Raport Senuto „E-COMMERCE W POLSCE 2021. Sklepy internetowe z najlepszym SEO”

Blog

W najnowszym raporcie Senuto „E-COMMERCE W POLSCE 2021. Sklepy internetowe z najlepszym SEO” można zobaczyć przede wszystkim, w jaki sposób sklepy internetowe wykorzystują potencjał Google. Niezmiennie to właśnie SEO jest kluczowym narzędziem do zwiększania ruchu na stronach, choć oczywiście trendy się zmieniają. Dlatego właśnie warto je obserwować. Raport pozwala sprawdzić, które sklepy mają największą widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Analizuje również sposoby ich działania w sieci.

Spis treści:

  1. Analiza sklepów 2020
  2. Co wpływa na widoczność w Google?
  3. Rola SEO w biznesie e-commerce
  4. Jak wykorzystać dane z rankingu?
  5. Zastosowana metodologia
  6. Statystyki
  7. Ważna liczba słów kluczowych
  8. Zaindeksowane podstrony
  9. Wiek sklepów
  10. Najlepsi z najlepszych

Analiza sklepów 2020

W raporcie wzięto pod uwagę wyniki z 2020 roku. Zlokalizowanych zostało 87 489 sklepów. Warto zwrócić uwagę, że aż 6370 serwisów powstało w ubiegłym roku. Analiza zwraca uwagę na liderów w branży, a także jest ciekawym zbiorem wniosków, z których powinni skorzystać ci wszyscy, którzy SEO w sklepach internetowych w Polsce na co dzień się zajmują

Wpływ pandemii koronawirusa na liczbę

Co wpływa na widoczność w Google?

Raport daje dostęp do listy TOP 500 sklepów w Polsce z największą widocznością w Google, a także wskazuje, jakie wyniki osiągają liderzy e-commerce w Google. Co za tym idzie, można zrozumieć, w jaki sposób można uzyskać bardzo dobre pozycje w wynikach wyszukiwania. To także pokazuje widoczne marki sklepów na tle poprzednich lat. Niektóre straciły, a niektóre zyskały w 2020. Autorzy raportu zwracają uwagę na rosnący wpływ zapytań z urządzeń mobilnych. Analizują także popularne platformy e-commerce, oceniają branże, a także skupiają się na tym, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na SEO w sektorze.

widoczność sklepów

Rola SEO w biznesie e-commerce

Raport pokazuje, że w dalszym ciągu wiele sklepów internetowych nie inwestuje w działania SEO i nie rozumie ich roli. Natomiast to narzędzie jest najlepszych źródłem wysoko konwertującego ruchu. Wynika to z faktu, że 91% osób dokonuje zakupów za pomocą Google, wpisując w wyszukiwarkę to, czego szuka. W odpowiedzi na pojawiające są zapytania wyświetlane są konkretne strony. Jeśli dany sklep internetowy nie pojawi się na liście, szansa, że trafi do niego klient, jest znikoma. Użytkownicy korzystają z wyszukiwarki na każdym etapie ścieżki zakupowej, więc należy ją dobrze wykorzystać. Inwestycja w SEO pozwoli utrzymać także dobrą widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania, a tym samym stały ruch na stronie, nawet jeśli zmniejszy się budżet marketingowy. Poza jednorazowym wydatkiem i stałą optymalizacją serwisu i kampanii można zadbać o stały i regularny przypływ klientów. Dotyczy to zarówno wielkich sklepów internetowych, ale również tych niszowych. SEO daje efekty, które można łatwo zmierzyć takie jak widoczność w Google i konwersja. To pozwala monitorować konkretne frazy, a także sprawdzać, co dzieje się u konkurencji i dopasowywać swój sklep do zmieniających się trendów. Oczywiście każda z branż korzysta ze związanych z nią fraz kluczowych, które można wykorzystywać przy optymalizacji strony pod Google.

senuto narzędzia

Jak wykorzystać dane z rankingu?

Raport wskazuje te sklepy, które najlepiej radzą sobie z pozycjonowaniem w Google na polskim rynku. Ocenie została poddana ich widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Tego typu zestawienie powinno być dobrą inspiracją i źródłem dobrych praktyk dla tych, którzy dopiero wchodzą na rynek lub też zamierzają mocniej skupić się na rozwoju działań marketingowych w wyszukiwarce, a nie wiedzą, jak to zrobić. Poza tym to także atrakcyjna baza danych dla tych, którzy wspierają sklepy internetowe, a także źródło wiedzy na temat rozwiązań, które przynoszą realne efekty. To sprawdzi się na przykład przy przygotowywaniu oferty dla klienta.

Rola treści w sklepie e-commerce

Zastosowana metodologia

Przy przygotowywaniu raportu zostały zidentyfikowane i przeanalizowane wszystkie sklepy internetowe, jakie są widoczne w organicznych wynikach wyszukiwania w polskim Google. To oznacza, że w badaniu wzięło udział 87 489 aktywnych serwisów e-commerce. Ranking koncentruje się na 500 sklepach, które mają największą widoczność. Natomiast nie uwzględniono przy tym słów brandowych marek. Senuto wzięło pod uwagę szacunkowy miesięczny ruch organiczny z wyników wyszukiwania, który został uzyskany poprzez liczbę fraz w TOP 3, TOP 10 i TOP 50 oraz pozycje zajmowane przez domenę na konkretne słowa kluczowe. W tym wypadku widoczność to suma potencjalnego ruchu, a ten jest generowany przez frazy kluczowe. Jest to więc jedyny sposób, aby porównać możliwości i zasięgi różnych stron internetowych.

statystyki

Statystyki

Raport podkreśla również, że w 2020 roku powstało co najmniej 6370 nowych sklepów e-commerce. Całą branżę można podzielić na kategorie tematyczne. Najpopularniejsze z nich to Dom i ogród (16,7%) oraz Styl i moda (13,1%). Co istotne, wszystkie sklepy, jakie zostały względnie w zestawieniu, generują około 371 milionów wizyt miesięcznie z organicznych wyników wyszukiwania. To średnio 4250 wizyt miesięcznie na jednej stronie. Oczywiście rynek jest zdominowany przez duże sklepy, więc dziesięć najlepszych statystycznie generuje łącznie 160 milionów wizyt z wyszukiwarki miesięcznie (43% całego ruchu generowanego przez sklepy e-commerce w Polsce). Natomiast sklepy TOP 500 generują łącznie około 300 milionów wizyt w ciągu miesiąca z organicznych wyników wyszukiwania (81% całego ruchu). Średni ruch w serwisach to około 600 tysięcy wizyt z SEO w ciągu miesiąca. Warto jednak zwrócić uwagę, że 87 tysięcy sklepów poza czołówką osiąga zaledwie 19% całego ruchu. To jedynie 71 milionów wizyt miesięcznie.

Rola SEO w biznesie e-commerce

Ważna liczba słów kluczowych

Kolejnym aspektem, który jest wskazywany przez autorów raportu, jest suma słów kluczowych, które sprawiają, że sklepy internetowe są widoczne. W TOP 10 wynosi ona 28 504 337 fraz, a średnia liczba słów kluczowych, na które sklepy są widocznie na szczycie wyszukiwania, to 967 187 fraz. Tylko trzy sklepy osiągnęły wynik powyżej średniej, natomiast 7 uplasowało się poniżej. Natomiast witryny z TOP 500 osiągają średnią fraz równą 38 681 w TOP 10 wyników wyszukiwania. To bardzo ważna informacja dla tych sklepów, którym zależy na dobrej widoczności w Google.

reklama SEO

Zaindeksowane podstrony

Raport e-commerce w Polsce 2021 wskazuje także, że sklepy z domeną .pl to 297 milionów podstron. Średnio jeden sklep ma więc 4031 zaindeksowanych podstron. Natomiast 70% rynku zajmują małe serwisy, które indeksują do 1 tysiąca adresów URL.

Zalety inbound marketing

Wiek sklepów

Sklepy mają średnio 7-8 lat. Z tego ponad 31% serwisów stanowią te, które liczą ponad 10 lat. Natomiast najstarsze domeny metrykalnie mają 34 lata (Apple.com) i 35 lat (Store.hp.com). W TOP 500 aż 70% sklepów ma ponad 10 lat, a tylko 29 z nich jest na rynku poniżej pięciu. Warto zwrócić uwagę, że najstarsze sklepy z domeną .pl mają po 25 lat. To na przykład Tchibo.pl i Egmont.pl. W sektorze sklepów internetowych ponad 43% nie ma więcej niż 5 lat.

ranking TOP10

Najlepsi z najlepszych

Najczęściej wyszukiwaną frazą brandową jest Allegro. To około 23 milionów wizyt miesięcznie. Do najpopularniejszych platform e-commerce w Polsce zaliczyć można WooCommerce (13 753 sklepów) oraz PrestaShop (13 309 sklepów). Raport szczegółowo omawia 10 najlepszych sklepów internetowych, zwracając uwagę na takie aspekty jak on-site, off-site, content, reakcja na core updates oraz wskazuje najlepsze praktyki, które mogą mieć wpływ na ich wysokie pozycje w Google.

korzystanie z wyszukiwarki

Dominika Lewicka-KlucznikO autorze

Dominika Lewicka-Klucznik

Animatorka kultury, filolożka. Jest redaktorką, autorką wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych.
Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych.
Prowadzi stronę autorską: LewickaKlucznik.pl oraz projekt społeczny Pogotowie W@rsztatowe

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: