Ile kosztuje strona internetowa na darmowym wordpressie?

Blog

Chcesz się skupić na swoim biznesie, a sprawy techniczne pozostawiasz innym. Przyjrzyjmy się więc ile będzie kosztował Cię darmowy wordpress. Samo oprogramowanie jest dostępne bezpłatnie, ale to nie oznacza, że jego utrzymanie nie będzie Cię kosztowało. Poniżej przedstawiam aspekty, na jakie musisz zwrócić uwagę, a o których bardzo często się zapomina.

Dedykowany czy gotowy darmowy lub płatny szablon WordPress?

W sieci jest mnóstwo darmowych szablonów, na których można oprzeć swoją witrynę. Jest to jednak ryzykowne rozwiązanie, gdyż bezpłatne szablony rzadko są aktualizowane oraz zawierają najczęściej wiele błędów, które kiedyś o sobie przypomną. Korzystając z takiego szablonu bierzesz również na siebie ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem.

Drugim rozwiązaniem są gotowe płatne szablony ze sklepów typu themeforest.net. Ich zastosowanie jest lepszym pomysłem, ale poszukując szablonu miej na uwadze, że bardzo często:

  1. Projektowane są zwykle z użyciem czcionek bez polskich znaków, a zmiana czcionki powoduje znaczącą zmianę wyglądu.
  2. Poszczególne sekcje szablonu wyglądają dobrze wyłącznie z określoną ilością tekstu, więc jak rozbudujesz lub skrócisz zawartość szablon nie będzie już tak samo wyglądał.
  3. Często możesz spotkać się też z ograniczeniami miejsca na tekst w poszczególnych elementach/blokach, co może wpłynąć na koszty wdrożenia szablonu.
  4. Nie każdy szablon jest dostosowany do polskiej wersji językowej – warto to zweryfikować przed zakupem.
  5. Zdjęcia decydują o odbiorze szablonu. Uwzględnij, że potrzebujesz naprawdę dobrych zdjęć, aby utrzymać ten sam poziom wizualny.
Kupując płatny szablon decydujesz się również na dodatkowe opłaty za okresową aktualizację. Możesz bezpiecznie założyć, że po roku mogą pojawić się dodatkowe koszty wynikające z konieczności dostosowania (zaktualizowania) szablonu do nowej wersji WordPress. Brak wykonania takiej aktualizacji naraża naszą witrynę na niebezpieczeństwo, o czym w dalszej części. Zdarzały się nam też sytuacje, że witryna klienta nie była aktualizowana od długiego czasu i w związku z tym, że poprzedni wykonawca nie przekazał licencji (brak też z nim kontaktu) klient stanął przed wyborem, czy zakupić licencję szablonu i ponownie go wdrożyć, czy wykonać całą witrynę ponownie w oparciu o inny projekt. Dlatego koniecznie ustal z wykonawcą i zapisz w umowie warunki i koszty dostępu do aktualizacji szablonu.
Szablony Divi

Alternatywnym rozwiązaniem dla gotowych szablonów są wizualne edytory takie jak Divi. Jest to połączenie gotowych szablonów, które można edytować wizualnie bez potrzeby ingerencji w kod. Upraszczając temat, po kliknięciu “edytuj stronę” zmieniasz treści bezpośrednio na stronie w miejscu ich występowania, a nie w panelu administracyjnym. Skorzystanie z takiego edytora jak Divi jest jednym z najbardziej optymalnych rozwiązań technicznych dla witryn firmowych i blogów. Strona na której czytasz ten artykuł również powstała w oparciu o Divi. Zakładając, że to agencja wdraża Ci witrynę, dopytaj o to, czy zapewniają wieczyste aktualizacje Divi bez dodatkowych opłat. Jesto to bardzo istotny czynnik, bo praktycznie każdy profesjonalny wykonawca posiada licencję wieczystą na Divi. My nie pobieramy dodatkowych opłat za wieczyste udostępnienie aktualizacji, ale spotkaliśmy się z sytuacjami, że nasi klienci płacili abonament za możliwość wykonania aktualizacji. Podkreślam, że mam tutaj na myśli samo udostępnienie możliwości aktualizacji, a nie jej fizyczne wykonanie.

Jeśli istotne jest dla Ciebie posiadanie wyjątkowego i unikalnego wyglądu witryny, a szablonowe rozwiązania nie znajdują u Ciebie zastosowania pozostaje wdrożenie dedykowanego projektu graficznego. Decydując się na to rozwiązanie miej na uwadze, że w pewien sposób wiąże Cię to z wykonawcą na dłużej. Możliwe jest przejęcie opieki nad witryną przez inną firmę, ale praktycznie zawsze wiąże się to z dodatkowymi kosztami, bo nowa firma nie zna wszystkich szczegółów wdrożenia i poświęca na to dodatkowy czas powtarzając często “Obyś cudzy kod poprawiał” :).
Podsumowując temat szablonu: jeśli nie jest konieczne wykonanie dedykowanego wdrożenia szablonu polecamy skorzystanie z edytora wizualnego takiego jak Divi. Profesjonalne wdrożenie witryny opartej na tym edytorze jest optymalnym kosztowo rozwiązaniem w stosunku do jakości.

Opieka serwisowa nad witryną opartą na WordPress

Jeśli Twoja witryna nie zawiera wielu złożonych funkcji i jej przestój na 1-2 dni nie wiąże się dla Ciebie ze stratami, to możesz założyć, że będziesz samodzielnie ją aktualizował. W teorii są to dwa kliknięcia i wszystko robi się samo. Zawsze jest jednak jakieś “ale“. Niejednokrotnie podczas aktualizacji może się wydarzyć sytuacja, że najnowsza wersja WordPressa nie będzie współpracować z wtyczkami oraz szablonem jakiego używasz. Więc jeśli Twoja aktualizacja doprowadzi do unieruchomienia witryny musisz znaleźć kogoś, kto Ci ją przywróci z kopii zapasowej (często hosting Ci to załatwi) i przeanalizuje powody oraz oszacuje możliwości prawidłowej aktualizacji.
Podkreślałem już w przypadku szablonu, że raz zakupiony, nie oznacza wieczystego użytkowania. Tak samo musisz patrzeć na witrynę jako całość. WordPress nieaktualizowany zostanie wcześniej czy później zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Czy to przez znalezione “dziury” w starej wersji oprogramowania, czy też w podatnościach poszczególnych wtyczek, których nie zaktualizujesz. Może się więc okazać, że po roku czy dwóch będziesz zmuszony wydać dodatkowe środki na wymianę niebezpiecznych lub niewspieranych już przez twórców wtyczek. Dotyczy to tak darmowych jak i płatnych modułów.
Gdy Twoja witryna po aktualizacji stała się niesprawna, to pozostaje znaleźć firmę lub osobę, która przywróci ją do działania. To to są te 1-2 dni o których wspomniałem na początku. Znalezienie rzetelnego wykonawcy zajmuje czas, a usługi zamawiane ekspresowo zawsze kosztują dodatkowo. Uwzględnij to więc w swoich kalkulacjach kosztu utrzymania witryny.

Jeśli posiadasz opiekę serwisową swojej witryny możesz liczyć na szybką reakcję oraz wykonywanie kopii bezpieczeństwa tuż przed samą aktualizacją. Gwarantuje Ci to spokojną głowę i brak stresu o to, że po nieudanej aktualizacji pod adresem Twojej witryny będą wyświetlały się wyłącznie komunikaty o błędach. O tym, czy korzystać z takiej opieki serwisowej i aktualizacyjnej Twojej witryny, musisz zdecydować biorąc pod uwagę możliwość niedostępności witryny. Jeśli nie jest ona dla Ciebie krytyczna, opieka taka będzie stanowić również zbędny koszt.

Gwarancja na stronę opartą o WordPress

Większość firm wykonujących strony z wykorzystaniem WordPressa nie daje długich okresów gwarancji. A jeśli tak robią, to jest to swoisty zakład, bo nie da się tego kosztu gwarancji dobrze skalkulować. Wpływa na to wiele nieprzewidywalnych czynników jak ciągłe zmiany w samym WordPresie lub wykrywanie luk bezpieczeństwa w użytych wtyczkach, co skutkuje koniecznością ich zastąpienia, czyli przebudowy części/całości witryny. Dlatego najczęstszym okresem gwarancji jaki spotykam to 3 miesiące.
Nie należy tego traktować jako bardzo dużej wady WordPressa, bo jest to po prostu kosztem jego największej zalety – popularności, a przez to niższego kosztu wdrożenia. Alternatywne rozwiązania w postaci dedykowanych systemów zarządzania treścią będą zdecydowanie droższe.

Utrzymanie strony firmowej na serwerze

Na rynku jest wiele ofert przygotowanych specjalnie pod WordPressa i zawierają nawet go w nazwie np. Hosting WordPress w Linuxpl. Kluczową kwestią w określeniu Twoich potrzeb dotyczących serwera jest skomplikowanie technologiczne witryny oraz ilość miesięcznych odwiedzin. Jeśli jest to typowa witryna firmowa lub blog, bez e-sklepu, a odwiedzalność maksymalnie rzędu kilkudziesięciu tysięcy użytkownik miesięcznie, to powinieneś płacić do 200 zł netto rocznie. Przyjmuje tak konkretną liczbę dzięki znajomości rynku hostingu i utrzymywaniu prawie setki witryn opartych o WordPress.
Jeśli nie jesteś obeznany w parametrach serwerów i ocenie swoich potrzeb, to polecam Ci usługę dhosting.pl, która nazywa się Elastyczny Web Hosting. Sami korzystamy z tej usługi i strona na której czytasz ten artykuł również korzysta z dhosting. Na czym polega jej zaleta? Siła tkwi w prostocie. Nie musisz zastanawiać się nad tym, jakich parametrów serwera potrzebujesz, bo choć podstawowy pakiet wystarcza praktycznie dla każdego, to gdybyś nagle potrzebował większej mocy dla Twojej strony czy bloga, nie stanowi to problemu. To dhosting automatycznie skaluje swoją moc i obciąży Cię kosztami tylko za czas realnego skoku zużycia w krótkim czasie. Czyli jeśli odpalisz reklamę w TV lub ktoś sławny Cię udostępni i nagle na stronę wejdzie 1000 osób jednocześnie (mieliśmy taki przypadek), to nie musisz się martwić tym, że serwery nie wytrzymają. Na hostingu dhosting utrzymujemy serwisy mające nawet 800 000 odsłon miesięcznie.

Jeśli masz dylemat jaki serwer wybrać, zapraszam do kontaktu, a przedstawię dostosowane do Twoich potrzeb opcje.

Domena i certyfikat SSL dla strony internetowej

Choć temat domen internetowych i certyfikatów SSL wydaje się prosty, to nadaj jest to jeden z częstszych problemów z jakimi zwracają się do nas klienci.
Najczęściej poruszane tematy opisałem w oddzielnych artykułach:
Czy darmowy certyfikat SSL jest bezpieczny?
Czy jesteś właścicielem swojej domeny?
Ale w dużym skrócie oto, co powinieneś wiedzieć o kosztach związanych z domeną i certyfikatem SSL to:

  1. Koszty powyżej 100zł netto za domenę .PL oznaczają, że znacząco przepłacasz. Często rejestratorzy dodają do domen dodatkowe usługi, które są zbędne dla Twojego biznesu. Uważaj i dokładnie analizuj oferty wykluczając wszystko, co nie jest niezbędne. Jeśli nie rozumiesz czym jest dana usługa dodatkowa, to możesz bezpiecznie przyjąć, że kompletnie nie jest Ci potrzebna. Niezależnie od tego co powie Ci konsultant rejestratora.
  2. Certyfikat SSL dla podstawowej witryny firmowej jest najczęściej bezpłatny (np. rozwiązanie LetsEncrypt). Jeśli Twój hostingodawca nie oferuje tego rozwiązania, warto dopytać lub rozważyć jego zmianę. Brak dostępności darmowych certyfikatów SSL może negatywnie świadczyć o dostawcy, gdyż stały się aktualnym standardem rynkowym.

Ile będzie kosztować Cię utrzymanie witryny na WordPress?

Podsumowując wszystkie powyższe kwestie należy przyjąć, że darmowe oprogramowanie nie oznacza darmowego utrzymania. Dobrą analogią jest tutaj samochód. Nawet jak dostaniesz go w prezencie, to utrzymanie w postaci napraw, paliwa i ubezpieczenia kosztuje swoje. Dlatego decydując się na wykorzystanie WordPressa jako silnika swojej witryny firmowej uwzględnij możliwe dodatkowe koszty, oraz fakt, że nie jest to rozwiązanie bezobsługowe i raz zbudowane będzie bez ingerencji działało poprawnie cały czas.

Wielokrotnie spotykałem się z oburzeniem: “Już raz zapłaciłem za witrynę i teraz muszę płacić ponownie za jej aktualizację?”. Aktualnie trzeba przyjąć, że witryna to żywy organizm i zmienia się wraz ze zmianami w otoczeniu (w tym z zagrożeniami).
Ilość kwestii technicznych, o których trzeba pomyśleć, w dalszym ciągu Cię przeraża? Potrzebujesz więc rzetelnego partnera technologicznego w biznesie, dzięki czemu uzyskasz stan świętej spokoju. Zapraszam do kontaktu jeśli masz dodatkowe pytania.

Marcin Kopczyński rewizja elblągO autorze

Marcin Kopczyński
doradca i analityk e-commerce

Od kilkunastu lat doradzam i pomagam rozwijać internetowe projekty, które przynoszą zyski moim klientom. Specjalizuję się w e-handlu oraz oprogramowaniu dla kurierów.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: