Inbound Marketing – co to jest?

Blog

Marketing to jedna z tych dziedzin, która towarzyszy nam na co dzień, a tym samym bardzo dynamicznie się zmienia. Chodzi przecież o to, by metody, procesy i produkty nadążały za zmieniającym się światem, a czasem też wyznaczały nowe trendy. W zakresie sprzedaży i promocji marki zainteresowanie klienta ofertą i skłonienie go do tego, by zrobił zakupy staje się celem nadrzędnym. By docierać do klientów, trzeba więc używać odpowiednich narzędzi. Obecnie widać, że znacznie spada skuteczność reklam drukowanych i emitowanych w telewizji, a dynamicznie rozwija się internet oraz media społecznościowe. Tym samym inbound marketing jest coraz częściej wykorzystywany.

Gdzie sprawdza się inbound marketing?

Dzięki odpowiednio wykorzystywanym narzędziom inbound marketing można przyciągnąć klienta. To szereg trafnych treści, które odpowiadają na pytania kupującego lub też rozwiewają jego wątpliwości. Z zasady tego typu „prowadzenie” klienta skutecznie buduje relacje, które są tak ważne – także przy zakupach w sieci. To one są podstawą zaufania, sprawiają, że można doradzać, uczyć, pokazywać trendy. Inbound marketing najczęściej jest wykorzystywany w tych branżach, które wyróżniają się długimi i zaangażowanymi cyklami sprzedaży.

Gdzie sprawdza się inbound marketing?

Co to jest inbound marketing?

Inbound marketing to inaczej marketing przychodzący. Skoncentrowany jest na tym, by przyciągnąć zainteresowanie potencjalnych klientów. W tym celu wykorzystywane są treści publikowane w internecie. To przeciwieństwo marketingu wychodzącego, który w pewien sposób przeszkadza odbiorcom, ponieważ generuje treści, jakich nie chcą. Z zasady inbound marketing odpowiada na pytania użytkowników i w ten sposób rozwiązuje ich problemy. Poza tym dostarcza informacji o produktach i usługach, buduje lojalności i zmniejsza koszty. Przede wszystkim stosuje się inbound marketing w branży B2B, ponieważ tam właśnie decyzje zakupowe podejmuje się zdecydowanie dłużej.

Jakie metody wykorzystuje inbound marketing?

Najczęściej inbound marketing to:

  • blog firmowy i content marketingowy – tu publikuje się wartościowe treści w poradnikach, artykułach, e-bookach, podcastach, FAQ;
  • media społecznościowe – Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube. Tu ważny jest zarówno udostępniany content, jak reklamy kierowane do konkretnej grupy docelowej;
  • kursy i webinary;
  • SEO – optymalizowanie treści pod kątem popularnych wyszukiwarek;
  • video na YouTube, Facebook, Insta Stories;
  • newslettery z unikatowymi treściami;
  • e-mail marketing.

Co istotne, by skutecznie docierać do klientów, nie można wykorzystywać tylko jednego z tych narzędzi, a cała strategii inbound marketingu powinna obejmować różne opcje, a także być dość elastyczną, by trafiać do odbiorców w różnym wieku, o bardzo zróżnicowanych potrzebach.

Jakie metody wykorzystuje inbound marketing?

Jaka strategia inbound marketing?

Mówi się, że inbound marketing bazuje na czterech filarach i to one mają za zadanie zachęcać klientów, by sami znaleźli to, czego szukają i w konsekwencji zrobili zakupy. Najważniejsze są zatem ruch na stronie, lojalność wobec marki, konwersja oraz kontrola efektywności podejmowanych działań. Sam przekaz musi być natomiast od początku do końca dopasowany do potrzeb klientów, aby zaspokajał ich oczekiwania. To jest właśnie strategia inbound marketing. 

Co to ruch na stronie?

Najważniejszym elementem inbound marketing jest profesjonalnie przygotowana strona internetowa. Musi być ona czytelna, przyjazna pod UX, nowoczesna, zawierać wysokiej jakości content. Musi być również atrakcyjna i użyteczna zarówno z punktu widzenia firmy, jak i odbiorcy. Warto pamiętać o tym, że treści muszą być na bieżąco aktualizowane, oferta powinna być poprawiana, a na stronie muszą pojawiać się także regularnie wpisy na blogu. Niezbędne również będzie zadbanie o to, by witryna była widoczna w wyszukiwarce, ponieważ wówczas klient będzie mógł ją łatwo znaleźć. Dlatego tak istotna jest optymalizacja SEO. Inbound marketing wykorzystuje również media społecznościowe, w których udostępnia się treści i buduje relacje. Sprawdzają się świetnie jako zróżnicowane kanały komunikacji i generują leady.

Co to ruch na stronie?

Jak budować lojalność wobec marki?

Inbound marketing w dalszej kolejności po wygenerowaniu ruchu na stronie sprawia, że odwiedzający stają się lojalnymi klientami. Oczywiście sama usługa lub produkt muszą być atrakcyjne, by akcje reklamowe przyciągały użytkowników i by wracali. Tak samo musi być na poziomie tworzonych treści. Muszą być one rzetelne, ciekawe i oparte o wiarygodne źródła. Wartościowe treści to nie tylko wpisy na blogi. Angażujące powinny być także opisy kategorii czy produktów oraz samej firmy czy sklepu internetowego. A to pokazuje korzyści, jakie będzie miał kupujący. Jeśli faktycznie produkt czy usługa będą zgodne z oczekiwaniami, można liczyć na pozytywne komentarze oraz polecenie oferty, a to najlepsza reklama oraz okazja do pozyskania nowych leadów.

Jak sprawdzić skuteczność kampanii (konwersja)?

Strategia inbound marketing bazuje na jasno określonych celach konwersji dla strony internetowej. Na przykład może to być zapisanie się klienta do newslettera, zakup, telefon, wypełnienie formularza kontaktowego czy też wysłanie zapytania ofertowego. Oczywiście do takiej aktywności należy klienta zachęcić. Konwersję zwiększają takie narzędzia jak wezwania do działania (CTA), landing page, formularze kontaktowe, lead magnets. Natomiast zapisy do newslettera czy też formularze kontaktowe służą pozyskiwaniu danych kontaktowych. Często przy tym proponuje się klientom rabat, e-book czy też unikatowe treści.

Jak sprawdzić skuteczność inbound marketing?

Niezwykle istotnym aspektem inbound marketing jest ocena skuteczności działań. Analityka oparta jest na śledzeniu współczynnika konwersji, analizie zachowania klientów oraz mierzeniu zmian. Przede wszystkim takie czynności pozwalają ocenić, co w strategii działa, a co się nie sprawdza, co jest dobrym krokiem do optymalizacji kolejnych działań w sieci.

Zalety inbound marketing

Co to inbound marketing offline?

Poza działaniami w sieci, które obejmować mogą na przykład prowadzenie bloga, forów, mediów społecznościowych narzędzia inbound marketing mogą być również realizowane offline. W tego typu strategia obejmuje na przykład udział w konferencjach lub targach branżowych, różnego rodzaju eventy, szkolenia, warsztaty, publikacje książkowe. W każdym z tych wydarzeń – na poziomie produktu i aktywności chodzi o to, że odpowiada on na potrzebę potencjalnego klienta. Poza tym działania tego typu budują realną niemalże osobistą relację z odbiorcą, co jest niemożliwe tylko online.

Jak zbudować dobry inbound marketing?

By stworzyć idealną strategię inbound marketing, należy przede wszystkim dobrze poznać potrzeby i oczekiwania klienta. To pozwala podsunąć mu rozwiązania, które będą dla niego interesujące i które są związane z twoją ofertą. Te wszystkie procesy nie polecają na osadzaniu czy natrętnych peronach kontakty, a na jakości obsługi oraz atrakcyjności produktu, które się eksponuje.

O czym trzeba pamiętać przy inbound marketing?

By inbound marketing był skuteczny trzeba przede wszystkim:

  • poznać potrzeby klienta, by móc na nie odpowiedzieć. Im lepiej to zrobisz, tym większa szansa, że sprzedasz produkt lub usługę;
  • mieć opinię eksperta. Choć wymaga to zaangażowania i poznania tajników branży, ale da ci prawo do dawania rad i udzielania rzetelnych informacji. A to sprawia, że klienci będą ci ufać;
  • pisać zarówno na swoim blogu, jak i udzielać się na forach tematycznych, konferencjach, spotkaniach, targach;
  • bądź w kontakcie z klientami i zapewnij im różne narzędzia, by mogli zadawać ci pytania. To oczywiście e-mail, telefon, boty, chaty, Messenger, ale i video spotkania.

Jakie są różnice pomiędzy inbound marketing a outbound marketing?

Outbound marketing ma na celu dotarcie do jak największej liczby osób, niezależnie od tego czy są aktywnymi nabywcami. Korzystają z niego w większości firmy B2B. Inbound marketing jest idealny zarówno w branży B2B, jak i B2C i jest oparty na analizie zachowań klienta.

Inbound czy outbound – który lepszy?

Wybór strategii marketingowej musi być dopasowany do rodzaju działalności oraz celów, jakie są założone przez firmę.

Zalety inbound marketing

Najważniejsze korzyści inbound marketing:

  • generuje ruch na stronie internetowej oraz wartościowe leady;
  • dociera do odbiorców zainteresowanych zakupem;
  • podnosi wiarygodność firmy i aktywizuje klienta;
  • pomaga budować relacje oraz buduje świadomość marki;
  • przeprowadza leady przez lejek sprzedażowy;
  • zapewnia wartościowe informacje;
  • jest spersonalizowany.

Inbound marketing towarzyszy w podróży kupującego od momentu, gdy szuka twoich usług lub produktów aż do budowania relacji z lojalnymi klientami. To jest skuteczne i zwiększa sprzedaż oraz przychody.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  • Jakie cele pozwala osiągać inbound marketing?

    Przede wszystkim wzmacnia rozpoznawalność marki szczególnie wśród osób zainteresowanych usługą, produktem, tematem. Poza tym buduje ekspercki wizerunek firmy oraz zmniejsza koszty transakcji.

  • Co to inbound marketing?

    W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego brzmi „przychodzący (przyjeżdżający, przypływający, przybywający) marketing”. To określenie jest przeciwstawne do „outbound”, czyli „wychodzący”.

  • Czym od inbound marketing różni się outbound marketing?

    Inbound marketing w centrum zainteresowania stawia klienta, a nie płatne reklamy, maile, promocje wysyłkowe. Wielu specjalistów porównuje tę relację do tego, czym różni się PR od reklamy.

  • Jakie są przykłady inbound marketing?

    Warto pamiętać, że narzędzia inbound marketing można ze sobą łączyć i stosować wybiórczo w zależności od potrzeb. Przykładowo może to być blog, SEO, wystąpienia na konferencjach czy też dyskusje na forach branżowych, dbanie o wizerunek w mediach społecznościowych.

  • Jak można wykorzystać media społecznościowe?

    To jeden z ważniejszych kanałów komunikacji ze współczesnymi klientami. Na Facebooku można prowadzić własną stronę i umieszczać wartościowe treści, które są udostępniane przez użytkowników. Poza tym popularnością cieszy się prowadzenie grup i organizowanie wydarzeń. Na LinkedIn, który jest przeznaczony dla profesjonalistów, zamieszczanie postów i prowadzenie grup przynosi bardzo wymierne korzyści. Skutecznym narzędziem staje się popularny YouTube, choć wymaga zdecydowanie większego zaangażowania oraz kreatywności. Na tej najpopularniejszej platformie mogą pojawić się webinaria, podcasty, video poradniki i inne filmowe formy, które mogą przyciągać nowych klientów.

    Jak można wykorzystać media społecznościowe?

  • Jak wykorzystać inbound marketing w aplikacjach?

    Funkcjonalna aplikacja na urządzenia mobilne może być rewelacyjnym narzędziem inbound marketing, choć sprawdza się także w outbound marketing. Przede wszystkim marka dociera z atrakcyjnymi rozwiązaniami, ale to odbiorca instaluje aplikację i czerpie z niej korzyści.

Seweryn Kreja rewizja elblągO autorze

Seweryn Kreja
SEO Manager

Specjalizuję się w optymalizacji serwisów pod kątem wymogów Google. Testuję i wdrażam narzędzia pomagające serwisom naszych klientów osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: