Rok 2020 z pewnością przejdzie do historii jako okres pandemii. Przymusowa izolacja znacząco zmieniła nawyki zakupowe Polaków, zwiększyła się sprzedaż w sieci i z wielu usług także zaczęli korzystać online. Oczywiście przełożyło się to również na inne gałęzie gospodarki. Raport „E-commerce w Polsce 2020” wskazuje, że już 73% użytkowników internetu kupuje w sieci. Tym samym rośnie potencjał sklepów, bankowości, firm kurierskich.
Zakupy w czasie pandemii
Korzystanie z oferty sklepów internetowych w czasach koronawirusa było związane z zamknięciem punktów stacjonarnych, a później z troską o zdrowie i ograniczaniem aktywności w centrach handlowych. Tegoroczny raport „E-commerce w Polsce 2020”, który został przygotowany przez Gemius razem z Izbą Gospodarki Elektronicznej przedstawia najnowsze dane, jak zmieniły się zwyczaje zakupowe w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Warto zauważyć, że w stosunku do ubiegłego roku o 11 punktów procentowych zwiększyła się liczba internautów, którzy korzystają ze sklepów internetowych.
Zakupy dla osób w średnim wieku
Badanie rynku e-commerce w 2020 wskazuje, że najczęściej zakupy w sieci robią osoby w wieku 35-49 lat, co stanowi 32% e-klientów. Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia, to 40% stanowią osoby z wykształceniem średnim, 33% z wyższym, a 28% z podstawowym. Najwięcej e-konsumentów mieszka w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców (30%). Pozytywnie zaskakuje udział w tym rynku mieszkańców wsi – to już 25%, co plasuje tych klientów wyżej niż mieszkańców miast 20-49 tysięcy mieszkańców (23%) oraz w miastach 50-200 tysięcy mieszkańców (22%). Statystycznie też zakupy przez internet częściej robią panie.

Po jakie towary Polacy sięgają w sklepach online?
Raport „E-commerce w Polsce 2020” skupia się również na tym, co Polacy chętnie w sieci kupują. Przede wszystkim sięgają po odzież i dodatki. Często w wirtualnych koszykach znajdują się również buty, kosmetyki, książki czy filmy lub płyty, a także bilety na koncerty, wydarzenia sportowe czy kulturalne. Z drugiej strony zakupy w sklepach internetowych odzwierciedlają również preferencje płci czy wieku. Panowie chętniej wybierają sprzęt RTV/AGD, samochody i akcesoria do nich czy też sprzęt komputerowy oraz gry. Raport wskazuje również, że mężczyźni kupują również artykuły kolekcjonerskie oraz ubezpieczenia.
Polacy najczęściej wybierają dostawy do automatów paczkowych. To już 61% wszystkich doręczanych przesyłek z zakupami. Klienci cenią tę formę za wygodę, niezależność od godziny przyjazdu kuriera oraz niską cenę.
Dlaczego kupujemy w sieci?
Polacy z różnych powodów wybierają sklepy internetowe. W tym roku oczywiście związane były one także z licznymi ograniczeniami. Niezmiennie e-konsumenci wskazują, że cenią zakupy w sieci, ponieważ mogą je robić przez całą dobę w każdy dzień tygodnia. Aż 82% ankietowanych podkreśla dostępność jako najważniejszą zaletę tego typu transakcji. Poza tym, siedząc przed monitorem, nie czujemy się poganiani, mamy czas porównać różne produkty, a nawet oferty odmiennych sklepów. Poza tym w dalszym ciągu dla Polaków to cena jest najważniejszym argumentem, by zrobić zakupy na danej stronie. Ten aspekt wskazuje aż 75% kupujących. Nieco na przeciwnym biegunie są dane, które punktują problemy, z którymi stykają się internauci. Mogą one skutecznie zniechęcić do aktywności. Przede wszystkim klienci wymieniają w raporcie skomplikowane formularze, niedostosowanie strony do urządzeń mobilnych, brak aplikacji czy też niewygodny sposób płatności. Właściciele sklepów powinni się nad tymi trudnościami zastanowić, szczególnie że aż 69% konsumentów korzysta przy zakupach ze smartfona, a sporą część z nich stanowią młodzi ludzie. Warto także zadbać o odpowiednią wielkość liter i czytelność witryny.

Polski sklep internetowy czy zagraniczny?
Klienci chętnie wybierają w dalszym ciągu polskie sklepy internetowe (to 72% ankietowanych). Do zakupów na konkretnej stronie zachęca przede wszystkim atrakcyjna cena oraz koszty wysyłki. Wielu konsumentów zapoznaje się również z opiniami innych użytkowników na temat danego produktu. Zdecydowanie częściej kobiety niż mężczyźni wybierają oferty specjalne i promocje. Są one kuszące także dla młodych osób do 24 roku życia. Poza tym coraz częściej klienci zwracają uwagę na wygląd strony internetowej, przejrzystość regulaminów i formularzy, zainstalowane certyfikaty zaufania. Dzięki temu skutecznie można zweryfikować sprzedawcę i zachować bezpieczeństwo transakcji.
Z raportu o e-commerce wynika również, że Polacy będą coraz więcej pieniędzy zostawiać w sklepach internetowych, co jest bardzo dobrą prognozą dla całej branży. Niewątpliwie na ten trend wpłynie również stan pandemii, który znacznie zmienił nasze nawyki zakupowe.
O autorze
Seweryn Kreja
SEO Manager
Specjalizuję się w optymalizacji serwisów pod kątem wymogów Google. Testuję i wdrażam narzędzia pomagające serwisom naszych klientów osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe.