tym należy ustalić możliwość poprawek, termin realizacji oraz czas na akceptację testu oraz oczywiście sposób rozliczenia. Kluczowy jednak jest brief i nie wolno z niego rezygnować, nawet jeśli z naszej perspektywy ważniejsze staje się, ile będzie kosztować to zlecenie. Zarówno dla copywritera, jak i dla zleceniodawcy to tak zwana mapa drogowa, która staje się podstawą do tworzenia treści. W praktyce brief copywritera to inaczej zapytanie ofertowe, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat konkretnej kampanii reklamowej, produktów, tekstów. Ich uszczegółowienie pozwala uzyskać informacje na temat odbiorców, analizy rynku, budżetu czy też samych pomysłów. Brief to bardzo konkretnie sformułowane oczekiwania wobec copywritera. Im będą czytelniejsze, tym mniej się trzeba będzie domyślać.

Brief dla copyritera

Jak wygląda brief copywritera?

Najczęściej brief ma postać kilku, kilkunastu pytań, które pozwalają ustalić grupę docelową, cele, określić konkurencję i poznać wiele innych aspektów działalności firmy, które są kluczowe. Niektórzy copywriterzy dysponują gotowymi szablonami, inni rozmawiają z klientem telefonicznie lub osobiście, ale takie dookreślenie zlecenia jest zawsze konieczne, aby powstały teksty dopasowane do potrzeb i oczekiwań danego klienta.

Czym jest brief dla copywritera?

Coraz częściej firmy przygotowują pakiet dla copywritera, w którym znaleźć można informacje na temat rodzaju tekstu, opis specyfiki działalności firmy oraz określenie grupy docelowej. Wskazuje się również, jaki cel chce się uzyskać. Może to być na przykład zapytanie o wycenę, interakcja w mediach społecznościowych, zakup produktu i wiele innych. Formy briefu mogą być bardzo różne i wiele zależy od tego, jak jest nam wygodnie. Wielu copywriterów oraz firm korzysta z listy pytań, inni wybierają dość precyzyjne opisy. W każdym wariancie warto pamiętać o tym, że dodatkowe pytania, doprecyzowanie różnych kwestii czy też uwagi zawsze działają na naszą korzyść.

Czym jest Brief dla copyritera?

Przede wszystkim brief musi zawierać:

Informacje o firmie – (nazwę, link do strony www, opis (czym się zajmuje), określenie mocnych strony przedsiębiorstwa i produktów (czym różnią się od konkurencji), doprecyzowanie grupy docelowej oraz wskazanie konkurencji (linki).

Informacje o tekście – warto wstępnie określić ilość znaków ze spacją (zzs), rodzaj tekstów – tu mogą być opisy kategorii, produktów, teksty na ulotkę, do newslettera, na blog, a także ich specjalizację. Dobrym pomysłem jest wypunktowanie fraz kluczowych, wybranie rodzaju zwrotów do odbiorców oraz stylu, w jakim będą utrzymane teksty.

Warto również określić myśl przewodnią, a także cel, jaki teksty mają mieć. Mogą na przykład mieć charakter sprzedażowy, promujący markę czy usługę lub informujący. Sprawdza się również zachęcenie klienta do przysłania wzorcowego tekstu.

Dodatkowe uwagi – tu pojawiają się na przykład szczegółowe informacje o produktach i usługach oraz wskazanie materiałów źródłowych. Warto, by klient miał wpływ także na tytuły artykułów. Na przykład mogą to być najczęściej zadawane pytania przez odbiorców lub też często wyszukiwane na stronie informacje.

Brief dla copyritera - jak napisać?

Jak stworzyć brief copywritera?

Dobry brief dla copywritera wymaga pracy, ale ta inwestycja się opłaci, ponieważ pozwala dostarczać twórcom treści jasne wytyczne, a tym samym daje im możliwość przygotowania tekstów, które spełnią oczekiwania zleceniodawcy i będą nie tylko dobre, ale przede wszystkim skuteczne. To także gwarancja, że nasza strona nie będzie łudząco podobna do konkurencyjnej.

Brief dla copywritera ma jeszcze jedno ważna zadanie. Pozwala porównać i przeanalizować oferty. Poza tym im bardziej precyzyjny będzie zakres pracy, tym też wycena będzie pewniejsza. A to pozwala znaleźć najbardziej wiarygodną i rzetelną propozycję, co jest w jakiś sposób obietnicą dobrej i owocnej współpracy. Dobry brief dla copywritera pozwala mu kreatywnie pracować, a z drugiej strony daje bardzo solidne fundamenty i minimalizuje ryzyko nieporozumień.

Dlaczego warto mieć brief dla copywritera?

Wydaje się więc, że najważniejszym elementem współpracy z copywriterem jest rozmowa osobista, przez telefon, mail czy też z wykorzystaniem formularza. Poza ustaleniem warunków i wymagań kontakt pozwala także rozwiać wątpliwości, zadawać pytania, poczuć klimat, jaki w danej firmie panuje, a także określać oczekiwania. Dzięki temu szansa na stworzenie satysfakcjonujących treści jest dużo większa.

Dobry brief dla copywritera musi wychodzić poza schemat. Musi zmuszać do zastanowienia się nad odpowiedzią, a także daje szansę na zweryfikowanie swoich wymagań. Im jaśniej je określimy, tym współpraca będzie lepsza. Oczywiście przygotowanie formularza, pytań, rozmowy musi być rzetelne, tak jak i odpowiedzi.

Zalecenia dla copyritera

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  • Co musi zawierać brief copywritera?

    Brief to szereg informacji na temat tego, czym zajmuje się Twoja firma, jakie towary lub usługi proponuje oraz kto jest grupą docelową – wszak to do niej są adresowane teksty na stronie. Poza tym warto ustalić styl komunikacji oraz to, czym się wyróżniasz na tle konkurencji. Dobrze przygotowany brief pomaga zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze, a copywriterowi umożliwia wywiązanie się z zadania. Same wytyczne powinny być elastyczne i ewoluować wraz z pracą nad stroną. Na nią wpływ będą mieć i statystyki, i Twoje refleksje, i uwagi samego copywritera.

  • Czy sprawdzać, co napisał copywriter?

    W tekstach copywritera nie powinno być literówek, błędów gramatycznych, ortograficznych czy interpunkcyjnych. Jeśli je zauważysz, zwróć uwagę. Natomiast wiele aspektów merytorycznych może być sprecyzowanych dopiero w momencie, gdy treści powstaną. W toku pracy można wprowadzać zmiany, ale krytyka powinna być zawsze konstruktywna i dotyczyć wartości testu. Kolejne propozycje powinny zbliżać was do ideału.

    Brief dla copyritera

  • Czy copywriter zawsze pisze teksty dobre do pozycjonowania?

    Dobry copywriter powinien posiadać wiedzę na temat SEO i musi znać narzędzia, które pomagają w tym, by efektywnie i naturalnie pozycjonować stronę. Warto oczywiście już na początku ustalić frazy kluczowe i ich rozmieszczenie w treści, bowiem przełoży się to na widoczność witryny.

  • Co to jest wersja ostateczna tekstu?

    To, ile wersji tekstu dostarcza copywriter i ile poprawek jest wliczonych w cenę usługi, zależy od Waszej umowy. Z pewnością ostateczna treść musi cię zadowalać i zanim zaakceptujesz projekt oraz dostaniesz fakturę za napisanie tekstu, dokładnie przemyśl, czy o to Ci chodziło. Późniejsze uwagi i prośba o poprawę będą nowym zadaniem.

  • Jak długo powstaje tekst pisany przez copywritera?

    Warto dyspozycyjność copywritera określić już na początku współpracy. To, ile czasu zajmuje napisanie dobrego artykułu jest zależne od wielu czynników – i samej fachowości oraz długości tekstu, ilości poprawek, a także od tego, jak dużo zleceń ma nasz specjalista od pisania.

    Czas realizacji zleceń przez copywritera

  • Gdzie znaleźć copywritera?

    Najlepiej korzystać z tak zwanej poczty pantoflowej i bazować na rekomendacjach zadowolonych klientów. Poza tym warto przejrzeć internet – nie tylko giełdy freelancerów, ale także ich strony. To najlepsza wizytówka specjalisty od słów. Najważniejsze, by copywriter był po prostu skuteczny.

  • Co to jest SEO copywriting?

    Popularne SEO może dla wielu osób być bardzo niezrozumiałe. Sama optymalizacja tekstu pod kątem wybranych słów kluczowych (ang. Search Engine Optimization Copywriting) przede wszystkim ma na celu zapewnienie stronie wysokiego miejsca w wynikach wyszukiwania. Tekst pisany przez copywritera musi być więc dobry z punktu widzenia użytkowników oraz tak zwanych algorytmów wyszukiwarki.

    Praca copywrtiera

  • Jakie cechy ma dobry tekst reklamowy?

    Zadaniem copywritera jest napisanie takiego tekstu, który przyciągnie uwagę potencjalnego klienta, wpłynie na jego decyzje zakupowe i w jakiś sposób będzie zaspokajał jego potrzeby – lub określał problemy i wskazywał sposób ich rozwiązania. A nim mogą być nasze produkty lub usługi. Warto pamiętać, że tekst na stronie ma zawsze swoją funkcję, a nie tylko wypełnia miejsce. I dlatego copywriterzy często odwołują się do emocji, potrzeb oraz stylu życia.

  • Co zrobić, gdy teksty od copywritera nas nie satysfakcjonują?

    Tak się może zdarzyć, szczególnie gdy nie doprecyzujemy oczekiwań. Zawsze warto umówić się na możliwość poprawek w cenie zlecenia. Mogą one dotyczyć na przykład samego stylu, użycia branżowego słownictwa czy też rozbudowania treści. Przy uwagach przesyłanych copywriterowi trzeba być precyzyjnym. Hasło: „to jest źle, proszę napisać raz jeszcze” z pewnością nie załatwi problemu.

    wycena tekstów copywritera

  • Ile kosztują teksty pisane przez copywritera?

    To najtrudniejszy temat, który wywołuje długie dyskusje zarówno wśród copywriterów, jak i zleceniodawców. Wiele w tej materii zależy od doświadczenia i marki osoby tworzącej teksty oraz specyfiki samych treści. Niektóre z nich będą dość proste i wymagają niewiele czasu, a inne obarczone są bardzo szerokim researchem i są związane z fachową wiedzą. Cena tekstu w jakiś sposób będzie więc odzwierciedlać włożony czas, wysiłek oraz doświadczenie. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że teksty mają za zadanie również pozycjonować stronę w wyszukiwarce.

Seweryn Kreja rewizja elblągO autorze

Seweryn Kreja
SEO Manager

Specjalizuję się w optymalizacji serwisów pod kątem wymogów Google. Testuję i wdrażam narzędzia pomagające serwisom naszych klientów osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: