Freelancing w Polsce 2020 – raport Useme.com

Blog

Rok 2020 to czas pracy i nauki zdalnej. To także okazja do tego, by przekonać się do pracy jako freelancer, ponieważ w wielu branżach sam rynek wyznacza nowe trendy. Raport Useme.com wyraźnie pokazuje, że szacunkowo rynek wolnych strzelców w Polsce w tym roku zwiększy się o 28% i przekroczy 12 mld zł. Tym samym globalnie ta gospodarka będzie warta ponad 3 biliony dolarów i rośnie o 20%. Na ten dynamiczny wzrost ma wpływ wiele różnych czynników, które znaleźć można w nowym raporcie Useme.com.

Freelancer – co to?

Rynek freelancerów po prostu kwitnie, rozwija się dynamicznie, wykorzystując zmiany demograficzne, konsumencie oraz postęp technologiczny. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ten sposób zarabiania, a także styl życia, jaki niewątpliwie towarzyszy wolnym strzelcom. Co istotne, obecnie freelancing przestał być sposobem na dodatkowy zarobek, a stał się stałym i coraz lepiej płatnym stałym źródłem dochodów. I niewątpliwie na ten trend wpłynęła również pandemia Covid-19. Polacy są coraz mniej przywiązani do etatów i dostrzegają zalety tego typu niezależności.

kim jest freelancer

Freelancing praca

To właśnie kryzys i niepewność na rynku pracy – czyli i zwolnienia, i brak rekrutacji, sprawiają, że w siłę rośnie freelancing. Niepewne czasy są zawsze doskonałą okazją dla tych, którzy nie boją się wziąć spraw w swoje ręce, a firmy z różnych sektorach coraz chętniej wybierają outsourcing, ponieważ pozwala im to zaoszczędzić pieniądze i zoptymalizować koszty. Im kryzys większy, tym freelancerzy radzą sobie lepiej.

Freelancer – czym się zajmuje?

Raport wskazuje, że globalnie wśród freelancerów dominują młodsze generacje. Badanie prawie 7 milionów wolnych strzelców ze w150 krajów pokazało również, że w Azji Południowo-Wschodniej aż 82% pracowników ma mniej niż 35 lat, natomiast w Ameryce północnej jest ich 47%. Z drugiej strony wolni strzelcy po pięćdziesiątce zarabiają dwa razy więcej niż młodsi freelancerzy.

co robi freelancer

Freelancing praca

Średnio na świecie freelancerzy zarabiają 21 $ na godzinę i jest to wzrost o 2 $ w porównaniu z ubiegłym rokiem. Oczywiście w Ameryce dochody są wyższe od globalnej średniej o 33%. Najlepiej opłacanymi freelancerami są eksperci IT, programowania i prawnicy.

Freelancing, jak zacząć

Raport przygotowany przez Useme.com wskazuje, że w Polsce rynek freelancerów również dynamicznie się rozwija. Dotyczy to zarówno liczby wolnych strzelców, jak i ich zarobków. Tym samym szybko zbliżamy się w tej materii do najbardziej rozwiniętych krajów. Na rynku freelancingu zachodzą stale duże zmiany, na które wpływ ma przechodzenie na pracę zdalną związane chociażby z pandemią, jak i fakt, że sam sektor staje się coraz bardziej profesjonalny i konkurencyjny.

Ile zarabia freelancer?

Badania pokazują również, że ponad połowa freelancerów nie odczuła skutków koronawirusa. Nie wpłynął on ani pozytywnie, ani negatywnie na wysokość wyceny pracy. Z drugiej strony aż 64,29% badanych stwierdziło, że sam lockdown gospodarki rzutował na rynek wolnych strzelców i sama sytuacja w branży się pogorszyła. Wielu z freelancerów (57,89%) doświadcza mniejszej liczby zleceń, a tym samym mniejszych dochodów. U 28,2% respondentów sytuacja się nie zmieniła.

zarobki freelancerów

Jak zostać freelancerem?

Nie mniej warto zauważyć, że w Polsce bardzo dynamicznie rozwija się rynek. Zmienił się również status freelancerów – także w społecznym czy branżowym odbiorze. Wolny strzelec nie jest już identyfikowany z amatorem, który chce się czegoś nauczyć i zajęcia szuka w internecie, bo nie ma pracy na etacie. Obecnie freelancer to doświadczony praktyk, który sam zdecydował się na taką a nie inną formę zatrudnienia na przykład ze względu na chęć elastycznego łączenia pracy z życiem osobistym. Samo hasło freelancer w tym roku stało się synonimem pewnych aspiracji i jest powodem do dumy.

Ile pracuje freelancer?

Według raportu statystyczny wolny strzelec to kobieta w wieku 32 lat, która mieszka w dużym mieście i zajmuje się copywritingiem lub szeroko pojętymi mediami społecznościowymi. Najczęściej freelancerzy pracują dla małych firm, które zatrudniają do dziesięciu pracowników, i na zadania poświęcają około cztery godziny dziennie. W miesiącu realizują 1-5 zleceń.

Kto jest freelancerem?

Warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w badaniu wzięło udział więcej kobiet (51,8%) niż mężczyzn. Aż 35,1% mieszka w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców, 21,8% w aglomeracjach liczących 100-500 tysięcy, 17,4% w miejscowościach od 20 do 100 tysięcy. Na wsi przebywa 14,1% badanych, a za granicą 2,9%.

gdzie mieszkają freelancerzy

Freelancing a działalność gospodarcza

Dla 49,5% freelancing jest jedynym sposobem zarabiania, reszta łączy stałą pracę z dodatkowymi zajęciami wolnego strzelca. Ten parametr nie zmienił się w stosunku do ubiegłego roku. Poza tym aż ¾ freelancerów działa jako osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Pozostali założyli firmy i z nich 20,4% ma jednoosobową działalność, a 1,3% działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Freelancer – gdzie znaleźć pracę?

W Polsce wolni strzelcy najczęściej świadczą usługi dla biznesu elektronicznego. Przede wszystkim zakres ich pracy obejmuje copywriting i social media (27,9%), projektowanie graficzne (17,8%), tworzenie stron i sklepów internetowych (12,3%), fotografię, wideo i animację (9%), programowanie i IT (8,1%) oraz tłumaczenia (8,1%).

Grafik freelancer praca

Zarobki wolnych strzelców w Polsce systematycznie rosną. W tym roku stawka za godzinę zwiększyła się o 12% w porównaniu z 2019 i wynosi średnio 16,80 zł netto za godzinę. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że w naszym kraju zasadniczo wynagrodzenia obejmują całe projekty. Coraz częściej jednak przyjmuje się w rozliczeniu stawki godzinowe – szczególnie w takich branżach jak programowanie czy grafika. Średnia nie jest również odbiciem wynagrodzenia wszystkich freelancerów. W zależności od branży w jednych zarabia się więcej, a w drugich mniej. Na przykład średnio programista otrzymuje 150 zł netto za godzinę, a prawnik 200 zł. Natomiast wolni strzelcy w usługach administracyjnych około 13 zł netto za godzinę.

dzialalnosc freelancerow

Freelancing websites, programowanie, IT

Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że stale tanieją usługi proste takie jak pisanie nieskomplikowanych tekstów, tworzenie niewymagających grafik czy tłumaczeń, co sprawia, że jest coraz więcej tego typu zleceń, ale też mamy do czynienia z pewną automatyzacją procesów. W tym aspekcie specjaliści zarabiają więcej, ponieważ ilość zamówień jest duża, a nie dlatego, że wzrosła stawka godzinowa czy też wartość samej usługi.

Freelancer tłumacz

Copywriterzy i tłumacze najwięcej zarabiają, jeśli posługują się niszowymi językami i mają wiedzę w wąskich dziedzinach. Warto oczywiście zdać sobie sprawę, że znajomość angielskiego czy niemieckiego jest już standardem i nie gwarantuje wysokich zarobków. Natomiast warto umieć pisać w obcym języku oraz znać specjalistyczną branżę.

Ile zarabia freelancer?

Stale powtarza się, że freelancerzy zarabiają w Polsce coraz więcej. Warto przy tym pamiętać, że dotyczy to fachowców w dziedzinie, którzy są terminowi, sumienni i słowni. I dlatego większość z wolnych strzelców bazuje na stałych klientach, a ponad połowa pozyskuje nowych poprzez polecenie. Z drugiej strony sprawnie działają również portale z ogłoszeniami. Korzysta z nich 50,9% respondentów. Poprzez social media zleceń szuka ⅓ badanych.

Ile pracują freelancerzy?

Statystycznie freelancerzy wykonują w ciągu miesiąca od 1 do 5 zleceń, choć oczywiście są i tacy, którzy mają ich więcej, bo wszystko zależy od specjalizacji, stażu pracy oraz tego, czy jest to podstawowe źródło dochodów.

godziny pracy freelancerow

Czas pracy freelancera

Freelancing pozwala przede wszystkim utrzymać odpowiednią równowagę pomiędzy czasem, jaki poświęca się na pracę zawodową i na życie osobiste. Tak zwany work-life balance jest właśnie najważniejszym argumentem, przy wyborze takiej ścieżki zawodowej. Ponad połowa wolnych strzelców potwierdza w badaniu, że udaje im się godzić dwa ważne aspekty.

Freelancing – raport Useme.com

Raport „Freelancerzy w Polsce – edycja 2020” został przygotowany po raz kolejny przez platformę Useme.com w październiku tego roku. Tego typu analizy pojawiają się od 2014 roku. W badaniu metodą CAWI wzięła udział reprezentatywna próba 1076 wolnych strzelców. Globalne rynki zostały przeanalizowane na podstawie danych z raportów Payoneer, Upwork oraz MarketWatch.

Seweryn Kreja rewizja elblągO autorze

Seweryn Kreja
SEO Manager

Specjalizuję się w optymalizacji serwisów pod kątem wymogów Google. Testuję i wdrażam narzędzia pomagające serwisom naszych klientów osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: