Skąd brać darmowe zdjęcia – banki darmowych zdjęć do użytku komercyjnego

Blog

Strony internetowe, blogi, media społecznościowe i szereg innych codziennych dla wielu osób aktywności to przede wszystkim świat obrazka oraz tekstu. Bardzo często problemem są prawa autorskie do grafik, a także konieczność korzystania z płatnych banków zdjęć. Obecnie w wielu miejscach bez problemu znaleźć można dobre darmowe ilustracje, a w sieci takich możliwości jest coraz więcej. Co istotne, to całkiem przyzwoite grafiki, które świetnie wyglądać będą w poście na Facebooku czy też w blogowym wpisie.

Na jakich licencjach są darmowe zdjęcia?

Banki darmowych zdjęć to świetna alternatywa dla tych, którzy nie mają czasu biegać z aparatem i tych, którzy nie chcą płacić za ilustracje. Warto oczywiście wybierać unikalne zdjęcia, które będą przyciągać odbiorców oraz zachęcą ich do konkretnej aktywności. Zdjęcia oczywiście można też modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z darmowych zdjęć może nieść za sobą pewne konsekwencje. Nie wszystkie banki działają bezinteresownie i nie w każdym z nich aktorzy ilustracji pozbywają się całości praw majątkowych do swojego dzieła.

W związku z tym konieczne jest to, by podkreślić, że każde zdjęcie w internecie ma autora, a w związku z tym jest objęte konkretną licencją. To ona daje prawo do wykorzystania grafik na swojej stronie, w materiałach poligraficznych czy w reklamach lub też je ogranicza. Niektóre licencje będą pozwalać także na modyfikację czy dalszą odsprzedaż zdjęcia. Jak widać, korzystanie z czyjegoś dorobku w tym wypadku ma aspekt nie tylko moralny i warto wiedzieć, do czego ma się prawo, by po prostu nie mieć różnego rodzaju nieprzyjemności.

Nie tylko w internecie można znaleźć różnego rodzaju określenia dotyczące praw autorskich majątkowych, licencji i ograniczeń. Są to na przykład:

Wszelkie prawa zastrzeżone (ang. All right reserved)

W tym wypadku nie można użyć zdjęcia bez zgody autora. Najlepiej, gdy jest ona wyrażona w formie pisemnej.

Royalty Free

Zdjęcia Royalty Free są związane z jednorazową opłatą licencyjną. Zdjęcie może być natomiast wykorzystywane wielokrotnie. Warto zapoznać się z dokładną licencją royalty free serwisu, w którym kupujemy zdjęcia, aby poznać ograniczenia. Niektóre na przykład mają ograniczenie ilości kopii wydrukowanego materiału z zakupionym zdjęciem.

Rights Managed

Gdy chce się używać zdjęcia, należy uiścić jednorazową opłatę licencyjną. Co istotne, takiej grafiki można użyć tylko raz.

Licencje rozszerzone

Licencje rozszerzone to jeden z wariantów rozszerzających licencję Royalty Free. Pozwala między innymi na jednoczesne użycie zdjęcia przez wiele osób. Umożliwia także dalszą odsprzedaż lub wydruk w znacznie większej kopii niż podstawowa licencja.

Zasady licencji CC-BY – uznanie autorstwa (ang. Attribution required, CC BY)

Licencja CC-BY (Creative Common) jest bardzo popularna. Wymaga sprawdzenia, w jakiej formie ma się odbyć uznanie autorstwa. W tym wypadku można kopiować i rozpowszechniać (również w celach komercyjnych), a także użytkować ilustrację, jeśli za każdym razem umieści się informację o autorze wykorzystywanego utworu.

Zasady licencji CC0 – Creative Commons (pewne prawa zastrzeżone)

Licencja CC0 to pewien zestaw wzorców, które określają zasady, według których można używać materiałów objętych prawem autorskim. W grę wchodzi więc wykorzystanie komercyjne i niekomercyjne, a także modyfikacja lub uznanie autorstwa. Licencja Creative Commons pozwala zachować twórcom ich prawa autorskie majątkowe, a z drugiej strony pozwala dzielić się twórczością z innymi osobami.

Z zasady licencja, która umożliwia niemal nieograniczone wykorzystanie to Creative Commons 0 (w skrócie CC0). W tym wypadku twórca zrzeka się wszystkich autorskich praw majątkowych do utworu. Tym samym na przykład ilustracja staje się elementem domeny publicznej i może być swobodnie wykorzystywana, kopiowana, rozpowszechniana, modyfikowana bez konieczności podania informacji o pierwotnym twórcy. Autor nie może rościć sobie jakichkolwiek praw z tytułu na przykład nieuczciwej konkurencji.

Zasady licencji CC-BY-NC

Licencja CC-BY-NC oznacza, że zdjęcie może być użyte tylko w celach niekomercyjnych.

Zasady licencji CC-BY-SA

CC-BY-SA polega na tym, że udostępnioną grafikę można poddać modyfikacji, ale co istotne, efekt finalny musi być rozpowszechniony także na licencji CC SA – czyli identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny.

Zasady licencji CC-BY-ND

Licencja CC-BY-ND nie pozwala na modyfikację udostępnianego materiału. Nie można więc tworzyć jego opracowań, by następnie rozpowszechniać. Tym samym można kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór tylko w jego oryginalnej postaci. Zabronione jest natomiast tworzenie grafik zależnych.

 

Co to jest zdjęcie stockowe?

W artykułach, na blogach, w materiałach firmowych czy też w reklamie często pojawiają się zdjęcia stockowe. Dla fotografów to także świetny sposób na zarabianie pieniędzy. Tego typu fotografie są przechowywane w serwisach zwanych bankami zdjęć  i stamtąd trafiają do odbiorców oraz są wykorzystywane w różnych sytuacjach. Jak widać, to zdjęcia robione na zapas, do których dostęp mają ludzie na całym świecie. Mogą je kupować w zależności od swoich potrzeb. Zdjęcia stockowe to ogromna baza, która daje dostęp do bardzo atrakcyjnych rozwiązań. Korzystają z niej blogerzy, portale internetowe, agencje reklamowe, prasa, telewizja, działy marketingu w przedsiębiorstwach oraz wiele innych osób z branży. Autor fotografii może ją więc znaleźć w rozmaitych miejscach. By tak się stało, zdjęcie musi być dobre i atrakcyjne. Kolory powinny być dobrze odwzorowane, należy zadbać o odpowiednie naświetlenie i brak zbyt głębokich cieni. Same zdjęcia muszą być naturalne, odwoływać się do emocji oraz stylu życia. Chodzi przecież o to, by ktoś je kupił.

Czy zdjęcia z Google Grafika są darmowe?

Google Grafika jest tylko zbiorem obrazków. Teoretycznie znajdą się więc tam ilustracje mające rozmaite licencje. W wyszukiwarce Google Images można użyć filtra „do użytku komercyjnego”, ale nie jest to gwarancją, że wyświetlą się tylko te zdjęcia, które są darmowe. Gdy nie mamy pewności co do źródła lub też nie możemy się skontaktować się z autorem, właścicielem danej strony, nie warto z takich fotografii korzystać. Nie możemy usprawiedliwiać się wynikiem wyszukiwarki Google, gdy wykorzystamy czyjeś dzieło bez odpowiedniej licencji.

Czy korzystanie z darmowych zdjęć jest bezpieczne?

Przede wszystkim warto korzystać z zaufanych banków darmowych zdjęć komercyjnych. Teoretycznie bowiem darmowe fotografie są bezpieczne, ale w momencie gdy ktoś umieści grafikę, do której nie ma praw, a my ją wykorzystamy, to odpowiedzialność przed autorem będziemy ponosić my. A sama sprawa związana z prawami autorskimi majątkowymi może kosztować nas sporo czasu, pieniędzy i jest nieprzyjemna. Autorzy często przekazują tego typu sprawy wyspecjalizowanym kancelariom, które ścigają naruszenia na całym świecie. A dzięki temu, że dzieje się to w publicznej części internetu, jest możliwe do szybkiego odnalezienia.

Najpopularniejsze banki darmowych zdjęć stockowych do użytku komercyjnego

Freepik https://www.freepik.com/

Bank darmowych zdjęć komercyjnych Freepik poza fotografiami zawiera również wektory, ikony oraz pliki PSD. Baza wymaga informacji zwrotnej o autorze zdjęcia – tak zwany attribution required. Poza tym można szybko filtrować grafiki, a rozbudowane kategorie pozwalają znaleźć interesujące zdjęcia.

Pixabay https://pixabay.com/

To jedna z najpopularniejszych baz. Bank Pixabay darmowe zdjęcia do pobrania oferuje użytkownikom na całym świecie. Na stronie znaleźć można fotografie, grafiki wektorowe, ilustracje i materiały wideo, a czytelny podział na kategorie, filtrowanie oraz szybka wyszukiwarka sprawiają, że pobranie jest proste i wymaga tylko kilku kliknięć.

Free Images (dawniej Stock Xchng) https://pl.freeimages.com/

Free Images zawiera przede wszystkim darmowe zdjęcia. Można również spotkać się z wymaganiami dotyczącymi linka zwrotnego lub innej formy wskazania autora (ang. attribution required). Na stronie znaleźć można rozbudowane filtry, które sprawiają, że znalezienie idealnej grafiki jest bardzo intuicyjne.

StockSnap https://stocksnap.io/

StockSnap to miejsce, w którym codziennie pojawiają się darmowe zdjęcia. Można je sortować według różnych parametrów. Są też podzielone na kategorie.

Wikimedia Commons https://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page

Ten bank darmowych zdjęć komercyjnych zawiera ponad 50 milionów fotografii. Korzystanie ze strony jest jednak dość trudne, a nie wszystkie pliki są udostępnione na licencji CC0. Zdarzają się te, które wymagają uznania autorstwa lub wymuszają konieczność użycia niekomercyjnego.

ReShot https://www.reshot.com/

W banku zdjęć ReShot są zdjęcia do pobrania za darmo. Nie ma podziału na kategorie ani filtrów, a fotografie są zbierane w packach.

Burst od Shopify https://burst.shopify.com/

Serwis Burst od Shopify proponuje zdjęcia bez praw autorskich (Creative Common) oraz te wykorzystujące licencję Burst. W tym wypadku użycie komercyjne powinno być połączone z linkiem zwrotnym do autora.

FoodiesFeed https://www.foodiesfeed.com/

Na FoodiesFeed znaleźć można tylko darmowe fotografie żywności. To najlepszy bank zdjęć dla kulinarnych blogerów i branży restauracyjnej.

Foter https://foter.com/ 

Bank zdjęć Foter zawiera darmowe zdjęcia, a sama baza nie wymaga rejestracji. To ponad 335 milionów grafik, a funkcjonalna wyszukiwarka pozwala dopasować kolor do potrzeb oraz określić, czy będzie się korzystać z nich w celach komercyjnych czy niekomercyjnych.

Freerangestock http://freerangestock.com/

Ten bank darmowych zdjęć wymaga rejestracji. Użytkownicy mogą przeszukiwać Freerangestock, stosując różne filtry – po kategoriach, popularności lub też czasie dodawania. Poza tym znaleźć można fotografie bazujące na różnych licencjach. Bez problemu pobrać można też zdjęcia komercyjne.

Kaboompics https://kaboompics.com/

Ta anglojęzyczny bank zdjęć zawiera grafiki do użytku komercyjnego i niekomercyjnego. Można je wyszukiwać według kategorii, koloru oraz orientacji. Całość oparta jest o licencję Kaboompics.

Picjumbo https://picjumbo.com/

Picjumbo to anglojęzyczny bank darmowych zdjęć. Zawiera także obrazy oraz tła. Same materiały mogą być wykorzystywane zarówno w celach komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Opcja premium natomiast daje dostęp do większej liczby zdjęć.

Skitterphoto https://skitterphoto.com/

Anglojęzyczny bank zdjęć Skitterphoto z licencją CO wymaga rejestracji. Znajduje się w domenie publicznej i można z nich dowolnie korzystać zarówno do celów komercyjnych, jak i prywatnych. Poza tym na stronie są fotografie w różnej rozdzielczości.

Magdeleine https://magdeleine.co/

Bank zdjęć Magdeleine zawiera darmowe grafiki o dużej rozdzielczości oraz w doskonałej jakości. Fotografie są pogrupowane tematycznie.

Canva https://www.canva.com/photos/free/

Canva to jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia grafiki do mediów społecznościowych oraz zastosowań firmowych. Znaleźć można tu również bank atrakcyjnych darmowych zdjęć.

Unsplash https://unsplash.com/

Bardzo duża baza darmowych i unikalnych zdjęć, które wyróżniają się wysoką jakością oraz rozdzielczością. Unsplash to jeden z najchętniej wybieranych banków zdjęć. Strona korzysta z własnej licencji oraz z CC0.

Pexels https://www.pexels.com/

Ta intuicyjna strona Pexels pozwala pobrać wysokiej jakości darmowe zdjęcia stockowe. Wszystkie są udostępniane na licencji CC0. Poza tym obrazki łatwo znaleźć. To świetny bank dobrych zdjęć oraz wiodąca lista najlepszych fotografów.

Rawpixel https://www.rawpixel.com/

Z tego banku zdjęć można pobrać obrazy stockowe, wektory i szablony. Są one tagowane i sortowane według odpowiednich tematów przewodnich, dzięki temu łatwiej znaleźć interesującą grafikę. Na stronie Rawpixel znajdują się zarówno darmowe, jak i płatne zdjęcia.

Dominika Lewicka-KlucznikO autorze

Dominika Lewicka-Klucznik

Animatorka kultury, filolożka. Jest redaktorką, autorką wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych.
Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych.
Prowadzi stronę autorską: LewickaKlucznik.pl oraz projekt społeczny Pogotowie W@rsztatowe

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: