Czy Twoja domena jest na pewno Twoja?

Blog

Po wielu latach i dużych kwotach wydanych na promocję swojej strony w Internecie tracisz prawo do korzystania z domeny. W setkach naszych klientów znalazło się kilku, którzy musieli pożegnać się ze swoją domeną. Jak nie podoba Ci się ta wizja, to warto zająć się tym tematem już teraz.
Jeśli zarejestrowałeś domenę osobiście to nie musisz się martwić, ale przyjmijmy założenie, że domeny nie zarejestrowałeś osobiście, tylko zrobił to ktoś za Ciebie. Jest to zdecydowanie przeważająca ilość sytuacji z jakimi się stykamy podczas współpracy z naszymi klientami.

Kto jest właścicielem Twojej domeny?

Zapłaciłeś za domenę wykonawcy Twojej strony i masz nawet na to fakturę? Świetnie, ale to nie daje Ci dalej do niej praw. Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Domeny rejestrowane są na konkretne osoby lub firmy. Istnieje ogólnoświatowy rejestr domen i ich właścicieli. W zależności od typu domeny .PL czy .COM będzie to inny podmiot odpowiedzialny za gromadzenie danych o właścicielach. Czyli jeśli rejestrował domenę np. freelancer Irek, ale nie podał podczas rejestracji Twoich danych, tylko swoje, to formalnie ON jest właścicielem, a Ty tylko ją wykorzystujesz. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia, gdy domenę rejestruje żona, siostra, kolega czy też wspólnik.

 

Jeśli zastanawiasz się, co to za problem, kto jest wpisany do rejestru, to rozważ tylko kilka najpopularniejszych scenariuszy z życia naszych klientów:

  1. Freelancer Irek jedzie na zmywak do Irlandii i urywa się z nim kontakt. Nie możesz opłacić domeny i ją tracisz, bo nie masz jak się do niej dostać skoro nie jesteś jej właścicielem. Jest nim Irek. Tuż po wygaśnięciu kupuje domenę ktoś inny i kieruje ją gdzie indziej.
  2. Żona przestaje być żoną, kolega kolegą, a wspólnik przestaje być wspólnikiem – odchodzi wraz z domeną, bo jest na niego zarejestrowana.
  3. Zachodzi jakikolwiek konflikt między Tobą, a osobą, która jest wpisana jako właściciel – cena przedłużenia lub odkupienia domeny znacząco wzrasta. Albo co gorsza domena kieruje do konkurencji (niestety nasz klient miał tego typu sytuację).

W każdym z powyższych przypadków możesz dochodzić swoich praw do domeny z pomocą prawników i sądu. Jest to jednak proces bardzo długotrwały i bolesny, bo zapewne w tym czasie domena nie będzie działać, a Ty będziesz musiał znaleźć inny adres, aby móc funkcjonować online. Pomijam już wielkość kosztów odzyskania domeny w ten sposób.
Dlatego nie bagatelizuj tematu i wyciągaj wnioski z błędów innych.

Jak sprawdzić do kogo należy domena?

Jeśli posiadasz domenę z końcówką .PL możesz sprawdzić jej dane pod adresem: whois.pl.
Podaj nazwę domeny np. jakimkurierem.pl i zobacz kto jest jej właścicielem.

wyniki whois dla domeny jakimkurierem.pl

Uwaga: jeśli domena została zarejestrowana na osobę fizyczną (nie firmę), to nie zobaczysz danych właściciela. Związane jest to z ochroną danych osobowych. Wyniki sprawdzania wyglądają w takiej sytuacji jak poniżej:

Dane firmy również da się ukryć korzystając z usług niektórych pośredników. Rejestrują ją na swoje dane i widnieją jako właściciele. Niesie to za sobą pewne ryzyko, ale w niektórych sytuacjach może pomóc.

Gdy kupiłeś domenę o innej końcówce niż .PL możesz skorzystać z whois.net. W zależności od typu domeny otrzymasz różne dane, gdyż każdy typ domeny posiada inne regulaminy dotyczące publikowania danych właściciela.

Jeśli nie widzisz tam swoich danych firmowych, to czym prędzej skontaktuj się z osobą, która Ci ją rejestrowała celem wyjaśnienia sprawy. Jeśli druga strona była uczciwa, to przepisanie będzie tylko formalnością.

Warto w tym miejscu jeszcze nadmienić, że fakt rejestracji domeny na inne dane niż Twoje firmowe nie musi oznaczać złej woli osoby lub firmy, która za to odpowiada. Z naszego i naszych klientów doświadczenia najczęściej wynikało to z pośpiechu lub pomyłki podczas zamawiania. Ba, zdarzyło się to także nam przed wielu laty. Dlatego jeśli nie znajdziesz swoich danych, to podejdź do tematu ze spokojem i zapytaj o powody. Niepotrzebne wzbudzanie konfliktu może tylko utrudnić przepisanie domeny na Ciebie.

Jak zmienić właściciela domeny?

Zmiana właściciela domeny nie jest procesem skomplikowanym, ale różni się w zależności od operatora, u jakiego została zarejestrowana. W niektórych przypadkach wystarczy wypełnić odpowiednie formularze online i w ciągu kilku godzin procedura jest zakończona. Zdarzają się jednak operatorzy wymagający przesłania wniosków w formie papierowej, co znacząco wydłuża proces. Nie zostawiaj tego na miesiące przed upływem ważności domeny.

Ktoś inny kupił moją domenę – jak ją odzyskać?

W przypadku jednego z naszych klientów domena zarejestrowana na inne niż jego dane wygasła. Niestety ktoś posiadał opcję na tę domenę, czyli pierwszeństwo w jej rejestracji po wygaśnięciu. Skończyło się to utratą domeny. Próby kontaktu z nowym właścicielem okazały się nieskuteczne. Domena trafiła na aukcję z ceną wywoławczą 10 000 zł netto. Nasz klient stanął przed dylematem, czy zaczynać z nową domeną czy kupić starą na aukcji. Niestety nie miał wielkich szans wywalczenia tej domeny w sądzie, bo nie zawierała nazwy jego firmy ani zastrzeżonej nazwy własnej, a jedynie zwykłe słowo plus kilka cyfr. Skończyło się na szybkiej migracji na nową domenę.

Jeśli masz problem z weryfikacją właściciela swojej domeny wyślij jej adres na [email protected], a pomożemy w określeniu na kogo i jak została zarejestrowana.

Marcin Kopczyński rewizja elblągO autorze

Marcin Kopczyński
doradca i analityk e-commerce

Od kilkunastu lat doradzam i pomagam rozwijać internetowe projekty, które przynoszą zyski moim klientom. Specjalizuję się w e-handlu oraz oprogramowaniu dla kurierów.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: