Ranking sklepów internetowych – Raport Opineo

Blog

W 2020 roku sklepy internetowe przeżywają prawdziwy rozkwit. W dobie pandemii branża notuje bardzo duże wzrosty, nowi klienci przekonują się tej formy zakupów, a ci stali jeszcze chętniej zapełniają wirtualne koszyki. Ten trend potwierdza również opublikowany przez Opineo.pl „Ranking Sklepów internetowych 2020”.

Sam dokument powstał na podstawie opinii, jakie klienci zostawiają w serwisie po zakupach w danym sklepie. Oceniają oni przede wszystkim szybkość realizacji zamówienia, poziom obsługi klienta, jakość zapakowania przesyłki. Niezwykle ważnym aspektem jest również to, czy poleciliby daną stronę swoim znajomym. W efekcie Opineo.pl zebrało już 17,5 miliona opinii na temat sklepów, produktów oraz usług i to jest podstawą przygotowanego Rankingu. Najlepsi zostali nagrodzeni Laurem Opineo.

Jak powstaje ranking opineo

Jedenasta edycja Rankingu Opineo.pl

e-sklepy oceniane są w 15 kategoriach. Jednak bez względu na specyfikę dziesiątka najlepszych wygrywa ranking. W 2020 roku laury przypadły markom North.pl, Eobuwie.com.pl, Sklep.sfd.pl. Warto zwrócić uwagę, że metodologia stosowana od 2010 roku jest pozytywnie zaopiniowana przez partnera merytorycznego Nielsen i opiera się na potransakcyjnych opiniach konsumenckich wystawianych przez klientów sklepów internetowych w takich kategoriach jak na przykład dom i wnętrza, dla dzieci, sport, zdrowie i uroda, elektronika, odzież i obuwie i wiele innych.

najlepsze sklepy ranking opineo

Trendy w branży e-commerce

Każdy ranking sklepów internetowych jest doskonałą okazją do tego, by przyjrzeć się trendom w branży oraz potrzebom klientów, które cały czas ewoluują. Łukasz Jędrzejak z Opineo.pl podkreśla, że tegoroczna edycja jest poświęcona właśnie transformacji w czasie pandemii. „E-commerce coraz bardziej przejmuje zadania dotychczas zarezerwowane dla sprzedaży detalicznej offline, a dostępny w sieci repertuar produktów stale się zwiększa.” – zauważa specjalista, a to spowodowało, że do rankingu zostały dodane nowe kategorie takie jak Dom i Ogród, a dział Elektronika znacznie rozszerzył swój asortyment. Na dynamiczny rozwój e-sklepów jeszcze w tym roku wpływa zbliżający się okres przedświąteczny, Black Friday czy też debiutujący na polskim rynku Amazon, a gdy coraz większe są ograniczenia w dostępie do sklepów stacjonarnych, jeszcze bardziej przeniesiemy się do sieci.

Rozwój e-commerce w PolsceMateusz Łukianiuk, e-commerce director RAS Polska, prognozuje, że w przyszłym roku już 21 milionów internautów będzie robiło regularne zakupy w sieci. I nawet gdy gospodarka spowalnia, to sektor commerce ma się coraz lepiej. Dla samej branży jest to szansa, by zadbać o dynamiczny wzrost sprzedaży. Przy kryzysie w sektorze stacjonarnym nic dziwnego, że większość z marek przenosi się do sieci lub też działa na dwóch frontach, co jest bardzo atrakcyjne dla różnych klientów. E-commerce coraz aktywniej przejmuje pola, które do tej pory były zarezerwowane dla sprzedaży stacjonarnej. To natomiast wymusiło w pewien sposób rozszerzenie Rankingu o nowe kategorie, a tym samym dostosowanie go do nowych realiów. Poza tym warto zwrócić uwagę również na fakt, że zwiększyło się zapotrzebowanie na korzystanie z popularnych platform sprzedażowych przez małe i średnie firmy. A to pozwala szybko, tanio i bez problemu uruchamiać kolejne sklepy.

Seweryn Kreja rewizja elblągO autorze

Seweryn Kreja
SEO Manager

Specjalizuję się w optymalizacji serwisów pod kątem wymogów Google. Testuję i wdrażam narzędzia pomagające serwisom naszych klientów osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe.

Lexomat.pl sklep z szablonami dokumentów

Subskrybuj nas na Youtube i zyskaj wiedzę: