Raport interaktywnie.com o e-commerce

Blog

Główną ideą, jaka przyświecała twórcom raportu “E-Commerce 2021” jest to, czy warto sprzedawać w internecie. O tym, jak wygląda sektor w Polsce oraz jakie są dane o rynku oraz prognozy na 2021 rok, można przeczytać w najnowszym ebooku z raportem interaktywnie.com.

Jak promować się w internecie?

Niewątpliwie Polacy uwielbiają zakupy w sieci i z roku na rok wydają coraz więcej pieniędzy w internecie. Szacuje się, że w 2021 może to być nawet 120 miliardów złotych i ten trend będzie się dalej umacniał. Niewątpliwie, jak wskazuje we wstępie do raportu Tomasz Bonek, prezes zarządu i redaktor naczelny Interaktywnie.com, jest to związane z pandemią. Zaczęliśmy w sieci kupować niemalże wszystko, więc każdy produkt jest już dostępny na wirtualnych półkach. Obecnie nawet sklepy budowlane świetnie sobie radzą na rynku e-commerce.

Polski rynek e-commerce w 2020 rok

Funkcjonalna strona internetowa

Choć klienci chcą kupować w sieci, a sklepów jest coraz więcej, należy się pochylić nad tym, co zrobić, by zostawili pieniądze właśnie u nas. I dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia promocja, obsługa sprzedaży dodatkowy zwrotów oraz funkcjonalność e-sklepu, przejrzystość strony.

Rynek e-zakupów w 2020-2021

Raport wskazuje, że Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków e-commerce na świecie. Szacuje się nawet, że w tym roku jego wartość może przekroczyć nawet 100 miliardów złotych. Nie da się ukryć, że ważnym impulsem rozwoju stała się pandemia koronawirusa, ponieważ to właśnie trudny czas izolacji sprawił, że co czwarty polski konsument zdecydował się na to, by kupić coś w sieci. Było to związane z obostrzeniami i z troską o własne życie oraz bezpieczeństwo. Widać również, że coraz częściej z e-zakupów korzystają osoby starsze. Zauważalny jest również trend szczególnie wśród młodych ludzi, by korzystać ze sklepów za pośrednictwem smartfona. Wzrósł więc rynek transakcji mobilnych.

Raport „Statista Digital Market Outlook” wskazuje, że Polska obecnie znajduje się na trzynastej lokacie wśród najszybciej rozwijających się rynków e-commerce. Oczywiście ten trend ma się nadal umacniać. Statystyczne 39% polskich konsumentów zrobiło zakupy w sieci tylko z powodu obostrzeń związanych z pandemią. Natomiast raport „E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” wskazuje, że w 2020 roku aż 72% internautów przynajmniej raz skorzystali z oferty sklepu internetowego. A to daje wzrost o 11 punktów procentowych. Według badania Megapanel przeprowadzonego na grudzień 2020 w Polsce było 29 milionów internautów, a tym samym liczba robiących zakupy w sieci wynosi 21,2 miliona.

Dane demograficzne polskiego rynku e-commerce w latach 2016-2019

Pandemia – wpływ na rynek e-commerce

Warto podkreślić, że sektor e-commerce swój bardzo dynamiczny rozwój zawdzięcza właśnie pandemii koronawirusa. Oczywiście tendencje wzrostowe były notowane od kilku lat, ale w tym roku bardzo przyspieszyły.

Dane demograficzne polskiego rynku e-commerce za rok 2020

Kto kupuje w sieci?

Statystycznie niemalże tyle samo mężczyzn co kobiet kupuje w sieci. Te proporcje wskazywane na poziomie 49/51%. Większe różnice są widoczne, gdy weźmie się pod uwagę grupy wiekowe. Najczęściej w internecie zakupy robią osoby w wieku 35-49 lat. To 32% ankietowanych. Dużą grupę stanowią osoby nieco starsze – 28%. Dopiero na trzeciej lokacie znalazły się młode osoby w wieku 25-34 lata.

Zdecydowanie więcej klientów e-sklepów – 30%, mieszka w dużych miastach liczących powyżej 200 tysięcy mieszkańców, ma wykształcenie średnie – 40%, a także określa swoją sytuację materialną jako średnią – to aż 54%.

Zmiany na rynku e-commerce

Wraz z tym, jak dynamizuje się sektor e-commerce, widać również to, że przez lata zmieniła się grupa e-klientów. Niegdyś częściej zakupy w sieci robili ludzie młodzi. Niezmiennie jednak e-handel nadal jest domeną mieszkańców większych miast.

wzrost rynku

Co klienci kupują w sieci i ile wydają?

Raport jasno wskazuje, że najchętniej klienci w internecie kupują odzież i akcesoria. Te segmenty cieszą się największym powodzeniem. Aż 69% osób zadeklarowało ich nabycie w sklepie internetowym. Nieco mniej klientów (58%) kupuje buty, a w dalszej kolejności perfumy (57%). Raport wskazuje również, że bardzo popularne są książki, płyty, bilety do kina, teatru czy na koncert.

Na zakupy w internecie Polacy chętnie wydają pieniądze. Statystyczne najwięcej miesięcznie kosztują buty (228 złotych) oraz odzież, akcesoria i artykuły spożywcze (190 złotych). W zestawieniu pojawiają się również perfumy, bilety na wydarzenia kulturalne, a w perspektywie półrocza sprzęt AGD, RTV oraz urządzenia mobilne.

Wartość i prognozy dotyczące polskiego rynku e-commerce w podziale na segmenty (w mln euro)

E-zakupy na laptopie

Badanie wskazuje, że najczęściej robimy zakupy korzystając z laptopa. To podstawowe narzędzie, po które sięga aż 80% internautów. 69% z nich sięga po urządzenia mobilne, a 50% wybiera komputer stacjonarny. W pewien sposób się to wpisuje w styl życia współczesnych ludzi. Oczywiste jest to, że ze smartfonów najchętniej korzystają osoby młode w wieku 15-24 lat. Można więc się spodziewać, że udział urządzeń mobilnych w sektorze e-commerce będzie stale rósł.

Czy warto korzystać z platform zakupowych, czy też lepiej mieć sklep?

Niezmiennie najbardziej rozpoznawalną platformą sprzedażową jest Allegro. Korzysta z niego aż 86% internautów. Warto zwrócić uwagę także na dane Megapanelu. Widać jasno, że Allegro było czwartą najchętniej odwiedzaną stroną wśród polskich użytkowników. Aplikacja Allegro jest natomiast niezmiennie liderem w branży.

Firmy chętnie inwestują we własne sklepy. Bardzo często są to również internetowe wersje marek stacjonarnych. 48% największych e-sklepów w Polsce umożliwia robienie zakupów przez aplikację mobilną oraz przez stronę internetową – aplikację webową.

Rozpoznawalność serwisów e-commerce w Polsce

Jak będzie się rozwijać rynek e-commerce w Polsce?

Prognozy dla rynku e-commerce w Polsce są optymistyczne. Allegro i OC&C zakładają, że w tym roku sprzedaż internetowa wyniesie 82 miliardy złotych, a w 2022 będzie to już 92 mld. Prognozują również, że granica 100 miliardów zostanie przekroczona w 2024. Digital Commerce 360 również optymistycznie patrzy w przyszłość. Zapowiada, że w 2025 roku aż 72% sprzedawców będzie czerpać przychody przede wszystkim ze sprzedaży online.

Ostrożniejsze szacunki publikuje serwis Statista. Prognozuje, że w tym roku sektor e-commerce osiągnie wartość 13,5 miliarda dolarów czyli ponad 50 miliardów złotych. Zakłada również w kolejnych latach tempo wzrostu na poziomie 7,3% rocznie. Tym samym w 2025 roku rynek sklepów internetowych będzie mieć wartość 17,9 mld dolarów (70 mld złotych).

Wartość i prognozy dotyczące globalnego rynku e-commerc

Jaka e-branża będzie rozwijać się najszybciej?

W badaniach aploqtranslations.com widać, że najszybciej rozwijającymi się sklepami internetowymi będą przede wszystkim te związane z modą. Następnie na liście znalazła się elektronika, a na trzecim miejscu są zabawki oraz produkty związane z hobby czy z zainteresowaniami.

Rynek e-commerce za granicą

Serwis eMarketer wskazuje, że światowy rynek w 2020 roku miał około 3,9 biliona dolarów. Roczny wzrost jest prognozowany na 16,5%. Jak można się domyślać, największą część tego rynku ma kontynent azjatycki (prawie 2,5 biliona dolarów, co daje udział na poziomie 64%). Drugie miejsce zajmuje Ameryka Północna, a dopiero na trzecim jest Europa. Z drugiej strony to właśnie region Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polska) co roku notuje bardzo wysoki wzrost sektora e-commerce. Sam serwis prognozuje to tempo na poziomie 21,5%, a to daje pozycję lidera.

Serwis Statista szacuje natomiast, że globalna sprzedaż w 2020 sięga 4,2 biliona dolarów, a w kolejnym roku będzie notować już 4,9 biliona. Tempo stałego wzrostu będzie się utrzymywać, a w 2023 sięgnie 6,5 biliona dolarów.

Seweryn Kreja rewizja elblągO autorze

Seweryn Kreja
SEO Manager

Specjalizuję się w optymalizacji serwisów pod kątem wymogów Google. Testuję i wdrażam narzędzia pomagające serwisom naszych klientów osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: