Co to jest Google Trends i jak korzystać w SEO?

Blog

Blogi, sklepy internetowe, specjalistyczne serwisy to tylko niektóre ze stref internetu, które są zależne od pozycjonowania. Autorzy treści zastanawiają się więc, jak znaleźć słowa kluczowe, które będą w pewien sposób odpowiadać na potrzeby odbiorców i ich zachowanie w sieci. I to właśnie od dobrego wyszukiwania należy rozpoczynać tworzenie takich tekstów – artykułów, opisów, charakterystyk. Przydatne w tym zakresie są różnego rodzaju płatne i bezpłatne narzędzia, które wskazują najczęstsze wyszukiwania Google, a tym samym ułatwiają przygotowanie strony i pod algorytmy, i pod czytelników.

Dużą popularnością cieszy się darmowe narzędzie do badania słów kluczowych Google Trends. Pokazuje ono, jaka jest popularność wyszukiwań danego hasła. Co istotne, ta analiza obejmuje zarówno różne regiony świata oraz rozmaite okresy czasowe od 2004 roku. W związku z tym można skutecznie zaplanować content marketing, działania SEO czy kampanie reklamowe.

przykłady wyszukiwania w google trends

Co to jest Google Trends i jak działa?

Google Trends to narzędzie do analizy popularności słów kluczowych – darmowe, przejrzyste, intuicyjne. Pokazuje, czego szukają internauci w najpopularniejszej wyszukiwarce na świecie, więc jest podstawą przy pozycjonowaniu. Warto pamiętać, że wyniki będą się różnić w zależności od kraju, a nawet pory roku, co daje szereg dodatkowych narzędzi. Google Trends pokazuje najczęstsze wyszukiwania w czasie rzeczywistym – na przestrzeni ostatnich siedmiu dni, choć można zawęzić ten zakres. Poza tym sam serwis publikuje także roczne zestawienia, co daje fantastyczne narzędzie do analizy trendów w wyszukiwaniach. Taka obserwacja pozwala poznać zmiany w zachowaniu klientów, a tym samym skutecznie na nie odpowiadać. Najczęstsze wyszukiwania Google są zestawiane według wskaźników od 0 do 100. Ta druga wartość oczywiście oznacza najwyższą popularność hasła. Można skutecznie porównywać te wyniki w różnych okresach oraz w kilku regionach. Warto przy tym pamiętać, że same wyniki w Google Trends są pewnego rodzaju zwierciadłem zainteresowań użytkowników, a wcale nie przekładają się na to, że jakiś temat staje się najważniejszy.

To darmowe narzędzie bazuje przede wszystkim na wynikach generowanych przez wyszukiwarkę Google. Poza tym zbiera dane z takich usług jak YouTube czy Google News. Sama metoda próbkowania jest dość reprezentatywna i co sprawia, że system jest szybki. Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć słowa kluczowe, skorzystaj z prostych i skutecznych narzędzi oraz przekładaj wyniki na swoją pracę, a szybko zauważysz pozytywne efekty w statystykach swojej strony i w wynikach sprzedażowych sklepu internetowego.

Najpopularniejsze tematy związane z polityką wśród użytkowników wyszukiwarki Google

Jak wyszukiwać w Google Trends?

Aby rozpocząć korzystanie z Google Trends, trzeba wejść na stronę https://trends.google.pl/. Tu znajduje się intuicyjna wyszukiwarka, w którą należy wpisać zapytania. Może to być jedno hasło lub też kilka, a dodatkowe narzędzia pozwolą określić zakres wyników. Na stronie można znaleźć również raporty dotyczące trendów, polecane materiały edukacyjne, pomocne zagadnienia w planowaniu strategii dla danego kraju. Z lewej strony znajduje się menu, które pozwala szybko dostać się do wyszukiwarki, najpopularniejszych haseł oraz raportów. Google Trends można również subskrybować, by mieć dostęp do najnowszych powiadomień.

podpowiedzi słów kluczowych

Jak sprawdzić sezonowość danej frazy?

Google Trends pozwala także sprawdzić sezonowość danej frazy. Można sprawdzić, jak zmieniło się zainteresowanie daną frazą w ciągu lat czy sezonów czy też jak ono wygląda w różnych krajach, a nawet regionach. Sama wyszukiwarka ma również opcję podpowiedzi.

Najczęściej Google Trends jest wykorzystywane do wyszukiwania fraz kluczowych przez specjalistów w dziedzinie digital marketingu, takich jak content marketing, SEO czy reklama online. Ta wiedza jest potrzebna, gdy chcemy dany produkt sprzedawać, czy też zainteresować internautów swoimi usługami. Niektóre frazy kluczowe będą sezonowe. To oznacza, że odbiorcy będą ich wyszukiwać w pewnych porach roku, przed świętami czy też przy okazjach handlowych takich jak Black Friday czy Walentynki.

W content marketingu Google Trends można wykorzystać do planowania treści na cały rok. Pozwala to odpowiednio wcześniej zainteresować się konkretnymi narzędziami i zaprogramować całą kampanię. Można wówczas trafić z tematem, gdy będzie się on cieszyć największą uwagą odbiorców.

Zainteresowanie w ujęciu czasowym

Jak zbadać zainteresowanie regionalne danym tematem?

Działania SEO są skoncentrowane na wyborze słów kluczowych. W tym aspekcie konieczne wręcz jest korzystanie z Google Trends. Zaplanowane działania związane na przykład z sezonowością fraz pozwalają wcześniej przygotować kampanię, aby pozycja serwisu była możliwie jak najwyższa w określonych miesiącach czy tygodniach.

Większość aktywności internautów w sieci jest związana właśnie z wpisywaniem zapytań w wyszukiwarkę. To ogromna baza danych, która pozwala analizować zachowania konsumenckie, a tym samym opracowywać skuteczne kampanie reklamowe. Z Google Trends swobodnie mogą więc korzystać firmy z różnych sektorów. Darmowe narzędzie staje się niezastąpione, by poznać aktualne trendy i móc planować przyszłe kampanie. Google Trends pokazuje, co interesuje użytkowników, a to ma duże przełożenie na sprzedaż. Analiza słów kluczowych jest więc ważna przy tworzeniu treści do artykułów blogowych, opisów kategorii i produktów oraz materiałów na strony internetowe i dla branży e-commerce. Google Trends po prostu pozwala wyprzedzić konkurencję i ułatwia zaplanowanie działań promocyjnych z odpowiednim wyprzedzeniem. 

sukienka ślubna według regionów

Jak wykorzystać Google Trends w budowaniu treści witryny lub sklepu internetowego?

Wpisz w Google Trends słowo kluczowe i ustaw filtry. Możesz wybrać kraj, zakres czasowy – aż do ostatnich 5 lat, kategorią zainteresowań oraz rodzaj wyszukiwarki. Wykres pokaże ci poziom zainteresowania danym hasłem oraz da dostęp do innych informacji takich jak na przykład popularność produktów w różnych regionach Polski. Można również w Google Trends ustawić opcję „Podobne tematy” i „Podobne zapytania”, a tym samym uzupełnić podstawową listę słów kluczowych, które warto wykorzystać na stronie czy na blogu. Będą procentować.

Google Trends przekładać się musi na konkretne działania na stronie. Tylko tak narzędzie będzie miało pozytywny wpływ na rozwój firmy czy też na przykład bloga i wzrost sprzedaży. Warto skoncentrować się na sezonowości fraz – są przecież produkty, które cieszyć się będą zainteresowaniem tylko latem lub na przykład w grudniu czy maju. I właśnie wtedy warto położyć nacisk na te słowa kluczowe. Google Trends pomaga zaplanować wcześniej działania promocyjne. Przy pozycjonowaniu strony internetowej warto też wybierać najlepsze słowa kluczowe. Inne hasła dostępne widoku mogą być też wskazówką, jakich fraz również warto na stronie użyć. Narzędzia Google Trends są również najlepszą inspiracją, by tworzyć treści na bloga o tematyce, która jest chętnie wyszukiwana przez internautów.

Najpopularniejsze tematy związane z polityką wśród użytkowników wyszukiwarki Google, ostatnie 14 dni w Polsce

Dominika Lewicka-KlucznikO autorze

Dominika Lewicka-Klucznik

Animatorka kultury, filolożka. Jest redaktorką, autorką wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych.
Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych.
Prowadzi stronę autorską: LewickaKlucznik.pl oraz projekt społeczny Pogotowie W@rsztatowe

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: