Webarchive – jak zobaczyć poprzednią wersję strony internetowej

Blog

Widzisz stronę konkurencji i chcesz sprawdzić jak wyglądała ich oferta kilka miesięcy lub lat temu? Czasu nie cofniesz, ale możesz skorzystać z internetowego wehikułu czasu (wayback machine). Dla wielu naszych klientów jest to wielkie zaskoczenie. Czas, abyś odkrył go i Ty.

Pod adresem archive.org/web/ znajdziesz wyszukiwarkę. Wpisz tam dowolny adres www i sprawdź z jakich dat zapisano kopie witryny. 

Wayback machine - historia kopii zapasowych strony internetowej
Ilość zapisanych kopii zależna jest od popularności witryny. Im bardziej popularna, tym więcej kopii. Dzięki temu możesz cofnąć się do określonych punktów w czasie istnienia danej strony internetowej.

Zobacz dla przykładu jak wyglądała wp.pl w 2009 roku:

wirtualna polska z 2019 roku stara wersja

Darmowa kopia zapasowa Twojej strony internetowej

Wayback Machine ma jeszcze jedno bardzo przydatne zastosowanie. Jeśli Twoja witryna uległa zniszczeniu, a nie posiadasz żadnej kopii zapasowej, możesz skorzystać z tego narzędzia. Kilkukrotnie już otrzymywaliśmy zlecenia odtworzenia witryny na podstawie danych z Wayback Machine. Udawało się odzyskać przede wszystkim treści, bo pliki multimedialnie nie są archiwizowane. Niemniej daje to i tak dużą oszczędność w stosunku do tworzenia treści od zera.

Marcin Kopczyński rewizja elblągO autorze

Marcin Kopczyński
doradca i analityk e-commerce

Od kilkunastu lat doradzam i pomagam rozwijać internetowe projekty, które przynoszą zyski moim klientom. Specjalizuję się w e-handlu oraz oprogramowaniu dla kurierów.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: