Co nowego w branży? – Raport e-Izby „B2B e-commerce NOW” 2022

Blog

Na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej został przygotowany raport „B2B e-commerce NOW”. To dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki, więc coraz więcej firm decyduje się na wykorzystanie e-handlu. Tym samym docierają do nowych klientów z produktami, usługami czy rozwiązaniami dla biznesu.

e-commerce w Polsce

Pretekstem do powstania Raportu jest fakt, że już 41% firm działa na rynku e-commerce i pozytywnie ocenia ten sposób sprzedaży. Co istotne, aż co czwarta z nich 80% przychodów czerpie właśnie z e-handlu. Taka dynamika oraz zmiana nawyków konsumenckich oczywiście otwierają kolejne drzwi w branży, a także wymuszają stałe trzymanie ręki na pulsie. Wynika to chociażby z faktu, że niezmiennie rośnie tempo digitalizacji. Poza tym firmy oczekują stałego wzrostu przychodów z e-sprzedaży, a klienci nieprzerwanego dostępu do oferty, sprawnej i spersonalizowanej obsługi. W tym wypadku chodzi o to, by kontakt z klientem był jednak podobny do tego gwarantowanego w sklepach stacjonarnych. Niewątpliwie również na wzrost zainteresowania zakupami w sieci wpłynęły także ograniczenia i restrykcje covidowe.

aktywne sektory e-commerce

Kondycja polskiego e-handlu

Raport „B2B e-commerce NOW” koncentruje się na zagadnieniach związanych z e-handlem, które dotyczą klienta instytucjonalnego. W tym segmencie widać dynamiczny wzrost i oczywiście wraz z tym zmieniają się oczekiwania odbiorców. Coraz więcej firm dostrzega korzyści, jakie wynikają ze sprzedaży przez internet. Zmieniają się produkty oraz usługi B2B niemalże na naszych oczach. To pozwala wyznaczać kierunki i już teraz myśleć, jak zwiększać zasięg, zdobywać nowe rynki, docierać do klientów zagranicznych, a także obniżać koszty obsługi, zwiększać marżę oraz zarabiać więcej.

Zadaniem e-Izby, która przygotowała Raport, jest więc przede wszystkim edukacja polskich e-przedsiębiorców, a także wspieranie ich w podejmowaniu aktywności w e-handlu. To pozwala się rozwijać, budować relacje biznesowe oraz wyznaczać sobie ambitne cele – nawet te związane z zagranicznymi kontraktami.

dlaczego warto zdecydować się na e-commerce

Perspektywy e-commerce dla B2B

Większość firm uważa, że ich działania w internecie okazały się sukcesem. Wśród pozytywnych aspektów tych rozwiązań wymieniają przede wszystkim wzrost skali działania i obrotów, wyższą efektywność i rentowność, a także sprawniejsze realizowanie zamówień. Statystyka też jest bardzo przychylna jeśli chodzi o perspektywy na przykład polskiego eksportu online. Już teraz widać, że co czwarta firma już sięga po te narzędzia, a kolejne firmy przygotowują się do wdrożenia systemu.

Zainteresowanie przedsiębiorców zakupami internetowymi można zobaczyć chociażby poprzez wyniki popularnej platformy wspierającej handel pomiędzy przedsiębiorstwami – Allegro Biznes. Już w pierwszym roku zanotowała ona 36% więcej kupujących z kontem firmowym. Zaciera się więc granicą pomiędzy firmami a klientami indywidualnymi, ponieważ podejmują oni podobne decyzje zakupowe. Analitycy ten trend wiążą z tym, że coraz więcej młodych ludzi w firmach zajmuje stanowiska decyzyjne, a świat tak zwanych millenialsów jest przecież cyfrowy we wszystkich dziedzinach życia – także przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

wyzwania dla e-commerce

Raport wskazuje również na fakt, że różny jest stopień digitalizacji polskich firm w sektorze B2B. Nie wpływa to jednak na decyzje o tym, by czerpać korzyści z e-commerce. Widać bowiem na każdym kroku, że nowoczesne rozwiązania przykładają się nie tylko na przychody, ale również na standardy obsługi klientów. Poza tym cyfryzacja pomaga zautomatyzować wiele procesów – składanie zamówień, kontrolę czy też zarządzanie stanami magazynowymi. Niewątpliwie e-handel jest nierozerwalnie związany z mediami społecznościowymi oraz tak ważnymi strategiami marketingowymi czy pozycjonowaniem stron w internecie.

Sprzedający powinni mieć również na uwadze, że obecnie większość klientów korzysta z urządzeń mobilnych także przy robieniu zakupów. W Raporcie Izba Gospodarki Elektronicznej wskazuje więc, że warto stosować zasadę „mobile first” także w sektorze B2B. To sprawia, że wszystkie transakcje są szybkie i bezpieczne oraz wygodniejsze. Jeśli wszyscy jesteśmy w ruchu, to cała ścieżka zakupowa czy też metody płatności muszą sprostać tym zadaniom. O różnego rodzaju opcjach należy więc pomyśleć już na etapie planowania sprzedaży online w B2B.

Zagrożenia dla e-commerce

Zagrożenia w sektorze e-commerce

Ważnym aspektem raportu są także wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć firmy przy wdrażaniu e-handlu w B2B. Wskazywane są negatywne skutki sprzedaży internetowej, a wśród nich pojawia się zwiększenie kosztów IT czy konieczność zatrudniania ekspertów. Pewnym ograniczeniem jest konkurencja, polityka obniżania cen, a także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. Niezmiennie e-handel krajowy i międzynarodowy to szansa dla firm, której nie opłaca się marnować.

Raport „B2B e-commerce NOW” został przygotowany w partnerstwie z Allegro, Payu, Przelewy24.

Dominika Lewicka-KlucznikO autorze

Dominika Lewicka-Klucznik

Animatorka kultury, filolożka. Jest redaktorką, autorką wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych.
Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych.
Prowadzi stronę autorską: LewickaKlucznik.pl oraz projekt społeczny Pogotowie W@rsztatowe

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: