Czym się różni logo wektorowe od rastrowego?

Blog

Twórcy stron internetowych oraz graficy często posługują się terminami, które dla przeciętnego zjadacza chleba są niezrozumiałe. Z pewnością takim zaskoczeniem może być prośba o przesłanie logo wektorowego – inaczej w krzywych. Choć oczywiście laikowi to rozszerzenie też niewiele wyjaśni. Warto więc wiedzieć, czym charakteryzuje się tego typu grafika i dlaczego właśnie ona jest wybierana do pracy nad obrazem.

projekty graficzne

Co to jest logo wektorowe (logo w krzywych)?

Grafikę komputerową można podzielić na wektorową i rastrową. W tej pierwszej opcji obraz jest opisany za pomocą figur oraz brył geometrycznych, które są umiejscowione w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych, który może być dwu- lub trójwymiarowy. Tak brzmi definicja logo wektorowego. W praktyce jest to grafika, którą można dowolnie modyfikować, przekształcać i nadać jej dowolny rozmiar. Wynika to z faktu, że składa się z krzywych, odcinków bądź figur geometrycznych, które mają odpowiedni kolor. Im bardziej skomplikowany będzie obraz, tym większa będzie liczba figur. Natomiast grafik zyskuje kontrolę nad całą grafiką i może swobodnie na niej pracować – na przykład skalować, czyli zmieniać rozmiar bez ryzyka utraty wysokiej jakości. Jest to szczególnie ważne, gdy przygotowuje się pliki do wydruku, firmowe logotypy czy ulotki lub billboardy.

Logo wektorowe umożliwia dowolną modyfikację obrazu. Bez problemu można na przykład zmienić kolorową grafikę na monochromatyczną. I dlatego właśnie graficy wymagają tego typu plików – ułatwiają im pracę oraz sprawiają, że klient mniej płaci za usługę. Logo wektorowe ma również szereg innych zalet:

  • jest elastyczne – obraz pozostaje wyraźny, schludny nawet przy zmianie wielkości. Nie pojawią się nieestetyczne piksele. W praktyce więc można nawet niewielką grafikę powiększyć do gigantycznych rozmiarów bez utraty jakości.
  • łatwo można je powielić – to szczególnie istotne, gdy przygotowuje się pliki do tampodruku, grawerów, offsetów czy wycinania z folii, a każde z urządzeń ma inne wymagania.
  • ma wysoką jakość – każda reklama, materiały promocyjne, plakaty czy logotypy muszą wyróżniać się wysoką jakością. To właśnie ona będzie świadczyć o naszym profesjonalizmie. Poza tym obrazy wektorowe są zalecane, gdy tworzy się responsywną stronę.
  • jest nowoczesne – pozwala stworzyć grafikę elegancką, minimalistyczną i uniwersalną. Tym samym hamuje zapędy niektórych klientów, którzy oczekują widowiskowych efektów graficznych. Z drugiej strony daje narzędzia kreatywnym twórcom.

 

programy do obróbki grafiki wektorowej

Formaty pliku logo wektorowego

Przeciętny użytkownik internetu najczęściej spotyka się z grafikami JPG, GIF czy PNG. To formaty obrazów rastrowych. Są one dość ograniczone i przy skalowaniu obrazu następuje utrata jakości. W momencie gdy przygotowujemy grafikę wektorową, będziemy korzystać z takich formatów jak:

AI – stosowany w programie Adobe Illustrator

EPS – uniwersalny i najchętniej stosowany format dla obrazów wektorowych

PDF –najprostszy format plików, w bez problemu można otworzyć obraz wektorowy. Znany jest nawet laikom, uniwersalny, łatwy w obsłudze oraz umożliwia stworzenie czarno-białej wersji grafiki

SVG – uniwersalny format grafiki wektorowej najczęściej wykorzystywany na stronach internetowych. Ma format zwykłego pliku tekstowego.

Plik z logo wektorowym może mieć rozszerzenie: .cdr, .eps lub .ai i wymaga do otwarcia oraz edycji posiadania odpowiedniego programu graficznego. Oczywiście grafika obiektowa może zostać wyeksportowana do pliku .pdf i wówczas otwiera się ją na każdym komputerze, ale nie da się jej edytować. Profesjonalne logo w pliku wektorowym jest najczęściej w kolorystyce CMYK w wersji monochromatycznej i achromatycznej. Poza tym zawiera całą księgę znaków, która określa możliwość użycia znaku oraz stosowania go na różnych tłach i w różnych układach oraz wytyczne dotyczące pola ochronnego. Do obróbki grafiki wektorowej najczęściej używa się takich programów jak Adobe Illustrator, Corel Draw, Affinity Designer czy Inkscape.

paleta kolorów cmyk

Co to jest logo rastrowe?

Inne zalety, ale też ograniczenia ma grafika rastrowa (bitmapowa, rast). To siatka składająca się z pikseli o tej samej wielkości. Każdy z nich ma przypisany kolor oraz umiejscowienie. Bitmapa to dość powszechna forma ukazywania obrazu cyfrowego, a świetnym przykładem są zdjęcia z aparatu cyfrowego. To praktycznie wszystkie zdjęcia i grafiki w internecie. Obrazy rastrowe mają trzy tryby koloru:

  • kolorowy – każdy piksel ma przyporządkowany kolor w modelu RGB lub CMYK
  • czarno-biały
  • monochromatyczny – tu są kolory czarny, biały oraz wszystkie odcienie szarości.

Formaty pliku logo rastrowego

Pliki rastrowe obsługiwane są przez formaty: PDF, JPG, JPEG, PNG, TIFF, GIF, a najczęściej wykorzystywanymi programami do obróbki są: Adobe Photoshop, GIMP, Paint.

Grafika rastrowa ma szereg zalet. Wyróżnia się subtelnymi przejściami między kolorami, ale zajmuje dość dużo miejsca, szczególnie gdy rozdzielczość jest wysoka. Warto pamiętać o tym, że w przypadku kompresji stratnej obraz rastrowy będzie ulegać pogorszeniu. Jego jakość też będzie niższa przy powiększaniu grafiki.

Z pewnością logo wektorowe ma znaczną przewagę nad rastowym pod względem jakości. Poza tym sam format jest bardziej uniwersalny, a grafikę można wykorzystać przy każdej technice znakowania. Natomiast, gdy obraz ma być używany jako zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych, w zupełności wystarczy logo rastowe. Jeśli będziemy chcieli je drukować, to wektoryzacja będzie jednak konieczna.

programy do obróbki grafiki rastowej

Dominika Lewicka-KlucznikO autorze

Dominika Lewicka-Klucznik

Animatorka kultury, filolożka. Jest redaktorką, autorką wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych.
Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych.
Prowadzi stronę autorską: LewickaKlucznik.pl oraz projekt społeczny Pogotowie W@rsztatowe

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: