Franczyza kurierska – jak założyć punkt kurierski? (Wywiad)

Blog

Paczkomaty zapoczątkowały rewolucję w sposobie odbioru i nadawania przesyłek kurierskich. Sieci punktów paczkowych największych kurierów wciąż się rozwijają. Powstają też sieci punktów multikurierskich, gdzie możemy wysłać przesyłkę za pośrednictwem wielu kurierów, a nie tylko jednego. Zaprosiłem do rozmowy właściciela dużej sieci punktów franczyzy kurierskiej. Bartosz Znamirowski opowie o swojej firmie oraz odpowie na najczęstsze pytania, jakie zadają sobie osoby potencjalnie zainteresowane otwarciem punktu kurierskiego.

SpeedPak - Punkty Nadawania Paczek

Na początek wyjaśnij proszę, kim jest broker kurierski i czym się różni od kuriera.

Broker kurierski jest pośrednikiem między klientem a firmą kurierską. Sam nie realizuje transportu zleconych przesyłek. Nie posiada własnego taboru. Można powiedzieć, że usługi kurierskie kupuje od przewoźników hurtowo i dlatego jest w stanie wynegocjować lepsze warunki cenowe.

Czym jest sieć Punktów Paczkowych Speedpak? I czym się różni od sieci franczyzowej konkretnych kurierów?

W Speedpaku stawiamy na proste i przyjemne dla obu stron zasady współpracy, dlatego w odróżnieniu od kurierskiej oferty franczyzowej nie pobieramy opłaty licencyjnej. Rozpoczęcie współpracy z nami nie wiąże się z żadnymi kosztami dla franczyzobiorcy. Najważniejsze jest jednak to, że Speedpak nie narzuca partnerowi cen, w jakich dana usługa ma zostać sprzedana klientowi. W związku z tym partner sam określa wysokość swojej marży i może dowolnie rabatować stałych klientów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nie ma u nas też żadnej opłaty abonamentowej. Partner płaci tylko za przesyłki, które zamówił w konkretnym okresie rozliczeniowym.

Punkty Paczkowe e-speedpak na mapie Polski

Czy franczyza kurierska i własny punkt paczkowy to dobry pomysł na pierwszą firmę?

Ze względu na ciągle rozwijający się rynek kurierski również zapotrzebowanie na usługi punktów jest coraz większe, ponieważ wielu klientów woli ten sposób niż zamawianie kuriera online. W związku z tym jest to bardzo dobry pomysł na pierwszy interes. Należy też wspomnieć, że jest to jeden z nielicznych biznesów który można rozpocząć przy stosunkowo niewielkim kapitale startowym. Handel usługami jest formą działalności która nie wymaga zatowarowania. Przy początkach biznesu to duże ułatwienie, bo nie musimy zastanawiać się, w jaki towar należy się zaopatrzyć. Nie musimy inwestować sporych pokładów gotówki. W przypadku punktu nadawania paczek ten problem nas po prostu nie dotyczy.

Jeśli ktoś prowadzi już np. kawiarnię, to czy otwarcie dodatkowo punktu paczkowego jest dobrym pomysłem? Z jakimi innymi biznesami łączą punkt paczkowy Twoi franczyzobiorcy?

Punkt nadawania paczek można połączyć tak naprawdę z każdą już prowadzoną działalnością. Oczywiście nie we wszystkich miejscach da się obsługiwać duże przesyłki. Każde miejsce jest jednak dobre, żeby przyjmować małe standardowe paczki. Na obecną chwilę połowa naszych punktów jest prowadzona obok już istniejącej działalności (np. w zakresie ubezpieczeń, reklamy, finansów, prowadzenia lombardu). Połowa to tylko punkty nadawania paczek. Drugi typ biznesu generuje zdecydowanie większe obroty, co wynika z zaangażowania właścicieli tych punktów.

Punkt Paczkowy SpeedPak w Bydgoszczy

Ile na początku kosztuje franczyza kuriera?

Jak już wcześniej wspominałem, nie pobieramy żadnych opłat licencyjnych. Koszty, jakie przyszły partner musi ponieść, to wyposażenie punktu oraz reklama. Zazwyczaj wystarczy ok. 10.000 zł, które można również pozyskać z Urzędu Pracy.

Rynek punktów paczkowych staje się coraz bardziej konkurencyjny. Dlaczego franczyzy różnych brokerów tak mocno różnią się od siebie?

Nasza oferta od początku była prosta i przejrzysta i tak będzie zawsze. Oferty różnią się między sobą głównie podejściem biznesowym franczyzodawcy. Nasza idea jest taka, że zarabiamy na przesyłkach a nie na naliczaniu dodatkowych opłat, które mogą tylko utrudnić rozpoczęcie i bieżące prowadzenie działalności.

Jak bardzo skomplikowane są przepisy i czy długo trwa proces wdrożenia się w branżę? Czy oferujecie na początku szkolenia lub czy są wymagane jakieś konkretne kwalifikacje?

Cały proces zamówienia kuriera odbywa się poprzez bardzo prostą i intuicyjną aplikację internetową, która krok po kroku przeprowadza przez wszystkie kolejne etapy. Nie pozwoli przejść dalej, jeśli coś zostało wprowadzone niepoprawnie. Z naszej strony udostępniamy samouczek, który pomoże we wszystkim od momentu pojawienia się klienta w punkcie. Przeprowadzamy też szkolenia w siedzibie naszej firmy lub w punkcie partnera. Ale chcę podkreślić, że niewiele osób decyduje się na udział w takim szkoleniu, bo nasza aplikacja naprawdę jest nieskomplikowana.

Przepisy kurierskie - Punkt Kurierski Oleśnica

Jakie są obowiązki punktu paczkowego? Czy franczyzobiorcę takiego punktu dotyczą jakieś dodatkowe przepisy?

Obowiązkiem punktu jest przyjęcie przesyłki, odpowiednie jej zakwalifikowanie, wprowadzenie do systemu i spowodowanie, że zadowolony klient będzie chciał wrócić. Na koniec przesyłkę przekazuje się kurierowi. Dodatkowych przepisów jako takich nie ma. Ograniczają nas tylko regulamin wewnętrzny oraz regulaminy poszczególnych firm kurierskich.

Jaka jest odpowiedzialność właściciela punktu kurierskiego? Za co odpowiada jako osoba odbierająca i przechowująca paczkę do przyjazdu kuriera? Czy potrzebuje dodatkowego ubezpieczenia?

Właściciel punktu kurierskiego od momentu przyjęcia paczki do momentu wydania jej kurierowi ponosi za nią pełną odpowiedzialność. Dlatego zawsze sugerujemy naszym klientom ubezpieczenie OC.

Odpowiedzialność właściciela punktu kurierskiego

Jakie najczęstsze trudności napotykają prowadzący punkt franczyzy kurierskiej?

Myślę, że prowadzący punkt na początku spotyka trudności takie jak w innych branżach. Chodzi głównie o problem rozpoznawalności i konieczność poniesienia kosztów reklamy. Oczywiście trzeba też pozyskać pierwszych klientów, ale traktowałbym to raczej jako wyzwanie, a nie trudność.

Ile czasu zajmują formalności związane z prowadzeniem punktu kurierskiego? Czy wymagane są jakieś dodatkowe raporty i sprawozdania?

Formalności jako takie zajmują niewiele czasu. Ze strony należy pobrać umowę i podpisany skan przesłać do nas. Po skonfigurowaniu konta w systemie, punkt w zasadzie może ruszyć tego samego dnia.

Czy skoro nie pobieracie opłat za uruchomienie punktu, to czy pomagacie z wyposażeniem i zaopatrzeniem w podstawowe materiały do pakowania?

Tak, pomagamy na każdym etapie otwierania punktu, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba. Możemy np. zaproponować gotowe pakiety materiałów do pakowania paczek.

wyposażenie i zaopatrzenie punktu kurierskiego

W jakich godzinach powinien być otwarty punkt kurierski? O której najczęściej nadawane są paczki?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, gdyż każdy punkt powinien dostosować godziny otwarcia do specyfiki klientów oraz miejsca otwarcia punktu. Dobrą praktyką jest zróżnicowanie godzin otwarcia punktu, aby mógł obsłużyć jak najszerszą grupę klientów.

Czy otwierając punkt można tylko fizycznie obsługiwać klientów czy klienci mogą generować listy online i tylko dostarczać je do punktu?

Idea Punktu jest taka, że to klient ma dotrzeć z paczką do punktu i tutaj zostać profesjonalnie obsłużonym.

W biznesie nie zawsze wychodzi. Jakie konsekwencje niesie za sobą zamknięcie punktu paczkowego? Czy podpisując z Wami umowę franczyzy kurierskiej, deklaruje się prowadzenie punktu przez jakiś określony czas? Czy są jakieś kary umowne za rezygnację?

Ponieważ rozliczamy się tylko za wysłane przesyłki, jeśli takich nie ma, to nie ma też faktur do zapłaty. Umowę podpisujemy na czas nieokreślony, ale nie ma żadnej kary umownej za rezygnację.

Umowa prowadzenia franczyzy kurierskiej

Jak wygląda kwestia pobrań od kurierów? Czy przechodzą przez właściciela punktu czy trafiają bezpośrednio do klientów? Czy możliwe jest wydawanie pobrań klientom w gotówce?

Dla nas partnerem jest punkt i to z właścicielem punktu rozliczamy się z pobrań. Natomiast sposób w jaki on rozlicza się ze swoimi klientami jest jego osobistą sprawą, a ponieważ stawiamy na terminowość rozliczeń, jest to jedyny warunek na którym nam zależy.

Czy punkt kurierski może być tylko stacjonarny czy może stać się mobilnym punktem odbierającym od klientów paczki z ich domów i firm?

Obecnie pod naszym logo funkcjonują zarówno punkty stacjonarne jak i mobilne punkty kurierskie, które odbierają paczki od klientów.

Ile paczek nadają Wasze punkty dziennie? Przy jakiej ilości przesyłek można powiedzieć, że punkt paczkowy odniósł sukces?

Średnio możemy przyjąć, że w punkcie jest nadawanych 25-30 przesyłek dziennie. Sukces każdy z przedsiębiorców będzie rozpatrywał w swoich kategoriach, ale od progu ok. 20 paczek dziennie można mówić, że nam się udało.

Ile paczek dziennie nadawanych jest w punktach kurierskich

Czy pomagacie reklamować punkt paczkowy w danym mieście? Jak promować punkt franczyzy kuriera?

Dane każdego punktu są umieszczone na naszej stronie, która jest pozycjonowana. Warto też zainwestować w reklamę na lokalnym rynku, gdyż właściciel wie najlepiej do jakiego odbiorcy chce dotrzeć i jaki typ klienta jest w kręgu jego zainteresowań.

Jak popularny jest to biznes? Czy jest duże zainteresowanie franczyzą kuriera?

W dzisiejszych czasach transport i handel, także ten online, zyskuje coraz większe grono entuzjastów, więc przekonany jestem, że także rynek usług kurierskich będzie coraz bardziej popularny. Nie ma tygodnia bez zapytań od zainteresowanych otwarciem nowego punktu paczkowego.

Czy Punkt Kurierski opłaca się otwierać tylko w dużych miastach?

Nie jest to regułą. Mniejsze miejscowości obsługują wtedy parę miejsc, a w zakresie przesyłek kurierskich możemy śmiało konkurować z Pocztą Polską, której placówki są w wielu małych miasteczkach i wsiach.

Opłacalność Punktów Kurierskich

Czy zapewniacie wyłączność na jakiś obszar lub miasto?

Jako takiej wyłączności nie zapewniamy. Jeśli dwa punkty miałyby być niedaleko siebie najczęściej dyskutujemy z obecnym i potencjalnym punktem tak, żeby nie było konfliktu interesów.

Czy otwieracie własne punkty kurierskie, czy kierujecie ofertę wyłącznie do franczyzobiorców?

Na chwilę obecną nie otwieramy własnych placówek. Zapraszamy tylko do otwierania Punktów Partnerskich.

Jakie są największe wyzwania i problemy w zarządzaniu kilkudziesięcioma punktami franczyzowymi?

Wyzwaniem jest to, aby utrzymać stale atrakcyjną ofertę cenową oraz szybko reagować na zmieniającą się sytuację na rynku kurierskim. Jeśli chodzi o samo zarządzanie to wciąż inwestujemy w zautomatyzowanie systemu, żeby problemy z zarządzaniem zminimalizować jak najbardziej.

Zarządzanie punktami franczyzowymi

Na koniec proszę Cię o jedną radę, jaką powinien wziąć sobie do serca każdy, kto otwiera punkt kurierski.

Moja rada brzmi: pobrania klientów to rzecz święta! Nie traktuj ich jak kapitał obrotowy. Najlepiej wydzielić osobne konto do tego typu rozliczeń.

Dziękuję za rozmowę.

Potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej franczyzy kuriera i założeniu punktu paczkowego?

Odpowiemy na wszystkie pytania.

Marcin Kopczyński rewizja elblągO autorze

Marcin Kopczyński
doradca i analityk e-commerce

Od kilkunastu lat doradzam i pomagam rozwijać internetowe projekty, które przynoszą zyski moim klientom. Specjalizuję się w e-handlu oraz oprogramowaniu dla kurierów.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: