Oferowano Ci e-mailem lub SMS-em zakup domeny?

Blog

Telefonowano do Ciebie z nieznajomego numeru i podczas rozmowy sugerowano, że domena podobna do Twojej aktualnej jest w trakcie rejestracji przez konkurencję? Otrzymałeś wiadomość SMS lub e-maila z informację, iż dobiega końca abonament domeny, ale rozszerzenie domeny (com.pl, .info, .edu) nie wydaje Ci się znajome? Takie wiadomość trafiają do każdego, bo jest to działanie losowe i w pełni zautomatyzowane. Nasi klienci  kilka razy w miesiącu wysyłają zapytanie, czy warto kupić oferowaną w ten sposób domenę. Proceder przybiera na sile i może dotknąć jutro także Ciebie.

Ustalmy podstawowe fakty

  1. Żaden rejestrator nie ma obowiązku informowania, że ktoś chce kupić domenę z nazwą Twojej firmy lub marki. Żaden znany mi rejestrator tego nie robi.
  2.  Wysyłane oferty dotyczą mało atrakcyjnych domen typu nazwadomeny.com.pl.
  3. Nie musisz kupować domen na zapas i na wszelki wypadek. Kiedyś było modne kupowanie wszystkich dostępnych rozszerzeń z nazwą Twojej firmy lub marki. Teraz robią to tylko firmy, które chcą działać w dużej skali. Nie jest to niezbędne i nie musisz się martwić, że ktoś otworzy stronę z nazwą Twojej firmy pod innym rozszerzeniem i będzie się podszywał. Są na to odpowiednie paragrafy i zdarzało mi się skutecznie zablokować tego typu stronę, gdy konkurencja ją uruchomiła.
  4. Każda tego typu oferta jest ze znacznie zawyżoną ceną w stosunku do rynkowej wartości domeny.
  5. We wszystkich przypadkach, z jakimi się spotkałem, proponowana domena była niezarejestrowana i możliwa do zamówienia u dowolnego dostawcy z pominięciem oferenta z maila.

Jak wyglądają wiadomości z ofertą kupna domeny?

Poniżej kopia wiadomości jaką otrzymał jeden z naszych klientów.

Dzień dobry!
Pragniemy poinformować, że otrzymaliśmy wniosek o rejestrację domeny www.advatype.com. Ponieważ wniosek ten został złożony przez osobę spoza Państwa firmy / organizacji, w związku z tym stosownie o tym informujemy.
Jeśli wniosek ten zostanie rozpatrzony, może mieć to wpływ na Państwa firmę. Państwa klienci mogą być zdezorientowani, ponieważ inna firma będzie używać dokładnie tej samej nazwy, choć z innym rozszerzeniem.
Z tego względu chcielibyśmy zaproponować Państwu jednorazową ofertę rejestracji tej nazwy. Jeśli wyrażą Państwo zgodę, połączymy domeny www.advatype.com z www.advatype.net.
Koszty tej nazwy wynoszą 89 złoty (bez VAT) rocznie. W trosce o autorytet marki możemy zarejestrować daną nazwę na okres 10 lat, co oznacza, że płacą Państwo jednorazowo kwotę w wysokości 890 złoty (bez VAT). Przez ten okres Państwa nazwa będzie zarejestrowana i chroniona. Jeżeli Państwo zechcą, działanie to można przedłużyć o ten sam okres.
Jeśli wyrażają Państwo zgodę na naszą jednorazową ofertę, prosimy o przesłanie do nas na ten adres e-mail nazwy swojej firmy, adresu firmy, nazwy i numeru VAT (NIP). Odrzucimy wówczas wniosek strony trzeciej i połączymy tę nazwę z Państwa obecną stroną internetową.
Liczymy na Państwa odpowiedź w tej sprawie.

W czasie odczytywania tego e-maila przez naszego klienta, domena advatype.com była nadal wolna i mógł ją samodzielnie zarejestrować w ponad dwukrotnie niższej cenie.

Dlaczego dostajesz takie oferty zakupu domeny?

Jest to działanie losowe i nastawione na nieświadomych technologicznie klientów. W mojej ocenie jest to zwykła próba wyłudzenia poprzez wzbudzenie niepokoju. Oferent wysyła duże ilości tego typu wiadomości i kiedy ktoś na nią odpowie, rejestruje domenę oraz wystawia fakturę klientowi. Kiedy tylko spróbujesz wdać się w dyskusję z taką firmą, to komunikacja się kończy. Wiedzą, że trafili na kogoś, kto rozumie zasady działania domen i nie chcą nawet tracić czasu na wyjaśnienia.

Rodzi się więc zasadne pytanie, czy takie wiadomości są legalne? Niestety tak. Wynika to z tego, że jest to bardzo sprytny zabieg psychologiczny, a nie kłamstwo, bo ciężko udowodnić, że nikt nie chciał proponowanej domeny zakupić. Dlatego też analogicznie jak w przypadku naciągania na opłaty za wpis do CEiDG, tak i w tym, musimy być po prostu czujni.

Dlatego nie kupuj domen oferowanych w ten sposób, aby nie wplątać się długoterminowe zobowiązania. Uważaj na to, co mówisz w rozmowach telefonicznych, gdyż ”telemarketerzy” nie raz twierdzili, że w trakcie rozmowy zawarta została z nimi umowa i na tej podstawie wysyłali faktury do opłacenia.

 

Potrzebujesz pomocy w ocenie oferty na zakup domeny?

Jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości co do oferty, którą otrzymałeś, napisz do nas, a bezpłatnie pomożemy ocenić sytuację.

Marcin Kopczyński rewizja elblągO autorze

Marcin Kopczyński
doradca i analityk e-commerce

Od kilkunastu lat doradzam i pomagam rozwijać internetowe projekty, które przynoszą zyski moim klientom. Specjalizuję się w e-handlu oraz oprogramowaniu dla kurierów.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: