Raport “E-commerce w Polsce 2020” – co działo się w branży e-commerce w 2020?

Blog

Rok 2020 z pewnością przejdzie do historii jako okres pandemii. Przymusowa izolacja znacząco zmieniła nawyki zakupowe Polaków, zwiększyła się sprzedaż w sieci i z wielu usług także zaczęli korzystać online. Oczywiście przełożyło się to również na inne gałęzie gospodarki. Raport „E-commerce w Polsce 2020” wskazuje, że już 73% użytkowników internetu kupuje w sieci. Tym samym rośnie potencjał sklepów, bankowości, firm kurierskich.

Zakupy w czasie pandemii

Korzystanie z oferty sklepów internetowych w czasach koronawirusa było związane z zamknięciem punktów stacjonarnych, a później z troską o zdrowie i ograniczaniem aktywności w centrach handlowych. Tegoroczny raport „E-commerce w Polsce 2020”, który został przygotowany przez Gemius razem z Izbą Gospodarki Elektronicznej przedstawia najnowsze dane, jak zmieniły się zwyczaje zakupowe w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Warto zauważyć, że w stosunku do ubiegłego roku o 11 punktów procentowych zwiększyła się liczba internautów, którzy korzystają ze sklepów internetowych.

Zakupy dla osób w średnim wieku

Badanie rynku e-commerce w 2020 wskazuje, że najczęściej zakupy w sieci robią osoby w wieku 35-49 lat, co stanowi 32% e-klientów. Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia, to 40% stanowią osoby z wykształceniem średnim, 33% z wyższym, a 28% z podstawowym. Najwięcej e-konsumentów mieszka w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców (30%). Pozytywnie zaskakuje udział w tym rynku mieszkańców wsi – to już 25%, co plasuje tych klientów wyżej niż mieszkańców miast 20-49 tysięcy mieszkańców (23%) oraz w miastach 50-200 tysięcy mieszkańców (22%). Statystycznie też zakupy przez internet częściej robią panie.

Zachowania zakupowe w internecie

Po jakie towary Polacy sięgają w sklepach online?

Raport „E-commerce w Polsce 2020” skupia się również na tym, co Polacy chętnie w sieci kupują. Przede wszystkim sięgają po odzież i dodatki. Często w wirtualnych koszykach znajdują się również buty, kosmetyki, książki czy filmy lub płyty, a także bilety na koncerty, wydarzenia sportowe czy kulturalne. Z drugiej strony zakupy w sklepach internetowych odzwierciedlają również preferencje płci czy wieku. Panowie chętniej wybierają sprzęt RTV/AGD, samochody i akcesoria do nich czy też sprzęt komputerowy oraz gry. Raport wskazuje również, że mężczyźni kupują również artykuły kolekcjonerskie oraz ubezpieczenia.

Polacy najczęściej wybierają dostawy do automatów paczkowych. To już 61% wszystkich doręczanych przesyłek z zakupami. Klienci cenią tę formę za wygodę, niezależność od godziny przyjazdu kuriera oraz niską cenę.

Dlaczego kupujemy w sieci?

Polacy z różnych powodów wybierają sklepy internetowe. W tym roku oczywiście związane były one także z licznymi ograniczeniami. Niezmiennie e-konsumenci wskazują, że cenią zakupy w sieci, ponieważ mogą je robić przez całą dobę w każdy dzień tygodnia. Aż 82% ankietowanych podkreśla dostępność jako najważniejszą zaletę tego typu transakcji. Poza tym, siedząc przed monitorem, nie czujemy się poganiani, mamy czas porównać różne produkty, a nawet oferty odmiennych sklepów. Poza tym w dalszym ciągu dla Polaków to cena jest najważniejszym argumentem, by zrobić zakupy na danej stronie. Ten aspekt wskazuje aż 75% kupujących. Nieco na przeciwnym biegunie są dane, które punktują problemy, z którymi stykają się internauci. Mogą one skutecznie zniechęcić do aktywności. Przede wszystkim klienci wymieniają w raporcie skomplikowane formularze, niedostosowanie strony do urządzeń mobilnych, brak aplikacji czy też niewygodny sposób płatności. Właściciele sklepów powinni się nad tymi trudnościami zastanowić, szczególnie że aż 69% konsumentów korzysta przy zakupach ze smartfona, a sporą część z nich stanowią młodzi ludzie. Warto także zadbać o odpowiednią wielkość liter i czytelność witryny.

Urządzenia wykorzystywane do e-zakupów

Polski sklep internetowy czy zagraniczny?

Klienci chętnie wybierają w dalszym ciągu polskie sklepy internetowe (to 72% ankietowanych). Do zakupów na konkretnej stronie zachęca przede wszystkim atrakcyjna cena oraz koszty wysyłki. Wielu konsumentów zapoznaje się również z opiniami innych użytkowników na temat danego produktu. Zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyźni wybierają oferty specjalne i promocje. Są one kuszące także dla młodych osób do 24 roku życia. Poza tym coraz częściej klienci zwracają uwagę na wygląd strony internetowej, przejrzystość regulaminów i formularzy, zainstalowane certyfikaty zaufania. Dzięki temu skutecznie można zweryfikować sprzedawcę i zachować bezpieczeństwo transakcji.

Z raportu o e-commerce wynika również, że Polacy będą coraz więcej pieniędzy zostawiać w sklepach internetowych, co jest bardzo dobrą prognozą dla całej branży. Niewątpliwie na ten trend wpłynie również stan pandemii, który znacznie zmienił nasze nawyki zakupowe.

Seweryn Kreja rewizja elblągO autorze

Seweryn Kreja
SEO Manager

Specjalizuję się w optymalizacji serwisów pod kątem wymogów Google. Testuję i wdrażam narzędzia pomagające serwisom naszych klientów osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: