Podstawowe zasady optymalizacji tekstu pod pozycjonowanie (SEO)

Blog

Jest wiele zasad SEO w copywritingu i optymalizacji tekstów, wiadomo jest że Google i internet żywią się obrazem i słowem. Warto pamiętać o tym, że z punktu widzenia pozycjonowania nie jest jednak wszystko jedno, jakie teksty czy grafiki na stronie się pojawią. Jeśli mają one trafić do jak największej grupy odbiorców i na przykład sprzedawać, należy zadbać o odpowiednią widoczność witryny w wyszukiwarce Google. Obecnie specjaliści od marketingu i copywritingu mają szereg rozmaitych narzędzi, które pozwalają skutecznie promować się w sieci, a powtarzany jak mantra skrót SEO zrewolucjonizował sposób myślenia o tekstach. Mają być nie tylko informacją przyjazną odbiorcy, ale ich celem jest zainteresowanie ofertą, a także ułatwienie klientom podjęcie pożądanej decyzji zakupowej. Ta oczywiście może mieć rozmaity charakter. SEO copywriting będzie więc zwiększać konwersję i pomoże dotrzeć z ofertą do znacznie szerszego grona odbiorców. I dlatego właśnie trzeba wiedzieć, co i jak pisać.

Co to jest SEO?

SEO (ang. Search Engine Optimization) to według definicji sposób optymalizacji stron pod wyszukiwarki internetowe. Efektem mają być jak najwyższe pozycje pośród bezpłatnych (tzw. organicznych) wyników wyszukiwania na wybrane słowa kluczowe. SEO więc to jeden z elementów marketingu internetowego. SEM (ang. Search Engine Marketing) to ogół działań w wyszukiwarkach, który obejmuje wyniki organiczne oraz płatne linki – tak zwane Pay Per Click.

Co jest copywriting SEO?

SEO copywriting jest techniką pisania tekstów, która bazuje na szeregu zasad. W ten sposób wspiera się pozycjonowanie strony internetowej. Oczywiście, aby osiągnąć efekt, czyli wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google, trzeba znać zasady. Nie chodzi o napisanie tekstu z dużą ilością słów kluczowych, a raczej o kreowanie wartościowych treści wysokiej jakości, które będą interesujące dla odbiorców, a także będą zawierać prawidłowo dobrane frazy. Taki opis czy wpis na bloga będzie zarówno przyjazny dla internauty, jak i czytelny dla robotów wyszukiwarki. Tym samym będzie przykuwać uwagę oraz odpowie za pozycjonowanie serwisu. Jak widać, z zasady SEO copywriting musi uwzględniać oczekiwania i odbiorców, i Google’a i dlatego treści powinny być merytoryczne i wyróżniać się wysoką jakością. Same frazy kluczowe natomiast muszą zostać zoptymalizowane pod konkretne zapytania internautów. 

Jakie są rodzaje słów kluczowych?

Niezwykle istotne podczas pozycjonowania i optymalizacji są słowa kluczowe. To one zwiększają widoczność strony, a także sprawiają, że roboty Google’a nie będą mieć problemu z poprawnym jej skategoryzowaniem. I dlatego właśnie SEO koncentruje się na słowach kluczowych, a obecnie się wyróżnia kilka ich rodzajów.

By wyjaśnić, jak ważne jest odpowiednie dobranie fraz kluczowych, wystarczy przeanalizować własne zachowania w internecie, gdy szukamy nowych butów, atrakcyjnego oprogramowania czy ciekawego przepisu. Z automatu w wyszukiwarkę na komputerze lub na urządzeniu mobilnym wpisujemy pasujące nam hasło i przeglądamy strony, które Google zaproponował nam jako pierwsze – mało kto wypuszcza się na kolejne karty. Im wyżej zatem witryna znajduje się w wyszukiwarce, tym większa szansa, że klient wejdzie na stronę, zrobi zakupy, czy zamówi usługę. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich fraz kluczowych oraz ich optymalne rozmieszczenie.

Frazy kluczowe mogą składać się z jednego lub większej liczby wyrazów. Tematycznie powinny być związane z samą stroną oraz konkretnymi produktami. Dzięki temu odbiorcy będą mogli znaleźć dokładnie to, czego szukają. Tym samym frazy kluczowe wpływają na konwersję witryny. Takie wyszukiwanie jest wykorzystywane przede wszystkim na portalach społecznościowych, w sklepach online oraz na innych stronach www. Sam mechanizm jest dość prosty, choć trzeba pamiętać, że same wyszukiwarki wykorzystują skomplikowane algorytmy, które często się zmieniają, więc należy stale trzymać rękę na pulsie.

Można wyróżnić kilka typów słów kluczowych:

Krótkie ogólne frazy kluczowe

Składają się z jednego lub dwóch słów. Nie są zbyt szczegółowe, ale to właśnie je wpisują internauci, którzy nie wiedzą dokładnie, czego w sieci szukają. Z jednej strony są więc popularne, a z drugiej bardzo trudne w pozycjonowaniu. I dlatego warto poza nimi stosować również inne rodzaje słów kluczowych.

Brandowe słowa kluczowe

Brand w dużym skrócie to marka. W rzeczywistości jest pojęciem zdecydowanie szerszym. Będzie to świadomość marki – cały system wyobrażeń, który jej towarzyszy. W tym wypadku najczęściej pojawia się nazwa firmy lub też część adresu witryny. Jak widać, będą to frazy, które pozwolą znaleźć stronę internetową lub dane kontaktowe do danego przedsiębiorstwa. Warto pamiętać, że tego typu pozycjonowanie będzie skuteczne, gdy nazwa marki jest oryginalna, a z drugiej strony nie jest to sposób, by trafić do nowych odbiorców. Na przykład gdy mamy restaurację Avocado Elbląg, to frazą brandową będzie “Avocado”.

Frazy długiego ogona (long tail)

To bardzo skuteczny sposób na pozycjonowanie strony. Frazy tego typu składają się z więcej niż dwóch słów. Są również bardzo szczegółowe, a dzięki temu doskonale odpowiadają na potrzeby konkretnego odbiorcy. Mają także mniejszą konkurencję. Dość często frazy długiego ogona mają postać pytania lub też są stosowane przy rozbudowanych hasłach.

Słowa kluczowe w kampaniach marketingowych

Klienci, którzy chcą promować stronę za pomocą kampanii marketingowych w Google Ads oraz w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram i Twitter muszą się zdecydować, na jakie słowa kluczowe ma się generować ruch. Może to być na przykład hasło, nazwa wydarzenia czy też slogan. W socialmediach tego typu wyrazy zapisuje się z hasztagiem, co pozwala szybko znaleźć konkretne posty i zdjęcia.

Frazy, które opisują problemy użytkowników

Internauci często szukają opinii na temat produktów, które zamierzają kupić czy też usług, z jakich zamierzają skorzystać. Poza tym w wyszukiwarkę wpisywane są również frazy, które pozwalają rozwiązać konkretny problem. W przypadku sklepów internetowych można więc spotkać się ze słowami: opinie, reklamacje, sposób dostawy, kontakt.

Frazy kluczowe z danymi osobowymi

Wiele osób decyduje się budować markę przy pomocy imienia i nazwiska. Dane osobowe są najczęściej wykorzystywane przez ekspertów w danej dziedzinie – prawników, lekarzy, freelancerów. Słowa kluczowe na stronie internetowej powinny więc je skutecznie promować.

Struktura nagłówków w dokumencie oraz na stronie internetowej

Poza doborem odpowiednich fraz kluczowych warto pamiętać o tym, że muszą być one w tekście odpowiednio rozmieszczone. Sam podział na akapity z nagłówkami znacznie ułatwia czytanie i sprawia, że odbiorcy pochylają się nad treścią. Zgodnie z SEO frazy kluczowe powinny być rozmieszczone na początku tytułu artykułu < h1> oraz w przynajmniej w jednym nagłówku artykułu 
< h2>. Oczywiście w pozostałych śródtytułach nie duplikuje się tego samego słowa kluczowego.

Nagłówki pełnią bardzo ważną funkcję. Nie tylko optymalizują tekst pod kątem SEO, ale również pozwalają uzyskać odpowiednią strukturę tekstu. Śródtytuły to fragmenty tekstu wyróżnione graficznie. Wprowadzają treść akapitu lub ją podsumowują. W języku HTML oznacza się je literą H oraz cyframi od 1 do 6. To pozwala stworzyć pewną hierarchię treści. Najważniejszy jest nagłówek pierwszego poziomu <h1>, a pozostałe będą tworzyć śródtytuły.

Tytuł i śródtytuły ułatwiają czytanie szczególnie długich tekstów, a także sprawiają, że artykuły lepiej się prezentują. Zawarte w nich frazy pomagają również robotom wyszukiwarki rozpoznać tematykę podstrony, więc są stosowane do nasycenia tekstu w naturalny sposób, a tym samym wzmocnienia pozycji strony. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli struktura nagłówków będzie nieuporządkowana i niewłaściwa, to uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego.

Nagłówki należy więc stosować zgodnie z hierarchią. H1 musi się znaleźć w kodzie i jest po prostu tytułem strony, podstrony, artykułu lub produktu. Najlepiej by było, aby wystąpił tylko raz. Do podziału tekstu na rozdziały i podrozdziały warto używać kolejnych nagłówków. Warto zadbać o to, by były krótkie, zwięzłe i unikalne. Z drugiej strony nie mogą być zbyt ogólne – na przykład “jak znaleźć mieszkanie?”. Zdecydowanie lepsze wyniki będzie mieć pytanie “jak znaleźć mieszkanie w Elblągu?”

Jak wyszukiwać słowa kluczowe?

Jest kilka narzędzi, które ułatwiają wyszukiwanie słów kluczowych, a tym samym wybieranie tych, które będą pozycjonować naszą stronę. Poza bezpłatnymi, o których będziemy pisać, dostępne są też płatne serwisy takie jak na przykład Senuto.

Bez problemu i ponoszenia dodatkowych kosztów można szukać fraz kluczowych poprzez:

Podpowiedzi Google

Ręczne wyszukiwanie słów kluczowych z long tail wykorzystuje funkcję automatycznego uzupełniania zapytań w wyszukiwarce Google. Pojawiające się tam frazy kluczowe są najpopularniejszymi wpisywanymi przez użytkowników. To proces, który pozwala sprawdzić, jakich fraz najczęściej używają internauci. Specjaliści podkreślają, że jest to sposób dość czasochłonny i często mało efektywny. Jest to jednak najlepszy sposób, aby szybko nauczyć się języka, jakim posługują się nasi klienci i sprawdzić o co pytają Google w naszej branży.

Google Trends https://trends.google.pl/

To darmowe i intuicyjne narzędzie, które bazuje na danych z Google’a. Pokazuje, jak często dana fraza jest wyszukiwana. Dzięki temu można szybko sprawdzić zmiany trendów, porównać wiele fraz, zawęzić zakres na przykład do konkretnego obszaru czy też wyszukiwać tylko w grafice, na Youtube czy w sekcji zakupów Google. To świetne narzędzie do opracowywania strategii marketingowych. Pokazuje, czego internauci szukają i pozwala odpowiedzieć na te potrzeby.

Ubersuggest https://neilpatel.com/ubersuggest/

Rewelacyjne narzędzie Ubersuggest pozwala rozwijać te grupy słów kluczowych, które są z różnych względów w danym momencie najbardziej dla nas interesujące. Daje dostęp do podglądu wyników wyszukiwania oraz linii trendu w Google Trends. Pozwala także wygenerować listing dla danej frazy oraz pobrać wszystkie sugerowane słowa kluczowe w formacie .csv.

Answerthepublic https://answerthepublic.com/

To darmowe narzędzie SEO, które tworzy różne kombinacje słów kluczowych oraz pytań. Tym samym można się zrobić wizualizacje i tabele, które pokazują, w jaki sposób użytkownicy korzystają z Google, jak znajdują potrzebne informacje. Answerthepublic daje możliwość eksportu wszystkich słów do pliku .csv, a charakterystyczne drzewko jest świetnym narzędziem do pracy.

Jak długi powinien być tekst pod SEO?

Warto zwrócić uwagę, że internauci z każdej strony bombardowani są tekstami, więc w efekcie ich nie czytają, a jedynie skanują. Dlatego podział na bloki oraz nagłówki jest ważny. Wzrok zatrzymuje się także na pogrubieniu, kursywie, wypunktowaniu czy też innych wyróżnieniach, które sprawią, że treść będzie atrakcyjna wizualnie. Tym samym częściej będzie czytana. Każdy tekst SEO musi więc powstawać w zgodzie z zasadami webwritingu. Warto do niego dodać także ilustracje, grafiki czy zdjęcia, które oczywiście powinny być też odpowiednio zoptymalizowane – na przykład tekstem alternatywnym i nazwą pliku.

Sam tekst musi być przyjazny czytelnikowi. Ma być zwięzły, czytelny i przejrzysty. Przyciągać będzie krótki tytuł oraz lead. To wstęp do artykułu. Pełni rolę zajawki, która ma zachęcić do przeczytania tekstu, a także wprowadza w temat. Z technicznego punktu widzenia to krótki akapit, który umieszcza się pomiędzy tytułem a treścią właściwą. Często jest dodatkowo boldowany. Od niego zależy, czy internauta będzie chciał czytać dalej. Kwestia długości tekstu też oczywiście ma znaczenie. Google ceni treści rozbudowane i unikatowe, więc zawsze liczba znaków powinna być dokładnie zaplanowana. Często ten parametr uzależnia się i od miejsca publikacji, i od ilości fraz czy typu tekstu. Zakłada się, że artykuł na stronę główną oraz opis kategorii powinny być dłuższe niż 2500 zzs. Natomiast opis produktów warto aby miał powyżej 1000 zzs. Pamiętaj jednak, że długość tekstu nie jest jedynym wyznacznikiem jakości publikacji pod kątem pozycjonowania i nie kieruj się sztywno tymi ograniczeniami. Staraj się wyczerpać temat i nie tworzyć treści dla samej idei. Teksty krótsze również mogą być skuteczne, jeśli są dobrze przygotowane i odpowiadają na poszukiwane przez użytkowników zagadnienia.

Poza długością tekstu należy zwracać uwagę na bogate słownictwo i poprawność językową oraz stylistyczną. Warto więc korzystać z narzędzi, które sprawdzają artykuły pod tym kątem. Nie powiela się również treści z innych stron. Zdecydowanie lepiej „sprzedają” się teksty oryginalne oraz własne grafiki lub też te, do których mamy pełne prawo.

Jak poprawnie linkować wewnętrznie z artykułów?

Strategia SEO poza wartościowymi tekstami z frazami kluczowymi bazuje na linkowaniu wewnętrznym. To właśnie optymalne rozmieszczenie linków między podstronami będzie wpływać pozytywnie na całą witrynę i oczywiście ułatwi nawigację. Jest to duże ułatwienie dla użytkowników, które wspomaga też odczytywanie witryny przez roboty wyszukiwarki. Linki wewnętrzne mają za zadanie kierować do innej podstrony w serwisie. To swoista sieć połączeń, która łączy teksty powiązane tematyką. W ten sposób można na przykład zaproponować inne produkty, zainspirować do przeczytania poradnika, czy też wskazać atrakcyjne oferty. Linkowanie wewnętrzne może bazować na frazach kluczowych lub też odsyłać do innych podstron. Przykładem linkowania wewnętrznego jest link do definicji duplicate content, który kieruje do słownika SEO na naszej witrynie. Dzięki temu linkowi wzmacniamy optymalizację witryny pod to konkretne słowo “wskazując i podkreślając” botowi Google, że podstrona, do której linkujemy jest o tej tematyce. Starajmy się więc dodawać linki w treści w elementach nawigacji tak, aby odpowiadały zawartości strony docelowej. Kolejnym przykładem jest nazywanie kategorii “spodnie” zamiast np. “spodnie dziecięce”, bo dzięki temu linkowanie wewnętrzne będzie wykonane ze słowem “spodnie dziecięce”, wspierając optymalizację pod tę frazę.

Co to jest duplicate content?

Jak już wspomnieliśmy, Google lubi oryginalne teksty. Niedopuszczalne są więc plagiaty z etycznego punktu widzenia. Niestety Google nie automatyzuje procesu weryfikacji plagiatów i nie karze za kopię treści, tak jak to często jest opisywane. Ich algorytmy nie są w stanie jednoznacznie ocenić, kto jest autorem tekstu, bo nie można tego opierać się na dacie publikacji. Można co prawda odpowiednimi formularzami zgłosić kradzież treści i, udowadniając autorstwo, doprowadzić do usunięcia z indeksu danej strony. 

Nie bójmy się kopiowania treści dystrybutorów czy hurtowni. Nie wydawajmy dziesiątek tysięcy na napisanie unikalnych opisów produktów, które i tak znikną z asortymentu. Na start Twojego biznesu online użyj tego co masz i systematycznie zwiększaj unikalną zawartość merytoryczną witryny. Mogą to być np. autorskie poradniki. Będzie to najlepsza inwestycja, jeśli masz ograniczony budżet. Opis produktu powinien być poprawny merytorycznie i działać prozakupowo, a nie tylko pod kątem SEO. 

Duplicate content możemy podzielić na wewnętrzny i zewnętrzny. W tym pierwszym przypadku chodzi o powielone opisy na jednej stronie. Czasem jest to wynikiem niewłaściwie zrobionych przekierowań, gdy jeden artykuł jest widoczny pod wieloma adresami (sprawdź definicję tag kanoniczny). O zewnętrznym duplicate content mówimy wówczas, gdy ta sama treść pojawi się na kilku stronach internetowych. Bardzo często dotyczy to kopiowania opisów marek czy produktów ze strony producentów lub dystrybutorów. Problematyczne w tym kontekście okazują się też obszerne cytaty. Z jednej strony więc powinniśmy dołożyć starań, by tworzyć oryginalne treści, a z drugiej dość konsekwentnie pilnować tego, by ktoś nas nie kopiował.

Jak sprawdzić oryginalność i unikatowość tekstu? 

W sieci promowane są oryginalne treści i dlatego od copywritera wymaga się tego, by tworzył unikatowe teksty. Ma to kontekst etyczny, o którym wspomnieliśmy, a także formalny. Googleboty i algorytmy wyszukiwarki strony, które stosują duplicate content, mogą takie treści uważać za mniej wartościowe. Poza tym niezmiennie kradzież własności intelektualnej jest przestępstwem i dlatego właśnie znaleźć można szereg narzędzi, które ułatwiają sprawdzenie tekstu pod tym kątem.

Teoretycznie najprościej jest wpisać w wyszukiwarkę kilka zdań, które budzą nasze wątpliwości. Lepiej będzie jednak skorzystać z darmowych programów antyplagiatowych. Dużą popularnością cieszy się Plagiarisma. Wystarczy się zarejestrować, by móc wkleić fragment tekstu, adres URL, a nawet załadowany plik – na przykład .doc czy .pdf. W efekcie otrzymamy informację, czy treści są unikatowe, a w przypadku plagiatu zostanie wskazane źródło. Copywriterzy chętnie korzystają także ze strony Copywritely. Pozwala ona ocenić unikatowość tekstu oraz sprawdza błędy oraz słowa kluczowe. W tym wypadku nie jest konieczne nawet logowanie. Innym darmowym narzędziem jest Prepostseo. Dokładna analiza pokazuje nie tylko skopiowane zdania, ale także wskaże parafrazy. Warto również korzystać z programów Copyscape oraz Siteliner. To od doskonałe narzędzia do analizy własnej strony i podstron. Dają również dostęp do szeregu innych przydatnych funkcji.

Grafiki i alty

Testy SEO powinny być uzupełniane o odpowiednią grafikę. Poza tym że musimy mieć do niej pełne prawa, to również powinniśmy zadbać o to, by wpływały na pozycjonowanie strony. Dlatego właśnie niezwykle ważne jest to, by uzupełniać atrybut alt oraz odpowiednio nazywać plik graficzny. Warto także w tym miejscu postawić na słowa kluczowe. Same alty (opisy alternatywne grafiki) powinny być krótkie i treściwe. Warto pamiętać o tym, że pojawią także w programach czytających obsługiwanych przez osoby niedowidzące i wówczas, gdy grafika się poprawnie nie załaduje. Z altów korzystają także roboty Google. Przykład poprawnego opisu alt dla zdjęcia:

źle: kot.jpg i alt=”kot”

dobrze: czarny-kot-na-parapecie.jpg alt=”czarny kot na parapecie”

czarny kot na parapecie

Dużo pojawiło się tu informacji na temat tego, jak pisać pod SEO. I nic dziwnego, że wiele osób w dalszym ciągu traktuje to jako wiedzę tajemną. Nie ukrywam, że dużym wsparciem dla mnie są pozyskane z różnych źródeł słowa kluczowe i pytania, cały czas uczę się narzędzi oraz staram się pamiętać o tym, jak zapisywać pliki i je później opisywać. To wchodzi w krew. Ale w efekcie, gdy siadam do pisania, to jesteś dla mnie najważniejszy Ty. Chcę Ci coś opowiedzieć, doradzić, może sprzedać albo zachęcić do innej aktywności. I dlatego SEO i pozycjonowanie – statystycznie pewnie najważniejsze, są dla mnie po czytelniku. W końcu to nie roboty podejmują decyzję, ale Ty.

Dominika Lewicka-KlucznikO autorze

Dominika Lewicka-Klucznik

Animatorka kultury, filolożka. Jest redaktorką, autorką wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych.
Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych.
Prowadzi stronę autorską: LewickaKlucznik.pl oraz projekt społeczny Pogotowie W@rsztatowe

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: