Co to jest Google reCAPTCHA?

Blog

Według definicji CAPTCHA (z ang. Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) jest rodzajem zabezpieczenia. Ma ono za zadanie ochronę przed spamem oraz powstrzymanie automatów – tak zwanych botów, przed wprowadzaniem danych do serwisu internetowego. Z charakterystycznymi oknami spotkać się można więc bardzo często, przeglądając strony, dodając komentarze, pobierając zdjęcia czy muzykę.

Działanie CAPTCHA opiera się na wyświetleniu prostego formularza, w którym należy zaznaczyć, że się nie jest robotem, dokonać wyboru określonych obrazków czy też przepisać tekst lub litery/cyfry. W ten sposób potwierdza się, że dane zostały wprowadzone przez człowieka. Sam system opiera się także na tym, że zadania powinny być niemożliwe do odczytania czy wykonania przez automaty – oprogramowanie komputerowe. Obecnie spotkać można różnorodne odmiany tekstów CAPTCHA, co wynika z licznych ataków na tego typu zabezpieczenia. Sam system stale ewoluuje, a użytkownikom wyświetlają się coraz bardziej skomplikowane zadania, a tym samym narzędzie zapewnia bezpieczeństwo. Najnowszą odsłoną jest reCAPTCHA. System zabezpiecza strony internetowe przed robotami oraz jest wsparciem digitalizacji internetu przez użytkowników rozwiązujących testy tworzone przez mechanizm.

recaptcha logo

Jak działa reCAPTCHA w Google?

Na charakterystyczne zadania CAPTCHA można się spotkać niemalże w każdym miejscu. Najczęściej pojawiają się one w czasie wypełniania formularzy, pisania komentarzy na blogach czy pisania postów na forach dyskusyjnych. Tym samym chroni się stronę przed dużą ilością sztucznych kont, licznymi zapytaniami do serwera oraz spamem czy reklamami w formularzach kontaktowych czy w komentarzach. Warto pamiętać o tym, że Google generuje test, gdy systemy wyszukiwarki uznają, że z sieci komputerowej czy konta pochodzi nietypowy ruch. Może to dotyczyć na przykład osób korzystających z VPN.

CAPTCHA wprowadziło różnorodne systemy zabezpieczeń przed robotami. Najczęściej stosowany jest formularz, który wymaga przepisania wyświetlanego tekstu. Poza tym pojawiają się też zadania takie jak:

  • podaj odpowiedź na pytanie;
  • przepisz ciąg znaków w odwrotnej kolejności;
  • odpowiedz na pytanie zadane w wersji audio;
  • rozwiąż zadanie matematyczne;
  • zaznacz obrazki przedstawiające dany element;
  • zaznacz na obrazku wybraną rzecz;
  • dopasuj brakujący element układanki.
zabezpieczenie recaptcha

Jak wyłączyć reCAPTCHA Google i czy jest bezpieczna?

Zabezpieczenia CAPTCHA stosowane przez Google chronić mają najwrażliwsze elementy strony internetowej. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że nie jest to stuprocentowa ochrona, ale znacznie ogranicza działanie automatów oraz utrudnia im dostęp do danych, publikowanie na witrynie niechcianych treści czy też zapychanie skrzynki wiadomościami.

Użytkownicy mogą wyłączyć plugin CAPTCHA w formularzach, w sklepie, na stronie internetowej, choć nie jest to zalecane.

Google CAPTCHA generuje zadania automatycznie poprzez odpowiednie programy. Z drugiej strony tego typu zadania w niektórych opcjach będą także wspomagać narzędzie OCR. Przy digitalizacji skanowanych testów nieraz pojawiają się trudności odczytaniem słów, a program nie jest w stanie rozpoznać fraz czy fragmentów. Wówczas to właśnie człowiek najlepiej poradzi sobie z odrzuceniem czy też weryfikacją błędów OCR. Jak widać, reCAPTCHA może zastąpić pracę specjalistów przypadkowymi użytkownikami sieci. Codziennie rozwiązują oni bowiem około 200 milionów zadań. Tym samym da się wspomóc tradycyjne metody pracy z OCR w sposób efektywny. Oczywiście wynik ostateczny jest efektem aktywności wielu niezależnych użytkowników, którzy rozwiązują to samo zadanie CAPTCHA.

Wiele osób nie zastanawia się, czym jest CAPTCHA, choć spotykają się z narzędziem niemalże na każdym kroku, gdy korzystają z sieci. Google natomiast stara się, by zapewnić bezpieczeństwo informacji użytkowników i sięga po coraz bardziej funkcjonalne rozwiązania, a tym samym sprawia, że z konto obsługuje tylko osoba, która ma prawidłowe hasło. Cały system bazuje na tym, że człowiek w przeciwieństwie do robotów ma zdolność odczytać znaki z obrazka, rozwiązać problem, odpowiedzieć na pytanie. Tym samym kod CAPTCHA jest zabezpieczeniem w witrynach umożliwiających dostęp do poufnych informacji – na przykład rachunków bankowych lub kart kredytowych.

Google CAPTCHA używa w rozmaitych sytuacjach, by zapewnić bezpieczeństwo danych wrażliwych. Z testami można się więc spotkać przy:

  • zakładaniu nowego konta w usłudze Google (na przykład Gmail, Blogger lub YouTube);
  • rejestrowaniu konta w jakiejkolwiek wersji Google Workspace;
  • zmienianiu hasła do istniejącego konta;
  • konfigurowaniu usług Google na urządzeniach lub w aplikacjach innej firmy (na przykład iPhone, Outlook lub ActiveSync).

W przypadku problemów z odczytaniem tekstu czy też w momencie, gdy zadanie jest niejasne, wystarczy odświeżyć przeglądarkę i pojawi się nowy obraz. Można również uruchomić wersje audio, z których korzystają osoby niedowidzące. Co istotne, narzędzia typu CAPTCHA nie są dostępne w wersji dla osób głucho-niewidomych.

obrazki recaptcha

Ile kosztuje reCAPTCHA Google?

reCAPTCHA Google to narzędzie darmowe. Niezależnie od ilości wywołań nie są pobierane żadne opłaty.

Jak inaczej użytkownicy nazywają CAPTCHA?

Wymowa CAPTCHA w języku polskim poprawnie brzmi kaptcza. Z językowego punkty widzenia jest to akronim i oczywiście podlega odmianie przez przypadki zgodnie z normą językową. Zdarza się oczywiście, że użytkownicy w wyszukiwarce czy na forach internetowych mylą się, a w związku z tym powstaje cała kolekcja literówek takich jak na przykład kapcza, kopcza, rekapcza, rikapcza, capcza.

recaptcha przykład

Dominika Lewicka-KlucznikO autorze

Dominika Lewicka-Klucznik

Animatorka kultury, filolożka. Jest redaktorką, autorką wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych.
Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych.
Prowadzi stronę autorską: LewickaKlucznik.pl oraz projekt społeczny Pogotowie W@rsztatowe

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: