Porównywarka brokerów kurierskich sposobem na tanie przesyłki kurierskie (Wywiad)

Blog

Rynek przesyłek kurierskich jest napędzany wzrostem popularności zakupów w Internecie. Z kuriera coraz częściej korzystamy także prywatnie do przesyłania sobie różnych rzeczy. Spadek cen spowodował, że usługi te są dostępne dla każdego. W tej sytuacji powstali brokerzy kurierscy, którzy pośredniczą między klientami a dużymi firmami kurierskimi. Zapewniają im nie tylko niskie stawki już od pierwszej wysłanej paczki, ale pozwalają też zmieniać firmę kurierską bez zbędnych formalności. Brokerów na polskim rynku jest więcej niż 100. Nie jest łatwo porównać ich oferty oraz znaleźć rzetelnego pośrednika. Aby ułatwić wybór, powstała porównywarka usług brokerów kurierskich ZnajdzKuriera.pl. Rozmawiamy z jej właścicielem, Grzegorzem Janikiem, który przybliży to, jak działa porównywarka i jak odnaleźć się na rynku przesyłek kurierskich.

SpeedPak - Punkty Nadawania Paczek

Czym jest porównywarka usług brokerów kurierskich?

Porównywarka usług kurierskich jest prostym narzędziem do znalezienia optymalnego kuriera dla swojej przesyłki/palety. Klient musi podać wagę, wymiary, sposób zapakowania, jak również opcję dodatkowe jak np. pobranie i ubezpieczenie. Otrzymuje oferty brokerów z informacją, jaką firmą kurierską można daną przesyłkę wysłać. Może wybierać nie tylko według przewoźnika, ale również danego brokera kurierskiego.

Czy dzięki ZnajdzKuriera.pl można znaleźć taniego kuriera?

Zdecydowanie tak. W naszym serwisie można znaleźć wielu doświadczonych pośredników kurierskich, a dzięki konkurencji, klient może znaleźć tanią ofertę.

wynik porównania ofert brokerów kurierskich

Czy każdy broker może przystąpić do porównywarki? Jak weryfikujecie brokerów?

W porównywarce kurierów nie znajdziemy przypadkowych firm. Nie każdy broker może przystąpić do naszego serwisu. Firmę, przed przyjęciem, dokładnie weryfikujemy nie tylko w Internecie (opinie klientów), ale także badamy opinię wśród innych brokerów. Jest to dla nas kluczowy czynnik. Zależy nam na dostarczaniu najwyższej jakości usług kurierskich, a to jest możliwe jedynie z pewnym i doświadczonym brokerem.

Czy zdarzają się nieuczciwi brokerzy kurierscy?

Tak, jest wiele firm pośredniczących, które działają nieuczciwie. Działając już kilka lat na rynku widzimy, iż nie zawsze atrakcyjna cena jest korzystna dla klienta. Są brokerzy kurierscy, którzy “wabią” atrakcyjną ceną za przesyłki, a następnie, po wykonaniu usługi, wysyłają faktury na nieprawdziwe dopłaty. Wiele takich spraw miało swój finał w sądach i były opisywanych również przez programy telewizyjne, chociażby Polsat Interwencja czy TVN Uwaga. Drugą sprawą jest niezwracanie pobrań przez pośredników. Są to tylko niektóre przykłady, które zdarzają się najczęściej na rynku brokerskim. Korzystając więc z naszej porównywarki, klient może czuć się bezpieczniej, bo staramy się stale monitorować nieuczciwych pośredników. Bacznie monitorujemy bieżącą sytuację rynkową i, w przypadku wystąpienia wątpliwości co do reputacji danego brokera, interweniujemy. A gdy nie mamy pewności, usuwamy dany serwis kurierski z porównywarki, aby nie ryzykować, że nie narazimy naszych klientów na problemy. Nie ma miesiąca, abyśmy nie odmawiali zainteresowanemu brokerowi, który nie spełnia naszych wymogów co do obsługi klienta i opinii rynkowej.

Czy klienci kurierów lub brokerów mylą Was z nimi i kontaktują się w sprawie swoich paczek?

Tak, nie jest to częsta sytuacja, ale zdarza się, że klienci pytają nas o wyceny niestandardowych przesyłek, jak również kontaktują się w sprawie swoich zamówień, które były składane już u danego brokera. W takim przypadku oczywiście staramy się pomagać. Jeśli jesteśmy w stanie po numerze zamówienia zweryfikować brokera, kierujemy klienta bezpośrednio do niego. Zdarzają się też klienci z reklamacjami, którzy szukają u nas kontaktu do brokera, którego nawet nie ma i nie było u nas w porównywarce. Daje nam to tylko dodatkową motywację, aby bacznie przyglądać się brokerom w naszej porównywarce.

W obrębie porównywarki istnieje ranking brokerów. Jak on działa?

Jest to ranking, który pokazuje jaki broker jest najczęściej wybierany przez klientów w naszej porównywarce. Dodatkowo ranking pokazuje, ile razy klient wybrał pośrednika oraz ile pieniędzy zostało zaoszczędzonych, jeśli klient zdecydowałby się korzystać bezpośrednio z firmy kurierskiej. Mają one dla klientów indywidualnych bardzo wygórowane ceny. Ranking brokerów kurierskich jest również zabezpieczony przed jego sztucznym “nabijaniem”, ale szczegółów wolałbym nie zdradzać. Mogę jednak zapewnić, że na bieżąco monitorujemy nasz ranking i w przypadku wykrycia nieprawidłowości reagujemy modyfikując statystyki.

Ranking brokerów kurierskich na ZnajdzKuriera.pl

W porównywarkach cenowych typu Ceneo firmy walczą różnicami jednego grosza. Jak to wygląda wśród brokerów?

Wszystko zależy od polityki brokera. Myślę, że u nas ten proceder nie odbiega od normy sprzedażowej w innej grupie handlowej. Nie uważam, że brokerzy biją się o przysłowiowe grosze, gdyż każdy opiera swój biznes na konkretnej grupie klientów. Jeden skupia się na małych przesyłkach krajowych, drugi na paletach a trzeci na przykład na przesyłkach zagranicznych. Mając na uwadze to, że wybieramy brokerów, którzy dbają o swoich klientów, nie obawiamy się wojny cenowej. Cena bardzo często przekłada się na jakość obsługi klienta. Dlatego należy uważać na ceny mocno odbiegające od średniej rynkowej. Dobrą analogią są tutaj oferty zwykłych sklepów internetowych. Gdy widzimy przecenę o 50%, to zastanawiamy się czy nie jest to oszustwo. Analogicznie powinniśmy podchodzić do cen usług kurierskich. Jeśli ktoś sprzedaje to usługi z marżą kilku-kilkunastu groszy, to może oszczędzić tylko na obsłudze klienta, której koszty stale rosną.

Czy klienci kierują się wyłącznie ceną, czy może preferują konkretnych kurierów?

Cena jest ważnym czynnikiem podczas wyboru pośrednika. Jednak obserwujemy rosnącą świadomośc klientów oraz zwiększającą się ilość wysyłanych paczek.
Nowy klient, pierwszy raz korzystający z wysyłki paczki, kieruję się ceną. Natomiast klienci którzy wracają, szukają już konkretnych przewoźników. Zwracają też uwagę na obsługę klienta. Przy większej ilości przesyłek zdarzają się różnego rodzaju reklamacje, a wtedy ujawnia się prawdziwa jakość brokera kurierskiego. I to jest najczęstszy wyznacznik popularności danego pośrednika – jakość obsługi klienta.

Lista brokerów kurierskich na ZnajdzKuriera.pl

Dlaczego dany kurier, choć nie jest najtańszy, jest najczęściej wybierany?

Wszystko zależy od jakości usług świadczonych przez firmy kurierskie, oczywiście na rynku mamy firmy, które cieszą się wysoką renomą, jak również takie, które są tańsze, ale częściej zdarza się im popełniać błędy. Kolejną sprawą jest kurier, który odbierze przesyłkę. Należy pamiętać, że firmy kurierskie posiadają wielu pracowników i nie każdy wypełnia swoje obowiązki z należytą starannością. Dlatego też jeden klient będzie chwalił usługi konkretnego przewoźnika, a w innej miejscowości ktoś inny będzie zdecydowanie odmiennego zdania. W efekcie wybierze inną firmę kurierską.

Czy wystarczy być najtańszym i zdobyć pierwszą pozycję w porównywarce, aby osiągnąć sukces w tej branży?

Nie, ale to bardzo pomoże. Patrząc oczyma pośrednika, ważne jest, aby podczas rozpoczęcia działalności nie zaczynać od wygórowanych cen. Bo nawet, jeśli będziemy mieli świetną jakość usług, to nie mając klientów nikogo do tego nie przekonamy. W tej branży taka porównywarka to doskonały pomysł, gdyż na początku każdy poszukuje klientów, a będąc tutaj atrakcyjnym cenowo na pewno będziemy ich mieli. W gestii pośrednika ważne jest aby klient został na stałe i dlatego tak ważna jest obsługa klienta. Po zbudowaniu podstawowej rentowności i zapewnieniu dobrej obsługi, klienci nie będą odchodzili, nawet po podwyżkach.

Czy ceny u brokerów są naprawdę tak dobre, jak pokazują wyniki porównania w Waszym serwisie? Kontrolujecie to?

Tak, sprawdzamy systematycznie czy ceny podane w serwisie Znajdzkuriera.pl znajdują się również na stronach brokerów. Sprawdzamy to ręcznie, aby kontrola była dokładniejsza. Weryfikujemy również wszelkie sugestie od klientów, że dana wycena przesyłki nie jest prawidłowa. Zdarzają się one niezwykle rzadko i zazwyczaj wynikają z różnych usług dodatkowych, które wybierają potencjalni klienci. Jeśli tylko wykryjemy jakąś nieprawidłowość, oferta danego brokera jest ukrywana do czasu wyjaśnienia sytuacji. Dzięki temu unikamy wprowadzania klientów w błąd.

Jak to możliwe, że skoro mamy dodatkowego pośrednika, to przesyłki u brokerów kurierskich są tańsze niż bezpośrednio u kuriera?

To jest najczęstsze pytanie klientów. Odpowiedź jest bardzo prosta. Pośrednicy mają podpisane kontrakty na wielkie ilości przesyłek w miesiącu. Jak dobrze wiemy: im więcej wysyłanych paczek w miesiącu, tym lepszą cenę możemy negocjować. Brokerzy deklarując i płacąc za tysiące przesyłek miesięcznie, uzyskują duże rabaty. Biorą jednak na siebie ryzyko konieczności spełnienia deklarowanych obrotów oraz ewentualnej odpowiedzialności za dopłaty wynikające z zaniżania parametrów paczek kurierskich. Dla klientów jednorazowych oraz małych firm otrzymanie takich cen jest niemożliwe. Brokerzy przejmują na siebie też ciężar obsługi klienta końcowego, co jest jednym z większych kosztów w obsłudze kurierskiej.

Czy muszę podpisywać umowę z brokerem kurierskim, aby wysłać pierwszą przesyłkę?

Każdy broker ma swoją politykę. Owszem, zdarzają się firmy brokerskie, które udostępniają swoje usługi dla klientów, którzy w pierwszej kolejności podpiszą umowę. W większości przypadków nie ma potrzeby podpisywania umowy, aby wysłać pierwszą paczkę, jak również wysyłać stale przesyłki. Jeśli chcemy uzyskać płatność odroczoną, to umowa będzie niezbędna.

pierwsza przesyłka kurierska

Jaką radę dałbyś osobie, która po raz pierwszy chce wysłać paczkę z brokerem kurierskim? Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszego taniego kuriera?

Klient zaczynając wysyłkę przesyłki przez Internet przede wszystkim powinien zapoznać się z opiniami na temat brokera jak i przewoźnika, z którego chce skorzystać.

Dodatkowo bardzo ważnym elementem jest przeczytanie szczegółowo regulaminów portalu, w którym zamawiamy przesyłki, jak również przewoźnika. Tam klient może znaleźć wytyczne dotyczące sposobu pakowania, gabarytów przesyłek jak również grup towarów wyłączonych z transportu. Jest to bardzo ważna kwestia, aby podczas pierwszej wysyłki klient nie popełnił błędu, gdyż może zostać obciążony opłatą za błędne zadeklarowanie parametrów lub też za wysyłkę towarów niedozwolonych.

Dziękuję za rozmowę.

Marcin Kopczyński rewizja elblągO autorze

Marcin Kopczyński
doradca i analityk e-commerce

Od kilkunastu lat doradzam i pomagam rozwijać internetowe projekty, które przynoszą zyski moim klientom. Specjalizuję się w e-handlu oraz oprogramowaniu dla kurierów.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: