E-mail transakcyjny a marketingowy – czym się różnią?

Blog

Wiele osób ma w dalszym ciągu problem z rozróżnieniem maila transakcyjnego od marketingowego, a może to mieć kluczowe znaczenie nie tylko w procesie sprzedaży, ale również planowania skutecznej reklamy.

Co to jest mail transakcyjny?

Z zasady maile transakcyjne są wysyłane automatycznie na przykład po zrobieniu zakupów, zadaniu pytania, zgłoszeniu reklamacji. Jedną z pierwszych takich wiadomości jest mail potwierdzający rejestrację użytkownika w sklepie. Klienci otrzymują również potwierdzenie subskrypcji, wiadomość powitalną, przypomnienie hasła, faktura, autoresponder czy alert i wiele innych. Treści maili transakcyjnych są ustawiane w systemie sklepu lub strony i się na nie nie odpowiada. To wiadomości automatyczne wysyłane w odpowiedzi na konkretną aktywność użytkownika, a nie masowa czy precyzyjnie zaplanowana wysyłka. Niezmiennie jednak tworzą interakcję z odbiorcą.

mail transakcyjny

Zasady działania maili transakcyjnych

Klienci oczekują wiadomości transakcyjnych takich jak na przykład potwierdzenie zakupów oraz zaksięgowanie płatności, ponieważ brak takiego maila jest jednoznacznym sygnałem, że finalizacja napotkała jakieś problemy. Poza tym wiadomości tekstowe są również pewnego rodzaju wizytówką marki i należy zadbać o to, by miały odpowiednią formę. To może się przełożyć na opinie klientów w firmie, a także ilość potencjalnych zamówień. Pierwsza zasada mówi, że mail transakcyjny bezwzględnie musi znaleźć się w skrzynce użytkownika w czasie do 30 sekund od jego aktywności. Nie może ona trafić do spamu czy też do ofert, ale do folderu głównego. Dlatego warto platformę e-commerce zintegrować z odpowiednim systemem do wysyłania wiadomości.

Czym są maile marketingowe?

Wszystkie zaplanowane wiadomości wysyłane do klientów to email marketingowe. Zarówno ich treść, jak i data czy godzina wysyłki oraz grupa docelowa są wcześniej określone przez marketera. Najpopularniejszą wiadomością tego typu jest newsletter, który może mieć różne formy. Bywa zachętą do podjęcia określonej aktywności, jest informacją o wydarzeniach czy też nowościach w firmie, może być także poradnikiem lub zawierać treści edukacyjne. Warto zadbać o to, by newsletter posiadał niezmienną szatę graficzną, ponieważ odbiorcy przyzwyczajają się do konkretnego układu wiadomości oraz jej wyglądu. Poza tym dobrze jest, gdy email jest pewnym rodzajem docenienia odbiorcy i daje mu dostęp do atrakcyjnych rabatów, e-booków czy też unikatowych treści.

przykład maila marketingowego

Kiedy maile transakcyjne mają elementy marketingowe?

Zdarza się również, że maile transakcyjne zawierają w sobie elementy marketingowe. Przede wszystkim jest to związane z faktem, że są bardzo często otwierane przez użytkowników, ponieważ pozwalają im kontrolować na przykład realizację zamówienia. Szacuje się, że ponad 70% internautów czyta maile transakcyjne. Firmy wykorzystują ten potencjał, by zainteresować klientów na przykład nowymi produktami czy też ofertą specjalną. Bardzo często w ten sposób promuje się towary komplementarne – cross-selling. Dzięki temu do konkretnego przedmiotu jednym kliknięciem możemy dokupić różnego rodzaju akcesoria lub inne pasujące rzeczy. A to może być bardzo atrakcyjną i wygodną opcją.

Seweryn Kreja rewizja elblągO autorze

Seweryn Kreja
SEO Manager

Specjalizuję się w optymalizacji serwisów pod kątem wymogów Google. Testuję i wdrażam narzędzia pomagające serwisom naszych klientów osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: