Co nowego przynosi raport E-commerce 2022?

Blog

Kolejny opublikowany raport bada oczywiście zmianę zwyczajów zakupowych oraz czynniki, jakie wpływają na popularność sklepów internetowych oraz różnych branż z sektorem e-commerce są związane. Nie da się oczywiście w tych analizach odejść od pandemii oraz obecnej inflacji. Poza tym autorzy raportu wskazują na to, jakie elementy rynku rozwijają się dynamicznie, czego klienci szukają, co ich zniechęca do kupowania w sieci, a także jakie mogą być prognozy dla e-commerce.

Stabilny trend

Jednym z najważniejszych aspektów wskazywanych w Raporcie jest to, że na stałym poziomie utrzymuje się ilość osób deklarujących zakupy online. Obecnie to 77%. Warto przy tym zaznaczyć, że w dalszym ciągu większość z nich wybiera strony polskie, a na zagraniczne zagląda zaledwie 32% respondentów.

ZACHOWANIA ZAKUPOWE W INTERNECIE

Raport po raz dziesiąty

Raport „E-commerce w Polsce 2022” ukazał się po raz dziesiąty i jest bardzo ważną analizą rynku zakupów online. Merytorycznie wydanie wspierają Gemius, Polskie Badania Internetu oraz IAB Polska. Wyniki raportu zostały wzbogacone o dane z badania Megapanel oraz ekspercką wiedzę specjalistów działających w ramach Grupy Roboczej E-commerce IAB Polska.

kupujący w internecie

Popularne zakupy w sieci

Z roku na rok widać, że Polacy lubią robić zakupy w sieci i dość dobrze reagują na oferowane przez branże nowe rozwiązania. Znacząco ułatwiają one zarówno sam proces nabywania towarów, jak i dostawy czy płatności. Z drugiej strony nie da się ukryć, że na rozwój sektora bardzo pozytywnie wpłynęła pandemia – wprowadzane lockdowny, ograniczenie aktywności i kontaktów z ludźmi, troska o zdrowie swoje i bliskich. Ci, którzy już wcześniej kupowali różne artykuły przez internet, jeszcze bardziej przekonali się do tej formy. Ci, którzy dopiero zaczęli funkcjonowanie online, szybko docenili, że takie sprawunki są wygodne, nieskomplikowane i przede wszystkim bezpieczne.

WPŁYW PANDEMII COVID-19 NA PREFERENCJE ZAKUPOWE W INTERNECIE.

Co motywuje do robienia zakupów online?

Respondenci wskazują na szereg czynników, które motywują do tego, by, zamiast iść do sklepu stacjonarnego, siadają przed ekranem komputera czy smartfona i wypełniają wirtualny koszyk. Najważniejszymi wymienionymi aspektami jest to, że sklepy online są dostępne przez całą dobę i każdego dnia, a także nie ma konieczności, by do nich jechać. Dodatkowo w tym roku doszła również motywacja finansowa. Badani wskazują, że niższe ceny przekonują ich do robienia zakupów w sieci. Ten czynnik jest szczególnie istotny w obecnej sytuacji inflacyjnej.

CZYNNIKI MOTYWUJĄCE DO ROBIENIA ZAKUPÓW ONLINE

Jak inflacja wpływa na e-zakupy?

To właśnie inflacja i jej wpływ na zachowania konsumenckie były czynnikami, które bardzo interesowały autorów raportu. Warto zauważyć, że aż 58% badanych podkreśla, że ich zakupy nie uległy zmianie. Natomiast 28% zadeklarowało, że kupuje mniej. Pozostałe 14% zaznaczyło, że robi większe zakupy. W szczegółowej analizie widać, że to kobiety zadeklarowały zmniejszenie wydatków. Ten trend dotyczy też osób w przedziale wiekowym 24-34 lat. Poza tym większość badanych osób planuje także ograniczyć w przyszłości zakupy w sklepach internetowych.

WPŁYW INFLACJI NA ZACHOWANIA ZAKUPOWE

Czy ekologia ma wpływ na zakupy?

Autorzy raportu skoncentrowali się również na kwestiach ekologii. Dotyczą one zarówno wpływu na wybory klientów, jak i sposobu dostawy oraz zwrotu. Klienci zwracają także uwagę na wybrane środki transportu i rodzaj opakowania. Badania pokazały, że także w tym wypadku to kobiety przejawiają zdecydowanie większą świadomość i są gotowe oceniać przy zakupach ich wpływ na środowisko naturalne.

NAJWAŻNIEJSZE OBSZARY ZWIĄZANE Z EKOLOGICZNYMI FORMAMI DOSTAWY LUB ZWROTU TOWARU

Smartfon na pierwszym miejscu

Kolejnym z badanych aspektów był nośnik. Po raz pierwszy w raporcie możemy przeczytać, że większość zakupów internetowych jest robiona za pośrednictwem smartfona. Co istotne, przewaga urządzeń mobilnych nad na przykład laptopami jeszcze rok temu była widoczna wśród młodych klientów, a obecnie staje się trendem obejmującym ogół badanych.

URZĄDZENIA WYKORZYSTYWANE DO E-ZAKUPÓW

Jak e-commerce zmienia internet i nawyki?

Nie da się ukryć, że popularność sektora e-commerce sprawia, że stał się on najważniejszą kategorią w internecie. Przeprowadzone badania przez różne instytuty zostały zebrane w tym oto raporcie i wiarygodnie obrazują to, co w sieci się dzieje. A to przekładać też na inne gałęzie gospodarki i wprowadzane przez nie rozwiązania. Widać wyraźnie, że tylko w jednym miesiącu tego roku aż 92% polskich internautów odwiedziło przynajmniej jedną witrynę lub uruchomiło aplikację z kategorii „Zakupy online”. Największą popularnością poza sklepami marketplace cieszyły się sklepy odzieżowe.

CZAS SPĘDZONY NA WITRYNACH I APLIKACJACH ZAKUPOWYCH

Kampanie, blogi, socialmedia

Nie da się rozpatrywać rynku e-commerce w oderwaniu od reklamy czy mediów społecznościowych. W raporcie nie brakuje więc danych, które wskazują, jak mocno na zakupy online wpływają blogi, influencerzy, posty sponsorowane oraz opinie. Dlatego właśnie aż 51% pytanych osób podkreśla, że są w stanie zdecydować się na zakupu danego produktu pod wpływem treści, jakie są publikowane w internecie. To niezwykle ważna informacja dla planujących kampanie w sieci. Reklama ma bowiem zachęcić do zakupu, a nie odwrotnie.

STOSUNEK DO REKLAMY W INTERNECIE

Po co powstaje raport?

To już dziesiąta edycja raportu „E-commerce w Polsce 2022”. Z roku na rok widać, jak bardzo się zmienia sytuacja na rynku online i jak ewoluują sami klienci i ich oczekiwania. W efekcie same badania stają się taką soczewką, w której można sprawdzić nie tylko, co się dzieje aktualnie, ale również, jakie są prognozy, a tym samym, co zrobić, by na rynku zaistnieć jeszcze lepiej i sprzedawać jeszcze więcej. Cele badania są jasno określone. Sprawdzane są zachowania zakupowe e-konsumentów, rozpoznawalność marek, czynniki, które zachęcają internautów do zakupów w sieci, ale też napotykane przez użytkowników problemy. W ankiecie online wzięła udział reprezentatywna próba 1559 internautów, którzy ukończyli 15 lat. Dane zbierano w czerwcu 2022 roku.

KORZYSTANIE Z WITRYN I APLIKACJI Z KATEGORII „ZAKUPY ONLINE”

Zachowania konsumencie w Raporcie

Jak zawsze raport skupił się na kupujących oraz ich zachowaniach. Nie da się ukryć, że wpływa na nie szereg czynników, a po wielkim epidemicznym boomie widać wyraźnie, że rynek się ustabilizował i prawdopodobnie na tym poziomie pozostanie. Dla całej branży e-commerce to z jednej strony szansa, a z drugiej wyzwanie. Statystycznie e-konsumentami są wszystkie grupy internautów, choć oczywiście widać, że w tej grupie przeważają mieszkańcy dużych miast, osoby z wyższym wykształceniem oraz ci, którzy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Warto też dodać, że wszyscy po prostu lubią zakupy przez internet. Ten pozytywny wizerunek e-commerce, co istotne, dotyczy też tych, którzy nie kupują online.

internauci na zakupach

Jakie zakupy robimy online?

Za największą zaletę uznać można większe możliwości wyboru niż w stacjonarnych punktach. Poza wspomnianą już odzieżą oraz związanymi z nią dodatkami internauci online chętnie kupują również obuwie, kosmetyki i perfumy, książki, płyty, filmy, produkty farmaceutyczne, sprzęt RTV/AGD, a także odzież sportową. Warto również zwrócić uwagę, że ten raport nie wskazuje bardzo istotnych różnic, które wynikają z płci, wieku czy statusu ekonomicznego badanych. Można dopatrzyć się niuansów. Panowie częściej kupują online sprzęt RTV/AGD, telefony, smartfony i akcesoria, samochody oraz części samochodowe, sprzęt i oprogramowanie komputerowe, gry, a także artykuły dla kolekcjonerów niż panie. Na tle grup wiekowych wyróżniają się respondenci mieszczący się w przedziale 25-49. Oni częściej niż pozostałe grupy kupują produkty z większości kategorii. Młodzi (do 24 roku życia) przez internet zamawiają bilety do kina czy teatru, gry komputerowe i biżuterię.

NAJCZĘŚCIEJ KUPOWANE KATEGORIE PRODUKTÓW

Dla całego rynku ważną informacją może być na przykład to, że respondenci wskazują, że online chcieliby kupować podróże, dokonywać rezerwacji, sięgać po meble i elementy wystroju wnętrz, a także materiały budowlane i wykończeniowe oraz sprzęt RTV/AGD.

ŚREDNIE WYDATKI

Moda na paczkomaty

Warto przy analizie raportu zwrócić uwagę na rosnącą popularność paczkomatów. Liderem w tym sektorze jest InPost i aż 81% badanych wskazuje, że z tego rozwiązania korzysta najczęściej. Zdecydowanie mniej osób (40% e-konsumentów) wybiera dostawę kurierem do domu lub do pracy. Jak widać, opcja InPostu motywuje klientów do zrobienia zakupów w danym sklepie internetowym. Na dalszych pozycjach są DPD i DHL. Przy dostawach kurierskich niezwykle istotny jest czas doręczenia przesyłki. Ten aspekt może również wpływać na to, że chętniej kupujący wybiorą paczkomat.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE FORMY DOSTAWY

Klienci oczekują bowiem dostaw od 8:00 do około 20:00, a nawet 22:00. Poza tym kupujący zwracają uwagę na to, czy jest dostępny darmowy zwrot do sklepu stacjonarnego lub też opcja odesłania kurierem (door-to-door). Dobrą motywacją, wskazywaną przez badanych jest bezpłatna dostawa do domu z możliwością wniesienia, błyskawiczne usługi kurierskie (Same Day Delivery), a także doręczenia w weekend. Na tym tle nieco marginalnie traktowane są usługi przyjazne środowisku i szczególnie kobiety na ten aspekt zwracają uwagę. Warto przy tym podkreślić, że za najbardziej ekologiczną formę dostawy zostały uznane paczkomaty. Na dalszych miejscach uplasowały się dostawa do punktu partnerskiego oraz do oddziału sklepu. Mniej osób jako ekologiczną uznało doręczenie kurierem do domu lub pracy.

DODATKOWE FORMY DOSTAWY TOWARU MOTYWUJĄCE DO ZAKUPÓW PRZEZ INTERNET

Jak płacić za zakupy?

Sektor e-commerce jest niezmiennie związany z szybkimi płatnościami. Tu też raport nie wskazuje rewolucji. Najczęściej badani wybierają szybkie przelewy przez serwis płatności. Na drugim miejscu są płatności mobilne takie jak na przykład BLIK. Warto przy tym zauważyć, że to opcja wybierana przede wszystkim przez młodych i im starsi respondenci, tym mniej z metody płatności korzystają.

FORMY PŁATNOŚCI WYKORZYSTYWANE KIEDYKOLWIEK DO ZAKUPÓW PRZEZ INTERNET

Dlaczego kupujemy online?

Internauci wskazują trzy najważniejsze elementy, które wpływają na decyzje zakupowe w sieci. To atrakcyjna cena produktu, niskie koszty dostawy, a także pozytywne wcześniejsze doświadczenia. Dopiero później pojawiają się promocje i oferty specjalne jako czynniki zachęcające do wydania pieniędzy w internecie. Warto zauważyć również to, że kobiety są zdecydowanie częściej motywowane przez dobre zdjęcia oraz dostępność sklepów na urządzeniach mobilnych. Natomiast młodzi w sieci szukają okazji – czyli kodów rabatowych, rozbudowanego asortymentu, spersonalizowanych ofert, ale również bezpiecznych płatności oraz doceniają jakość produktów.

CZYNNIKI MOTYWUJĄCE DO ROBIENIA ZAKUPÓW ONLINE

Opinie o sklepach i produktach

Niezmiennie i dla każdej grupy bardzo ważnym źródłem wiarygodności są opinie o danym sklepie. Szczególnie przy pierwszych zakupach to bardzo ważny aspekt. Raport wskazuje także, że pomimo popularności płatności online w dalszym ciągu badani zwracają uwagę na opcję zapłaty przy odbiorze, a także jasną informację o procesie zwrotu i reklamacji. Tu szczególnie ważny jest adres biura w Polsce.

POTENCJALNE DRIVERY ZAKUPÓW ONLINE

Jakie problemy wskazują kupujący?

Badani wskazują też problemy, z jakimi się spotykają przy zakupach online. To w dalszym ciągu długi czas oczekiwania na dostawę, wysokie koszty usług kurierskich oraz natrętne reklamy.

CZYNNIKI, KTÓRE SKŁONIŁYBY UŻYTKOWNIKÓW i napotkanie problemy

Czym jest efekt ROPO?

Ciekawostką w tym badaniu jest to, że mniej widoczny jest efekt ROPO (research online, purchase offline). Dotyczy to przede wszystkim głównych kategorii takich jak materiały budowlane i wykończeniowe, obuwie, produkty farmaceutyczne, sprzęt RTV/AGD, odzież oraz telefony. Natomiast odwrócony efekt ROPO jest widoczny w segmencie kosmetyków, odzieży, sprzętu RTV/AGD oraz obuwia. To sytuacja, w której klienci e-sklepów poprzedzają swoje zakupy zapoznaniem się z produktami w sklepach stacjonarnych. Co istotne, oba efekty są zauważalne wśród osób, które mają najwyżej dwuletnie doświadczenie w zakupach online.

KATEGORIE PRODUKTÓW PODATNE NA EFEKT ROPO

Czego można się spodziewać w przyszłości?

Raport jest też pewnego rodzaju drogowskazem oraz prognostykiem dla rynku e-commerce na najbliższe lata. Aż 25% badanych deklaruje, że będzie online kupować więcej, ale co dziewiąty respondent planuje ograniczyć wydatki. Poza tym klienci, którzy korzystają z urządzeń mobilnych – a to większość szczególnie młodych e-konsumentów, wskazują, że w dalszym ciągu mają problemy z responsywnością stron. Na smartfonach ciężko jest obsługiwać niektóre funkcje, wypełniać formularze. Starsi użytkownicy natomiast oczekują, że będą mogli powiększyć litery, by dobrze przeczytać tekst. Niezmiennie internauci za podstawową trudność przy zakupach online wskazują potrzebę fizycznego kontaktu z produktem. Następnie wykazują obawę o bezpieczeństwo płatności i gwarancję.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WYBÓR DANEGO SERWISU

Marki w e-sklepach

Wśród najbardziej rozpoznawalnych e-marek badani wskazują niezmiennie Allegro (85% respondentów). Na dalszych miejscach są OLX, Zalando, a po nim – Amazon i Aliexpress. Zauważalna jest także obecność wśród wysokich wskazań serwisu Shopee, który w Polsce pojawił się w sierpniu 2021 roku. Z pewnością jest to wynikiem bardzo ekspansywnej kampanii reklamowej.

znajomość eserwisów

Dla rynku e-commerce bardzo istotną informacją staje się również to, że aż 24% kupujących online deklaruje, że dokonuje zakupów w social mediach. Tu przede wszystkim wymieniany jest Facebook.

ZNAJOMOŚĆ SPONTANICZNA SERWISÓW E-ZAKUPÓW W PODZIALE NA PŁEĆ

Przyszłość branży e-commerce

Można więc zacząć myśleć nad przyszłością branży. Być może rozwiązaniem są innowacyjne metody płatności, kolejny operator, ochrona przed cyberprzestępcami, edukacja konsumentów, rozwój płatności odroczonych. Najbardziej bowiem liczyć się będą bezpieczeństwo, szybkość i elastyczność. Od marketerów będzie się wymagać silniejszej synergii działań, która musi wzmocnić działania promocyjne marek w obszarze e-commercu. Oczywiście reklamy są dla 38% respondentów denerwujące, a aż 31% ankietowanych je ignoruje. Klucz w tym, by budować poczucie wspierania użytkownika na ścieżce zakupowej poprzez wpisanie się w jego preferencje i zachowania. W tym siła content commerce – czyli połączenie wysokiej jakości treści z intuicyjną ścieżką zakupową. Poza tym pojawiają się strategie oparte na AI (chatboty w social mediach czy na inventory programmatica). Być może przyszłością e-commerce okaże się reklama w metaverse, która będzie kierowana do pokolenia Z – osób urodzonych w latach 90. ubiegłego stulecia.

 

Cały raport do pobrania

Dominika Lewicka-KlucznikO autorze

Dominika Lewicka-Klucznik

Animatorka kultury, filolożka. Jest redaktorką, autorką wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych.
Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych.
Prowadzi stronę autorską: LewickaKlucznik.pl oraz projekt społeczny Pogotowie W@rsztatowe

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: