Zaawansowane sposoby wyszukiwania informacji w Google

Blog

Na co dzień większość osób korzysta z wyszukiwarki. To najszybszy i najskuteczniejszy sposób na to, by znaleźć informacje, a te przecież obecnie są na wagę złota. Najczęściej więc po prostu w oknie Google’a wpisuje się konkretną frazę, by po chwili mieć bardzo często długą listę wyników. Pozostaje następnie selekcja i poszukiwanie tego, co najbardziej nam pasuje, faktycznie odpowiada na pytanie. Może się więc okazać, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wyszukiwanie zaawansowane, które już na starcie pozwala na pewnego rodzaju selekcję, a dzięki temu można ułatwić sobie pracę. Im bardziej będą doprecyzowane wyniki, tym szybciej znajdziemy dokładnie to, czego szukamy. I takie możliwości daje Google i warto je wykorzystywać w pracy, podczas nauki czy codziennego buszowania w sieci.

By móc w pełni wykorzystywać funkcje wyszukiwarki Google, trzeba nieco zmienić przyzwyczajenia i skorzystać z różnorodnych operatorów, które sprawiają, że zapytania są precyzyjne, odpowiedzi szybkie, a cały proces po prostu skuteczny. Zobacz, w jaki sposób wyszukiwać informacje z Google.

Co to jest operator wyszukiwania w Google?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że Google lubi proste frazy. Im bardziej jasne i oczywiste będzie zapytanie, tym większa szansa na to, że odpowiedź będzie dla nas satysfakcjonująca. Na etapie podstawowego korzystania z wyszukiwarki można na przykład zawęzić lokalizację – wystarczy podać na przykład nazwę miasta, czas czy też cechę charakterystyczną. Warto pamiętać, że Google tak samo odczytuje wielkie i małe litery, w przypadku błędów ortograficznych i literówek sugeruje poprawną pisownię, a także podpowiada. To automatyczna funkcja, która bazuje na naszej historii wyszukiwań oraz naszych preferencjach. Tak jakby Google cały czas się nas uczył, a dzięki temu może precyzyjnie dopasować wyniki. Poza tym do dyspozycji mamy cały arsenał narzędzi, z których po prostu warto korzystać.

Już widać, że poza podstawowymi opcjami wyszukiwania w Google mamy również bardziej zaawansowane możliwości, które przydają się na co dzień nie tylko specjalistom, ale również statystycznym użytkownikom internetu. Narzędzia, które opiszemy, nazywają się operatorami – komendami logicznymi, a ich użycie pozwala znaleźć to, czego szukamy.

Operator zaawansowanego wyszukiwania w Google to narzędzie łatwe i przejrzyste, choć ilość możliwych do zastosowania formuł może nieco stresować, ale warto pamiętać, że lista tych najczęściej używanych jest dość krótka i zawsze można sięgnąć do „ściągi”. Z pewnością, im częściej będziemy używać określonych operatorów, tym bardziej intuicyjnie będziemy działać.

Jak działa zaawansowane wyszukiwanie w Google? 

Precyzyjne wyniki wyszukiwania można podzielić na kilka rodzajów, a wszelkie one sprowadzają się standardowej selekcji informacji w Google.

Wyszukiwanie ostatniej wersji strony w Google

Operator cache: pozwala wyszukiwać informacje na temat ostatniej wersji strony, która przez Google została zaindeksowana. Dzięki temu da się sprawdzić, jak witrynę widzi robot i czy wszystkie czynności zostały poprawnie wykonane.

Operator ostatnia zaindeksowana wersja strony

Wyszukiwanie frazy na konkretnej stronie internetowej

By znaleźć konkretne frazy na danej stronie, wystarczy użyć operatora cache:strona + fraza.

operator wyszukiwanie fraz na stronie

Jak wyszukiwać niekompletne frazy?

Zdarza się również tak, że nie do końca pamiętamy słowa kluczowe, nazwę, cytat czy fragment tekstu, a chcemy odnaleźć źródło. Z pomocą przychodzi operator *, który po prostu pozwala wyszukiwać niekompletne frazy.

operator niepełnej frazy

Wyszukiwanie stron o podobnej tematyce

Gdy chcemy znaleźć strony o podobnej treści, wystarczy wykorzystać operator related:. Wówczas w wynikach wyszukiwania znajdą się witryny zawierające takie same zagadnienia.

operator wyszukiwanie informacji na pokrewnych stronach

Wyszukiwanie informacji lub profilu w Social Media

Operatory @ # przydają się natomiast przy wyszukiwaniu informacji na popularnych portalach społecznościowych. Można to zrobić bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki. Zastosowanie jest intuicyjne:

  • hasztag # poprzedza informacje i treści;
  • atka @ pozwala odszukać konkretny profil.
operator @

Jak znaleźć definicje w wyszukiwarce?

Operator define: otwiera ścieżkę do definicji konkretnej frazy.

operator define

Jak wykluczyć daną frazę z wyszukiwania?

Zdarza się, że zaawansowane wyszukiwanie polega na wykluczeniu słowa z wyrażenia. By skorzystać z tej opcji, wystarczy użyć: . Wówczas nie wyświetlą się wyniki niezwiązane z zapytaniem, zwroty bliskoznaczne czy też tego typu strony, które nie są dla nas ważnym źródłem informacji.

operator wykluczenie z wyników wyszukiwania

Jak ograniczyć wyszukiwanie do domeny?

Jeśli chcemy znaleźć konkretną domenę, można zastosować operator site:. To opcja często wykorzystywana przez właścicieli stron internetowych, ponieważ daje dostęp do wyników wyszukiwania. W ten sposób określa się liczbę zaindeksowanych przez Google podstron.

operator ograniczenie wyników do jednej domeny

Jak dokładnie dopasować wyszukiwanie?

Cudzysłów „” pozwala na precyzyjne dopasowanie wyników do wyrażenia. Tym samym eliminuje się różnego rodzaju synonimy, odmianę przez przypadki, a Google wyszukuje tylko dokładną frazę.

operator cudzysłów

Wyszukiwanie po typach plików

By znaleźć dany typ pliku, warto zastosować operator filetype:. Wówczas zostaną wyświetlone tylko dane formaty.

operator wyszukiwanie danych formatów

Wyszukiwanie tylko w tytułach (title) na stronach internetowych

By uprościć sobie wyszukiwanie treści, można ograniczyć je tylko do fraz zawartych w tytule. W tym celu warto wykorzystać operator intitle: oraz oczywiście interesujące słowo kluczowe.

operator wyszukiwanie frazy w tytule

Wyszukiwanie wyrażenia w adresach URL stron

Natomiast operator inurl: będzie wyświetlać tylko te adresy strony, które zawierają konkretne słowa kluczowe.

operator wyniki zawierające frazę w URL

Wyszukiwanie bez używania operatorów

Istnieje również opcja zaawansowanego szukania bez używania operatorów. W sieci dostępny jest formularz, który niemalże za rękę prowadzi do tego, by jak najbardziej zawęzić wyniki wyszukiwania. Formularz https://www.google.pl/advanced_search to świetna opcja dla tych, którzy nie są w stanie zapamiętać operatorów, korzystają z nich okazjonalnie lub też lubią ułatwiać sobie życie.

wyszukiwanie bez operatorów

Z różnego rodzaju operatorów z pewnością wielu użytkowników nie korzysta na co dzień, choć to dobry sposób, by ułatwiać sobie życie oraz przyspieszać wyszukiwanie informacji czy też docierać do tych najbardziej wiarygodnych. Poza tym trzeba mieć świadomość, że świat operatorów stale ewoluuje, nie wszystkie są dostępne, aby przejść do naprawdę zaawansowanych opcji, można operatory łączyć. Tym samym zawęża się jeszcze bardziej wyniki wyszukiwania.

Na czym polega filtrowanie wyników?

Poza operatorami, które ułatwiają zaawansowane szukanie informacji w internecie, Google umożliwia również filtrowanie wyników. To narzędzie, z którego korzysta się na poziomie wyszukiwarki. Tam również można wybrać, w jaki sposób chce się ograniczyć wyniki. Pojawiają się takie opcje jak grafika, wiadomości, wyniki w mapach, materiały wideo, zakupy, loty, finanse. Nas interesuje zakładka Narzędzia, w której można ograniczyć wyszukiwanie do konkretnego języka czy też daty aktualizacji. W praktyce okazuje się często, że to właśnie z tych opcji najczęściej korzystają internauci.

Jak i czego nie szukać w Google?

Wiele osób mówi, że w internecie jest wszystko, a Google pozwala szybko dotrzeć do każdej informacji. Różnego rodzaju narzędzia pozwalają też zawęzić wyniki wyszukiwania, ale warto pamiętać, by umiejętnie filtrować frazy. Specjaliści zalecają, by w Google nie wpisywać:

  • fraz dotyczących potrzeb i oczekiwań, gdyż ilość i nieadekwatność reklam może być potem uciążliwa;
  • informacji dotyczących stanu zdrowia;
  • danych poufnych (haseł, PINów, kodów);
  • słów kluczowych, które hipotetycznie nawet mogłyby wyświetlać treści niepożądane.

 

 

Dominika Lewicka-KlucznikO autorze

Dominika Lewicka-Klucznik

Animatorka kultury, filolożka. Jest redaktorką, autorką wstępów, recenzji oraz materiałów promocyjnych.
Publikuje w antologiach, pismach literackich i kulturalnych.
Prowadzi stronę autorską: LewickaKlucznik.pl oraz projekt społeczny Pogotowie W@rsztatowe

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: